Chatbot Bard od Google – Nová konkurencia pre ChatGPT

Spoločnosť Google oznámila, že začala testovať vlastného chatbota s umelou inteligenciou (AI) s názvom Bard. Barda bude možné využiť ako pomocníka v prehladači Google.

Umelá inteligencia od Googlu reaguje na obrovský úspech služby ChatGPT, doposiaľ najznámejšieho chatbotu. Do spoločnosti OpenAI, ktorá stojí za ChatGPT, investoval americký gigant Microsoft miliardy dolárov. Prečítajte si o novej investícii Microsoftu do spoločnosti OpenAI.

Čo je to Chatbot?

Chatboty s umelou inteligenciou, ktoré na základe znalostí získaných strojovým učením, sú platformy určené na odpovedanie na rôzne otázky a vyhľadávanie informácii. Využívajú to, čo je dostupné na internete ako obrovskú databáza vedomostí. Dokážu generovať spravodajské články, študentské eseje či prejavy.  

Stále však existujú obavy, že odpovede umelej inteligencie môžu zahŕňať aj urážlivé materiály a dezinformácie. Je tiež otázne, ako budú citovať obsah a tiež relevantonosť overovania zdrojov.

Google AI Bard

Google Bard chatbot

Využitie chatbotov podľa odborníkov spočíva v internetovom vyhľadávaní, a to v nahradení stránok webových odkazov jednou definitívnou odpoveďou.

ChatGPT od OpenAI sa po svojom verejnom sprístupnení v novembri 2022 stal senzáciou. Vytvára všetky druhy dôveryhodného obsahu od akademických esejí po básne a žiadosti o zamestnanie. Podľa analytikov dosiahol už 100 miliónov používateľov. Toto číslo narástlo aj vďaka inplementácii ChatGPT do prehliadača od Microsoftu Bing.

Projekt Google Bard

Generálny riaditeľ spoločnosti Google, Sundar Pichai, oznámil nový projekt Googlu – softvér Bard, ktorý by mal byť konkurenciou ChatGPT.

Pichai zdôraznil, že chce, aby služby umelej inteligencie spoločnosti Google boli odvážne a zodpovedné, ale bližšie nešpecifikoval, ako bude Bard zabraňovať zdieľaniu škodlivého alebo urážlivého obsahu.

Umelá inteligencia môže byť v súčasnosti nápomocná a syntetizovať poznatky pre otázky, na ktoré neexistuje jediná správna odpoveď. Spoločnosť uviedla, že najnovšie technológie budú integrované do vyhľadávača od Google.

“Vyhľadávač s podporou Bard sme sprístupnili najprv testerom pred širším sprístupnením verejnosti. To má nastať v týždňoch.” Oznámil Google v polovici februára 2023 ako reakciu na konsolidáciu ChatGPT a prehliadača Bing.

Čoskoro sa teda vo vyhľadávaní objavia funkcie, ktoré komplexné informácie a viaceré perspektívy transformujú do ľahko stráviteľných formátov. Čitateľ tak bude môcť rýchlo pochopiť celkový obraz a dozvedieť sa z webu viac.

Google AI Bard

príklad vyhľadávania cez Bard od Google

Sundar Pichai použil ako príklad otázku, či je jednoduchšie sa naučiť hrať na gitare alebo klavíri, pričom Google následne zverejnil príklad odpovede na túto otázku v štýle konverzácie – namiesto odkazu na blogový príspevok.

Odpoveď sa zobrazuje v hornej časti stránky vyhľadávania a uvádza sa v nej:

„Niektorí hovoria, že klavír sa učí ľahšie, pretože pohyby prstov a rúk sú prirodzenejšie a učenie a zapamätanie si nôt môže byť jednoduchšie. Iní tvrdia, že na gitare sa ľahšie učia akordy a za pár hodín si môžete osvojiť vzor brnkania.“

Ako ovplyvní využívanie umelej inteligencie blogerov a stránky spoločností však zostáva otázkou. Niektorým je už dnes jasné, že ich umelá inteligencia nahradí.

Mohlo by Vás zaujímať: Elon Musk a Steve Wozniak žiadajú pozastaviť umelú inteligenciu.

Momentálne je Bard v štádiu testovania

Platforma bude spočiatku fungovať na odľahčenej verzii Lamda, ktorá si vyžaduje menej energie. Týmto spôsobom bude možné dostať novinku od Google medzi väčšie množstvo ľudí a získať tak spoľahlivejšiu spätnú väzbu.

“Externú spätnú väzbu budeme kombinovať s vlastným interným testovaním, aby sme sa uistili, že odpovede spĺňajú vysokú latku kvality, bezpečnosti a podloženosti reálnymi informáciami. Tešíme sa na túto fázu testovania, ktorý nám pomôže naďalej sa učiť a zlepšovať kvalitu a rýchlosť aplikácie Bard,” uviedla spoločnosť na svojom blogu.

Ak by ste chceli využiť tento trend, môžete investovať do akcii spoločnosti Google alebo Microsoft.

Ak by ste sa rozhodli investovať počas tohoto trendu, využite pri tom pomoc na nákup akcií spoľahlivého brokera. Ponúkame Vám zoznam brokerov:

interactive-brokers-recenziaxtb_recenzia_logosaxo-bank-recenzia
5/53/54/5
Recenzia Interactive BrokersRecenzia XTBRecenzia Saxo Bank
Navštíviť stránku
*Váš kapitál je spojený s rizikom
Navštíviť stránku
*Váš kapitál je spojený s rizikom
Navštíviť stránku
*Váš kapitál je spojený s rizikom

Finančné rozdielové zmluvy (CFD) sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami dochádza k finančným stratám na 66 – 89 % účtov retailových investorov. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy (CFD) fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Mohlo by vás zaujímať: Chatbot ChatGPT s umelou inteligenciou. Všetko, čo o ňom potrebujete vedieť.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 1

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

  • Marek Kalina

    Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Zdielaj to: