Microsoft potvrdil, že investuje miliardy do tvorcu ChatGPT

Americký gigant Microsoft potvrdil, že investuje niekoľko miliárd dolárov do spoločnosti OpenAI, ktorá stojí za novým chatbotom s umelou inteligenciou s názvom ChatGPT. POčuli ste už o umelej inteligencii, ktorej sa môžete spýtať na čokoľvek a vždy Vám odpovie. To je ChatGPT, ktorého sa zľakol už aj samotný Google. Prečo do nich investuje jeho najväčší konkurent Microsoft je celkom isté.

Spoločnosť Microsoft uviedla, že plánuje rozšíriť svoje existujúce partnerstvo so spoločnosťou OpenAI a chce pridať viac umelej inteligencie do svojho balíka produktov. Ponúka vyhľadávanie na ich prehliadači Bing pomocou umelej inteligencie.

ChatGPT

Softvér ChatGPT je schopný vytvárať výstižné odpovede na akékoľvek otázky a podnety používateľov. Využíva strojové učenie na to, aby pomocou množstva informácii a textov na webe dokázal reagovať na otázky a podnety užívateľov prirodzeným, no kreatívnym spôsobom.

Sila takzvanej generatívnej umelej inteligencie, ktorá dokáže vytvoriť prakticky akýkoľvek text alebo obrázok, uzrela svetlo sveta minulý rok. Reakcie na akýkoľvek podnet podobné ľudským poskytli ľuďom nové spôsoby, ako premýšľať o možnostiach marketingu, písania seminárnych prác, alebo ako vyhľadávať informácie online.

Napriek veľkému úspechu a priazni používateľov vyvolal nástroj na chatovanie s umelou inteligenciou obavy z šírenia dezinformácií a vytvárania predsudkov. Taktiež sa čoraz viac škôl a učiteľov obáva vplyvu ChatGPT na študentov a možného podporovania v podvádzaní pri riešení úloh. V mnohých prípadoch je priam nemožné zistiť, či určitý text písal človek alebo umelá inteligencia.

Mohlo by vás zaujímať: Všetko, čo potrebujete vedieť o ChatGPT.

Partnerstvo OpenAI s Microsoftom

Prehlbujúce sa partnerstvo medzi spoločnosťami Microsoft a OpenAI má potenciál podporiť ambiciózne projekty OpenAI vrátane ChatGPT, ktorý od svojho uvedenia medzi širokú verejnosť upútal veľkú pozornosť.

Spoločnosť OpenAI na svojom blogu uviedla, že viacročná investícia bude použitá na vývoj umelej inteligencie, ktorá je čoraz bezpečnejšia, užitočnejšia a výkonnejšia.

„Naše partnerstvo s OpenAI sme vytvorili na základe spoločnej ambície zodpovedne napredovať v špičkovom výskume umelej inteligencie a demokratizovať ju ako novú technologickú platformu,“ uviedol Satya Nadella, generálny riaditeľ spoločnosti Microsoft.

Chceli by ste investovať do akcií Microsoftu? Prečítajte si o tom viac u nás.

Investícia by mohla spoločnosť Microsoft katapultovať medzi lídrov v oblasti umelej inteligencie a v konečnom dôsledku jej otvoriť cestu k začleneniu ChatGPT do niektorých jej charakteristických aplikácií, ako sú Word, PowerPoint a Outlook.

Investícia Microsoftu do OpenAI

Spoločnosť Microsoft oznámila významnú investíciu do výskumnej spoločnosti OpenAI, ktorá sa zaoberá umelou inteligenciou, v hodnote 29 miliárd USD. Podľa spravodajského zdroja Semafor vloží Microsoft v rámci kola financovania 10 miliárd USD a bude dostávať 75 % podiel zo zisku OpenAI, kým sa mu investované peniaze nevrátia.

Potom Microsoft prevezme 49 % podiel v spoločnosti OpenAI. Tento strategický krok umožní spoločnosti Microsoft ďalej skúmať potenciál umelej inteligencie a jej aplikácií v rôznych odvetviach. Očakáva sa, že táto investícia ponúkne spoločnosti OpenAI veľké možnosti v oblasti vývoja a výskumu.

Ako kúpiť akcie Microsoftu?

Na nákup akcií potrebujete kvalitného broekra. Ponúkame Vám prehľad odporúčaným svetových brokerov na obchodovanie akcií:

interactive-brokers-recenziaxtb_recenzia_logosaxo-bank-recenzia
5/53/54/5
Recenzia Interactive BrokersRecenzia XTBRecenzia Saxo Bank
Navštíviť stránku
*Váš kapitál je spojený s rizikom
Navštíviť stránku
*Váš kapitál je spojený s rizikom
Navštíviť stránku
*Váš kapitál je spojený s rizikom

Finančné rozdielové zmluvy (CFD) sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami dochádza k finančným stratám na 66 – 89 % účtov retailových investorov. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy (CFD) fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Novinka vo vyhľadávači Bing

Microsoft Bing

ukážka vyhľadávania v prehliadači Bing od Microsoftu

Spoločnosť Microsoft uviedla, že svoj vyhľadávač Bing a webový prehliadač Edge vylepšuje o umelú inteligenciu. Tým naznačuje svoje ambície znovu získať vedúce postavenie na trhoch so spotrebiteľskými technológiami, kde zaostáva.

Mohlo by vás zaujímať: Konkurencia chatbotu s umelou inteligenciou od Google

Kedy bude ChatGPT dostupný v prehliadači Bing?

Nový vyhľadávač Bing obohatený o umelú inteligenciu od spoločnosti Microsoft je v momentálne dostupný na počítačoch. V najbližších týždňoch bude k dispozícii aj pre mobilné zariadenia.

Základom nového Bingu je najvýkonnejšia technológia OpenAI, ktorá je informovaná webovými údajmi z Bingu v reálnom čase. To znamená, že chatbot Bingu môže informovať o aktuálnych udalostiach. To je o krok vpred ako odpovede ChatGPT, ktoré sú v súčasnosti obmedzené na údaje do roku 2021.

Ako na tento úspech zareaguje cena akcí Microsoftu?

Ak prehliadač Bing od Microsoftu priláka vďaka umelej inteligencii viac návštevníkov, bolo by možné, že by zvýšil svoj podiel na príjmoch z reklamy na vyhľadávanie zo súčasných 5 %. Jeho najväščí konkurent Google má až 52 % podiel na príjmoch z reklamy. Google už stihol zareagovať na túto novinku a uvidel svoju umelú inteligenciu Bard.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 2

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

  • Marek Kalina

    Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Zdielaj to: