Elon Musk chce odkúpiť Twitter za 43 miliárd dolárov

Elon Musk, miliardár známy ako najbohatší muž sveta, generálny riaditeľ Tesly a SpaceX, vyslovil ponuku kúpiť Twitter. Rozhodol sa ponúknuť 54,20 dolára za akciu. Tým sa jeho výsledná ponuka šplhá na 43 miliárd dolárov za Twitter.  Viac sa dozviete v našom článku: Elon Musk chce odkúpiť Twitter za 43 miliárd dolárov !

Na Twitteri sleduje Muska 80,5 milióna sledovateľov, vďaka čomu patrí medzi najpopulárnejšich užívateľov na tejto sociálnej sieti. Ponúknutá suma predstavuje šestinu majetku, ktorý vlastní. Jeho rozhodnutie prišlo kvôli jeho presvedčeniu, že spoločnosť Twitter je nutné transformovať, a to na súkromnú spoločnosť. 

Muskove investície do Twitteru

Začiatkom mesiaca tento miliardár ohlásil, že vlastní už 9,2% akcií Twitteru. So svojím podielom vo výške 2,9 miliardy dolárov sa stal najväčším akcionárom Twitteru. Podľa vyjadrení spoločnosti sa mal stať členom predstavenstva, avšak Musk toto miesto nakoniec neprijme.

Do tejto spoločnosti sa rozhodol investovať v dôsledku viery v jej mimoriadny potenciál, ktorý by sa mohol stať platformou vyznačujúcou sa slobodou prejavu na celom svete. Podľa jeho slov však Twitter v podobe, akej je teraz, nebude prosperovať, ani slúžiť. Musk chce tento potenciál odomknúť. 

Muskova ponuka za Twitter

Otázkou je, čo chce robiť Musk s Twitterom. List s predstavou zaslal spoločnosti Twitter v 13. apríla 2022. Ten bol adresovaný predsedovi správnej rady, Bretovi Taylorovi. Hovorí v ňom aj o svojom zameraní sa na slobodu prejavu. Ďalšou potenciálnym cieľom by mohlo byť fungovanie sociálnej siete. Musk vyzýval na to, aby existoval širší prístup k overeným účtom.

V dôsledku týchto jeho presvedčení nechce vlastniť iba časť akcií Twitteru, chce kúpiť 100% tejto spoločnosti. Je to podľa neho najlepšia a posledná ponuka. Ak však Twitter túto ponuku neprijal, Musk vraj preto prehodnotí svoju pozíciu akcionára.

Pýtate sa ako nakúpiť akcie Twitteru? Odpoveď nájdete v našom článku.

Akú ponuku dal Musk za Twitter?

  • 54% vyššia oproti tomu dňu, kedy začal investovať do akcií Twitteru;
  • 38% vyššia oproti cene z 1. apríla, čo bol posledný obchodný deň predtým, ako Musk oznámil to, že sa z neho stal najväčší akcionár Twitteru;
  • 18% vyššia oproti cene, ktorá bola záverečná v stredu, 13. apríla. 

Počas prezentácie na TED2022 vo svojej prednáške povedal, že jeho cieľom nie je získať Twitter kvôli zárobku. Ekonomika ho vôbec nezaujíma. Pre neho je dôležitá verejná platforma, ktorá by sa vyznačovala dôveryhodnosťou a bola by široko inkluzívna. To by je podľa Muska dôležité pre budúcnosť civilizácie.  

Elon Musk vs. Facebook

Už v minulosti sa Musk vyjadril, že keby mohol, odkúpi Facebook a vymaže ho! Musk tiež nesúhlasí s Zuckerbergovým poňatím umelej inteligencie a jeho chápaním. Čo sa táka umelej inteligencie je Musk oveľa opatrnejší. Tiež sa vyjadril, že zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg má príliš veľkú moc na verejnosť prostredníctvom jeho sociálnych médií.

Elon Musk sa najnovšie vyjadril, že „vážne uvažuje“ o vytvorení novej platformy sociálnych médií. „Sloboda prejavu je nevyhnutná pre fungujúcu demokraciu,“ povedal na svojom Twitteri Musk. Chcel by, aby platforma bola otvorená a podporovala slobodu prejavu

Reakcie na ponuku a jej dôsledky

Správna rada sa mala stretnúť hneď na ďalší deň, aby diskutovala o ponuke Muska. Spoločnosť Twitter  sa vyjadrila, že tento návrh prejde starostlivým skúmaním s určením postupu, ktorý by bol v najlepšom záujme spoločnosti, ale aj všetkých jej akcionárov.

Jeden z najväčších a najdlhodobejších akcionárov Twitteru, princ Al Waleed bin Talal, vyjadril svoj nesúhlas s touto ponukou. Podľa neho nie je dostatočne vysoká , neodráža vnútornú hodnotu spoločnosti.

V posledných týždňoch došlo k zmenám v hodnote akcií v súvislosti s tým, aké správy vypúšťal Musk od začiatku mesiaca do sveta. Od začiatku mesiaca tak vzrástli akcie Twitteru o 18,5%, avšak za posledné dni došlo k poklesu. Akcie Tesly po tom, čo bola vyslovená ponuka na kúpu Twitteru, však klesli o viac ako 3,6%. 

Financovanie nákupu akcií Twitteru

Väčšina odborníkov si kladie otázku, ako by Musk financoval nákup týchto akcií. Musk si mal na to najať ako finančného poradcu giganta z Wall Street finančnú inštitúciu Morgan Stanley. Napriek tomu, že má najviac finančných prostriedkov na svete, tieto investície sú viazané v akciách Tesly a SpaceX. 

Pokles akcií Tesly za posledné dni mohol nastať aj z dôvodu obáv, že Musk predá časť týchto akcií alebo sa nebude venovať naplno Tesle a povinnostiam. Aj keby došlo k predaju časti akcií Tesly, aby mohol financovať nákup akcií Twitteru, stále by mal Musk veľký podiel v spoločnosti Tesly. Jeho akcie Tesly majú hodnotu 177 miliárd dolárov aj napriek poklesu za posledné dni. 

Uvažuje sa aj o takej možnosti, že Musk akcie Tesly nepredá, iba ich použije ako kolaterál na to, aby si mohol požičať peniaze z banky. 

Prekazenie Muskovho pokusu 

Predstavenstvo Twitteru rozmýšľa nad obranným krokom, ktorý je známy ako “jedovatá pilulka”. Jedovatá pilulka, oficiálne nazývaná ako plán akcionárskych práv, by mohol obmedziť Muska, aby nákupom akcií na otvorenom trhu prevzal kontrolu nad Twitterom.

Touto taktikou by sa umožnilo spoločnosti zaplaviť trh novými akciami. Ďalšia možnosť umožní existujúcim akcionárom možnosť nakúpiť akcie so zľavou. Tým by sa podiel Muska zriedil a nákup akcií by sa predražil. Zriedením Muskových akcií by sa znížila kontrola, ktorú by potenciálne mohol získať, ak by nakúpil množstvo akcií Twitteru.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 2

Ešte žiadne hodnotenie!