Energetická kríza – Aktuality týždňa

Energetická kríza stále pretrváva a mení sa k horšiemu. V súčasnosti je pripravená ovplyvniť takmer všetky kúty svetového hospodárstva.

Dodávky sú naďalej nedostatočné a drahé, čo vyvoláva reťazové účinky v mnohých odvetviach, ktoré sa už teraz potýkajú s prudko rastúcou infláciou. Najbližšie vyhliadky nie sú o nič lepšie, pretože spoločnosti a spotrebitelia sa pripravujú na nadchádzajúcu recesiu bez dostatočných zdrojov energie, ktoré by im pomohli prežiť zimu.

Švajčiarsko a Fínsko sa pripojili k Nemecku a ponúkli úverové nástroje energetickým spoločnostiam, keďže prehlbujúca sa kríza v zásobovaní a prudký nárast cien hrozia v Európe finančnou katastrofou.

Keďže európski politici sa ponáhľajú nájsť riešenie pre špirálovito rastúcu energetickú krízu, likvidita sa stáva jedným z najnaliehavejších problémov. Keď sa v piatok v Bruseli stretnú ministri energetiky EÚ, jedným z kľúčových bodov programu, ktorý presadzuje české predsedníctvo, je nasadenie “nástrojov núdzovej likvidity”.

Zemný plyn

V pondelok ceny zemného plynu vyskočili o 35 % na 290 EUR/MWh po tom, čo Rusko oznámilo, že kľúčový plynovod Nord Stream zostane uzavretý aj po minulo týždňovom trojdňovom prerušení údržby. Kremeľ pôvodne trval na tom, že k uzavretiu došlo v dôsledku úniku, teraz však tvrdí, že dodávky budú pozastavené dovtedy, kým “Západ” nezruší sankcie.

Ministri energetiky EÚ sa v piatok zídu na mimoriadnom zasadnutí v Bruseli, aby prediskutovali koordinovanú reakciu, pričom futures na plyn vzrástli od začiatku roka o viac ako 280 %.

Ropa

Ceny WTI Ropy sa navýšili potom čo OPEC+ odporučil zníženie ťažby o 100 mil. barelov/deň v dôsledku obáv z dopytu a globálnej recesie. Rozhodnutie bude mať len malý vplyv na skutočnú produkciu, keďže ťažba skupiny je už teraz výrazne pod cieľovou úrovňou, psychologický vplyv je však jasný.

Pýtate sa aké akcie z oblasti energetiky nakúpiť? Český gigant ČEZ je stabilná spoločnosť od roku 1992. Vypláca dividendy svojim akcionárom a 70 % akcií spravuje štát. Prečítajte si článok Akcie ČEZ tu.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 1

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

  • Marek Kalina

    Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Zdielaj to: