Klimatická katastrofa: Únik z Nord Streamu, ktorý sa opakuje každých 1,5 dňa

Na dne Baltského mora spôsobili úniky plynu z plynovodov Nord Stream klimatickú katastrofu, pretože do atmosféry unikol metán, ktorý otepľuje planétu.

Ide o globálny problém, ktorý sa deje každých 1,5 dňa, pričom podobné prípady sa vyskytujú aj v iných krajinách sveta.

Každých 1,5 dňa vypustia svetoví producenti ropy a zemného plynu približne rovnaké množstvo metánu, aké uniká z ruských plynovodov.

Podľa údajov Medzinárodnej energetickej agentúry (International Energy Agency) sa v ropnom a plynárenskom sektore pri ťažbe, spracovaní a preprave palív uvoľňuje 80 miliónov metrických ton metánu ročne. To je približne 220 000 ton denne.

Aj keď je únik metánu z plynovodu Nord Stream veľký, je v porovnaní s tým, čo pravidelne vypúšťa ropný a plynárenský priemysel slabý odvar.

Porovnanie ku katastrofe

Nasledujúce činnosti majú emisie, ktoré sú podobné alebo inak porovnateľné s únikmi z Nord Streamu.

Elektrické vozidlá

Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry (International Energy Agency) elektrické vozidlá zabránia v tomto roku vstupu 63,3 milióna ton emisií CO2 do atmosféry. Úniky plynu z plynovodu Nord Stream znegovali 40 % týchto prínosov a vrátili nás späť v našom pokroku v boji proti zmene klímy.

Cryptomeny

Podľa webovej stránky Digiconimist, ktorá počíta energiu spotrebovanú pri ťažbe kryptomien, ťažba bitcoinov každoročne vyprodukuje viac ako 70 miliónov ton CO2. Množstvo digitálnej meny, ktoré by mohlo byť vygenerované pomocou elektrickej energie z 25,2 milióna ton CO2, predstavuje približne 117 000 mincí.

Hovädzie mäso

Podľa Environmentálneho fondu, ak by sa z Izraela odstránil všetok hovädzí dobytok, malo by to rovnaký vplyv ako klimatická stopa, ktorú zanecháva únik plynu Nord Stream.

Uhoľné elektrárne

Podľa kalkulačky EDF by ročné emisie z jedného roka prevádzky piatich uhoľných elektrární boli približne rovnaké ako emisie Nord Stream.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Hodnotení: 0

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

  • Marek Kalina

    Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Zdielaj to: