Krachujúca First Republic Bank

Banka First Republic Bank sa možno nadýchla posledného dychu. Ako včera informovala agentúra Reuters, regulačné orgány sa pripravujú na prevzatie regionálneho veriteľa, ktorý sa ocitol v ťažkostiach, rovnako ako v prípade dvoch bánk, ktoré skrachovali minulý mesiac. Po prevzatí banky vládou sa o jej kúpu usilujú aj ďalší veritelia.

Úradníci strávili niekoľko posledných dní rokovaniami s finančnými inštitúciami, aby vypracovali akčný plán, ktorý by zabránil tomu, aby sa First Republic Bank stala ďalšou krachujúcou bankou. Zdá sa však, že sa nenašli súkromné banky, ktoré by boli ochotné pomôcť k získaniu viac hotovosti.

Ako sme sa sem dostali?

Banková panika (Bank Run), ktorá viedla ku krachu bánk Silicon Valley Bank a Signature Bank, spôsobila, že klienti First Republic sa obávajú, či sa dokáže udržať nad vodou. Podobne ako mnohé regionálne banky investovala peniaze klientov do aktív, ktoré sa v uplynulom roku znehodnotili v dôsledku rastúcich úrokových sadzieb.

Kríza babky First Republic zasiahla mimoriadne tvrdo, pretože úspešne vyhľadávala solventných klientov, aby mohla rásť. Jej kedysi závideniahodný zoznam klientov sa stal príťažou, keďže dve tretiny účtov v banke mali zostatky nad 250 tisíc dolárov – väčšina klientov teda vedela, že ak sa First Republic dostane do problémov, FED ich účty nebude ochraňovať.

Klienti si v prvom štvrťroku 2023 stiahli zo svojich účtov viac ako 100 miliárd dolárov, čím vo First Republic klesol objem vkladov o 40 %.

Situácia sa upokojila po tom, čo minulý mesiac do banky vložili 30 miliárd USD veľké babky vrátane JPMorgan a Bank of America. Hoci to klientov dočasne upokojilo, situácia začala pre First Republic opäť vyzerať hrozivo po tom, ako tento týždeň oznámila nelichotivé štvrťročné výsledky. Jej akcie sa od pondelka prepadli o viac ako ~75 %, čo v porovnaní so začiatkom roka znamená stratu 97 %.

first republic bank cena akcii

Pri pohľade do budúcnosti… ak banka skrachuje, regulačné orgány budú mať pred sebou niekoľko rušných dní, počas ktorých budú rozhodovať o tom, či odškodnia klientov First Republic a ubezpečia verejnosť, že bankový sektor nie je v problémoch.

Mohlo by Vás zaujímať: Švajčiarsky parlament zamietol záchranný balík Credit Suisse

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 1

Ešte žiadne hodnotenie!

marek kalina

Marek je všestranný človek, ktorý sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Zdielaj to: