V USA skrachovali dve banky Silicon Valley Bank a Signature Bank

V USA skrachovali Silicon Valley Bank a Signature Bank

V USA skrachovali v jeden týždeň až dve veľké banky. Tento týždeň oznámili krach Silicon Valley Bank a Signature Bank. Čo sa deje s bankovým systémom v USA? Nastal najväčší bankrot banky v USA od finančnej krízy v roku 2008.

Silicon Valley Bank končí

V piatok 10. marca 2023 kalifornské ministerstvo pre finančnú ochranu a inovácie zatvorilo banku Silicon Valley bank. Silicon Valley Bank oznámila, že prijala príliš veľa veľkých vkladov. Tým sa dostala do ťažkej situácie, keď sa zvýšili úrokové sadzby. Ekonomika sa začala prehrievať už v dôsledku pandémie stimulov. V dôsledku toho banka uviazla s dlhom, ktorý nemohla predať, čo spôsobilo prudký pokles hodnoty jej aktív.

Silicon Valley Bank sa ocitla v neistej situácii, keď Federálny rezervný systém začal zvyšovať úrokové sadzby v snahe bojovať proti rýchlej inflácii. To spôsobilo, že niektoré investície banky, ktoré sa predtým považovali za bezpečné, sa stali menej atraktívnymi v porovnaní s novšími štátnymi dlhopismi, ktoré ponúkali vyšší úrok.

Aby toho nebolo málo, začali vyčerpávať aj počiatočné financovanie, ktoré zabezpečovalo živobytie klientov banky. V dôsledku toho začali klienti banky Silicon Valley, zložení zo začínajúcich technologických firiem a ich manažérov, vyberať svoje peniaze. To si vyžiadalo, aby banka predala niektoré svoje investície s veľkou zľavou, aby mohla tieto požiadavky splniť.

Rýchly krach veriteľa, ktorý poskytoval bankové služby takmer polovici technologických a prírodovedných spoločností v krajine podporovaných rizikovým kapitálom, mal veľký vplyv na technologický priemysel, Wall Street a Washington.

Čo sa stane s peniazmi klientov Silicon Valley Bank?

Federálna spoločnosť pre poistenie vkladov (FDIC) vytvorila Národnú banku Santa Clara (Deposit Insurance National Bank of Santa Clara – DINB), ktorá má uľahčiť riešenie krízovej situácie banky Silicon Valley Bank.

Umožní tak vkladateľom prístup k ich poisteným vkladom a čas na otvorenie účtov v iných poistených inštitúciách. Všetci poistení vkladatelia budú mať plný prístup k svojim poisteným vkladom. FDIC vyplatí nepoisteným vkladateľom zálohovú dividendu. Keď FDIC predá aktíva banky Silicon Valley, budúce výplaty dividend môžu byť uskutočnené pre nepoistených vkladateľov.

Krach Silicon Valley Bank vyvolal vo finančnom sektore poplach a vyvolal obavy o stabilitu ďalších inštitúcií. V ten istý týžden krachuje newyorská banka Signature Bank.

Amereické úrady zatvorili banku Signature Bank

Štátne regulačné orgány USA zatvorili aj banku Signature Bank. Signature Bank bola tretím najväčším bankovým bankrotom v histórii USA. Stalo sa to le dva dni po tom, ako úrady zatvorili banku Silicon Valley Bank.

Signature bank bola newyorská finančná inštitúcia. Podnikala kroky v oblasti poskytovania úverov na nehnuteľnosti. Vklady tejto komerčnej banky s pobočkami pre súkromných klientov v New York od septembra tvorili az zo štvrtiny kryptomeny. V decembri 2022 banka oznámila, že svoje vklady súvisiace s kryptomenami zmenší o 8 miliárd USD.

Bolo príjmanie vkladov v kryptomencách zlé rozhodnutie tejto banky? Po krachu kryptoburzy FTX a následnom kriminálnom vyšetrovaní sa kryptomenám prepadlo dno.

Signature Bank, 24-ročná inštitúcia, ktorá držala vklady právnických firiem a realitných spoločností, sa prepadla po riskantnej stávke na kryptomeny a hromadnom výbere vkladov. Regulačné orgány varovali, že ponechanie banky v prevádzke by mohlo predstavovať riziko pre stabilitu finančného systému.

Budú klienti Signature bank odškodnení?

Keď sa objavili informácie o problémoch banky Silicon Valley, začali klienti banky Signature, ktorí mali na účtoch viac ako 250 000 USD, volať do banky a vyjadrovať obavy, že ich vklady môžu byť ohrozené. Dôvodom bola skutočnosť, že Federálna spoločnosť pre poistenie vkladov poisťuje vklady len do výšky 250 000 USD.

K minulému týždňu Signature uviedla, že viac ako 80 % jej vkladov pochádza zo sektora malých podnikateľov – právnických firiem, účtovníckych firiem, zdravotníckych spoločností, výrobcov a spoločností spravujúcich nehnuteľnosti. Navyše až 9/10 vkladov nebolo poistených.

Federálna spoločnosť pre poistenie vkladov (FDIC) prevzala kontrolu nad Signature bank, ktorá mala podľa údajov Ministerstva finančných služieb štátu New York ku koncu roka 2020 aktíva v celkovej hodnote 110,36 mld. dolárov a vklady vo výške 88,59 mld. dolárov.

Americké ministerstvo financi uviedlo, že všetci vkladatelia Signature Bank a Silicon Valley Bank budú odškodnení a daňoví poplatníci nebudú znášať žiadne straty.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Hodnotení: 0

Ešte žiadne hodnotenie!

Zdielaj to: