Neuralink spúšťa testy na ľuďoch

Jeden z najpozoruhodnejších projektov sveta, Muskovo zariadenie Neuralink, je určené na implantáciu do mozgu a jeho následné prepojenie s počítačom. Doteraz však bolo testované len na zvieratách, konkrétne na primátoch. S pozitívnymi výsledkami, ktoré ohúrili celý svet, chce Elon Musk posunúť túto technológiu ďalej a to čo najskôr. Ďalším krokom vo výskume Neuralinku sú testy na ľuďoch.

Elon Musk verí, že Neuralink bude raz produktom pre širokú verejnosť a vďaka povoleniu od amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) je k tomuto cieľu bližšie. 

Momentálne nevieme detaily testovania, no z tweetu sme sa dozvedeli, že Neuralink zatiaľ neprijíma dobrovoľníkov. Môžeme predpokladať, že keď sa začne nábor, bude ich viac, ako bude spoločnosť potrebovať. 

Spoločnosť Neuralink nedostala začiatkom roka 2022 od FDA povolenie na testovanie na ľuďoch pre viaceré obavy týkajúce sa bezpečnosti, ktoré v tom čase boli údajne v procese riešenia. Zjavný obrat vyjadrenia od FDA naznačuje, že tieto obavy boli úspešne odstránené a spoločnosť by tým pádom mala mať možnosť vykonávať obmedzené testovanie svojho chirurgicky implantovaného zariadenia BCI

Funkcia BCI je podľa Muska miesto, kde začať, pretože má neuveriteľný potenciál pomôcť obrovskému množstvu ľudí. V prípade, že vývoj tejto BCI pôjde podľa plánov, pomôže pri liečbe mnohých ochorení, napríklad epilepsie. Zlepší aj životy ľudí so zdravotným postihnutím, napríklad pri riadení kurzoru iba pohybom očí či samotnými myšlienkami.

Víziou je, aby bol Neuralink vyvinutý na použitie širokou verejnosťou, a to aj v prípade zdravých jednotlivcov ako nástroj na komunikáciu s počítačmi a inými zariadeniami prostredníctvom myšlienok. 

Zistite viac: Elon Musk a Steve Wozniak žiadajú pozastaviť umelú inteligenciu

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 1

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

  • Marek Kalina

    Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Zdielaj to: