O kúpu spoločnosti U. S. Steel je veľký záujem

Po zverejnení tlačovej správy spoločnosti United States Steel, v ktorej oznámila prijímanie nezáväzných ponúk na odkup celej spoločnosti alebo jej časti, akcie U. S. Steelu zažili rast o viac ako 36 %.

Deň po tomto oznámení, v pondelok (14.08.2023), tento oceliarsky gigant už odmietol jednu z ponúk na odkup celej spoločnosti, ktorá prišla od spoločnosti Cleveland-Cliffs. Táto odmietnutá ponuka dosiahla hodnotu 7,3 miliardy amerických dolárov a zahŕňala kombináciu hotovostnej a akciovej platby za akvizíciu.

Akcionári spoločnosti U. S. Steel by v rámci tejto ponuky získali nielen jednu akciu spoločnosti Cleveland-Cliffs, ale tiež sumu vo výške 17,5 amerických dolárov. Táto navrhovaná akvizícia by vytvorila najväčšieho výrobcu ocele v Spojených štátoch a posilnila by schopnosť spoločnosti konkurovať na medzinárodných trhoch. Napriek tomu U. S. Steel Corp. túto konkrétnu ponuku odmietol a súčasne očakáva príchod ďalších strategických ponúk, ktoré sa postupne očakávajú.

Dňa 15. augusta 2023, teda o deň neskôr, sa objavuje ďalšia ponuka na odkúpenie spoločnosti. Tentoraz ide o celkovú akvizíciu spoločnosti za hotovosť. Táto ponuka pochádza od súkromnej priemyselnej skupiny Esmark, ktorá ponúka 10 miliárd USD spolu s existujúcim dlhom. Hodnota pre akcionárov však zostáva nezmenená – 35 dolárov za akciu. Spoločnosť U. S. Steel zatiaľ nepotvrdila, či takúto ponuku prijme, a nie je tiež jasné, akým spôsobom by spoločnosť Esmark financovala túto veľkú transakciu. Zrejme však existuje výrazný záujem o akvizíciu tejto spoločnosti.


Existujú aj špekulácie, že spoločnosť U. S. Steel v skutočnosti nemá záujem o predaj a plánuje si ju ponechať vo vlastnej sfére. To by indikovalo, že tieto prijaté ponuky sú len nezáväzné a skôr slúžia na odhalenie hodnoty pre akcionárov, ktorí tak môžu spozorovať trhovú cenu spoločnosti. Táto stratégia sa už raz ukázala ako úspešná, pretože po prvom prijatí ponuky vzrástli ceny akcií približne o 36 %.

Košická prevádzka momentálne nie je ohrozená, aj keď v minulosti vzniklo viacero špekulácií o možnom odkúpení tejto továrne. Aktuálne sa zdá, že záujemcovia o nákup sú ďalší obri v priemyselnom sektore a majú v úmysle nielen pokračovať v prevádzke, ale dokonca aj súťažiť s čínskymi výrobcami na globálnom trhu.

Pripravil Marek Nemky, analytik XTB

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 1

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

Zdielaj to: