Oplatí sa druhý pilier ?

Zabudol som si zriadiť druhý pilier, robím v práci už 6 rokov a napadlo mi to až teraz. Stotožňujete sa tiež s týmto tvrdením? Oplatí sa druhý pilier? Kde a ako si zriadiť dôchodkové sporenie. Ako investovať na starobu?

Druhý pilier základné informácie

II. pilier alebo aj starobné dôchodkové sporenie je kapitalizačný produkt, z ktorého výstupy závisia od výšky zaplatených príspevkov. II. pilier má spolu v I. pilierom zabezpečiť Vám v starobe príjem. I. pilier býva označovaný aj ako dôchodcovské poistenie. I. pilier spravuje na Slovensku Sociálna poisťovňa a je zákonom povinné. 

Sporenie si v II. pilieri je do veku 35 rokov na dobrovoľnej báze. Od 35  rokov je povinné. Výška odvodov do I. aj II. piliera predstavuje 18% z vymeriavacieho základu = hrubého príjmu. Tie sa prerozdelia do prvého a druhého piliera podľa stanoveného pomeru. V roku 2021 je sadzba poistného I. pilier : II. pilier prerozdelená 12,75 % : 5,25%. 

Sporitelia majú v II. pilieri možnosť platiť si aj dobrovoľné príspevky na starobné dôchodkové sporenie. Ich výška nie je obmedzená. Sporitelia v II. pilieri odvádzajú čiastku z povinných odvodov na svoj osobný dôchodkový účet spravovaný vybranou dôchodkovou správcovskou spoločnosťou. 

POZOR: ak sa raz rozhodnete do II. piliera vstúpiť, nie je už možné vystúpiť. 

Výhody a nevýhody druhého piliera

VýhodyNevýhody
✅ Investovanie do budúcna❌ Nie ste samy pánom investičného portfólia
✅ Sporenie peňazí❌ Vysoké správcovské poplatky aj 1,7%
✅ Automatickosť – nemusíte premýšľať každý mesiac nad stratégiou❌ Novelizácie zákona sa často menia
✅ Zhodnotenie
✅ Oslobodenie od dane
✅ Dedičnosť úspor

Ako si vybaviť druhý dôchodkový pilier ? 

Vybavenie si druhého piliera je naozaj jednoduché, informujete o tom Sociálnu poisťovňu alebo si priamo vyberiete jednu z DSS a registrujte sa v nej. Na to, aby ste si vybrali tú správnu je nutné dôležité zváženie vašej budúcej investície. 

Preto sme vám o tom priniesli samostatný článok Dôchodkové správcovské spoločnosti, v ktorom sa dozviete akutuálnu ponuku.

Druhý pilier porovnanie DSS

Na Slovensku máte možnosť si v súčasnosti vybrať spomedzi 5 spoločností spravujúcich starobné dôchodkové sporenie. Tie spravujú dôchodkové fondy. Štátom stanovené je spravovať povinne dva typy fondov a môžu ponúkať aj ďalšie iné fondy. 

  • dlhopisový garantovaný dôchodkový fond  – investovanie do dlhopisov
  • akciový negarantovaný dôchodkový fond – investovanie do akcií 

Každý slovenský občan sa preto stáva vlastne malým “investorom” s povinnými odvodmi z platu na svoj dôchodok. Preto treba dôkladne zvážiť investície. Ide o dlhodobé investovanie a preto treba dobre rozmyslieť si stratégiu sporenia. 

Druhy fondov v druhom pilieri

Dlhopisový garantovaný dôchodkový fond

Prestavuje konzervatívne investovanie do dlhopisov a peňažných fondov s garantovaným a bezpečným výnosom bez veľkého rizika. 

Akciový negarantovaný dôchodkový fond 

Ide o investovanie do svetových akcií na burzách s negarantovaným výnosom. Tento tip investovania je spojený s vyšším rizikom. 

Oplatí sa druhý pilier? 

Keďže výška dávky dôchodku II. piliera závisí aj od dĺžky sporenia, výšky príspevkov, veku odchodu do dôchodku, a výberu fondu nemôžeme generalizovať ziskovosť investovania v II. pilieri.  

Nevýhodou je, že nie ste sami správcom svojich investícií a preto, ak chcete byť investorom, je vhodné investovať aj mimo DSS. 

Investovanie do akcií

Do akcií môžete investovať cez brokera. Na Vás ostáva samostné rozhodnutie o výške investície, či finančnom inštrumente a dĺžke investovania.

Brokerské spoločnostiRecenzieWebstránka
xtb_recenzia_logoPrečítať Xtb recenziuNavštíviť webstránku
*Váš kapitál je spojený s rizikom.
interactive-brokers-recenziaPrečítať InteractiveBrokers recenziuNavštíviť webstránku
*Váš kapitál je spojený s rizikom.
etoro_logoPrečítať eToro recenziuNavštíviť webstránku
*Váš kapitál je spojený s rizikom.

Samotný dôchodok z prvého a druhého piliera Vám nemusí v budúcnosti stačiť na udržanie priemerného štandardu Vášho života. Preto je vhodné premyslieť si vopred svoju investičnú stratégiu a investovať peniaze aj mimo druhého piliera. Slováci radi investujú tradične, to ponúkajú aj ETF fondy.

Priniesli sme vám recenziu na Finax, spoločnosť cez ktorú investujú mnohí známi Slováci.

Často kladené otázky druhý pilier

Čo je druhý pilier?

Druhý pilier alebo aj starobné dôchodkové sporenie je finančý produkt, ktorým si sporí sporiteľ na dôchodok spolu s I. pilierom. Vznikol v roku 2004 a pre občanov do 35 rokov je nepovinný. Všetky základné informácie o druhom pilieri nájdete v článku. 

Dá sa prerozdeliť si úspory do viacerých fondov?

Áno môžete si prerozdeliť vaše príspevky do II. piliera do 2 fondov, ale s podmienkou, že aspoň jeden z nich je dlhopisový garantovaný dôchodkový fond.  Pomer príspevkov di do 52 rokov môžete zvoliť sami, od 52 rokov je stanovený štátom. Viac tu.

Ako si vybaviť II. pilier?

II. pilier alebo aj starobné dôchodkové sporenie si môžete vybaviť v Sociálnej poisťovni alebo priamo u dôchodkovej správcovskej spoločnosti. 

Ako zistím či mám 2 pilier?

Každý rok by mal prísť sporitelov od DSS výpis e-mailom alebo poštou. V minulom roku sa napríklad spoločnosť AXA zmenila a  prevzala ju spoločnosť UNIQA. Tieto zmeny môžu spôsobiť, že sporitelia nevedia, kde majú druhý pilier. Viac o dôchodkových správcovských spoločnostiach v článku. 

Ako vystúpiť z druhého piliera? 

Ak ste sa už raz rozhodli a vsúpili ste do systému II. piliera, nie je už možné podľa slovenskej legislatívy vystúpiť.

 

 

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 4.3 / 5. Hodnotení: 3

Ešte žiadne hodnotenie!

Zdielaj to: