Všetko podstatné o hypotéke: Kedy sa ňou oplatí financovať rekonštrukciu bývania?

Aj napriek tomu, že rekonštrukcia býva často pracnejšia a časovo náročnejšia ako realizácia novostavby, určite má mnoho výhod, pre ktoré sa ju oplatí minimálne zvážiť. Predtým, ako sa však pre rekonštrukciu rozhodnete, je veľmi dôležité si toto rozhodnutie premyslieť a prepočítať. Je kľúčové neprerátať sa, inak sa rekonštrukcia dokončuje naozaj obtiažne.

Rekonštrukcia ako taká, je nákladná. Ak sa má však spraviť dôkladne a tak, aby sa nemusela každých pár rokov opakovať, je dôležité naplánovať ju krok po kroku a všetko poriadne prepočítať. Stávkou na istotu je značné nadhodnotenie všetkých prác a úkonov.

Určite si poďakujete, ak do rekonštrukcie zarátate aj nepredvídateľné výdavky, nehovoriac o inflácii. Stopercentne sa vyskytnú.V bežnej praxi sa stáva, že keď príde klient do banky žiadať o pôžičku na prerábku bytu, sú počítané náklady podhodnotené. Preto je najideálnejšie, ak sa k danému rozpočtu pripočíta rezerva minimálne vo výške 20%. 

Vhodnou pomocou pri prvotnej kalkulácii môžu byť cenové ponuky od konkurenčných firiem, ktoré sa rekonštrukciou zaoberajú. No aj napriek starostlivému prieskumu a kvalitnej kalkulácii je tento bod len začiatok cesty za plnohodnotným zrekonštruovaným bývaním.

Keď sa siahne do vlastného vrecka – Financovanie rekonštrukcie úsporami

Riešiť rekonštrukcia bývania z vlastných úspor sa môže na prvý pohľad javiť ako najlepšie možné riešenie. Človek sa nezadlží, nikde nebude záznam o nejakých ťarchách a ani daná nehnuteľnosť nebude nikde figurovať ako potenciálna kotva, v zmysle toho, že v prípade neplatenia pripadne istej inštitúcii.

Napriek zdanlivo lákavej predstave, je táto možnosť asi jedna z najdrahších, aké existujú. Požičané peniaze sú v tomto prípade tie najlacnejšie. Netreba zabúdať na to, že aj po rekonštrukcii by mali úspory zostať aspoň vo výške 6-násobku mesačných výdavkov.

Je vysoko pravdepodobné, že doba lacných hypoték už skončila, čo je dôvod navyše, pre ktorý po úvere na rekonštrukciu siahnuť. Úroky pri hypotékach sú ešte stále celkom znesiteľné, inflácia bude pravdepodobne ďalej narastať, no akciové trhy môžu každým dňom veľmi pekne zhodnocovať. Preto sa oplatí vziať si úver a úspory radšej investovať.

Pri rozhodovaní nad konkrétnym úverom je dobré riadiť sa dvoma premennými a to – ročnou percentuálnou mierou nákladov (čím je nižšia, tým výhodnejší je úver) a výškou mesačnej splátky.

Spotrebný úver ako ľahšia forma financovania

Pôžička na rekonštrukciu bývania často riešená spotrebným úverom. Bezúčelový spotrebný úver je najjednoduchším a najrýchlejším riešením na financovanie rekonštrukcie. Nie je nutné zdĺhavé vybavovanie. Ide naozaj o formu, pri ktorej je možné mať peniaze na účte už na druhý deň od podania žiadosti.

Nevýhodou spotrebného úveru sú však vyššie úroky a obmedzený čas splácania. Spravidla sa spotrebné úvery neotvárajú na dlhšie ako na osem rokov. Takýto úver na rekonštrukciu je síce rýchly, no podstatne drahší.

Hypotéka – lacné peniaze na dlhý čas

Hypotekárne úvery, pri ktorých sa založí daná nehnuteľnosť sú ideálnym riešením pri zložitejších rekonštrukciách nad 15 000 eur. V súčasnosti panuje v spoločnosti akýsi strašiak práve zo založenia nehnuteľnosti a to z dôvodu, že tam stále hrozí riziko, že by nehnuteľnosť v prípade nesplácania pripadla banke. V konečnom dôsledku však o nehnuteľnosť môžete prísť tak či tak.

V prípade väčších dlhov a neschopnosti ich splácania sa aj tak začína exekútorské konanie, ktoré v najhoršom prípade môže skončiť odobratím nehnuteľnosti. Hypotéka na prerábku bytu je však kombinácia nízkych splátok a nízkych úrokov. Ak sa nastavia aj mimoriadne splátky, je možné splatiť ju aj skôr.

najznamejsie banky na Slovensku

Zadlženosti ako takej sa netreba báť, podstatné je myslieť iba dva kroky dopredu a premyslieť, ako rozumne požičané peniaze využiť. Preto už dopredu rátajte aj s nákladmi na poistenie nehnuteľnosti.

Stavebné sporenie – zúročenie zasiateho

Stavebné sporenie dnes už klesá na popularite, napriek tomu ho až 80% spotrebiteľov využíva práve na rekonštrukciu. Pri stavebnom sporení ide o dlhodobé „šetrenie“.

Nevýhodou sú však nízke splátky a veľmi malé zhodnotenie, ktoré pokryje tak akurát infláciu. No napriek tomu, máte istotu, že vyčlenené peniaze na stavebné sporenie neminiete na zbytočnosti. Je možné ho vybrať už po dvoch rokoch od založenia.

Koniec-koncov je stavebné sporenie len iná forma vlastných úspor. V prípade nedostatočných úspor, je možné využiť medziúver. Treba sa však dobre informovať, či je úver na prerábku bytu alebo úver na prerábku domu pre vás naozaj výhodný.

Štátna dotácia – európske peniaze, ktoré nestoja ani korunu

Chýbajúce financie je možné získať aj inak, ako výlučne cez banku. Jednou z takých možností je aj štátna dotácia určená práve na rekonštrukciu. Cieľom tejto dotácie je v prvom rade recyklácia. Výstavbou nových bytových komplexov sa možno skvalitňuje život obyvateľov, ale kumuluje s a tým aj odpad vo forme neobývaných a chátrajúcich objektov.

Recyklovaním starého objektu sa prinavráti život už postavenej stavbe a vy, ako budúci majiteľ máte v rukách istú protihodnotu v prípade pôžičky. Cieľom dotácie je podporiť obnovu rodinných domov, ktorá vedie k zníženiu energetickej náročnosti domov. Podmienkou dotácie je však to, že žiadateľom musí byť zároveň aj majiteľ rekonštruovanej nehnuteľnosti.

Nech už sa rozhodnete ísť akoukoľvek cestou financovania rekonštrukcie, nezabúdajte myslieť na zadné vrátka v podobe poistenia. Nie je na škodu informovať sa o možnostiach poistenia samotnej hypotéky a po dokončení rekonštrukcie si poistiť nehnuteľnosť a domácnosť. Touto uvedenou trojkombináciou si môžete byť istí, že ste na všetko pripravení. A ako sa zvykne vravieť šťastie pripraveným praje.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 1

Ešte žiadne hodnotenie!