Putin podpísal zákon o digitálnom rubli, ktorý umožňuje zavedenie CBDC v Rusku

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal zákon o digitálnom rubli, ktorý umožňuje centrálnej banke krajiny vydávať vlastnú digitálnu menu.

Digitálny rubeľ, nad ktorým dlho uvažovala Ruská centrálna banka, sa bude podľa nových zmien v ruskom občianskom zákonníku používať na platby spolu s inými metódami. Účty digitálnych rubľov bude spravovať centrálna banka, uvádza sa v zákone.

Digitálny rubeľ je projekt CBDC, na ktorom Ruská centrálna banka pracovala od roku 2020, keď zverejnila svoju prvú analytickú správu na túto tému. Neskôr regulátor správu aktualizoval vrátane spätnej väzby od ruských bánk a ďalších účastníkov finančného trhu. Regulátor oznámil, že vo februári 2022, krátko pred začiatkom vojny na Ukrajine, sa zameral na pilotné testovanie systému s viacerými ruskými bankami.

Zistite viac: Digitálne euro

Keďže USA a Európa uvalujú na Rusko prísne sankcie, digitálny rubeľ sa môže stať jedným zo spôsobov, ako obísť masívne finančné obmedzenia, ktoré Západ na krajinu uvalil. Ruská centrálna banka pôvodne vnímala projekt ako nástroj proti sankciám a zároveň ako spôsob kontroly, ako vláda vynakladá peniaze určené na sociálne projekty.

Podľa šéfa parlamentného výboru pre finančné trhy Anatolija Aksakova digitálny rubeľ umožní aj kontrolu a obmedzenie spôsobov, ako ich môže súkromná osoba minúť. Napríklad rodičia budú môcť kontrolovať, na čo ich deti míňajú vreckové, uviedol Aksakov.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Švajčiarska centrálna banka oznámila príchod predaja CBDC

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 1

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

  • Marek Kalina

    Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Zdielaj to: