Švajčiarska centrálna banka oznámila príchod predaja CBDC

Riaditeľ Švajčiarskej národnej banky (SNB), Thomas Jordan, oznámil, že banka spustí pilotný projekt veľkoobchodného predaja digitálnej meny centrálnej banky (wCBDC). Riaditeľ uviedol, že projekt sa začne čoskoro.

wCBDC sa bude vydávať na digitálnej burze Swiss SIX a bude fungovať obmedzený čas, povedal Jordan podľa fóra Point Zero v Zürichu 26. júna. Swiss SIX prevádzkuje aj najväčšiu švajčiarsku burzu cenných papierov. Jordan podľa správy uviedol:

„Nie je to len experiment, budú to skutočné peniaze rovnocenné bankovým rezervám a cieľom je otestovať skutočné transakcie s účastníkmi trhu.

Člen správnej rady SNB Thomas Moser minulý rok pre Cointelegraph povedal, že CBDC by mohli dobre fungovať s decentralizovanými financiami. SNB začiatkom minulého roka integrovala wCBDC do back-office systémov piatich bánk v rámci svojho projektu Helvetia, ktorý predtým dokončil overenie konceptu wCBDC.

Zistite viac: Digitálne euro

Išlo o obrat oproti postoju, ktorý rok predtým vyjadril hlavný ekonóm SNB Carlos Lenz, ktorý uviedol, že blockchain nie je vhodnou platformou pre CBDC a krajina nemá v úmysle ho vydávať. Thomas o maloobchodnom CBDC povedal, že v súčasnosti sú síce opatrní, ale nevylúčil jeho zavedenie v dohľadnej budúcnosti.

Členka Rady guvernérov SNB Andréa Maechlerová tvrdí, že centrálna banka nepredpokladá nahradenie hotovosti v krajine. Maechlerová minulý rok taktiež uviedla, že predstavitelia SNB sa domnievajú, že riziká prevažujú nad výhodami v súvislosti s retailovým CBDC.

Aj tieto novinky nás posúvajú bližšie k prechodu na digitálnu menu, no mnohí sa obávajú, že táto zmena bude mať negatívny dopad na svet financií a aj na súkromie občanov. Zatiaľ môžeme len sledovať, ako sa situácia v Európe, ale aj vo svete, bude ďalej vyvíjať.

Mohlo by vás zaujímať:
Obavy z digitálneho eura? Zmeny v Ústave SR
Putin podpísal zákon o digitálnom rubli, ktorý umožňuje zavedenie CBDC v Rusku

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 1

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

  • Marek Kalina

    Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Zdielaj to: