Slovenský parlament schválil novelu Ústavy, ktorá má kodifikovať právo občanov platiť za tovar a služby v hotovosti. Po hlasovaní o zmene Ústavy, ktorú parlament schválil ústavnou väčšinou 15. júna, bude Slovensko kodifikovať právo používať hotovosť ako platobný prostriedok. Právo na platbu v hotovosti sa tak súčasťou Ústavy Slovenskej republiky stane k 1.7.2023.
Zmeny v Ústave
Novú legislatívu navrhla strana Sme Rodina a údajne bola vypracovaná ako preventívne opatrenie proti navrhovanému digitálnemu euru.
Podľa správy európskej spravodajskej agentúry Euractiv zákonodarca Miloš Svrček, jeden zo spoluautorov zákona, počas rozpravy poslancom povedal, že novela je potrebná na ochranu finančnej suverenity Slovenska. „Je veľmi dôležité, aby v ústave existovalo ustanovenie, na základe ktorého sa budeme môcť v budúcnosti brániť proti akýmkoľvek príkazom zvonku, že môže existovať len digitálne euro a žiadne iné možnosti platby.“ uviedol Svrček.
Súčasne s legislatívou, ktorá kodifikuje právo používať hotovosť, poslanci schválil aj pozmeňujúci návrh Mariána Viskupiča z SaS, ktorý umožňuje obchodníkom právo odmietnuť platbu v hotovosti. Cieľom tohto opatrenia je ochrana majiteľov obchodov pred lúpežami či vystaveniu baktériám. Opatrenie môže poskytnúť výnimku z existujúcich zákonov o prijímaní hotovosti pre obchody, ktoré ponúkajú predajné automaty len na karty. Nemožno sa teda úhrady v hotovosti dožadovať na miestach, ktoré na jej prijímanie nie sú uspôsobené.
Zistite viac: Koľko musím ušetriť na odchod do dôchodku?
Digitálna mena
Európska únia už nejaký čas skúma možnosť zavedenia digitálnej meny centrálnej banky (CBDC) alebo digitálneho eura. Z diskusie v parlamente tak vyplynulo, že hlavným dôvodom tohto kroku sú práve iniciatívy Európskej centrálnej banky smerujúce k zavedeniu digitálnej meny. Podporovatelia návrhu sú presvedčení, že tento proces môže vyústiť do zrušenia hotovostného systému v eurozóne.
Medzi najväčšie sporné body pri potenciálnom vývoji a zavádzaní digitálneho eura patrí myšlienka, že takáto mena by bola úplne centralizovaná, a teda by umožnila jedinému vládnemu subjektu kontrolovať transakcie, ktoré sa s ňou uskutočňujú. Podľa niektorých odborníkov to predstavuje hrozbu pre súkromie.
Zistite viac: Putin podpísal zákon o digitálnom rubli, ktorý umožňuje zavedenie CBDC v Rusku
Zároveň nastáva aj otázka konkurencie. Hoci by CBDC mohla posilniť postavenie občanov, ktorí môžu mať obmedzený alebo žiadny prístup k tradičným nástrojom digitálneho bankovníctva, bez účtovania poplatkov za vedenie účtu alebo vlastných poplatkov za transakcie, predstavujú potenciálnu hrozbu pre spoločnosti a banky súkromného sektora, ktoré profitujú z ponuky úverových riešení pre nedostatočne bankou podporované osoby.
Mohlo by Vás zaujímať: Švajčiarska centrálna banka oznámila príchod predaja CBDC