Väčšina centrálnych bánk je v procese hodnotenia, navrhovania alebo dokonca spustenia digitálnej verzie svojej oficiálnej meny. Bol by to alternatívny spôsob platby, ktorého základ by tvorili kryptomeny. A takým je práve digitálne euro.
Digitalizácia sa rozšírila do každého kúta nášho života a zmenila spôsob platenia. Táto nová éra digitálneho eura by mohla zaručiť, že občania v eurozóne budú môcť získať bezplatný prístup k jednoduchému, všeobecne akceptovanému, bezpečnému a dôveryhodnému platobnému prostriedku.
Digitálne euro by bolo stále eurom, ako bankovky, ale digitálne. Išlo by o elektronickú formu peňazí vydávanú Eurosystémom (ECB a národnými centrálnymi bankami) a bolo by prístupné všetkým občanom a firmám. Hotovosť by sa nenahradila, ale ním len doplnila. Eurosystém bude zabezpečený tak, aby bol naďalej prístup k hotovosti v celej eurozóne.
Čo sa dozviete v tomto článku?
Európska cesta k digitálnej mene centrálnej banky (CBDC)
Výskum digitálnych mien centrálnej banky (CBDC) sa rozbehol po celom svete k čomu pomohla popularita súkromných kryptomien, ako sú bitcoiny a stablecoiny (tieto sú viazané na hodnotu aktív, ako je americký dolár). Niekoľko krajín, vrátane Kanady a Číny už prevádzkuje pilotné programy.
USA a Európa sa pohybovali relatívne pomalým tempom. Ešte v septembri 2020 povedala prezidentka ECB Christine Lagardeová, že EÚ zaostáva v pretekoch digitálnych platieb. Tiež hovorila, že je potrebné zabezpečiť, aby aj v digitálnej ére mali občania a firmy aj naďalej prístup k najbezpečnejšej forme peňazí – k peniazom centrálnej banky.
Digitálne euro by umožnilo spotrebiteľom platiť elektronicky bez toho, aby potrebovali bankovky a mince. Skôr by to však znamenalo, že sa doplní existujúci peňažný systém než, aby to nahradilo fyzickú hotovosť a vymazalo by sa podnikanie komerčných veriteľov.

Nemecko a Francúzsko minulý rok naliehali na ECB, aby proces urýchlila v obavách, že by eurozóna mohla zostať pozadu. Čínska ľudová banka začala svoju cestu k digitálnemu jüanu už v roku 2014. Indické ministerstvo financií sa medzitým zaviazalo mať virtuálnu verziu rupie ešte tento rok.
Podľa ECB by mala príprava na digitálne euro trvať dva roky. Zahŕňala by jeho distribúciu maloobchodníkom a verejnosti. Mala by vplyv na trh a zmeny v európskej legislatíve. Až konečné poznatky môžu rozhodnúť o jeho ďalšom vývoji.
Ak má byť digitálne euro úspešné, musí uspokojiť potreby Európanov a zároveň pomáhať predchádzať nezákonným činnostiam a akémukoľvek nežiaducemu vplyvu na finančnú stabilitu a menovú politiku.
Projekt tiež objasní, aké zmeny legislatívy v rámci EÚ by boli potrebné. O tom budú diskutovať a rozhodovať európski zákonodarcovia. ECB bude aj naďalej spolupracovať s Európskym parlamentom a ďalšími európskymi tvorcami politík počas fázy výskumu projektu. Zintenzívni sa technická práca na digitálnom eure s Európskou komisiou.
Digitálne euro by nebolo krypto-aktívom
Krypto aktíva sa líšia od peňazí centrálnej banky. Ceny sú často nestále a preto ich použitie ako platobných prostriedkov je často nerealizovateľné. Nepodporuje ich žiadna verejná inštitúcia.
Ľudia potrebujú dôveru k digitálnemu euru a určité záruky, ktoré by podporovala centrálna banka.
Člen výkonnej rady, Fabio Panetta, pri prezentácii správy o digitálnom eure povedal, že digitálne euro by bolo symbolom pokroku a integrácie v Európe.
Nezistili sa žiadne veľké technické prekážky žiadnej z posudzovaných možností návrhu. Okamžité zúčtovanie platieb Eurosystému TARGET (TIPS) a alternatívy, ako je blockchain, dokázali spracovať viac ako 40 000 transakcií za sekundu.
Experimenty tiež naznačili, že existujú možné architektúry, ktoré by kombinovali centralizované a decentralizované prvky. Testované architektúry umožňujú výkon na spustenie desiatok tisíc transakcií za sekundu. Spotreba energie je zanedbateľná v porovnaní so spotrebou energií kryptoaktív, ako je bitcoin.
Podľa týchto experimentov by základná digitálna infraštruktúra eura bola šetrná k životnému prostrediu.

Význam digitálneho eura
Digitálne euro alebo „e-euro“ by bolo v podstate elektronickou verziou euro bankoviek a mincí, digitálnej peňaženky, ktorá by bola bezpečne uložená priamo v ECB a nie v komerčnej banke.
Bolo by to bezpečnejšie ako uchovávanie vkladov v zriadených bankách, ktoré by mohli skrachovať, alebo držať hotovosť, ktorá by sa mohla stratiť alebo ukradnúť.
Cieľom je vytvoriť rýchly, jednoduchý a bezpečný spôsob uskutočňovania platieb. Vytvoriť konkurenciu so zahraničnými kartovými spoločnosťami, ako sú Visa a Mastercard, alebo digitálnymi platobnými službami, ako je PayPal.
V priebehu nasledujúcich dvoch rokov bude ECB preverovať, ktorá technológia je na rozvoj digitálneho eura najvhodnejšia.
Prečo teraz?
Rovnako ako ostatné centrálne banky po celom svete, aj ECB sa snaží uspokojiť rastúci dopyt po elektronických platobných prostriedkoch a riešiť boom digitálnych mien od bitcoinu po Diem, ktorý navrhuje Facebook.
ECB sa obáva rozmachu digitálnych platieb, z ktorých majú prospech najmä súkromné spoločnosti a cudzie meny. Digitálne euro by bolo priamym nárokom na centrálnu banku, a preto by nemalo žiadne riziko likvidity, kreditné riziko ani trhové riziko.
V súčasnosti ECB vykonáva interné výskumy s digitálnym eurom a očakáva, že na prototype začne pracovať koncom roka 2023. Guvernéri eurozóny následne rozhodnú, či sa razenie digitálneho eura oplatí. Ak to zrealizujú, virtuálna mena by mohla byť pripravená najskôr v roku 2025.
Zistite viac:
Právo na hotovostné platby putuje do Ústavy SR kvôli obave z digitálneho eura
Švajčiarska centrálna banka oznámila príchod predaja CBDC