Digitálne euro

Väčšina centrálnych bánk je v procese hodnotenia, navrhovania alebo dokonca spustenia digitálnej verzie svojej oficiálnej meny. Bol by to alternatívny spôsob platby, ktorého základ by tvorili kryptomeny. A takým je práve digitálne euro.

Digitalizácia sa rozšírila do každého kúta nášho života a zmenila spôsob platenia. Táto nová éra digitálneho eura by mohla zaručiť, že občania v eurozóne budú môcť získať  bezplatný prístup k jednoduchému, všeobecne akceptovanému, bezpečnému a dôveryhodnému platobnému prostriedku.

Digitálne euro by bolo stále eurom,  ako bankovky, ale digitálne. Išlo by o elektronickú formu peňazí vydávanú Eurosystémom (ECB a národnými centrálnymi bankami) a bolo by prístupné všetkým občanom a firmám. Hotovosť by sa nenahradila, ale  ním len doplnila. Eurosystém bude zabezpečený  tak, aby bol  naďalej prístup k hotovosti v celej eurozóne.

Európska cesta k digitálnej mene centrálnej banky (CBDC)

Výskum digitálnych mien centrálnej banky (CBDC) sa  rozbehol po celom svete k čomu pomohla popularita súkromných kryptomien, ako sú bitcoiny a stablecoiny (tieto sú viazané na hodnotu aktív, ako je americký dolár). Niekoľko krajín, vrátane Kanady a Číny už prevádzkuje pilotné programy.

USA a Európa sa  pohybovali relatívne pomalým tempom. Ešte v septembri 2020 povedala prezidentka ECB Christine Lagardeová, že EÚ zaostáva v pretekoch digitálnych platieb. Tiež  hovorila, že  je potrebné zabezpečiť, aby aj  v digitálnej ére mali občania a firmy aj naďalej prístup k najbezpečnejšej forme peňazí – k peniazom centrálnej banky.

Digitálne euro by umožnilo spotrebiteľom  platiť elektronicky bez toho, aby potrebovali bankovky a mince. Skôr by to však  znamenalo, že sa doplní existujúci peňažný systém než, aby to  nahradilo fyzickú hotovosť a vymazalo by sa podnikanie komerčných veriteľov.

Nemecko a Francúzsko minulý rok naliehali na ECB, aby proces urýchlila v obavách, že by eurozóna mohla zostať pozadu. Čínska ľudová banka začala svoju cestu k digitálnemu jüanu už v roku 2014. Indické ministerstvo financií sa medzitým zaviazalo mať virtuálnu verziu rupie ešte tento rok.

Podľa ECB by mala príprava na  digitálne euro trvať dva roky.  Zahŕňala by jeho distribúciu maloobchodníkom a verejnosti. Mala by  vplyv na trh a zmeny v európskej legislatíve. Až konečné poznatky môžu rozhodnúť o jeho ďalšom vývoji.

Ak má byť digitálne euro úspešné, musí uspokojiť  potreby Európanov a zároveň pomáhať predchádzať nezákonným činnostiam a  akémukoľvek nežiaducemu vplyvu na finančnú stabilitu a menovú politiku.

Projekt tiež objasní, aké  zmeny legislatívy v rámci by boli potrebné.  O tom budú diskutovať a rozhodovať európski zákonodarcovia. ECB bude aj naďalej spolupracovať s Európskym parlamentom a ďalšími európskymi tvorcami politík počas fázy výskumu projektu. Zintenzívni sa technická práca na digitálnom eure s Európskou komisiou.

Digitálne euro by nebolo krypto-aktívom

Krypto aktíva sa  líšia od peňazí centrálnej banky.  Ceny sú často nestále a preto ich použitie ako platobných prostriedkov je často nerealizovateľné. Nepodporuje ich žiadna verejná inštitúcia.

Ľudia potrebujú dôveru k digitálnemu euru a určité záruky, ktoré by   podporovala centrálna banka.

Člen výkonnej rady, Fabio Panetta, pri prezentácii správy o digitálnom eure povedal, že digitálne euro  by bolo symbolom pokroku a integrácie v Európe.

Nezistili sa  žiadne veľké technické prekážky žiadnej z posudzovaných možností návrhu. Okamžité zúčtovanie platieb Eurosystému TARGET (TIPS) a alternatívy, ako je blockchain, dokázali spracovať viac ako 40 000 transakcií za sekundu

Experimenty tiež naznačili, že existujú  možné architektúry, ktoré by kombinovali centralizované a decentralizované prvky. Testované architektúry umožňujú výkon na spustenie desiatok tisíc transakcií za sekundu. Spotreba energie je  zanedbateľná v porovnaní so spotrebou energií kryptoaktív, ako je bitcoin.

Podľa týchto experimentov by základná digitálna infraštruktúra eura bola šetrná k životnému prostrediu.

Digitálne platby

Význam digitálneho eura

Digitálne euro alebo „e-euro“ by bolo v podstate elektronickou verziou euro bankoviek a mincí, digitálnej peňaženky, ktorá by bola bezpečne uložená priamo v ECB a nie v komerčnej banke.

Bolo by to bezpečnejšie ako uchovávanie vkladov v zriadených bankách, ktoré by mohli skrachovať, alebo  držať hotovosť, ktorá by sa mohla stratiť alebo ukradnúť.

Cieľom je vytvoriť rýchly, jednoduchý a bezpečný spôsob uskutočňovania platieb. Vytvoriť  konkurenciu so zahraničnými kartovými spoločnosťami, ako sú Visa a Mastercard, alebo digitálnymi platobnými službami, ako je PayPal.

V priebehu nasledujúcich dvoch rokov bude ECB preverovať, ktorá technológia je na rozvoj  digitálneho eura najvhodnejšia.

Prečo teraz?

Rovnako ako ostatné centrálne banky po celom svete, aj ECB sa snaží uspokojiť rastúci dopyt po elektronických platobných prostriedkoch a riešiť boom digitálnych mien  od bitcoinu po Diem, ktorý navrhuje Facebook

ECB sa obáva  rozmachu digitálnych platieb, z ktorých majú  prospech najmä súkromné ​​spoločnosti a cudzie meny. Digitálne euro by bolo priamym nárokom na centrálnu banku, a preto by nemalo žiadne riziko likvidity, kreditné riziko  ani  trhové riziko.

V súčasnosti ECB vykonáva  interné výskumy s digitálnym eurom a očakáva, že na prototype začne pracovať koncom roka 2023. Guvernéri eurozóny následne rozhodnú, či sa razenie digitálneho eura oplatí. Ak to zrealizujú, virtuálna mena by mohla byť pripravená najskôr v roku 2025.

Zistite viac:
Právo na hotovostné platby putuje do Ústavy SR kvôli obave z digitálneho eura
Švajčiarska centrálna banka oznámila príchod predaja CBDC

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Hodnotení: 0

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

  • Marek Kalina

    Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Zdielaj to: