SLSP podielové fondy

Investovanie do fondov môže byť dobrá investičná stratégia ako diverzifikovať svoje portfólio. Dnes si predstavíme SLSP podielové fondy.

? POROVNAŤ všetky podielové fondy [2021]

Čo sa dozviete v tomto článku?

 1. Jednorazové investovanie do podielových fondov v SLSP
 2. Pravidelné investovanie v rámci programov sporenia
 3. Typy investorov
 4. Čo je to ŠIP?
 5. Poplatky
 6. Typy fondov
 7. Investičná kalkulačka
 8. Naše hodnotenie

Jednorazové investovanie do podielových fondov v SLSP

SLSP ponúka možnosť investovať s tým, že nemusíte mať vôbec žiadne skúsenosti a nemusíte ani sledovať, ako sa vyvíja situácia na finančných troch. Banka vyberie za vás podielové fondy, ktoré majú zaujímavé zhodnotenie.

Ak by ste potrebovali peniaze vybrať, sú pre vás k dispozícii bez viazanosti. 

Na pobočkách banky vám pracovníci ponúkajú profesionálne poradenstvo v oblasti investovania, kde vám pracovníci poradia so všetkými otázkami súvisiacimi s investovaním do podielových fondov.

Vstupná investícia je minimálne 500 EUR a následná investícia je potom minimálne 150 EUR. Pri ŠIP fondoch je to 3000 EUR.

Pravidelné investovanie v rámci programov sporenia

Doba trvania programu sporenia je minimálne 36 mesiacov, t. j. 3 roky.

 • minimálna výška pravidelnej investície = 10 EUR
 • minimálna výška pravidelnej investície do ŠIP fondov = 50 EUR
 • maximálna výška pravidelnej investície = 500 EUR
 • maximálna výška mimoriadnej investície = 500 EUR / mesiac

Typy investorov

 1. Konzervatívny investor 

Tento investor radšej uprednostní bezpečnosť investícií pred dosiahnutím výnosu. Pre takéhoto investora sú najatraktívnejšie konzervatívne fondy.

 1. Vyvážený investor

Klient za cenu vyššieho výnosu podstupuje malé riziko. Investuje najčastejšie do konzervatívnych alebo kombinovaných fondov.

 1. Dynamický investor

Znáša veľkú mieru rizika, investuje riskantnejšie, avšak s cieľom získať čo najvyšší výnos. Preferujú zmiešané alebo akciové fondy.

Čo je to ŠIP?

ŠIP predstavuje šikovný investičný program, pomocou ktorého si klient môže zhodnotiť finančné prostriedky. V prípade tohto programu sa investuje do podielových fondov SPORO ŠIP.

ŠIP Klasik (konzervatívny investor)ŠIP Balans (vyvážený investor)ŠIP Aktiv (dynamický investor)
Dlhopisy a peniazeminimálne 80 %minimálne 60 %minimálne 40 %
Akcienie viac ako 10 %nie viac ako 30 %nie viac ako 50 %
Iné (napr. komodity)nie viac ako 10 %nie viac ako 10 %nie viac ako 10 %

Poplatky

Pri SPORO fondoch, ktoré sú určené len pre jednorazové investovanie sú vstupné poplatky vo výške 0%. Slovenská sporiteľňa sľubuje, že pri investičnom sporení do jej fondov sa neplatia žiadne vstupné poplatky.

Ostatné SPORO fondy určené aj pre pravidelné investovanie v rámci programov sporenia sa poplatky pohybujú od 1 % do 3 % podľa konkrétneho typu podielového fondu.

Zľavy zo základných vstupných poplatkov sú stanovené na základe výšky pásma investície. Klient tak môže získať až 80 % zľavu, avšak musí vložiť 200 000 EUR. Najnižšia zľava zo vstupného poplatku je 20 %, ktorú si klient môže uplatniť po vložení 10 000 až 

30 000 EUR.

Zahraničné podielové fondy majú poplatky od 0,75 % až do 4 %. 

Výstupný poplatok sa platí iba prípade, že by ste si zo svojho sporenia vybrali peniaze skôr ako o 3 roky odo dňa, kedy ste začali pravidelne investovať.

Typy fondov

Eurový dlhopisový fondAktívne portfólioFond maximalizovaných výnosov
Očakávané zhodnotenie1,3%2,5%4,5%
Odporúčaný investičný horizont3 a viac rokov4 a viac rokov5 a viac rokov
Typ investorakonzervatívnyvyváženýdynamický
Ďalšie vlastnostimenšie riziko = menší výnosriziko miernych poklesov = vyšší výnosvyššie riziko = výrazne vyšší výnos

Pre príklad uvádzame vývoj Fondu maximalizovaných výnosov, ktorý mal výkonnosť 19,54% p.a.

slsp fondy

Investičná kalkulačka

Slovenská sporiteľňa na svojej webovej stránke ponúka investičnú kalkulačku, kde si na základe vybraného podielového fondu viete vyklikať, koľko chcete investovať a aká bude dĺžka sporenia. Následne sa vám zobrazí očakávané zhodnotenie v percentách, eurách a aj očakávaná suma, ktorú by ste si mohli nasporiť.

investicna kalkulacka slsp

Naše hodnotenie

Slovenská sporiteľňa ponúka možnosť zhodnotiť svoje voľné finančné prostriedky s relatívne výhodným výnosom. Navyše klient sa môže spoľahnúť na ich pomoc na pobočkách, kde sú ochotní zodpovedať všetky otázky, ktoré sa týkajú investovania do podielových fondov.

Čo sa týka výkonnosti a zhodnotenia sú SLSP rovnako na tom ako ich konkurenčné ČSOB fondy a Amundi fondy.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Hodnotení: 0

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

 • Marek Kalina

  Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Zdielaj to: