Volkswagen vybuduje prvý závod na výrobu batériových článkov mimo Európy

Koncern Volkswagen zvyšuje svoju prítomnosť v Severnej Amerike, pričom Kanada bola vybraná ako miesto prvej zahraničnej fabriky jeho spoločnosti PowerCo SE, ktorá vyrába batérie. Tento krok ďalej upevňuje záväzok skupiny voči tomuto regiónu a jej víziu udržateľnej budúcnosti.

Volkswagen postaví v Kanade severoamerickú svoju prvú továreň na batérie

Výročná mediálna konferencia 2023 skupiny Volkswagen priniesla odpoveď na otázky, kde bude prvý závod na výrobu batériových článkov do automobilov Volkswagen. Bude to Kanada.

Skupina Volkswagen si v snahe posilniť svoju prítomnosť na severoamerickom trhu vybrala mesto St. Thomas v kanadskom Ontáriu za miesto svojej prvej zámorskej fabriky na výrobu batériových článkov. Fabrika má začať vyrábať v roku 2027 a bude vyrábať udržateľné unifikované články. Toto rozšírenie výroby článkov PowerCo z Európy do Kanady je dôkazom ambicióznej stratégie rastu koncernu v tomto regióne.

Oliver Blume, generálny riaditeľ skupiny Volkswagen, zdôraznil dôležitosť severoamerickej stratégie skupiny, ktorá bola načrtnutá v minuloročnom 10-bodovom pláne. Na podporu tejto stratégie sa skupina rozhodla vybudovať závod na výrobu článkov v Kanade a skautský závod v Južnej Karolíne, čo podľa Blumeho pomôže urýchliť jej realizáciu.

Minister pre inovácie, vedu a priemysel Kanady, François-Philippe Champagne, s hrdosťou vyhlásil, že rozhodnutie spoločnosti Volkswagen zriadiť svoju prvú zámorskú gigafabriku v Kanade je dôkazom vysokokvalifikovanej pracovnej sily v krajine a jej rastúceho ekosystému batérií. Táto významná investícia je odrazom konkurencieschopnosti Kanady vo svete a jej úlohy ekologického dodávateľa. Do budúcnosti sa vláda teší na spoluprácu so spoločnosťami Volkswagen a PowerCo pri rozvoji udržateľnejšej a odolnejšej ekonomiky.

Arno Antlitz, finančný a prevádzkový riaditeľ skupiny Volkswagen, vyjadril nadšenie nad potenciálom ziskového rastu ich podnikania v Severnej Amerike. Zdôraznil význam úlohy spoločnosti Volkswagen pri prechode na elektrickú mobilitu a to, ako im nové projekty v regióne umožnia osloviť širšiu zákaznícku základňu. Podľa Antlitza má Volkswagen vďaka svojej úspešnej stratégii, dobre prepracovaným produktom a obrovskému rozsahu dobrú pozíciu na to, aby výrazne ovplyvnil severoamerický trh.

Predstavili plne elektrické nákladné vozidlo Scout

Južná Karolína sa môže pochváliť prosperujúcim automobilovým priemyslom a spustením novej výrobnej linky v Kolumbii sa stane ešte významnejšou v tomto odvetví. Továreň má vyrábať približne 200 000 vozidiel značky Scout ročne, pričom výroba sa začne do konca roka 2026. V štáte už pôsobí viac ako 500 podnikov súvisiacich s automobilovým priemyslom a 75 000 pracovníkov automobilového priemyslu a je najlepším štátom USA v oblasti vývozu hotových osobných vozidiel aj pneumatík.

Tri najpredávanejšie vozidlá BEV (Battery Electric Vehicle) skupiny v roku 2022 :

Volkswagen ID.4 /ID.5: 193 200
Volkswagen ID.3: 76 600
ŠKODA Enyaq iV (vrátane kupé): 53 700

* BEV – elektromobil poháňaný na elektrickú energiu z batérií

ŠKODA Enyaq iV

Bude Volkswagen budovať továrne aj v Európe?

Automobilka plánuje postaviť v Európe šesť tovární. Výstavba sa začala v nemeckom Salzgitteri a španielskej Valencii. V Kanade vznikne tretia továreň a prvá v Severnej Amerike.

Generálny riaditeľ skupiny Volkswagen privítal záväzok ústrednej vlády a Katalánska, Valencie a Navarry voči automobilovému priemyslu. Blume a Sánchez diskutovali o potrebe spolupráce na uľahčenie zavádzania elektrických vozidiel a rozvoja ich nabíjacej infraštruktúry.

Továreň na batérie vo východnej Európe je pozastavená

Volkswagen pozastavil plány na výstavbu tovární na výrobu batérií vo východnej Európe, kým nedostane odpoveď od Európskej únie na navrhovaný program pomoci na obnovu investícií (IRA). O takúto fabriku sa uchádzala susedná Česká republika, ale aj Slovensko. Je nová fabrika na výrobu batériových článkov pre Volkswagen ohrozená?

Plánovaná továreň na výrobu batériových článkov vo východnej Európe by bola štvrtou v rámci plánu Volkswagenu vybudovať do konca desaťročia šesť takýchto závodov v Európe.

VW sa teraz snaží získať stimul vo výške 10 miliárd EUR z USA. Je to najmä preto, že USA láka spoločnosti na balík dotácií a daňový stimul pre ekologické technológie v hodnote 369 miliárd dolárov.

Volkswagen oznámil, že v nasledujúcich piatich rokoch investuje 180 miliárd eur do oblastí, ako je výroba batérií do jeho severoamerickej prevádzky. Spoločnosť uviedla, že jej výdavky na spaľovacie motory sa budú od roku 2025 znižovať.

Mohlo by Vás zaujímať:

Ako kúpiť akcie Tesla

Do čoho sa oplatí investovať 2023

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 1

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

    by
  • Marek Kalina

    Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Zdielaj to: