Do čoho sa oplatí investovať 2023

Veľa čitateľov sa nás pýta do čoho sa oplatí investovať v roku 2023. Ako všetci vieme predošlé dva roky boli ekonomicky výrazne poznačené pandémiou Covid- 19. V roku 2023 udrela nová hrozba v podobe vojenského konfliktu v blízkosti našich hraníc. Tá priniesla vlnu zdražovania, nedostatku energií, masívnej inflácie a zvyšovania úrokov. Inflácia núti investorov hlbšie sa zamyslieť kam investovať a ochrániť svoje financie.

A počas krízy nás napadá jeden výrok:

„Keď sú ľudia chamtivý buďte opatrný. Keď sú ľudia ustrašení, buďte chamtivý.“

Kedy je ten správny čas investovať?

Počas krízy padajú ceny akcií. Investori vo veľkom predávajú svoje pozície. Pandémia mala obrovský dopad na cestovný ruch. Všetky firmy v cestovnom ruchu padli na kolená. Ceny akcií týchto firiem stratili aj 80 % hodnoty. Naopak počas konfliku na Ukrajine narástli ceny komodít a to plynu, uhlia, dreva a ropy. Do čoho investovať v roku 2023 ?

Do popredia dávajú známi investori hlavne akcie firiem a kryptomeny.

Výhodné investície v roku 2023

? KryptomenyBitcoin, Ethereum, Ripple, Cardano, Polkadot, Tezos, …
? Akcie technologických firiemApple akcie, Google, Netflix, Zoom, Tesla akcie , …
? Akcie vyplácajúce dividendyOccidental Petroleum, Target Corp., Greif
Výber od Mootley Fool Etsy, Pinterest, Sea Limited, Shopify, Disney…
? ETF fondyFinax
? Indexové fondyS&P 500, Dow Jones, …

Investovanie do kryptomien

Kryptomeny sú formy decentralizovaného platidla, ktoré umožňujú nakupovať tovary a služby. Tiež ich viete využiť ako investíciu na zhodnotenie kapitálu.

Momentálne najznámejšou kryptomenou na svete je Bitcoin. Okrem nej sú známe aj iné kryptomeny ako Ethereum, Ripple, Litecoin, Cardano, Polkadot a ďalšie. Investovanie do krytomien sa dostalo i na Slovensko, o kryptomenách môžete počuť už na každom rohu.

POZOR: Tether je “stablecoin“. Znamená to, že je naviazaný na USD a jeho cena sa bude vždy rovnať americkému doláru. Tak ak očakávate nárast hodnoty ceny Tetheru ako pri Bitcoine, musíme vás sklamať. Cena Tetheru bude vždy rovnaká ako dolár.

Kde nakúpiť kryptomeny?

Najjednoduchší spôsob ako nakúpiť kryptomeny je cez kryptoburzy.

Vyhnete sa tak komplikovanej registrácií na burzách ako coinbase alebo kraken. Registrácia je jednoduchá a vlastniť kryptomeny viete už do pár minút.

coinbasekraken_kryptomenabinance_logo
Prečítať recenziuPrečítať recenziuPrečítať recenziu
Vytvoriť účet
*Váš kapitál je spojený s rizikom.
Vytvoriť účet
*Váš kapitál je spojený s rizikom.
Vytvoriť účet
*Váš kapitál je spojený s rizikom.

Investovanie do akcií v roku 2023

Veľa ľudí neinvestuje svoje peniaze vôbec. Svoje úspory má uložené iba na sporiacich účtoch bežných bánk. Priemerné zhodnotenie na sporiacich účtoch je pod 0,5 %. A to je menej ako inflácia v Eurozóne. V august 2022 sa inflácia vyšplhala až na 9,1 %. Na Slovensku v júni 2022 dokonca na 13,2 %. Ak uchovávate svoje financie na sporiacich účtoch, o tieto peniaze prichádzate.

Zdroj: ECB

Posledné roky boli akcie na historických maximách. Tak ak ste mali v pláne investovať do akcií, tak teraz je ten správny čas. Teraz si viete kúpiť akcie vašej obľúbenej firmy za zlomok ceny.

Investovanie do akcií znie zložito, ale v podstate je to veľmi jednoduché. Jediné čo potrebujete je mať založený účet u brokera. Ten si viete vytvoriť z pohodlia domova. Nemusíte nikam chodiť. Aj samotný vklad viete spraviť buď bankovým prevodom, alebo platobnou kartou.

Mohlo by vás zaujímať: Čelíme vysokej inflácii. Aké sú odhady na najbližšie obdobie?

Kde nakúpiť akcie firiem?

Postup pri kúpe akcií je nasledovný:

  1. Vytvoríte si účet u brokera (pozrite si porovnanie brokerov na Slovensku)
  2. Aktivujete si účet a vložíte naň prostriedky
  3. Vyberiete si akciu firmy, do ktorej chcete zainvestovať  

Recenzie brokerov na Slovensku:

BrokerRecenziaWebové stránky
interactive-brokers-recenziaPrečítať recenziuZalož si účet
*Váš kapitál je spojený s rizikom.
etoro_logoPrečítať recenziuZalož si účet
* 81 % CFD účtov retailových investorov stráca peniaze
xtb_recenzia_logoPrečítať recenziuZalož si účet
*Váš kapitál je spojený s rizikom.
saxo-bank-recenziaPrečítať recenziuZalož si účet
*Váš kapitál je spojený s rizikom.
Brokerské spoločnosti

Finančné rozdielové zmluvy (CFD) sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami dochádza k finančným stratám na 66 – 89 % účtov retailových investorov. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy (CFD) fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Investovanie do ETF

Výhodou investovania do ETF (Fondy obchodované na burze) je vysoká rozmanitosť pretože investujete do do veľkého koša cenných papierov. Mnohé ETF sa nakupujú do určitého indexu, sektora alebo komodity, čo investorom umožňuje špecializovať časť svojho portfólia.

Ďalšou výhodou sú nízke poplatky. ETF sa zvyčajne obchodujú ako akcie a majú nižšie náklady a investičné minimum. Mnohé ETF sa navyše vyznačujú vyššou daňovou efektívnosťou. Investovanie do ETF na Slovensku sprostredkúva slovenská spoločnosť Finax. Prečítajte si našu recenziu na Finax.

Minimalizujte riziko

Svoj investičný kapitál rozumne diverzifikujte. Diverzifikáciou svojho portfólia znižujete riziko straty. Preto by malo vaše portfólio obsahovať akcie z rôznych odvetví, ale aj rôznych investičných aktív. To je neinvestovať všetky úspory len do akcií, ale ak je to možné tak aj do nehnuteľností, alebo investovať do kryptomien.

Pozor na emócie pri investovaní

Veľa investorov prichádza o svoje investície pod vplyvom emócií.  Napríklad zainvestujú do akcií firmy a hodnota týchto akcií zrazu klesne o 20 %. Títo investori dostanú strach, že prídu o svoje peniaze. A veľa z nich spraví emocionálne motivované rozhodnutie.

Zmieria sa so stratou a vyberú peniaze. Trh sa následne o pár dní, týždňov otočí a investor ostane opäť sklamaný svojím rozhodnutím akcie predať. Toto je dôvod prečo sa odporúča investovanie do akcií v dlhodobom horizonte minimálne a to 3-5 rokov. Dlhodobé investovanie je považované za jedno z najbezpečnejších stratégií.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 4.3 / 5. Hodnotení: 6

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

    by
  • Marek Kalina

    Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Zdielaj to: