Yubikey recenzia a skúsenosti – Koniec Phishing hackov

V článku Yubikey recenzia sa pozrieme na autentizačný token. Už Vás omrzelo prihlasovať sa do účtov prostredníctvom SMS správy alebo kódu z e-mailu? Vďaka zariadeniu YubiKey Vás od prihlásenia bude deliť iba jedno stlačenie tlačidla. Viac informácií o tomto zariadení sa dozviete v nasledujúcom článku!

Základné informácie

ZariadenieYubikey
📅 Rok založenia2007
👨‍💼 ZakladateľStina Ehrensvärd
💻 Webstránkawww.yubico.com
🔧 VyužitieAutentifikácia
🌎 Počet podporovaných krajín100+

Čo je YubiKey

YubiKey predstavuje najobľúbenejšie hardvérové zariadenie na trhu, vďaka ktorému prebehne Vaša dvojfaktorová autentifikácia oveľa jednoduchšie. Zvyčajne je Vám pri prihlasovaní do rôznych účtov odosielaný kód vo forme SMS správy. Ak budete mať zariadenie Yubikey, na autentifikáciu bude stačiť tlačidlo na tomto zariadení. 

YubiKey je vyrábaný vo Švédsku a USA. Predstavuje technológiu, ktorá dokázala zastaviť kradnutie účtov. Má spoluprácu s rôznymi službami, ako napríklad Windows, Mac, Gmail, Dropbox, Facebook a mnoho ďalších, do ktorých sa viete prihlásiť.

V zariadení je zabudovaný jedinečný kód, ktorý je využívaný na generovanie kódov, ktoré v konečnom dôsledku pomáhajú k tomu, aby sa dokázala potvrdiť Vaša identita.

YubiKey je kombináciou USB a technológie NFC. Pre jeho využívanie pri smartfónoch alebo tabletoch je dôležité, aby tieto zariadenia mali novú verziu NFC s tým, že bude podporovať YubiKey Neo. V prípade počítačov stačí USB port. 

Dvojfaktorová autentifikácia (2FA)

V dnešnej dobe sú už heslá príliš slabé hlavne kvôli tomu, že hackeri v mnohých prípadoch nemajú problém toto heslo uhádnuť. Je preto veľmi dôležitá dvojfaktorová autentifikácia (2FA). 

Na to, aby mohla prebehnúť dvojfaktorová autentifikácia a samotné prihlásenie, je potrebné:

  • Zadať kód, ktorý Vám príde prostredníctvom SMS správy alebo e-mailom – je to najjednoduchší spôsob, avšak kvôli nešifrovanosti SMS správ a e-mailov sú nebezpečné a je ľahké ich napadnúť.
  • Zadať kód z autentifikačnej aplikácie (napr. Google Authenticator alebo Authy), do ktorej Vám bude zaslaný – je to pre niekoho nepohodlné, pretože musí otvárať aplikáciu v telefóne, ale oveľa bezpečnejší spôsob ako ten predošlý.
  • Hardvérová autentifikácia – už spomínaný YubiKey, ktorého vlastnosti si povieme nižšie.

Ako funguje YubiKey

Pri dvojfaktorovej autentifikácii pomocou YubiKey budete musieť YubiKey zapojiť do zariadenia a stlačiť tlačidlo. Stlačením tlačidla sa odošle kód, ktorý sa vyznačuje jedinečnosťou, vďaka čomu bude Vaša identita potvrdená. 

Yubikey sa nastavuje naozaj jednoducho:

  1. je potrebné zapojiť zariadenie YubiKey
  2. na portáli https://www.yubico.com/setup/ kliknite na dané zariadenie
  3. na stránke si môžete pozrieť, ktoré aplikácie sú podporované a stačí si vybrať, čo chcete zabezpečiť
  4. následne sa treba riadiť iba inštrukciami

YubiKey môžete používať aj napríklad pre účet Google. Pre aktiváciu tohto zabezpečenia si vyberiete v zozname ponúkaných možností “USB alebo Bluetooth”. 

Yubikey-nastavenie

Následne budete musieť pripojiť YubiKey do zariadenia (napr. notebooku) a stlačiť tlačidlo, ktoré sa nachádza na zariadení YubiKey. 

Yubikey-nastavenie

Je možné, že od Vás bude počítač požadovať ešte povolenie na prístup k účtu, avšak po tomto udelení povolenia už bude tento bezpečnostný kľúč nastavený. Od nasledujúceho prihlásenia bude možné sa prihlásiť na akomkoľvek zariadení pomocou YubiKey.

Výhody a nevýhody YubiKey

👍 Výhody👎 Nevýhody
Pohodlnejšíproblémy s kompatibilitou
Má dlhšie kódyKľúče sú relatívne drahé a často sa strácajú
Ľahko migrovateľný
Ťažko napadnuteľný

Cena YubiKey

Zariadenie si viete zakúpiť na oficiálnej stránke Yubikey. Prevziať si ho môžete osobne alebo Vám ho dovezie kuriér. 

Typ zariadeniaCena zariadenia
YubiKey 5 NFC (USB-A, NFC)54 €
YubiKey 5C NFC (USB-C, NFC)66 €
YubiKey 5 Nano (USB-A)60 €
YubiKey 5C (USB-C)54 €
YubiKey 5C Nano (USB-C)69,60 €
YubiKey 5Ci (USB-C, Lightning)78 €

Často kladené otázky

Čo znamená dvojfaktorové overovanie?

Spôsob overovanie, kde okrem hesla a PIN kódu je potrebne sa preukázať aj fyzickým zariedením. Bez tohto zariadenia nieje možné sa overiť. Yubikey je schopný komunikovať s každým zariadením, ku ktorému je možnosť pripojiť USB klávesnicu

Ako si môžem kúpiť Yubikey

Yubikey je možné kúpiť prevodom vopred, alebo osobne v hotovosti. V prípade ak osobný odber nieje možný, je tu možnosť poslať kľúč poštou.

Čo mám robiť, ak Yubikey nefunguje

Token strčte do USB portu. Otvrte si textový editor, na tokente stlačte tlačidlo a pozrite sa, čo napíše do editoru váš kľúč. Skúste na iných počítačoch, poprípade na iných portoch. Sledujte, ako pri vložení do USB portu reaguje zelený led. S informáciami sa obráťte na support

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 1

Ešte žiadne hodnotenie!