Aké Vás čakajú poplatky pri refinancovaní úveru ?

Mnohí záujemci o refinancovanie sa často pýtajú otázku na poplatky. Aké Vás čakajú poplatky pri refinancovaní úveru ? Tu zistíte všetko o poplatkoch za refinancovanie úveru.

Refinancovanie hypotéky je skvelá možnosť ako si dlhodobo znížiť vaše úroky z úveru, mesačné splátky úveru a taktiež dostáť nové podmienky od banky. Čoraz viac Slovákov využíva túto možnosť, nový bankový produkt refinancovanie poskytujú na Slovenku viaceré banky. S refinancovaním môžu byť spojené niektoré poplatky, ich súčet vypíšeme v nasledujúcom odstavci.

Aké poplatky má v podmienkach stanovené banka?

Či budete ochránený od poplatkov záleží už len na Vás, pre refinancovaním si treba podrobne naštudovať podmienky vašej súčasnej banky, v ktoré máte zriadený úver a banky, do ktorej si chcete úver refinancovať.

Mnohé banky dnes lákajú na ušetrení na poplatkoch spojených s refinancovaní a poplatky preberú za Vás. Refinancovanie je potrebné si vopred dobre naštudovať alebo sa poradiť s odborníkom na finančné produkty, ktorý sa v danej oblasti ľaho orientuje.

Aké existujú poplatky pri refinancovaní ?

Poplatok za predčasné splatenie úveru
Záleží na banke, v ktorej máte Váš súčasný úver. Tak isto i niektoré banky ponúkajú splatenie tohto poplatku za Vás, všetky informácie si môžete nájsť vo vašej zmluve alebo vo vašej banke.

Poplatok za vypočítanie zvyšnej dlžnej sumy 
Zvyšná suma pôžičky je nedoplatená výška úveru, zistíte si ju aj vo vašom výpise, je nutné sa o tom informovať v banke pri refinancovaní, aj tento poplatok je individuálny, v aplikácii však často tento zostatok viete zistiť aj samy.

Poplatok za správu a vedenie účtu 
Zmeny za rok 2019 priniesli aj zvyšovanie poplatku za vedenie účtu, niektoré banky však vedú účty úplne bez poplatku, zľavy sa často poskytujú aj pri vedení podnikateľského účtu, či účtu pre mladých do 28 rokov. V roku 2020 prišli zmovu nové poplatky, preto si podprobne preštudujte, či sa Vám oplatí mať účet vo vašej banke.

Poplatok za znalecký posudok 
Ak je potrebné zistenie hodnoty nehnuteľnosti, je potrebné aj ohodnotenie od znalca. Niektoré banky majú vlastných znalcov, niektoré nie. Banky často prijímajú znalecké posudky od externých znalcov s tým, že potrebujú lehotu na kontrolu znaleckého posudku, takéto zdržanie aj mesiac je niekedy nežiadúce a preto si zistite, aké služby v oblasti znaleckých posudkov vaša banka poskytuje.

Poplatok za katastrálne konanie 
Poplatok za vystavenie listu vlastníctva, alebo poplatok za vklad záložného práva v prospech banky (plomba). Za tento úkon musíte zaplatiť vy, správne poplatky zistíte na príslušnom Okresnom úrade. V súčasnosti preberá zodpovednosť za poplatky za katastrálny úrad na Slovensku len Slovenská Sporiteľňa, tá vkladá návrh na záložné zmluvy bez poplatku a tento vybaví sama.

poplatky za refinancovanie hypotéky

Časté otázniky a pochybnosti spojené s refinancovaním úveru

Musím obiehať banky a pýtať si ponuky.
S týmto Vám naozaj pomôže odborník, ktorý sa hypotékam a refinancovaniu venuje a pozná všetky súčasné ponuky. Ponuky na refinancovanie úveru si viete zistiť i samy, stačí si prejsť ponuky všetkých baniek na internete, ale potom ich musíte sám obehať. Odborník Vám túto prácu ušetrí, vy sa dostavíte už len na podpisy.

Nemám rád papierovanie a zháňanie dokumentov.
Dokumenty spojené s úverom sú nezištnou súčasťou refinancovania úveru, je to však len malá prekážka pri refinancovaní, smerujúce pre Vás by malo byť zníženie splátky a to stojí za papierovanie. Administratívne úkony vybaví banka, vy ste od týchto úkonov oslobodení.

Určite nedostanem lepšie podmienky ako mám.
Banky jednak na základe fixácie akú máte môžu podmienky meniť, preto je vždy na mieste si skontrolovať súčasnú situáciu na trhu bankových produktov. Najnovšie máme najnižšie úrokové sadzby a preto by bola škoda spoliehať sa na osobný úsudok, ak je v ponuke niečo lepšie. Ako ušetríte na refinancovaní hypotéky sme už písali.

Aj tak sú na tom všetky banky rovnako a nič nové mi iná neponúkne.
Toto tvrdenie môžeme tiež vyvrátiť, banky súperia o klientov a preto sa prechádzajú s výhodami, ktoré ponúknu. Vždy však hlaďte na údaj ročná percentuálna miera nákladov, to Vám zhodnotí koľko zaplatíte na úvere navyše spolu s úrokmi aj so všetkými poplatkami.

Na poplatkoch prerobím určite viac ako ušetrím na refinancovaní. Je férové si pred refinancovaním porovnať a skontrolovať poplatky spojené s prenosom úveru. Dávajte si pozor, aby poplatky neprevýšili ušetrené peniaze na refinancovaní. Všetky tieto informácie si však viete naštudovať vopred.

Pre všetky tieto pochybnosti je výhodou použiť radu skúseného finančného poradcu, ktorý všetky tieto povinnosti preberá za Vás, a vám vystaví až finálnu a najvýhodnejšie ponuku bankových produktov na trhu.

Ohodnoť tento článok
[Spolu: 3 Hodnotenie: 5]
error: Content is protected !!