Čo je vlastne hypotéka

Pýtate sa čo je vlastne hypotéka ? Na čo slúži a ako si ju vybaviť, kto môže požiadať o hypotéku?

Hypotéka je úver, ktorý je poskytnutý bankou. Väčšinou sa hypotéka berie na dlhšie obdobie a je zabezpečená nehnuteľnosťou.

Aká môže byť splatnosť hypotéky?

Splatnosť závisí od banky a od subjektu, ktorý si hypotéku berie. Ale prevažne sa pohybuje v rozmedzí 4 až 30 rokov. U niektorých bánk je možné predĺžiť splatnosť kľudne aj na 40 rokov, čo Vám umožní mať nižšie splátky.

Kto všetko može požiadať o hypotéku?

–   O hypotekárny úver môže požiadať dospelá osoba, ktorá dovŕšila 18 rokov

–   Ak sa jedná o hypotéku slovenskej banky, tak musí byť daný osoba trvalý pobyt na Slovensku

–   Žiadateľ o hypotéku musí mať príjem zo závislej činnosti, podnikania alebo iný príjem, ktorý vie banke dokladovať

Aké typy úverom poznáme?

Účelový úver a Bezúčelový úver.

Účelový úver je taký, ktorý sa použije na kúpu nehnuteľnosti. Pri bezúčelovom úvere nie je nutné preukazovať na čo budú finančné prostriedky použité. Tento typ úveru sa nazýva aj ako Americká hypotéka.

V prípade, že si kúpite nehnuteľnosť a časť z nej zaplatíte vlastnými prostriedkami a časť hypotekárnym úverom, tak po celú dobu trvania ste vy majiteľom nehnuteľnosti.

Aj napriek tomu, že banka napríklad požičala až 80 percent ceny nehnuteľnosti, má banka len záložné právo. Toto záložné právo zaniká po splatení hypotéky.

O tom ako získať tú najlepšiu a najvýhodnejšiu hypotéku sme už hovorili v predchádzajúcom článku, kde sme rozobrali dopodrobna postup pri vybavovaní hypotéky.

Obmedzuje záložné právo banky užívanie Vašej kúpenej nehnuteľnosti?

Hypotekárny úver a záložné právo banky Vám nijako neobmedzuje užívanie nehnuteľnosti. Jediné obmedzenie je pri predaji, kde Vám záložné právo zabraňuje zmenu vlastníctva, ak by nebola hypotéka uhradená banke.

Hypotéku si síce beriete na viac rokov, ale nič Vám nebráni meniť podmienky hypotéky, podla podmienok danje banky si môžete svoj úver refinancovať, a získať tak lepšie podmienky.

Ohodnoť tento článok
[Spolu: 2 Hodnotenie: 5]

1 komentár k “Čo je vlastne hypotéka”

Nie je možné pridávať komentáre.

error: Content is protected !!