Fio broker

V roku 1993 vznikla finančná skupina Fio, ktorá sa následne v roku 2010 pretransformovala na banku. Ako prvá finančná inštitúcia zaviedla Internetbanking a v roku 2011 tiež Smartbanking. V roku 1997 začala  on-line obchodovanie  s akciami na českom trhu cez aplikáciu e-Broker. 

Z uvedeného vyplýva, že má  dlhoročné skúsenosti na trhu, ale napriek tomu jej platforma nie je zmodernizovaná. Má pobočky aj na Slovensku. Jej výhodou je využívanie  online e-Broker a Smartbroker platformy.

Demo účet si môžete vyskúšať na 30 dní zdarma. Keď porozumiete aplikácii a obchodovaniu na tejto webovej stránke nemusíte navštevovať kamenné predajne, ale môžete obchodovať z kancelárie, mobilu alebo z pohodlia z domova.

Svoje portfólio máte možnosť sledovať online a rýchlo reagovať na investičné možnosti. Prostredníctvom Fio brokera je tiež  možné investovať na zahraničných burzách v USA, Nemecku a na českých trhoch v reálnom čase.

Fio je jednoznačne najväčším online obchodníkom s cennými papiermi na  českom trhu aj slovenskom trhu. Veľkou výhodou je oproti iným brokerom, je že sú k dispozícii návody s podrobnými návodmi v českom jazyku a slovenskom jazyku.

Obsah

 1. Základné údaje
 2. Výhody a nevýhody
 3. Platforma
 4. Čo ponúka broker Fio
 5. Poplatky
 6. Demo účet
 7. Ako si začať investovať
 8. Záver

Základné údaje

Investície Fio prevádzkuje Fio banka, a. s., ktorá okrem tradičných bankových služieb sprostredkováva obchody s cennými papiermi. Vlastní ju spoločnosť RM-Systém. Až v roku 2008 sa stala štandardným burzovým trhom pre malých a stredných podnikateľov. Dozoruje ju Česká národná banka so sídlom v Prahe. Fio funguje ako spojenie medzi vami a burzou a to prostredníctvom online aplikácie Fio e-Broker. Tomuto brokerovi záleží na tom, aby ste čo najviac obchodovali a tak on môže získať  čo najviac financií na poplatkoch.

Jej partnermi  pre obchodovanie v ČR sú priamo Burza cenných papierov Praha, a. s. a RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a. s., partnerom pre obchodovanie v Nemecku je taktiež priamo verejný trh – Deutsche Börse. Partnerom pre obchodovanie v USA je spoločnosť Pershing LLC.

Možnosti obchodovaniaAkcie, ETF, dlhopisy, futures, investičné certifikáty, warranty (obdoba opcií)
Demo účetÁno
Jazyková podporaČeský  a slovenský jazyk
PoplatkyKomisné poplatky, poplatky za obchod

Výhody a nevýhody

Obchodovanie Fio je možné prostredníctvom e-Broker webovej alebo mobilnej aplikácie. Výhodou je, že si môžete vyskúšať testovací demo účet na 30 dní zdarma.

Fio webová aplikácia  vám umožňuje nakupovať a predávať akcie, dlhopisy, ETF, futures a ďalšie cenné papiere na burzách v Českej republike, USA a Nemecku.

Nevýhodou sú značne vysoké poplatky a platby len bankovým prevodom. Fio nepoužíva na investovanie platobné karty a elektronické peňaženky. Platforma je síce zastaralá, ale vzhľadom na jazykovú podporu  v českom a tiež v slovenskom jazyku ju robí výhodnejšou.

VýhodyNevýhody
Založenie účtu online a zdarmaZastaralá obchodná platforma
Český licencovaný broker, pobočky  na Slovensku Platby online len bankovým prevodom. Nepodporuje platobné karty a elektronické peňaženky.
Demo účet na 30 dníVyššie poplatky
Nemá poplatok za vedenie účtu 
Dôveryhodný broker 

Platforma

 •  Platforma FIO brokera je dosť zastaralá.
 • Nezobrazujú sa  aktuálne burzové dáta. Nájdete iba 15 minút staré dáta.
 • Komplikované vyhľadávanie dát. Často sú dáta hlboko  vnorené a je náročnejšie sa k nim dostať. 

Čo ponúka Fio broker

1.  Investičné inštrumenty

a) Akcie USA, Nemecko, Česká republika

b) ETF (Exchange Traded Fund) na svetové indexy, komodity, meny, dlhopisy i sektory ekonomiky

c)  Investičné certifikáty

d) Warranty

2.  Kde možno obchodovať

a) Burzy v USA – NYSE, NASDAQ, OTC Markets, CME Group.

b) Burza cenných papierov Praha.

c)  Česká burza RM-SYSTÉM.

d) Nemecká burza – Frankfurt (XETRA).

U FIO brokera môžete obchodovať cenné papiere (akcie, ETF, dlhopisy…) a burzové deriváty (futures kontrakty).

Poplatky Fio

Detailné informácie o poplatkoch  Fio je možné zistiť prostredníctvom kalkulačky na webovej stránke Fio banky a.s.,  v časti iné Fio služby ako aj  v dokumente Cenník základných služieb.a)Poplatky za transakcie cenných papierov v USA

Poplatok za elektronické podaniezadarmo
Poplatok za podanie pokynu – osobne2 $
Poplatok za nákup US akcií a ETF do 100 ksmin. 7.75 $
Poplatok za nákup US akcií a ETF > 100 ks9,95$
Poplatok za špeciálne operáciemax. 15$

b) Poplatky za transakcie Deutsche Börse AG – XETRA (XETR) a Frankfurt (XFRA)

Poplatok za elektronické podaniezadarmo
Poplatok za podanie pokynu – osobne2 €
Poplatok za obchod0,15 % z objemu, min. 9,95 €
Príplatok za obchod na trhu Frankfurt10,00€
Poplatok za špeciálne operáciemax. 15€

c)  Poplatky za nákup Českých akcií cez RM Systém

Priamy obchod s peňažným vyrovnaním0,10% z objemu, min. 250,00 Kč/max 5.000 Kč  za transakciu
Priamy obchod  bez peňažného vyrovnaním0,10% z objemu, min. 250,00 Kč/max 5.000 Kč  za transakciu

d) Poplatky za transakcie s vyrovnaním za  CDCP (Pražská burza)

Prevod finančných nástrojov v peňažným vyrovnaním0,10% z objemu, min. 660,00 Kč/max 5.000 Kč  za transakciu
Priamy obchod bez finančného vyrovnania660,00 Kč

Demo účet

Výhoda investovania Fio je, že si môžete vyskúšať obchodovať nanečisto prostredníctvom online platformy. Je dostupná testovacia verzia  v rámci demo účtu na 30 dní zdarma. Stačí vyplniť registračný formulár a inak vás to k ničomu nezaväzuje.

Počas jedného mesiaca môžete využívať elektronický prístup na kapitálové trhy a sledovať vývoj akcií na burze, naučiť sa využívať pokročilé funkcie Fio  (s výnimkou podávania reálnych nákupných a predajných pokynov s rôznymi parametrami). Môžete  si vytvoriť vlastné portfólio a bez rizika si vyskúšať svoju úspešnosť v investovaní.

Výhodou je, že je podporovaný český jazyk  na rozdiel od väčšiny brokerov, ktorí používajú anglický jazyk.

Vyhľadávanie v rámci aplikácie Fio

Ako začať investovať

Obchodovanie s Fio s cennými papiermi  prostredníctvom internetu je jednoduché a umožňuje úplnú kontrolu nad stavom vašich finančných prostriedkov. Behom niekoľkých sekúnd môžete nakúpiť alebo predať akcie a iné cenné papiere.

Všetko môžete vybaviť online:

1. Najprv si zriadite obchodný účet www.fio.sk/akcie-investicie/.  Pod záložkou + Nový produkt kliknete na “založiť obchodný účet”, kde uzatvoríte  rámcovú investičnú zmluvu.

2. Po vyplnení krátkeho investičného dotazníka sa vám rovno v Internetbankingu sprístupní možnosť nakupovať podielové listy a zároveň dostanete prístup do internetovej aplikácie e-Broker.

3. Môžete nakupovať podielové listy jednoducho cez voľbu Poslať peniaze – Nákup podielových listov

4. Po zaslaní peňazí môžete začať  obchodovať. Podielové fondy nájdete na hlavnej lište v záložke portfólio.

Záver

Podľa internetových zdrojov a rôznych diskusií je broker Fio kvalitný a bezproblémový.  O tomto svedčí aj veľa nových klientov, ktorí využívajú jeho investičné služby.

Napriek tomu Fio má vyššie poplatky ako iné brokerské spoločnosti. Výhoda je, že je možná podpora v českom a slovenskom jazyku na rozdiel od iných brokerov, ktorí prevažne komunikujú v anglickom jazyku. Obchodná platforma je značne zastaralá v porovnaní napr. s XTB alebo eTORO. 

Napriek tomu, že platforma  Fio e-Broker nie je dokonalá na druhej strane vám ponúka istoty.  Na Slovensku má viacero pobočiek a tak si môžete nájsť svojho brokera, ktorý vám pomôže orientovať sa v ponúkaných investíciách. Nevýhodou je, že poplatky sú dosť vysoké.

Vy si však máte možnosť preštudovať  manuály, vyskúšať demo účet a posunúť sa ďalej. Na Slovensku môžete použiť  webovú stránku brokera www.fio.sk a  následne ho  viete osloviť  s konkrétnymi otázkami a nemusíte zbytočne platiť poplatky za rozsiahle poradenstvo.

Skúsenosti užívateľov sú prevažne pozitívne. Nespokojnosť je hlavne ohľadom zastaralej online platformy, občasné zamŕzanie systému a vyššie poplatky v prípade častého využívania služieb brokera.

Fio nie je až tak vhodný pre krátkodobé obchody a malé čiastky. Aplikácia vám to umožní, ale náklady budú vyššie ako u konkurencie. Prostredníctvom tohto brokera je vhodné strednodobé a dlhodobé investovanie. 

Zákaznícky servis môžete kontaktovať  telefonicky, e mailom alebo navštíviť pobočky.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 3

Ešte žiadne hodnotenie!

[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]