Platforma HoneySwap je decentralizovaná kryptoburza, ktorá funguje v rámci chainu xDai. Podporuje aj protokol Polygon a v budúcnosti je plánovaná integrácia s Arbitrum (Layer2 ptotocol na Ethereu).
Ako sme už spomenuli, HoneySwap je decentralizovaná kryptoburza. Všeobecne sa na označenie burzy takétoho typu uvádza výraz DEX.
Táto platforma sa stáva čoraz viac obľúbenou a vyplýva to z viacerých faktorov. V prvom rade sa za veľký benefit považuje to, že nie je dôvod, aby prostriedky konkrétnych užívateľov skladovala tretia strana.
Užívateľ má svoje tokeny neustále pod kontrolou a obchoduje priamo s tými, komu chce tokeny predať, alebo od koho ich chce kúpiť. Tento aspekt obchodovania je rýchly a veľmi jednoduchý, rovnako si nevyžaduje ani zdĺhavé vstupné overovacie protokoly. Po jednoduchej a rýchlej registrácii, sa užívateľ už priamo dostáva k obchodnej sekcii.
Čo sa dozviete v tomto článku?
Základné informácie
Rok založenia | 2020 |
Zakladatelia | 1hive decentralizovaná organizácia (DAO) |
Transakčné poplatky | 0,25% |
Poplatok za výber | 0.002253 WETH |
Čo je 1hive
1Hive je decentralizovaná autonómna organizácia. Ktokoľvek sa môže stať členom 1Hive a tak prispievať nápadmi a spoluprácou komunite.
DEX majú svoje servery rozmiestnené po celom svete, čo vedie k menej častým výpadkom. Voči útokom hackerov sú v podstate tieto burzy imúnne.
Ak však chcete obchodovať na burze HoneySwap, musíte využívať online peňaženku ako Metamask, ktorú platforma podporuje. Je ich viacero, no je dobré zistiť si, ktoré konkrétne to sú.
Aby ste pri prihlásení neboli nemilo prekvapení, že burza nepodporuje online peňaženku, ktorú používate. Danú platformu môžete využívať až potom, čo k nej pripojíte svoju peňaženku.

Výhody/ Nevýhody
Výhody | Nevýhody |
---|---|
Potenciál vysokých výnosov z poskytnutia likvidity | Vysoká volatilita a potenciál vysokých strát |
Rastúce rozhranie a možnosti | Korelácia |
Dostupnosť | Obmedzená ponuka |
Slabý uchovávateľ hodnoty |
Likvidita HoneySwap
Táto burza poskytuje svojim užívateľom viacero možností ako obchodovať. Jednou z týchto možností je swapovanie tokenov, ktoré sú už súčasťou výmenného fondu. Tí používatelia, ktorí zase poskytujú tokeny na likviditu, majú nárok na časť z transakčných poplatkov. Likvidita sa dá získať až po sprostredkovaní obchodu a to prostredníctvom modulu Pool.
Rozhranie burzy HoneySwap
Každá obchodná platforma má svoje rozhranie. Obchodné rozhranie burzy je tá časť webovej stránky, kde môžete vidieť cenový graf určitej kryptomeny a taktiež jej aktuálnu cenu.
Vo väčšine prípadov sa v týchto častiach nachádzajú aj odkazy na nákup a predaj, kde už môžete konkrétne zadávať svoje objednávky.
Mnohé burzy zároveň umožňujú prehliadať a prechádzať si históriu svojich objednávok. Samozrejme, variácii toho, ako môže byť webové rozhranie danej burzy vyskladané, je neúrekom. Jednotlivé burzy sa mierne líšia, no vo väčšine prípadov sú si dosť podobné a navrhované tak, aby boli pre bežného užívateľa čo najviac intuitívne.
Okrem iného existuje taktiež veľa spôsobov, ako si webové rozhranie v nastaveniach upraviť tak, aby vyhovovalo vašim preferenciám a kritériám. A to platí aj pre HoneySwap.

Poplatky HoneySwap
Decentralizované kryptoburzy podobne ako HoneySwap si často účtujú taker poplatky od samotných užívateľov a zároveň aj takzvané maker poplatky od tvorcov. Od tých, ktorí poskytujú svoje tokeny na zabezpečenie likvidity burzy.
Najbežnejším kompromisom medzi týmito poplatkami sú paušálne taxy. Tie sa často nastavujú tak, že sú rovnaké ako pre odoberateľov tak aj pre tvorcov a takto nastavené to má aj burza HoneySwap. No nájdu sa aj iné DEX burzy, ktoré poplatky nemajú vôbec a to je jeden z hlavných dôvodov, prečo sú burzy tohto typu tak obľúbené a vyhľadávané.
HoneySwap poplatky sú účtované za každú transakciu a to 0,25% bez ohľadu na to, či ste maker, alebo taker, respektíve predávajúci a kupujúci. Tieto poplatky nesúvisia s poplatkami na blockchaine. Najčastejšie sa označujú ako poplatky za likviditu a podliehajú zmenám v rámci správy danej komunity.
Poplatky za výber
HoneySwap si neúčtuje žiadne poplatky za výber, alebo za prevod. Samotná burza teda svoje vlastné poplatky tohto druhu nemá, ale platia sa poplatky za transakciu v rámci blockchainu. Ide o poplatky, ktoré bežný užívateľ platí tým, ktorí kryptomeny ťažia. Tieto poplatky sa však menia zo dňa na deň v závislosti od aktuálnej situácie siete či samotného trhu s kryptomenami.
Možnosti vkladu
HoneySwap, rovnako ako ostatné DEX burzy neprijíma žiadne vklady vo fiat mene. To však neznamená, že na tejto burze nemôžete obchodovať ak nedisponujete žiadnymi kryptomenami.
Burza integrovala platformu xDai a práve tá umožňuje nakupovať kryptomeny aj za fyzické meny ako je euro alebo dolár.
Nákup kryptomien týmto spôsob ich už priamo ukladá do internetovej peňaženky MetaMask. Samozrejme, tento spôsob nákupu kryptomien využívať nemusíte, je to len na vás.
Môžete si kryptomeny nakúpiť na ktorejkoľvek burze (Binance, eToro, Kraken, …), ktorá to umožňuje a následne si ich iba prostredníctvom internetových peňaženiek presunúť tam, kam potrebujete.

Zabezpečenie kryptoburzy
Ako sme už vyššie spomenuli DEX servery sú rozmiestnené po celom svete. To je taktiež rozdiel oproti centralizovaným burzám, ktoré majú svoje servery koncentrované v jednej lokalite.
Takéto rozloženie serverov vedie k menej častým výpadkom a tak sú burzy tohto typu takmer imúnne voči napadnutiu. Je to zámerný jav, ktorý má za následok to, že ak jeden zo serverov vypadne, bude to mať len veľmi minimálny, alebo žiaden vplyv na celú sériu serverov a samotnú sieť. Ak sa však niekomu podarí preraziť a nabúrať jeden zo serverov centralizovanej burzy, môže to narobiť obrovské škody.
Veľkou výhodnou zabezpečenia DEX búrz je aj to, že nemá vplyv na vaše aktíva. Ak by sa teda aj stalo, že sa nejakému hackerovi podarí sieť nabúrať a dostať sa do burzy, je to preňho v podstate zbytočné, pretože samotná burza nedisponuje žiadnymi aktívami. Slúži iba ako akýsi medzník a sprostredkovateľ.
Záver recenzie HoneySwap
Burza HoneySwap je veľmi dostupná a lacná platforma, ktorá zároveň podporuje viacero blockchainov. HoneySwap skúsenosti sú také, že si obchodovanie na tejto burze môžu dovoliť naozaj všetci používatelia xDai.
Aj keď samotná burza obsahuje poplatky, pohybujú sa na prijateľnej úrovni a aj preto je dostupná širokému spektru užívateľov. Je pravda, že momentálne sú možnosti burzy trochu obmedzené, ale predpokladá sa, že tento nedostatok sa časom zmení, pretože už teraz sa pracuje na rozvoji a implementácii nových kanálov a mnohých ďalších funkcií, najmä v súvislosti s nezastupiteľnými tokenmi.
Často kladené otázky
HoneySwap je decentralizovaná burza v rámci reťazca xDai. Burza je vybudovaná pomocou zmlúv o fonde likvidity tvorených rôznymi reťazcami kompatibilných s EVM (Virtuálny stroj Ethereum).
Ak chcete poskytovať likviditu na Honeyswap, musíte najskôr prejsť na web, alebo aplikáciu samotnej burzy a pripojiť ju k peňaženke MetaMask. Po zakúpení tokenov, kliknite na položku pool. Následne kliknite na pridať likviditu, zadajte požadovanú sumu a pokračujte tým, že potvrdíte objednávku. Posledným krokom ostáva potvrdiť obchod aj v peňaženke.
1Hive je DAO (decentralized autonomous organization/ decentralizovaná autonómna organizácia), ktorá vydáva a distribuuje digitálnu menu s názvom Honey. Držitelia Honey vsádzajú na návrhy pomocou hlasovania, aby sa tak určilo, ako sa výnosy rozdelia. Hlasovanie umožňuje každému zúčastniť sa tak na formovaní smerovania 1Hive, pričom bráni komukoľvek prevziať kontrolu alebo vlastníctvo.
Ak chcete predať XDAI, musíte sa najprv prepnúť na sieť xDai pomocou ikony v ľavej hornej časti aplikácie. Keď už sa nachádzate v režime XDAI, kliknite na predať a potom zvoľte jednu z dostupných možností. S Bridge Wallet môžete vyberať XDAI aj vo fiat, teda bankovým prevodom.