Obchodovanie na burze

Zaujímate sa čoraz viac téma obchodovanie na burze a chceli by ste si o tom viac naštudovať? Tento článok Vám prináša jedinečný pohľad na obchodovanie s akciami na trhu.

Čo sa dozviete v tomto článku?

  1. Čo znamená obchodovanie na burze/obchodovanie s akciami?
  2. Spôsoby obchodovania
    – Aktívne obchodovanie
    – Denné obchodovanie
  3. Základy obchodovania s akciami
  4. 10 jednoduchých krokov ako investovať do akcií

Čo znamená obchodovanie na burze?

Obchodovanie na burze predstavuje výmenu podielov, akcií, komodít, derivátov, mien a iných finančných nástrojov medzi kupujúcim a predávajúcim. Obchodovanie s akciami je nákup a predaj akcií verejne obchodovaných spoločností. 

Spôsoby obchodovania

Obchodnovať s akciami na burze môžete aktívne alebo denne.

Aktívne obchodovanie

Investor tu vykonáva viac ako 10 obchodov mesačne. Typicky používa stratégiu, v ktorej sa vo veľkej miere spolieha na načasovanie trhu a snaží sa využiť krátkodobé udalosti (na úrovni spoločnosti alebo na základe fluktuácií trhu), aby v nadchádzajúcich týždňoch alebo mesiacoch dosiahol zisk.

Denné obchodovanie

Investor hrá hru tzv. „horúce zemiaky s cennými papiermi“ – nakupuje, predáva a uzatvára svoje pozície s rovnakými inštrumentami v jednom obchodnom dni. Málo sa stará o vnútorné fungovanie základných podnikov.

Cieľom obchodníka v daný deň je zarobiť niekoľko dolárov v priebehu niekoľkých minút, hodín alebo dní na základe denných výkyvov cien.

Základy obchodovania s akciami

Ak sa prvýkrát pokúšate o obchodovanie s akciami, vedzte, že väčšine investorov sa najlepšie darí udržiavaním rôznorodosti. Investujú do diverzifikovanej zmesi nízkorozpočtových indexových fondov, aby sa dosiahli dlhodobú výkonnosť akcií.

10 jednoduchých krokov ako investovať do akcií:

1. Otvorte si sprostredkovateľský účet u brokera

Obchodovanie s akciami si vyžaduje otvorenie sprostredkovateľského účtu u brokera. Je to špecifický typ účtu, na ktorom veiete nakupovať akcie. Ak ešte nemáte účet, môžete si ho otvoriť v priebehu niekoľkých minút.

2. Nastavte si rozpočet na obchodovanie s akciami

Investujte iba množstvo peňazí, ktoré si môžete dovoliť stratiť. Nepoužívajte peniaze, ktoré sú vyčlenené na krátkodobé výdavky, ktoré musia platiť (splátka úveru, splátky z auto a iné výdavly). Vždy sa snažte investovať aspoň 10% vášho príjmu.

3. Naučte sa používať trhové a limitné pokyny

Ak budete mať zabezpečené predchádzajúce dva body, môžete na obchodovanie s akciami použiť webovú stránku alebo obchodnú platformu vášho online brokera.

Vďaka tomu dostanete niekoľko možností pre typy objednávok, ktoré určujú ako prebieha váš obchod, napríklad:

  • Trhová objednávka – nákup a predaj akcie okamžite za najlepšiu dostupnú cenu.
  • Limitná objednávka – Nákup alebo predaj akcie iba za konkrétnu cenu, ktorú ste si stanovili, alebo vyššiu. Pri objednávke na nákup bude limitná cena najvyššia, ktorú ste ochotní zaplatiť, a objednávka prejde, iba ak cena akcie klesne na alebo pod túto sumu.

4. Založte si DEMO účet na obchodovanie s akciami

Neexistuje nič lepšie ako praktické skúsenosti, ktoré môžu investori získať prostredníctvom skúšobného obchodovania. Obchodovanie v demo verzii umožňuje zákazníkom otestovať svoje obchodné schopnosti a vybudovať si rekordné výsledky.

5. Merajte svoje výnosy na základe vhodného štandardu

Výkonnosť celkového trhu určujú indexové podiely.

Mohol by to byť index Standard & Poor’s 500, Nasdaq (pre tých, ktorí investujú predovšetkým do technologických akcií) alebo iné menšie ukazovatele, ktoré sú zložené zo spoločností založených na veľkosti, odvetví a geografia.

index Standard & Poor's 500 na burze

Výsledky merania sú dôležité. Ak investor nie je schopný prekonať index svojimi rozhodnutiami, potom má väčší zmysel investovať do podielového fondu s nízkymi nákladmi alebo do ETF.

Investovať v podstate do koša akcií, ktorých výkonnosť úzko súvisí s výkonnosťou jedného z indexov.

6. Čítajte knihy a články, zúčastňujte sa kurzov a seminárov

Články a knihy o investovaní sú fantastickým zdrojom pre vzdelávanie. Knihy poskytujú množstvo informácií a sú lacné v porovnaní s nákladmi na semináre a vzdelávacie DVD predávané na webe. Dobrým príkladom je napríklad kniha Co potřebujete vědět o investování.

kniha o investovani ako obchodovat na burze

Čo sa týka kurzov a seminárov, dajú sa tu získať veľmi cenné rady, avšak treba si dať pozor na platené kurzy. Tie vás síce nadchnú  pre obchodovanie, ale odovzdajú vám stratégiu, ktorá bola zisková pred piatimi alebo desiatimi rokmi.

7. Nájdite si mentora, od ktorého sa môžete učiť

Dobrý mentor je ochotný odpovedať na otázky, poskytnúť pomoc, odporučiť užitočné zdroje a udržať náladu, keď bude trh tvrdý. Všetci úspešní investori minulosti i súčasnosti mali v počiatočných dňoch mentorov.

8. Študujte úspešných investorov

Spoznávanie veľkých investorov z minulosti poskytuje perspektívu, inšpiráciu a ocenenie pre hru, ktorá je akciovým trhom. Medzi nich patria okrem iného

9. Sledujte akciový trh

Spravodajské weby ako CNBC a MarketWatch slúžia ako skvelý zdroj pre začiatočníkov. Pokiaľ ide o hĺbkové znalosti obchodovaní na burze sledujte Wall Street Journal a Bloomberg.

Ako ďalší kvalitatívny zdroj expozície môže slúžiť aj výber akcií z Yahoo Finance za účelom zobrazenia burzového grafu, prezerania titulkov správ a kontroly základných údajov.

obchodovanie na burze s akciami

Televízia je ďalším spôsobom, ako sa vystaviť na akciovom trhu. Niet pochýb, CNBC je najobľúbenejší kanál. Dokonca aj zapnutie CNBC 15 minút denne rozšíri vašu vedomostnú základňu o ochodovaní s akciami na burze.

Nenechajte sa zastrašiť žargónom alebo štýlom správ. Jednoducho sledujte a nechajte svoje znalosti obohatiť z diskusií a vyjadrení jednotlivých komentátorov.

Avšak dajte si pozor na tie investičné relácie, ktoré nie sú veľmi užitočné a odporúčania zriedka prinášajú ziskové obchody.

10. Nakúpte prvé akcie na burze

Uskutočnite svoj prvý obchod s akciami, pričom neurobte chybu s nákupom príliš veľkého množstva akcií pre prvý obchod s akciami. Ak začnete riskovať príliš veľa začiatočníka, ktorý práve začína, bude to pravdepodobne viesť k zbytočným stratám.

Namiesto toho začnite s obchodovaním s malými pozíciami a potom pomaly prepracujte cestu k nákupu ďalších akcií vo väčšom  množstve.

Ak by ste mali záujem o investovanie a obchodovanie na burze, napísali sme pre vás o tých najlepších brokerov, cez ktorých môžete investovať.

BrokerNaša recenziaWebová stránka
lynx-recenziaPrečítať si recenziuNaštíviť web
robo-markets-recenzia-brokeraPrečítať si recenziuNaštíviť web
saxo_bank_logoPrečítať si recenziu Naštíviť web
plus500-recenziaPrečítať si recenziuNaštíviť web
etoro_logoPrečítať si recenziuNaštíviť web

Finančné rozdielové zmluvy (CFD) sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami dochádza k finančným stratám na 74 % až 89 % účtov retailových investorov. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy (CFD) fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Ohodnoť tento článok
[Spolu: 1 Hodnotenie: 5]
error: Content is protected !!