Burza

Určite ste sa s pojmom burza stretli. Viete však, čo znamená? V úvode je potrebné povedať, že výraz „burza“ musíme spájať aj s pojmami trh (finančný) a index. Finančný trh nie je to isté ako burza. A burza neznamená to isté ako burzový index. Napriek tomu, že tieto pojmy hovoria o rozdielnych veciach, zamieňajú sa pričasto.

Vo finančníctve by sme ale mali byť schopný trhy, burzy a indexy zadefinovať a hlavne rozlíšiť.

Brokeri cez, ktorých viete investovať / obchodovať na burze

Porovnanie všetkých brokerov v roku 2022 nájdete na našej stránke. Tiež sme pre Vás vypracovali komplexné recenzie na jednotlivých brokerov. Dozviete sa aké majú poplatky, či sú regulovaný finančnými orgánmi, aké sú minimálne vklady a aké možnosti investovania sú dostupné.

BrokerHodnotenieNaša recenziaWebová stránka
interactive-brokers-recenzia⭐⭐⭐⭐Interactive Brokers recenziaPrejsť na stránku IBKR
Váš kapitál je spojený s rizikom
etoro_logo⭐⭐⭐⭐⭐eToro recenziaPrejsť na stránku eToro
76 % CFD účtov retailových investorov stráca peniaze
xtb_recenzia_logo⭐⭐⭐⭐★XTB recenziaPrejsť na stránku XTB
Váš kapitál je spojený s rizikom
saxo_bank_logo⭐⭐⭐⭐★Saxo Bank recenziaPrejsť na stránku Saxo Bank
Váš kapitál je spojený s rizikom
robo-markets-recenzia-brokera⭐⭐⭐⭐★RoboMarkets recenziaPrejsť na stránku RoboMarkets
Váš kapitál je spojený s rizikom
Najznámejší brokeri na burze

Finančné rozdielové zmluvy (CFD) sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami dochádza k finančným stratám na 66 – 89 % účtov retailových investorov. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy (CFD) fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Pozrite si hodnotenie všetkých Brokerov na Slovensku.

Finančný trh a burza – čo ich spája a čo rozdeľuje?

Finančné trhy vznikajú pri výmene finančných nástrojov. Tieto transakcie sa zvyčajne uskutočňujú na tzv. „burze“.

Samozrejme, nehovoríme o burzách kde vymieňame konkrétne tovary za hotovosť. Hovoríme o burze cenných papierov.

Takéto burzy fungujú ako miesto na sprostredkovanie obchodu s cennými papiermi medzi rôznymi investormi. Takáto burza poskytuje priestor aj pre verejné spoločnosti, vládu a iné subjekty. Na burze sa stretávame s cennými papiermi ako sú akcie, dlhopsy, podielové fondy, deriváty a iné.

Trhy, burzy, indexy a aj investície spája Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC).

Podľa tejto komisie je národná burza cenných papierov registrovaná v USA a podlieha Zákonu o burze a cenných papieroch z roku 1934. V súčasnosti existuje v USA až 16 zaregistrovaných búrz. Niektoré z týchto búrz sú majú fyzické lokácie (New York Stock Exchange).

Ostatné sú elektronické (Nasdaq Stock Market a BATS Exchange). Medzi tieto zároveň počítame aj burzy opcií (Chicago Board Options Exchange).

10 najväčších búrz na svete podľa trhovej kapitalizácie

BurzaInformácie
New York Stock Exchange (USA)Založená v roku 1792. Prvé miesto si drží od konca prvej svetovej vojny.
Nadsaq (USA)Založená v roku 1971 v New Yorku. Jej súčasťou sú najväčšie technologické spoločnosti ako Google, Apple, Microsoft, Facebook, Amazon..)
Tokyo Stock Exchange (Japonsko)Založená v roku 1878. Má približne 2300 zaregistrovaných spoločností. Medzi nimi najväčšie automobilové spoločnosti.
Shanghai Stock Exchange (Čína)Založená v roku 1866. Funguje vďaka akciám „A“ pre miestnu menu a akciám „B“ pre zahraničných investorov v dolároch.
Hong Kong Stock Exchange (Hong Kong)Založená v roku 1891. V roku 2017 začala táto burza fungovať výlučne elektronicky.
Euronext (Eurozone)Najväčšie sídlo má v Amsterdame a ďalšie sú vo Francúzsku, Belgicku, Írsku a Portugalsku.
London Stock Exchange (Spojené kráľovstvo)Založená v roku 1698. Je najstaršou známou burzou a držala si svoje prvenstvo do prvej svetovej vojny, kde ju predbehla americká burza.
Shenzen Stock Exchnage (Čína)Oficiálne založená v roku 1990 patrí k najlepšie technicky vyspelým burzám.
Toronto Stock Exchange (Kanada)Založená v roku 1852, pôvodne sa pokúšala spojiť s Londýnskou burzou.
Bombay Stock Exchange (India)Založená v roku 1875. Bombay Stock Exchange bola prvou burzou v tejto časti Ázie.

Index a burzový index

Index je pomer dvoch hodnôt toho istého ukazovateľa. Burzový index je štatistický nástroj burzových kurzov, ktorý ukazuje pohyb cien kótovaných na burze.

Burzový index je teda štatistický ukazovateľ cien predmetov obchodovanie na burzách.  Zjednodušene povedané, je to priemerná cena akcií.

Takéto indexy vytvárajú poskytovatelia indexov (napr. Dow Jones S&P). Sledujú nimi výkonnosť špecifických cenných papierov. Vo všeobecnosti platí, že cenné papiere s najväčšou trhovou hodnotou tvoria väčšie percento indexu.

Burzy samotné si vytvárajú vlastné indexy. Robia to preto, aby podporili cenné papiere na svojich burzách. Jedným z najväčších príkladov je napríklad index Nasdaq 100. Tento index obsahuje až sto najväčších domácich a medzinárodných nefinančných cenných papierov.

Indexový fond (ETF) sleduje výkonnosť indexov a snaží sa získať investorom spravodlivý podiel na výnosoch. Na Slovensku viete investovať do ETF cez spoločnosť Finax. Tu si viere priečítať Finax recenziu.

Zoznam akciových indexov vo svete

Európa ??USA ??Ázia ?
Euronext 100Dow Jonex Industrial Average (1928)Nikkei 225 Hang Seng
FTSE 100 Index (Financial Times Stock Exchange)Standard & Poor´s 500 (1957)Index (HSI)
DAX (Nemecko)Nasdaq Composite (1971)
WIG-20 (Poľsko)
ATX (Rakúsko)
PX (Česká republika)
BUX (Maďarsko)
SAX (Slovenská republika)

V závere by sme teda mohli povedať, že finančný trh vzniká v momente, keď ľudia obchodujú s cennými papiermi. Obchodujú s nimi na burze. S burzou sa nevyhnutne spája pojem indexov. Indexy nám teda ukazujú štatistiku hodnôt cenných papierov na trhu. Orientácia v týchto pojmov uľahčuje všeobecný rozhľad vo svete financií.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 1

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

    by
  • Marek Kalina

    Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Zdielaj to: