Plánujete si kúpiť Apple Akcie?

Plánujete si kúpiť Apple Akcie? Predtým ako investujete do Apple akcií si vždy zistite základné finančné informácie o spoločnosti. Poznať spoločnosť ako zákazník sa nerovná poznať ju ako investor.

To že používate apple produkty z vás nerobí investora. Mali by ste vedieť aká je súčastná cena akcií, aká je vízia spoločnosti, aké sú očakávané straty alebo zisky tento a ďalšie roky. Inteligentní investori trávia čas prieskumom konkurencie, analýzou základných finančných dát a inými informáciami aby sa rozhodli či investujú do spoločnosti.   

Základné informácie Apple Inc.

AppleZákladné informácie
Ticker na burzeAAPL
CEOTim Cook
Tržby 202173,9 miliardy eur
Kapitalizácia2,036 bilióna
Rok založenia1. Apríla 1976
Apple produktyiPhone, Mac, iPad, Apple-Watch, Tv, AirPods …

Aj keď akcie Apple naďalej stúpajú, nebolo to tak vždy. Začiatky technickej spoločnosti boli o niečo skromnejšie. Tu je graf zobrazujúci cenu akcií spoločnosti Apple.

DátumDetaily
1. apríla 1976Steve Jobs a Steve Wozniak založili spoločnosť Apple. Ich prvým produktom boli osobné počítače. Už v tedy vedeli, že osobný počítač bude vlastniť každá domácnosť. Dnes ich už máme aj vo svojich vreckách.
September 1980Ročné tržby sa od založenia zvýšili o viac ako 533% – na 118 miliónov dolárov
12. decembra 1980Po úspechu so svojimi prvými počítačmi (Apple, Apple II a Apple III) vstúpila spoločnosť na burzu. Predali 4,2 milióna akcií za otváraciu cenu 22 dolárov za akciu.
13. decembra 1980Akcie spoločnosti Apple su dostupné aj retailovým investorom za 29 dolárov, čo už predstavuje nárast o 32% oproti počiatočnej cene 22 dolárov.
16. september 1985Steve Jobs opúšťa Apple. V tom roku odchádza aj Steve Wozniak. Ceny akcií zostávajú stabilné, niekedy klesajú, až do roku 2000.
1997Steve Jobs sa stáva dočasným výkonným riaditeľom. Apple uvidí zisky v priebehu nasledujúcich dvanástich mesiacov.
November 2001Klasický iPod je uvedený na svet. Ceny akcií Apple stúpajú takmer o 7%
2007Na trh je uvedený jeden z najznámejších telefónov na svete, iPhone.
5. októbra 2011Zakladateľ spoločnosti Apple, Steve Jobs, zomiera. Ceny akcií zostali stabilné.
August 2018Akcie spoločnosti Apple dosiahli 207,05 dolárov, čo spoločnosti dalo titul prvej spoločnosti na svete, ktorá dosiahla trhovú kapitalizáciu v hodnote jedného bilióna dolárov.
Júl a august 2020akcie vzrástli o 30,4%, odkedy spoločnosť oznámila rozdelenie akcií jedna ku štyrom. Rozdelenie nadobudlo účinnosť 31. augusta 2020.
2020Apple sa dostáva prekonáva trhovú kapitalizáciu dvoch biliónov dolárov.
2021 Spoločnosť Apple dosiahla v roku 2021rekordné tržby až 73,9 miliardy eur.

Kde viete nakúpiť akcie Apple

Apple je verejne obchodovateľná spoločnosť. Ak sa chcete stať akcionárom Apple, musíte si otvoriť účet u brokera. Na výber je veľa brokerov, ale je rozumné zvoliť si toho, ktorý najlepšie vyhovuje vašim požiadavkám.

Brokerské spoločnosti sa líšia min. vkladmi, poplatkami, rozhraním platformy, na ktorej zadávate pokyny nákupu / predaja akcií.

Populátny brokeriMin. VkladRecenziaWebové stránky
etoro_logo200 €eToro recenziaNavštíviť web
*Váš kapitál je spojený s rizikom.
xtb_recenzia_logo0 €XTB recenziaNavštíviť web
*Váš kapitál je spojený s rizikom.
saxo-bank-recenzia-logo10 000 €Saxo Bank recenziaNavštíviť web
*Váš kapitál je spojený s rizikom.

Apple má za sebou veľa úspechov. Bola to prvá verejne obchodovateľná americká spoločnosť, ktorá dosiahla kapitalizáciu 1 bilióna dolárov. Skoro 2/3 Američanov používa aspoň jeden z produktov Apple.

28.8.2020 sa spoločnosť rozhodla rozdeliť akcie (splitnúť) v pomere 1:4. Čo znížilo cenu zo 499,23 USD na cenu 127,58 USD pri otvorení burzy 31. augusta 2020. To znamená, že ak ste vlastnili pri splite jednu akciu v hodnote 499 USD tak ste po splite dostali 4 akcie, ktoré po súčte dávali hodnotu tej jednej akcie.

Rozdelenie / Splitnutie akcií
Spoločnosti sa pre tento krok rozhodnú, aby mohli znížiť cenu obchodovaných akcií. A tak ich spravili dostupnejšie a aby zvýšili likviditu. Split nemá vplyv na hodnotu držaných akcií. O svoj podiel neprídete.

Obdržíte iba viac akcií, ktoré budú dávať hodnotu jednej akcie, ktorú ste vlastnili pred splitom. Ak je split 1/3 a cena jednej akcie je 300 USD, tak po splite dostanete 3 akcie po 100 USD.

Pred nákupom akcií spoločnosti Apple je potrebné zvážiť tieto veci:

V rámci vašej analýzy spoločnosti môžete využiť yahoo finance a pozrieť si výročné a štvrťročné správy spoločnosti Apple. Obsahujú základné informácie týkajúce sa fungovania spoločnosti, finančných výsledkov, zdrojov príjmov a výdavkov.

Môžete sa tiež pozrieť na faktory, ako je pomer cien a výnosov spoločnosti Apple (nazývaný pomer PE). 

Výkaz ziskov a strát Apple

(zdroj Yahoo finance)

Výkaz ziskov a strát Apple
Výkaz ziskov a strát Apple

Výhody nákupu akcií spoločnosti Apple

✅ Rast zostal za posledných 20 rokov silný, a to aj potom, čo v roku 2011 zomrel zakladatel Apple Steve Jobs

✅ Apple pokračuje v navrhovaní a výrobe inovatívnych produktov a neustále vytvára novšie verzie svojej klasiky.

✅ iPhone, Mac a iPad sú naďalej populárne medzi spotrebiteľmi

✅ Apple dosiahol trhový kapitalizáciu v hodnote 2 biliónov dolárov v auguste 2020

✅ Ak by Apple nasledoval nedávny krok spoločnosťi Tesla, nákúp Bitcoinu v hodnote 1,5 miliardy dolárov, mohla by cena akcií Apple vyskočiť zo súčasnej úrovne. 

✅ Tiež sa špekuluje o tom, že Apple umožní investovanie do Bitcoinu a iných kryptomien ako Cardano, Ethereum, Tezos … priamo z mobilu cez apple aplikáciu. Ak by sa tak stalo je vysoko pravdepodobné, že by hodnota akcií Apple posilnila.

Nevýhody nákupu akcií Apple Inc.

Akcie môžu byť pre nových investorov drahé. Od februára 2021 sa podiely akcií pohybujú okolo 140 USD

❌ Apple, už nie je jediným technologickým gigantom a inovátorom. Konkurenti ako Samsung a Huawei zvyšujú svoj podiel na trhu.

Technická analýza akcií Apple

Často kladené otázky Apple akcie

Oplatí sa kúpiť Apple akcie?

Po Apple produktoch je stále vysoký dopyt. Ak by Apple pokračoval v raste svojho celosvetového podielu na trhu, tak  by to bolo dobré znamenie pre budúcu hodnotu spoločnosti.Pozrite si výhody a nevýhody investovania do Apple Inc.

Aká je trhová hodnota Apple?

Apple, má v súčasnosti trhovú kapitalizáciu 2 biliónov dolárov. Prvýkrát prekročil míľnik 1 bilión dolárov v roku 2018. Apple dosiahol trhovú hodnotu 2 bilióny dolárov, čo je prvá verejne obchodovaná americká spoločnosť, ktorá tak urobila. 
Prezrite si výkazy ziskov Apple.

Kde si viem kúpiť Apple akcie?

Akcie Apple sa dajú kúpiť cez brokera, ktorý sprostredkuje nákup na burze. Vybrať si kvalitného brokera je dôležité preto Vám prinášame porovnanie brokerov 2022.

To či sa rozhodnete nakúpiť akcie Apple alebo inej spoločnosti závisí len od vás.
Tento článok slúži iba na vzdelávanie pre investorov. Neponúkame poradenské alebo brokerské služby a ani neodporúčame investorom nakupovať alebo predávať konkrétne akcie alebo cenné papiere.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Apple sa chystá vstúpiť na trh AR/VR 

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 1

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

Zdielaj to: