Meta prepúšťa viac ako 11 000 zamestnancov

Zuckerberg oznámil, že spoločnosť Meta – materská spoločnosť spoločností Facebook, Instagram a WhatsApp zruší 11 000 pracovných miest. Čo predstavuje vyše 13 % jej zamestnancov! Okrem toho spoločnosť predĺži zmrazenie prijímania zamestnancov do prvého štvrťroka.

Meta prepúšťa viac ako 11 000 zamestnancov

Od svojho založenia v roku 2004 Markom Zuckerbergom sa Facebook stal jednou z najväčších spoločností v Silicon Valley. Ku koncu septembra dosiahol počet zamestnancov 87 314 – čo je historicky najvyšší počet.

Prepúšťanie sa týka viacerých oddelení a regiónov, avšak niektoré oblasti, ako napríklad nábor a obchodné tímy, sú postihnuté viac ako iné.

“Chcem prevziať zodpovednosť za tieto rozhodnutia a za to, ako sme sa sem dostali,” napísal Zuckerberg v liste zamestnancom. “Viem, že je to pre každého ťažké, a obzvlášť sa ospravedlňujem tým, ktorých sa to dotklo.”

Vyvodí tvorca svetoznámeho Facebooku Zuckerberg osobnú zodpovednosť?

Čo je za masívnym prepúšťaním v Meta?

V priebehu rokov Meta hojne utrácala, získavala používateľov a kupovala spoločnosti ako Instagram a WhatsApp. Svojich zamestnancov tiež obdarila výhodami, ktoré by im iní mohli závidieť. Kontroly týkajúce sa jej postupov v oblasti ochrany osobných údajov alebo toxického obsahu v jej aplikáciách nemohli znížiť jej finančnú výkonnosť.

V skutočnosti akcie Meta naďalej stúpali a príjmy prudko rástli. V jednom okamihu minulého roka bola jej hodnota ocenená na 1 bilión dolárov.

Finančne náročný rok

Tento rok bol pre spoločnosť finančne náročný, pretože sa pohybuje na neznámom území v metaverse. Zároveň sa borí s globálnymi hospodárskymi neúspechmi a poklesom digitálnej reklamy. Jej hlavným zdrojom príjmov je. Situáciu ešte zhoršuje fakt, že sa objavili noví konkurenti, ako napríklad TikTok, a ukradli Metu mladšiemu publiku.

Minulý mesiac zaznamenala 50-percentný prepad štvrťročného zisku a druhý pokles tržieb za sebou; tento rok akcie celkovo klesli o 70 %.

Prepúšťal aj Twitter

Drastické škrty, ktoré Twitter oznámil minulý týždeň, sú vzhľadom na doterajší úspech spoločnosti a jej zdanlivo neobmedzený potenciál šokom. Len pred týždňom Elon Musk prevzal Twitter a prepustil takmer polovicu zamestnancov.

Metaverse

Hoci Meta vynakladá miliardy dolárov na produkty súvisiace s metaverse, ako sú napríklad náhlavné súpravy pre virtuálnu realitu, neexistuje žiadna záruka, že ich ľudia budú skutočne používať. Skutočnosť, že tieto predmety sú také úzko špecializované, niektorých znepokojuje, pretože sa zdá, že ambície pána Zuckerberga môžu stáť v ceste pôvodnému zámeru spoločnosti: vytváraniu sociálnych sietí.

 Facebook nevylučuje pozastavenie služieb v Európe. Aká je budúcnosť Facebooku v Európe?

Prečo metaverse aplikáciu spoločnosti Meta nepoužívajú ani jej vlastní developeri?

Spoločnosť Meta Platforms, ktorá vlastní sociálnu sieť Facebook sa v októbri 2021 začala zameriavať na vývoj vlastnej metaverse platformy. Ich hlavnou prioritou je aplikácia Horizon Worlds, ktorá má byť budúcnosťou virtuálnej reality.

Víziou spoločnosti je vybudovať miesto, kde ľudia nájdu zábavu aj socializáciu. Po roku vývoja tejto aplikácie sa naopak stretávajú s nízkym množstvom užívateľov a dokonca ani jej developeri nemajú chuť na tejto platforme tráviť čas. 

Čo je Horizon Worlds? 

Horizon Worlds je metaverse spoločnosti Meta. Táto virtuálna realita je budúcnosťou sociálnej siete Facebook a Mark Zuckerberg investuje miliardy do jej vývoja. 

Tento metaverse je založený na vytváraní vlastných svetov užívateľmi, kde môžu ľudia navzájom komunikovať, predávať si rôzne veci alebo robiť spoločné aktivity. Od finálnej verzie má však ešte veľmi ďaleko a zážitok, ktorý na vás v tejto virtuálnej realite čaká bude pravdepodobne sklamaním. 

Prečo v tomto metaverse nechcú tráviť čas ani jeho developeri? 

Prednedávnom sa Vishal Shah, viceprezidentka spoločnosti Meta, ktorá má na starosti vývoj Horizon Worlds vyjadrila, že jeho developeri túto platformu nemajú veľmi v láske. Keď nemajú záujem o navštevovanie aplikácie, veľmi ťažko zistia, aké problémy je naozaj potrebné riešiť. 

Užívatelia platformy sa sťažujú na nespočetné množstvo chýb a nedostatkov, ktoré im bránia užiť si čas na platforme. Aplikácia potrebuje vylepšenia aj po grafickej stránke, na čom Meta momentálne pracuje. Spoločnosť do nej vkladá vysoké nádeje a vysoké investície.

Ani po prvom zistení tejto neaktivity developerov na platforme sa situácia veľmi nezlepšila a preto Meta im nastavuje plán, ktorý vyžaduje používať aplikáciu aspoň raz do týždňa. 

Európska únia pokutovala Meta (Facebook) rekordnou čiastkou.

Budúcnosť metaverse spoločnosti Meta

Meta si je sebavedomo istá v budúcnosti platformy, ktorá je ich hlavnou prioritou v nasledujúcich rokoch. Do konca roka 2022 majú v pláne zlepšiť kvalitu Horizon Worlds natoľko, aby bola lákadlom pre nových užívateľov. Taktiež od nového roka plánujú spustiť tento metaverse aj v nových krajinách.

Je známe, že virtuálnu realitu celkovo zatiaľ  nepoužíva tak veľa ľudí a preto chce Meta spustiť 2D verziu platformy. Tá by mala byť dostupná ako webová aplikácia. Týmto spôsobom je snaha zaujať väčšie množstvo ľudí. Dôvodom je, že na to stačí len počítač bez ďalšieho vybavenia, ktorým sú okuliare pre virtuálnu realitu. 2D verzia Horizon Worlds by mala mať podľa Vishal Shah oveľa vyššiu kvalitu.

Budúcnosť Meta ohrozená

Meta minulý mesiac vo svojej správe o výsledkoch zverejnila, že Reality Labs, časť spoločnosti pracujúca na Metaverse, zaznamenala prevádzkové straty vo výške 3,67 miliardy USD a najnižšie príjmy od konca roka 2020. Spoločnosť očakáva, že tieto čísla budú v budúcom roku pre Reality Labs len rásť. Aká bude jej reálna budúcnosť je otázne…

Mohlo by Vás zaujímať:

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Hodnotení: 0

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

Zdielaj to: