Ako kúpiť akcie Mastercard a vyťažiť z nich maximum?

Dnes je možné kupovať akcie spoločnosti Mastercard už online a v pohodlí domova. Je však na každom osobnom zvážení či možnosť kupovania akcií tejto spoločnosti využije alebo nie.

Mastercard Incorporated je spoločnosť poskytujúca úverové služby so sídlom v USA. Ich akcie sú kótované na NYSE a všetky ceny sa uvádzajú v amerických dolároch. Je známa ako jedna z najznámejších poskytovateľov platových služieb na svete. 

Ak by však niekto mal záujem o nákup akcií, je potrebné nájsť brokera, ktorý by vedel umožniť prístup na NYSE, pretože to je hlavná burza, na ktorej sa obchoduje. Kľúčovým prvkom celého investovania do akcií Mastercard je teda prístup na NYSE.  

Cena akcie Mastercard

Ako nakúpiť akcie Mastercard v piatich krokoch

Krok 1:

Najjednoduchšou a najistejšou cestou, ako nakúpiť akcie, je nájsť si dobrého online brokera. To, či sa jedná naozaj o dobrého brokera je poznať z portfólia búrz, ku ktorým má prístup. Nie všetci brokeri umožňujú nakupovať akcie Mastercard a to je z prostého dôvodu. Nemajú prístup na NYSE. 

Veľkou pomocou je, ak disponujete brokerom, ktorý tento prístup má a vie ho sprostredkovať aj svojmu klientovi. Dnes už asi všetci brokeri umožňujú otvoriť si u nich účet. Výber brokera záleží od konkrétnych preferencií. Niektorí brokeri poskytujú svoje služby úplne zadarmo, iní sú zase dosť drahí na občasné investovanie do akcií Mastercard.

Pri brokeroch je dôležité prihliadať na rôzne faktory, ako napríklad poplatky, obchodná platforma, dostupné trhy na obchodovanie, či otvárací proces zakladania účtu. Netreba zabúdať na bezpečnosť, no tú si viete overiť aj na mnohých fórach.  

Krok 2

Po nájdení online brokera je nutné založiť si investičný účet. Je to veľmi podobné ako pri bežnom bankovom účte. Pri niektorých brokeroch je to dokonca tak jednoduché ako triviálne založenie emailového konta. U niektorých brokerov je tento proces zložitejší a môže trvať aj niekoľko dní, kým sa všetky údaje a informácie preveria.

Krok 3

Vložte peniaze na účet, pretože za nákup akcií Mastercard sa platí v hotovosti. Túto hotovosť, resp. finančnú čiastku je potrebné najskôr poslať (vložiť) osobnému brokerovi. Tento proces je zvyčajne dosť rýchly a v skutočnosti je to oveľa jednoduchšie ako otvorenie si vlastného brokerského účtu. 

Najbežnejším spôsobom, ako svoje financie brokerovi poslať je využiť bankový prevod či zaplatenie debetnou/ kreditnou kartou. Niektorí brokeri dokonca umožňujú vklady na svoj investičný účet aj z rôznych elektronických peňaženiek ako Paypal. Takýmto brokerom je napríklad eToro, XTB alebo Interactive Brokers.

Krok 4

V tomto momente je už proces nákupu akcií takmer pri konci. Stačí sa len prihlásiť do svojho účtu, vyhľadať akciu Mastercard, zadať počet akcií a kliknúť na tlačidlo kúpiť, čím sa spustí nákup akcií.

Pri zadávaní objednávky je možné si vybrať z rôznych typov objednávok. Trhový typ nakupuje za skutočnú trhovú cenu, zatiaľ čo limitný umožňuje určiť presnú cenu, za ktorú sa akcie nakúpia.

Krok 5

Po úspešnom uzavretí obchodu je dôležité svoje investície sledovať. Ide v podstate o to, aby klient dodržiaval svoju investičnú stratégiu.

Ak sa nakúpili akcie Mastercard na dlhšie obdobie, je možné zúčastniť sa výročného stretnutia a zhromaždiť tak všetky novinky a informácie o spoločnosti. Ak je však v pláne predať akcie krátko po tom, čo sa nakúpili a čo bolo zaznamenané zvýšenie ceny, je možné využiť iné nástroje riadenia. 

Napríklad nastaviť si cieľovú cenu, za ktorú sa majú akcie so ziskom predať. Alebo využiť funkciu stop-loss, vďaka ktorej je možné nastaviť si cenu akcie, za ktorú sa má predať a vyhnúť sa tak prípadným stratám.

5 najlepších brokerov podľa aktuálnych rebríčkov

DEGIRODiskontný broker, ktorý sa zlúčil s flatex DEGIRO Bank AG a je pod dohľadom nemeckého finančného regulátora.
eToroBroker, poskytujúci okrem investovania do reálnych akcií a CFD aj kopírovanie obchodníkov. Podľa úspešnosti obchodníkov sa môžete rozhodnúť, ktorého portfólio chcete kopírovať.
Interactive BrokersAmerický diskontný broker. Je kótovaný na burze cenných papierov a regulovaný niekoľkými orgánmi ako sú napríklad FCA, či SEC.
FidelityAmerický broker, rovnako ako pri Interactive aj Fidelity je regulovaný orgánmi ako SEC, či FINRA.
Zacks TradeAmerický diskontný broker, ktorý umožňuje medzinárodným klientom otvoriť si účet. Ide o divíziu LBMZ Securities, regulovaný SEC a FINRA. Klienti sú chránení platformou SIPC až do výšky 500 000 USD (vrátane limitu 250 000 USD na hotovosť).
TradeStation GlobalPredstavujúci broker Interactive Brokers. Prakticky to znamená, že aktíva a hotovosť sú držané u Interactive Brokers, ale služby ako poplatky či zákaznícku podporu poskytuje TradeStation Global. Broker je regulovaný najvyšším britským FCA.

Náš TIP: Ak nemáte čas hladať tie správne firmy na investovanie vyskúšajte investovať do ETF fondov. Pre viac o investovaní do ETF si prečítajte článok: “Investovanie cez Finax

Sú akcie Mastercard podhodnotené, alebo nadhodnotené?

Oceňovanie akcií Mastercard je neuveriteľne ťažké. Na každú metriku sa treba pozerať ako na súčasť väčšieho obrazu celkovej výkonnosti Mastercard Incorporated. Analytici však bežne používajú niektoré kľúčové metriky na pomoc pri meraní hodnoty akcií.

Pomer P/E spoločnosti Mastercard

Aktuálna cena akcií vydelená jej ziskom počas 12  mesačného obdobia dáva pomer koncovej ceny a zisku, čo vychádza približne na 40-násobok. Inými slovami, akcie Mastercard sa obchodujú približne za 40–násobok nedávnych ziskov. Vysoký pomer P/E môže znamenať, že investori sú optimistickí, pokiaľ ide o vyhliadky akcií, no takisto to môže byť indikátorom ich nadhodnotenia.

Pomer cena/ zisk k rastu spoločnosti Mastercard možno vypočítať vydelením pomeru P/E jej rastom. Nízky pomer možno interpretovať tak, že akcie ponúkajú lepšiu hodnotu, zatiaľ čo vyšší pomer možno interpretovať tak, že akcie ponúkajú horšiu hodnotu.   

Pomer PEG poskytuje širší pohľad než len pomer P/E, pretože poskytuje lepší prehľad o budúcej ziskovosti Mastercard. Účtovaním rastu by mohlo pomôcť, ak sa porovnávajú ceny akcií viacerých spoločností s vysokým rastom.

Mastercard-finančné-výkazy

EBITDA spoločnosti Mastercard

EBITDA (Earnings before interest, taxes depreciation and amortization) Ide o zisk pred úrokmi, zdanením, odpismi a amortizáciou spoločnosti. V súčasnosti je hodnota EBITDA okolo 11 miliárd USD. Samotná EBITDA je meradlom celkovej finančnej výkonnosti spoločnosti a bežne sa využíva aj na meranie ziskovosti.

Poplatky za investovanie do akcií Mastercard

Pri obchodovaní s akciami je dôležité rátať aj s poplatkami. Pri akciách Mastercard sa účtujú provízie. Ide o poplatky na základe zobchodovaného objemu alebo paušálny poplatok za obchod. Netreba dodávať, že poplatky sú u každého brokera iné.  

Technická analýza

Technická analýza je spôsob analýzy aktív s cieľom predikcie budúceho vývoja ich cien prostredníctvom rôznych technických metód. UPOZORNENIE: v žiadnom prípade sa nejedná o finančné poradenstvo, a preto investujte podľa vášho uváženia.

Ako znížiť riziká

Investovanie vždy so sebou prináša určité riziká. Výnimkou nie sú ani akcie Mastercard. Veľmi dôležité je overovať si informácie a byť obozretný, čo je správny predpoklad na to, aby sa investor vyhol prípadným podvodom. Existuje množstvo podvodných sprostredkovateľov, ktorí sa snažia na naivnosti a dôverčivosti zarobiť. 

Ak narazíte na reklamy s binárnymi opciami a automatizovanými investičnými algoritmami, ktoré generujú vynikajúce výnosy, je na čase byť podozrivým. V takomto   prípade je najlepším riešením, reklamy jednoducho vypnúť.

Pri nákupe akcií online je najideálnejšie využívať výber brokerov. Mnohé spoločnosti robia pravidelne rebríčky overených brokerov. To znamená, že klient má istotu aktívneho účtu a pravidelného testovania a overovania brokerov.

Ďalším overeným spôsobom, ako znížiť riziko je diverzifikácia portfólia. Minúť všetky úspory na jednu, alebo dve akcie je zárukou toho, že ak Mastercard skrachuje, dôjde k strate všetkých finančných prostriedkov. Preto je vhodné diverzifikovať portfólio od iných spoločností a možno aj cez iné platformy. Ideálny počet akcií v portfóliu sa pohybuje niekde medzi 20 a 30.

Často kladené otázky

Aké percento spoločnosti Mastercard Incorporated je vo vlastníctve zasvätených osôb alebo inštitúcií?

V súčasnosti 10,86 % akcií Mastercard Incorporated vlastnia insideri a 77,638 % inštitúcie.

Koľko ľudí pracuje pre Mastercard Incorporated?

Najnovšie údaje naznačujú, že v Mastercard Incorporated pracuje 24 000 ľudí.

Kedy sa končí fiškálny rok spoločnosti Mastercard Incorporated?

Fiškálny rok Mastercard Incorporated sa končí v decembri.

Aké je číslo ISIN spoločnosti Mastercard Incorporated?

Medzinárodné identifikačné číslo cenných papierov Mastercard Incorporated je: US57636Q1040

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 2

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

  • Marek Kalina

    Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Zdielaj to: