Motley Fool recenzia

Motley Fool recenzia vám predstaví spoločnosť, ktorá vám dokáže uľahčiť investovanie pomocou svojho investičného poradenstva. Odporúči vám akcie, do ktorých môžete investovať a môžu priniesť výhodný zisk. Je potom len na vás, či si dané akcie kúpite alebo nie.

Čo sa v tomto článku dozviete?

 1. Základné informácie
 2. Čo sa dá získať s predplatením Motley Fool?
 3. Čo sa dá získať od Motley Fool zadarmo?
 4. Koľko stojí program Stock Advisor?
 5. Motley Fool prémiové služby
 6. Poradenský program Motley Fool Stock
 7. Motley Fool výber akcií
 8. Ukážka odporúčaných akcií
 9. Výhody a nevýhody Motley Fool
 10. Skúsenosti a konkrétny príklad investovania
 11. Porovnanie s ostatnými spoločnosťami
 12. Naše hodnotenie

Základné informácie

Motley Fool je jednou z najznámejších spoločností ponúkajúce investičné poradenstvo. David a Tom Gardner ju založili v júli 1993 a vedú ju dodnes.

Motley Fool poskytuje bezplatné správy (podobných webom ako MarketWatch a Yahoo Finance), ako aj prémiové finančné poradenstvo a výskum. Je známa svojím programom poradenstva v oblasti akcií.

Po predplatení programu poradenstva získava poberateľ investičného poradenstva odporúčania na nákup akcií. Tieto akcie majú podľa zakladateľov spoločnosti (ktorí tieto odporúčania dávajú) potenciál priniesť investorovi výnos.

Čo sa dá získať s predplatením Motley Fool?

 • Odporúčania týkajúce sa nových akcií + 5 najlepších akcií 
Termíny noviniek Odporúčania
Prvý štvrtok v mesiaciTom predstavuje jedno nové odporúčanie akcií
Druhý štvrtok v mesiaciDavid predstavuje jedno nové odporúčanie akcií
Tretí štvrtok v mesiaciTom predstavuje zoznam „5 najlepších akcií na kúpu“
Štvrtý štvrtok v mesiaciDavid predstavuje zoznam „5 najlepších akcií na kúpu“
 • Presné vysvetlenie, prečo odporúčali danú akciu a taktiež zvažované faktory
 • Profil rizika vysvetľujúci hornú a dolnú časť
 • Monitorovanie 24/7 s informovaním, že je čas predať akcie
 • Na začiatku obchodovania vám predstavia 10 akcií, ktoré by mali byť základom vášho portfólia
 • Prístup k úplnej knižnici reportov a prieskumov pre získanie pohľadu na dané akcie
 • Informovanie ohľadom trhových noviniek prostredníctvom správ a trendov vo svete investovania
 • Možnosť vytvoriť si stránku „moje obľúbené“, kde si investor môže pridať akcie, o ktoré sa zaujíma a zoradiť si ich podľa svojho rozhodnutia (podľa dátumu pridania, spoločnosti, aktuálnej ceny, dennej zmeny atď.)
 • Prístup k vzdelávacím zdrojom
 • Možnosť komunikovať v rámci komunity

Čo sa dá získať od Motley Fool zadarmo?

Webová stránka spoločnosti Motley Fool poskytuje zadarmo mnoho vzdelávacích článkov, recenzií a príručiek o tom, kam investovať peniaze. Obchodníci si môžu prečítať priame odporúčania, rady a tipy o obchodovaní.

Bohatý obsah ponúka pre skúsených, ale aj začínajúcich investorov. Vieme si prečítať napríklad „Ako investovať do akcií“, „Rozdiel medzi podielovými fondmi a ETF“, „Ako začať investovať už za 100 dolárov mesačne“. Ich investičné rady zahŕňajú taktiež poradenstvo ohľadom plánovania odchodu do dôchodku.  

Koľko stojí program Stock Stock Advisor?

Asi každého bude zaujímať cena. Program poradenstva Motley Fool Stock Advisor je cenovo dostupný

Motley Fool Stock AdvisorPredplatné
mesačné19 USD
ročné99 USD
Oba typy predplatenia sa automaticky obnovia, pokiaľ nebudú zrušené. 

Pre vyskúšanie tejto služby je naozaj oceňujúca možnosť mesačného predplatného. Otázka znie, či sa oplatí platiť za túto službu.

Investorom sa väčšinou ich náklady na predplatné vrátia. Závisí to avšak od výnosu akcie a iných ostatných faktorov (napr. situácia na trhu). Ak sa rozhodnete, že toto nie je pre vás, je možné zrušiť svoje ročné predplatné v priebehu prvých 30 dní a spoločnosť vám vráti 100% vášho členského poplatku.

Motley Fool prémiové služby

 • Stock Advisor – obaja zakladatelia spoločnosti odporúčajú tie najlepšie akcie
 • Rule Breakers – akcie vyberané spoluzakladateľom Davidom Gardnerom
 • Rule Your Retirement –  komplexné poradenstvo pri odchode do dôchodku
 • a ďalšie, ktoré sú ale pre nových členov dočasne nedostupné.

Stock Advisor vs. Rule Breakers

Najobľúbenejšími prémiovými investičnými službami sú programy Stock Advisor a Rule Breakers. Spoločným znakom je identifikácia akcií pripravených na mimoriadne výnosy. Hlavným rozdielom medzi službami je investičná metodika použitá na výber akcií.

Stock Advisor je založený na odporúčaniach akcií Tomom a Davidom, ktorí spolupracujú s množstvom analytikov. Zameriava sa na také akcie, ktoré sú vynikajúce pre svoju dlhodobú výkonnosť. Taktiež obsahuje veľa elementov služby Rule Breakers.

Rule Breakers sa vyznačuje predovšetkým metodológiou Davida Gardnera. Prioritne sa zameriava viac na rast a výber akcií.

Poradenský program Motley Fool Stock

Program poradenstva Motley Fool vyberá tie najlepšie akcie, pričom tento výber je podporovaný rozsiahlym výskumom. Od svojho založenia dosiahli poradcovia pre výber akcií zisk v priemere 333%, pričom pre porovnanie, S&P 500 mal výnos v priemere 77%. 

Avšak pozor, takýto vysoký výnos nemusí platiť pre každého poberateľa investičného poradenstva. Poberateľ môže dosiahnuť podľa situácie na trhu aj stratu.

Program Motley Fool Stock Advisor ponúka niekoľko výhod. Najväčšou je zverejňovanie mesačných výberov akcií (každý mesiac dva nové výbery), ktoré odporúčajú priamo zakladatelia spoločnosti. Členovia majú taktiež prístup do knižnice odporúčaní akcií.

Výskum akcií

Zakladatelia a vedúci spoločnosti nehovoria jednoducho „kúpte akciu XYZ“. Naopak, kladú veľký dôraz na rozsiahly výskum akcií. Súčasťou výskumu je komentár k spoločnosti, odvetviu a všeobecným trhovým podmienkam. Zdieľaním ich výskumu chcú docieliť pochopenie toho, prečo akcie odporúčajú

Tak isto to platí aj naopak. Niektorým obchodníkom stačí vedieť výber akcií, avšak iní uprednostňujú aj vysvetlenie, prečo sa zásoby odporúčajú.

Vzdelanie

Okrem rád ohľadom výberu akcií získavajú odberatelia Motley Fool taktiež prístup k ďalším vzdelávacím zdrojom súvisiacim s investovaním na akciovom trhu. Členská zóna obsahuje správy o trhu, ako aj všeobecné investičné vzdelávanie.

Existujú základné príručky o investovaní, ale aj články o metodike, ktorú bratia Gardnerovci používajú na výskum akcií.

Komunitné fóra

V komunitnom fóre, ktoré je taktiež súčasťou členskej zóny, môžu členovia voľne diskutovať o výbere akcií a všeobecných koncepciách investovania. Fórum obsahuje neustále nové príspevky a témy, kde komunita medzi sebou komunikuje (investor s ostatnými investormi) a vymieňajú si nápady. 

Motley Fool Stock Advisor

Pre obdržanie odporúčaní týkajúcich sa akcií sa väčšina investorov prihlási do už spomínaného programu Stock Advisor. Investori sa snažia získať späť náklady na zaplatenie predplatného  prostredníctvom vynikajúcich ziskov akcií.

Potešujúce je, že zisky z akcií v priebehu času prekonávajú akciový trh. Vo všeobecnosti sa odporúčajú akcie najmä spoločností s veľkým kapitálom, s nižším rizikom ako malé podniky a mikropodniky.

Každý mesiac sú ponúkané viaceré voľby akcií. Investori si môžu vybrať z viacerých spoločností na základe zverejnených údajov:

 • Dátum odporúčania akcie
 • Trhový strop
 • Úroveň rizika
 • Výkonnosť od odporúčania (a vo vzťahu k S&P 500)

Všetky výbery akcií by mali byť uvedené v praktickej tabuľke. Členovia môžu analyzovať danú akciu podľa výkonnosti a podľa toho sa aj rozhodnúť, ktorú si vyberú. Neviete si stále rady s investovaním, prečítajte si najlepšie knihy o investovaní.

Ako sme už spomínali, Motley Fool nenútia investorov, aby okamžite kúpili niektoré z akcií. Práve naopak, prezentujú „celý príbeh“. Vydávajú hĺbkové správy s výberom akcií na základe výskumu. Vzhľadom na svoju investičnú stratégiu sa môže investor rozhodnúť, či má o akciu záujem, a to vďaka ratingom rizika zverejneným pri väčšine akcií. 

Pre nových investorov je dôležité pochopiť širšie trhové podmienky ešte pred kúpou danej akcie. Väčšina týchto akcií patrí obrovským spoločnostiam, a preto majú tendenciu kolísať v porovnaní s S&P 500. Aj keď ich výkonnosť nie je vzájomne prepojená, stále existuje korelácia. 

Počuli ste už o brokerovi Robinhood? Prečítajte si od nás Robinhood recenziu a skúsenosti.

Ukážka odporúčaných akcií 

Akcie spoločnosti Booking – rast na 7,21%

booking akcie

Akcie spoločnosti Amazon – rast na 17,192%

akcie amazonu

Pre porovnanie, ak platitelia Stock Advisor vložili na začiatku jednoducho 1000 dolárov do niektorých z týchto akcií, dnes majú 499 893 dolárov. Tí, ktorí vložili 5000 dolárov, dnes majú 2 499 463 dolárov.

 Výhody a nevýhody Motley Fool 

VýhodyNevýhody
✔️ Historicky stála výkonnosť❌ Nie je dobrý pre technickú analýzu
✔️ Pasívna investičná stratégia❌ Investori musia dbať na odporúčania týkajúce sa predaja
✔️ Skvelý úvod do investovania❌ Nie je možné sa odhlásiť z newsletteru
✔️ Výučbový a vzdelávací obsah   
✔️ Možnosť diskutovania
✔️ Žiadne záväzky nad rámec predplateného

Konkrétna skúsenosť z investovania

Pán H. si za posledné 4 roky (od januára 2016) kúpil 1000 USD zo všetkých akcií, ktoré spoločnosť Motley Fool odporúčala. Ako sú na tom tieto akcie k 1. júnu 2020?

Priemerný výnos všetkých akcií zakúpených od januára 2016 do decembra 2019 dosiahol +107,01%, čo znamená že tieto akcie porazili v priemere S&P500 o 79,48%. Podľa neho je lepšie držať akcie dlhšie a zarobíte viac.

Stali sa mu aj také extrémy, že niektoré akcie sa vyšplhali so svojim výkonom naozaj vysoko, ako napríklad MTCH až na +608% alebo TTD na +369%. Nižšie môžete vidieť priemerný výkon akcií za všetky roky, odkedy investuje. 

Rok výberu akciePriemerný výkon Motley Fool
2016+201,45% (S&P iba 56%)
2017+81,45%   (S&P iba 32%)
2018+107,76% (S&P iba 15%)
2019+37,38%
2020+19,08%

Porovnanie s podobnými spoločnosťami

 • Motley Fool vs. Zacks

Zacks je vhodnejší pre investorov, ktorí robia hĺbkový výskum, aby si vybrali, do ktorých akcií budú investovať. Motley Fool je najlepší pre tých, ktorý chcú dostať rovno výber akcií.

 •  Motley Fool vs. Jim Cramer

Program Stock Advisor je omnoho lepší ako Acrion Alerts Plus (Cramer) takmer vo všetkom. Obe poskytujú výber vhodných akcií na kúpu, avšak Stock Advisor je lacnejší, ľahšie použiteľný a rozmanitejší.

 •  Motley Fool vs. The S&P 500

Ak má investor záujem o diverzifikované portfólio alebo podielové fondy, mal by si radšej vybrať S&P 500 (napr. SPY). Motley Fool hľadá také akcie, ktoré prekonávajú trh a dosahujú výnimočné výnosy a to sa tejto spoločnosti darí už od roku 2002. Od spustenia Stock Advisor priniesli akcie výnosy okolo 374%, pričom S&P iba 100%.

Naše hodnotenie ⭐⭐⭐⭐

Program Motley Fool Stock Advisor je ideálny pre investorov s dlhodobejšími horizontmi. Nie každý výber akcie bude perfektný, avšak väčšina akcií z týchto odporúčaní postupom času prekonali trh a dosiahli enormné výnosy.

Ak hľadáte dobre preskúmané výbery akcií, program Stock Advisor spoločnosti Motley Fool je najvhodnejší. 

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Hodnotení: 0

Ešte žiadne hodnotenie!