Najlepšia kreditná karta na vstup do letiskového salónika

Cestujeme celý rok a cestujeme veľa. Na letisku niekedy trávime aj celý deň alebo noc. Za občerstvenie na letiskách môžeme zaplatiť viac ako za samotnú letenku. Je tu však možnosť, ako si spríjemniť čakanie na letiskách, pracovať v tichu, dobiť zariadenie a nakoniec sa aj dobre najesť a napiť. Viete ktorá banka a kreditná karta Vám umožňuje vstup do letiskových salónikov? Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Aj takto môže vyzerať čakanie na letisku / canva.com

Lounge alebo letiskový salónik sa nachádza na každom letisku. Ide o VIP priestor, v ktorom máte k dispozícií jedlo, alkoholické aj nealkoholické nápoje, noviny, rýchli internet, miesto na oddych aj prácu. V niektorých nájdete dokonca aj sprchu. Vstup do letiskových salónikov je spoplatnený. Výška poplatku začína niekde na 20€, no skôr očakávajte sumy ako 50€, 60€ alebo 70€ najmä v závislosti od metropoly, v ktorej sa nachádzate.

Vstup do letiskového salóniku si môžete zaplatiť na mieste. Lounge si môžete zarezervovať a zaplatiť aj online už pred vycestovaním. To v prípade, že by daný letiskový salónik požadoval rezerváciu. Väčšie letiská však disponujú viacerými letiskovými salónikmi. Máte tak vždy šancu sa pohodlne usadiť. Na letisku M.R. Štefánika v Bratislave nájdete iba jeden takýto lounge.

Niektoré banky majú ku kreditnej karte benefit v podobe určitého počtu vstupov do VIP letiskových salónikov. Nižšie Vám ponúkame ich prehľad.

Slovenská sporiteľňa

Vstup do letiskových salónikov je umožnený držiteľom kariet od SLSP Visa Gold a Visa Business Platinum

Visa Gold

Kreditná karta Visa Gold Vám sprístupní letiskové salóniky vo Viedni a v Budapešti 4x do roka zadarmo. Pokiaľ ste držiteľom hlavnej aj dodatkovej karty, vstup zdarma má aj Váš 1 spolucestujúci. 

Okrem štyroch vstupov zdarma, máte ostatné vstupy do Viedenských Lounge-ov za zvýhodnený poplatok pre Vás aj 1 ďalšiu osobu. 

Pri odlete z pražského letiska máte 12% -nú zľavu za parkovanie na letisku. V Prahe máte tiež zvýhodnený poplatok za vstup do FastTrack Lounge.

V rámci vlastníctva kreditnej karty Visa Gold môžete využívať výhody aplikácie VISA Airport Companion. Ide o aplikáciu, v ktorej nájdete cez 800 letiskových salónikov z celého sveta. Vďaka tomu máte vstup do salónikov za 26€. Platbu je potrebné vykonať v aplikácií. Táto cena platí aj pre Vašich hostí.

Prečítajte si prehľad slovenských bánk.

Visa Business Platinum

Karta Visa Business Platinum je debetná, nie kreditná. Svojim držiteľom poskytuje rovnaké výhody ako kreditná karta Visa Gold. Čo sa odlišuje je, že k tejto karte máte zvýhodnené cestovné  poistenie.

Tatra banka

Tatra banka poskytuje službu vstupu do letiskového salónika iba držiteľom kreditnej karty Visa zlatá súkromná. Avšak Visa Platinum vytvára svojim vlastníkom možnosť členstva v Pirority Pass.

Visa zlatá

Vďaka kreditnej karte Visa zlatá sa zakaždým dostanete Vy a Váš 1 spolucestujúci do letiskového salónika na Viedenskom letisku Schwechat.

Ďalším benefitom, ktorý karta ponúka je AirRefund. Pri meškaní letu, jeho zrušení, alebo pri situácií, že by ste sa do lietadla nezmestili, môžete vďaka Visa Gold žiadať o refundáciu. Preplatia Vám letenku a mali by ste získať aj zľavu na poplatok za vybavenie. 

Visa Platinum

Kreditná karta Visa Platinum taktiež ponúka službu AirRefund. Vstupy do letiskových salónikov ako takých Vám však neumožní. Na druhej strane sa vďaka nej môžete stať členom Priority Pass. Členstvo Vám umožňuje vstup do viac ako 1 500 letiskových salónikov v rámci celého sveta. Vstup je cez platformu Priority Pass pre Vás a 1 hosťa bezplatný.

Priority Pass

Ide o program, ktorý Vám vie spríjemniť cestovanie. V rámci Priority Pass je k dispozícií vyše 1400 letiskových salónikov celého sveta, nakupovanie online, wellness služby alebo hotely na letiskách. Členstvo v Priority Pass by Vás bez kreditnej karty Visa Platinum vyšlo od 89€ až po 459€ ročne.

letiskovy salonik PP
Ceny členstva v Priority Pass / prioritypass.com

O službách Priority Pass sme spísali recenziu. Prečítajte si aké možnosti Vám ponúka.

PriorityPass recenzia

VÚB banka

Klienti VÚB banky majú letiskové salóniky sprístupnené vďaka kreditnej karte Mastercard World. Úplne zadarmo sú Lounge vo Viedni, v Budapešti a v Prahe. Zvýhodnený vstup však môžu mať držitelia kdekoľvek na svete. Ku kreditnej karte Mastercard World máte službu LoungeKey. Tá zahŕňa asi 1 500 salónikov, 500 miest a 130 štátov celého sveta. 

Na uplatnenie musíte mať stiahnutú aplikáciu LoungeKey. V aplikácií si vyhľadáte letiskový salónik a jeho polohu na letisku. Platiť môžete fyzickou aj digitálnou kreditnou kartou.

Zvýhodnené vstupy

Mastercard World Vám umožní vstúpiť do viac ako 1 500 letiskových salónikov za zvýhodnenú cenu. Cez aplikáciu LoungeKey je cena vstupu pre Vás aj Vašich spolucestujúcich do salónika 24€. Deti mladšie ako 2 roky majú väčšinou vstup zdarma. Platba za vstup sa Vám účtuje až dodatočne. Overiť si ju viete vo výpise účtu.

aplikacia loungekey
Aplikácia LoungeKey / canva.com

ČSOB

ČSOB ponúka svojim klientom rovnakú služby ako VÚB banka. Vďaka LoungeKey majú prístup do letiskových salónikov vo viac ako 500 mestách z celého sveta. Odlišná je však výška poplatku. Za vstup do Lounge zaplatíte 30€. Túto čiastku zaplatí aj prípadný 1 hosť. Služba LoungeKey je umožnená držiteľom kariet VISA Infinite / VISA Business GOLD / VISA Platinum.

Mohlo by Vás zaujímať: Najlepšie cestovné poistenie pre Vás ale aj pre Vášho psa.

Prima Banka

Vďaka debetnej karte Mastercard Gold máte vstup do letiskového salónika v Bratislave za 18€. Váš hosť zaplatí 30€, a dieťa mladšie než 2 roky s Vami ide zdarma. Do letiskového salónika vo Viedni máte vstup zdarma. Váš hosť zaplatí za vstup 39€. V Pražskom salóniku si s partnerom oddýchnete za 1 310 Kč, čo je v prepočte cca 53€. (450 držiteľ karty +860 hosť Kč).

mastercard lounge praha
MasterCardLounge Praha / prg.aero

Unicredit Bank

Unicredit banka ponúka svojim klientom na výber hneď z niekoľkých kariet. Platobnú kartu si v banke môžete vyžiadať ako novú. Tieto karty sú tiež k dispozícií zadarmo už k existujúcemu účtu. Napríklad k účtu TOP môžete mať Visa Business kartu zdarma. K účtom PB Infinite a PB Platinum máte zdarma MasterCard Gold.

MasterCard Business Gold 

Vďaka platobnej karte MasterCard Business Gold máte umožnený vstup zdarma do letiskových salónikov v Bratislave, Viedni a v Prahe. Ceny sú platné na 2 hodiny pobytu.

Do MasterCard Caproni Lounge v Bratislave si môžete zobrať hosťa za zvýhodnenú cenu 18€. Vo Viedenských letiskových salónikoch zaplatí Váš spolucestujúci 39€. V Prahe nájdete MasterCard Lounge, v ktorom je poplatok pre Váš sprievod vo výške 450 Kč, čo je v prepočte 18,34€ (kurz platný k 20.12.2023).

Kreditné karty Visa Business a Visa Business Gold

Vo Viedni máte vďaka týmto kreditným kartám vstup do letiskového salónika Vienna Lounge za 29€. Váš 1 spolucestujúci hradí rovnakú čiastku ako Vy, ostatní hradia 39€. Dieťa do 3 rokov je zdarma. Maximálne si však so sebou za zvýhodnenú cenu môžete vziať 4 osoby. Základná cena pre tento letiskový salónik je 49€.

Vienna Lounge / viennaairport.com
vienna sky lounge
Vienna SKY Lounge / viennaairport.com

Vstup do Vienna Sky Lounge má základnú tarifu 39€. Pre Vás a jedného spolucestujúceho je vstup za 24€. Ďalší traja Vaši hostia hradia za vstup 29€. Rovnako tieto sumy platia pri max 4 osobách na 1 Visa prémiovú kartu.

Do Pražského FastTrack letiskového salónika vojdete Vy a 3 Vaši hostia za caa 20€ / osoba (500 Kč / osoba). Deti do 3 rokov majú vstup zdarma. Deti od 3 – 14 rokov majú zvýhodnený poplatok 14€ (350 Kč). Cena je platná na 2 hodiny pobytu v letiskovom salóniku.

Visa Infinite

Ide o prémiovú kartu od Visa, ktorá má o niečo lepšie výhody pri cestovaní v porovnaní s ostatnými. Služby tejto karty sú zamerané na životný štýl a cestovanie. Vďaka nej môžete byť súčasťou programu PriorityPass. Ten umožňuje vstup do letiskových salónikov po celom svete. 

Okrem toho máte oba Lounge na Viedenskom letisku sprístupnené 2x za rok úplne zdarma. Potom je cenník rovnaký ako pri kartách Visa Business.

Na Pražskom letisku dostanete rovnaké platobné podmienky s kartou Visa Infinite ako s kartami Visa Business.

mBank

mBank ponúka svojim klientom platobné karty MasterCard, ku ktorým sa viaže niekoľko výhod. Jednou z nich sú zvýhodnené vstupy do letiskových salónikov. Súčasťou programu odmien a výhod Môj MasterCard sú platobné karty mKreditka Plus, mKreditka (kreditné karty) a Zlatá mKarta (debetná karta). 

Zlatá mKarta (MasterCard Gold), mKreditka Plus a mKreditka (MasterCard World) ponúkajú zvýhodnený vstup do letiskového salónika MasterCard vo Viedni, v Bratislave alebo v Prahe. 

  • Caproni Lounge v Bratislave → Majiteľ prémiovej karty MasterCard Gold a MasterCard World má vstup do tohto letiskového salónika za 18€. Sprievod držiteľa karty platí vstup vo výške 30€. Deti mladšie ako 2 roky majú vstup zdarma.
  • MasterCard Lounge Praha → Držiteľ karty má vstup za 450 Kč (18,34€), jeho hosť za 860 Kč (35,05€) a dieťa do 3 rokov má vstup zdarma.
  • Vienna Lounge a Sky Lounge Viedeň → Karty MasterCard World a MasterCard Gold Vám umožňujú vstup do týchto letiskových salónikov zdarma. Váš spolucestujúci bude musieť zaplatiť za vstup 39€. 
mkreditka
mbank kreditka
Výhody letiskových salónikov sú súčasťou vernostného programu Môj Mastercard / mBank.sk

Záver

Šťastie si za peniaze nekúpite, ale letenku áno. Cestovať sa dá stále výhodnejšie. Mnohé kreditné karty ponúkajú okrem vstupu do letiskových salónikov aj zvýhodnené ponuky na hotely. V rámci skupiny výhod MasterCard môžete využívať zľavy aj na Slovnaft, pelikan.sk alebo leoexpres. Visa má pre svojich držiteľov Benefit Program kde nájdete zľavy napríklad na Carsen dopravu, Zľavu dňa, Liftago alebo GetYourGuide služby. 

Ak ste vášnivým cestovateľom alebo Vás núti cestovať Vaša práca, určite sa informujte vo Vašej banke aké výhody Vám plynú z platobnej karty. Veľkú výhodu majú držitelia kariet Visa Infinite od UniCredit Bank alebo Visa Platinum od Tatra Banky. Vďaka kartám dostávajú členstvo v programe Priority Pass zdarma. Členstvo umožňuje prístup do viac ako 1500 letiskových salónikov po celom svete. 

VÚB a ČSOB banka zasa ponúkajú k prémiovým kartám členstvo v programe LoungeKey.  Tá zvýhodňuje alebo umožňuje vstup do salónikov celého sveta úplne zadarmo.

Pre striedmejších cestovateľov by sa mohla hodiť kreditná karta od SLSP Visa Gold, ktorá umožňuje vstup do letiskových salónikov vo Viedni a v Budapešti 4x ročne zdarma. Ide o najčastejšie využívanejšie letiská Slovákov + lietadlá odtiaľ letia do celého sveta.

Druhou takouto možnosťou je karta MasterCard Business Gold od UniCredit. Vďaka tejto karte máte vstup zdarma do salónika v Bratislave, Viedni a v Prahe.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 4.8 / 5. Hodnotení: 5

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

  • Marek Kalina

    Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

    View all posts
Súhlas GDPR so súbormi cookie s Real Cookie Bannerom