Recenzia Kriptomat – Recenzia kryptomenovej zmenárne: ako ideálna voľba pre začiatočníkov

Kriptomat zmenáreň je určená predovšetkým pre začiatočníkov. V takomto duchu sa nesie celé rozhranie a užívateľské prostredie. Ide o estónsku zmenáreň, ktorá vo svojom portfóliu disponuje množstvom kryptomien, pričom podporuje aj platby v eurách. Viac o tejto zmenárni sa dozviete v Kryptomat recenzií.

Základné informácie

Projekt zmenárne bol založený v roku 2018 v Slovinsku. Aj napriek tomu, že ide o pomerne nový a malý estónsky projekt, netreba mať obavy. Burza pochádza zo Slovinska, no hlavné sídlo má v Estónsku. Estónsko ako také patrí medzi najviac rozvinuté krajiny v oblasti kryptomien

Pridanou hodnotou je aj estónska legislatíva, ktorá je kryptomenám veľmi naklonená. K veľkým výhodám jednoznačne patrí aj jazyková rôznorodosť. Celá platforma je v slovenskom aj českom jazyku. Bez znalosti anglického jazyka sa však nezaobídete. Mnoho podstatných dokumentov nie je preložených.

Základné informácieKriptomat
🏠 Dátum založenia2018
💵 Minimálny vklad35€
💳 Denný SEPA vklad/výber25 000€
💰 Minimálna výška obchoduvypočítava sa pre každý obchodný pár na základe trhových podmienok.
💎 KryptomenyBitcoin a Ethereum
💳 Depozit kartou
🕹 Demo účet

Obchodná platforma

Burza kriptomat sa v prvom rade sústreďuje na prehľadnosť. Všetko je zreteľne usporiadané a preložené do viac ako 20 jazykov. Pokročilé funkcie ako obchodovanie s derivátmi, či maržové a futures obchodovanie na platforme nenájdete. 

Tieto fakty by sa mohli javiť ako zjavné negatívum, no ak zohľadníme, že platforma sa prispôsobuje tým, ktorí majú s kryptomenami minimálne, resp. žiadne skúseností, ide o aspekty, ktoré v konečnom dôsledku nie sú ani potrebné.

Burza umožňuje nastaviť si upozornenie na vývoj cien. Rozhranie je prístupné ako z webu, tak aj v mobilných aplikáciách určených pre Androind a iOS.

Od roku 2018 spoločnosť rozšírila svoje pôsobenie do viac ako 80 krajín. S rovnakým nasadením rozmachu takisto rozširuje ponuku kryptomien. Celkový počet kryptomien presiahol už viac ako 130 a týmto číslom sa nekončí, pretože ponuku aj naďalej rozširujú. Hlavným cieľom celej burzy je to, aby nákup, obchodovanie a uchovávanie kryptomien boli maximálne prístupné a zároveň bezpečné pre všetkých užívateľov.

Výhody/ nevýhody Kriptomat

👍 Výhody👎 Nevýhody
Užívateľsky priateľská platformaAbstinencia sofistikovanejších prvkov
Pôsobí vo viac ako 80 krajinách  so širokou škálou jazykových mutáciíCentralizovanosť – decentrantralizované transakcie sú uskutočňované cez prostredníka
Kvalitné zabezpečenieJedinou fiat menou je euro
Pomerne nízke poplatky 
98% aktív uložených na „cold wallets“ 
Intuitívne spracované nápovedy dostupné aj v českom jazyku 

Rozhranie

Na domovskej stránke sa v hornej lište nachádzajú štyri záložky. Ide o peňaženku, nákup a predaj, úspory a pozvite priateľov. V sekcii peňaženka sa nachádzate vo svojom vlastnom portfóliu. Nájdete tam prehľad svojich vlastných kryptomien, spolu s cenami. Ktorúkoľvek z týchto kryptomien môžete prijímať a ukladať do iných peňaženiek.

V sekcii nákup a predaj je možné s kryptomenami obchodovať, no takisto ich môžete rovno zamieňať medzi sebou. V záložke úspory je k dispozícii možnosť sporenia určitých držaných kryptomien za odmenu v podobe úrokov. Ide tak o akúsi zjednodušenú formu klasického stakingu. Sľúbené úroky sú však veľmi nízke. Pohybujú sa spravidla okolo 1% ročne. Konkurencia v tomto bode ponúka niekoľkonásobne vyššie úroky.

Medzi obľúbené možnosti patrí záložka pozvať priateľov, kde je pri skopírovaní odkazu možnosť získať za každého pozvaného priateľa bonus v hodnote desať eur.

Kriptomat-staking

Ako funguje Kriptomat?

Kriptomat je naozaj veľmi jednoduchá platforma. Otvorenie účtu a následne registrácia zaberie pár minút. Po úspešnom otvorení účtu sú už možnosti v podstate neobmedzené. Užívateľ môže nakupovať, predávať a uchovávať svoje kryptomeny ako uzná za vhodné.

Kriptomat zároveň slúži aj ako digitálna peňaženka. Takže takmer okamžite po nákupe kryptomien, je možné ich rýchlo a bezpečne posielať komukoľvek a kamkoľvek.

Ako si založiť účet/ Registrácia

Registrácia zaberie pár minút. Postačí sa iba dostať na webovú stránku burzy a v sekcii registrácia vyplniť požadované údaje ako meno a priezvisko, platný e-mail, či dostatočne silné heslo.

Ďalším krokom je to, že dostanete od spoločnosti potvrdzovací email. Po tomto overení nasleduje vaše telefónne číslo, na ktoré je zaslaný 6-miestny kód. Po týchto jednoduchých úkonoch došlo k úplnému prihláseniu a ukončeniu registrácie. Avšak netreba zabúdať na nastavenie dvojfaktorového overovania a verifikáciu totožnosti. Ide možno o nepríjemné aktivity, ale slúžia ako podpora ochrany a bezpečnosti.

Kriptomat-registácia

Dvojfaktorové overenie

Dvojfaktorové overovanie je potrebné nastaviť vo vlastnom profile v sekcii zabezpečenie. Dvojfaktorové overovanie cez aplikáciu Google:

  1. Povoliť overovaciu aplikáciu Google.
  2. 6-miestny kód zaslaný na zadané telefónne číslo.
  3. Stiahnutie aplikácie do mobilného zariadenia.
  4. Nasnímanie QR kódu v aplikácii.
  5. Opísanie dlhého kľúča, ktorý sa vyžaduje v prípade manuálneho zadávania.
  6. Zadanie hesla do účtu a opísanie 6-miestneho kódu z mobilnej aplikácie.
Kriptomat-overenie

Overenie totožnosti KYC

Po úspešnom nastavení dvojfaktorového overenia nasleduje verifikácia totožnosti. Tá sa nastavuje v sekcii peňaženka, v ktorej sa zvolí možnosť spustiť proces overovania. Proces verifikácie:

  1. Zobrazí sa dialóg pre overenie identity. Je potrebné vyplniť požadované údaje ako adresu, mesto, PSČ či krajinu.
  2. Nasleduje presmerovanie do výberu typu dokladu. Kriptomat akceptuje pasy aj občianske preukazy.
  3. Vytvorenie selfie. V tomto bode bude vyžadovať internetový prehliadač povolenie prístupu k webovej kamere.
  4. Proces overovania totožnosti je na konci. Je potrebné ešte počkať, kým burza skontroluje pravdivosť údajov.
Kriptomat-overenie-totožnosti

Základné aspekty Kriptomatu a jeho zabezpečenie

Platforma je už na prvý pohľad veľmi prehľadná a jednoduchá. Ďalšou prednosťou je transparentnosť, zabezpečenie a dôveryhodnosť. Samotná platforma získala licenciu od Financial Intelligence Unit pre poskytovanie služieb zmenárne kryptomenien medzi sebou a taktiež na klasické fiat meny.  

Overovanie transakcií na účte je už od jeho založenia prednastavené na dvojfázové (2FA). Teda nielen prostredníctvom hesla, ale taktiež aj sms správy. Bez hesla a mobilného telefónu súčasne nie je prístup k účtu.

Okrem iného sú prostriedky všetkých klientov uložené v offline priestore, čím sa zabraňuje neoprávnenému prístupu. Ďalšími ochrannými bodmi sú pravidelné interné monitoringy a bezpečnostné vyhodnocovanie.

Jedným z prvkov zabezpečenia je taktiež aj ochrana pred praním špinavých peňazí, čo sa prejavuje predovšetkým tým, že je potrebné účet pri jeho zakladaní verifikovať.

Obchodovanie na burze Kriptomat

Kupovať a predávať kryptomeny na burze nie je možné do momentu overenia totožnosti. Ako už bolo spomenuté, platforma je veľmi jednoduchá a tak je to aj so samotným obchodovaním. Ide predovšetkým o zmenárenskú platformu. Obchodná platforma ponúka tri základné funkcie: nákup, predaj a výmena kryptomien.

Pred začiatkom obchodovania je potrebné nastaviť preferovanú platobnú metódu. V zásade je však úplne jedno, ktorú metódu si vyberiete. Či už internetovú peňaženku, bankový prevod, alebo priame posielanie kryptomien, ich proces je veľmi jednoduchý.

Kriptomat-vklad

Automatické obchodovanie

Automatické obchodovanie umožňuje určiť cieľ a sumu na nákup či predaj. V momente, keď cena dosiahne cieľovú hodnotu, transakcia sa vykoná automaticky. Automatické obchodovanie sa uskutočňuje aj keď je užívateľ offline. Táto funkcia má byť nápomocná na dosiahnutie investičných cieľov. 

Medzi najväčšie výhody takéhoto nakupovania patrí, že užívateľ nepríde o drobné príležitosti nakupovať za výhodné ceny. Minimalizujú sa straty v prípade náhleho poklesu trhu a rovnako je jednoduchšie byť ziskový na predajoch za vysoké ceny, ktoré vyskočia kedykoľvek počas dňa či noci.

Poplatky

Poplatky je tejto platforme je dôležité pozorne sledovať, pretože niekedy môžu dosiahnuť až 5%. V prípade nákupu kryptomien cez fiat meny dosahujú poplatky výšku 1,45%. Tento poplatok ostáva rovnaký aj pri predaji kryptomien prostredníctvom fiat meny.

Pri využívaní kreditnej karty sú poplatky vo výške 3,45%. Pri nákupoch pod 100 € sa môžu účtovať aj mnohé dodatočné poplatky. Rovnako si môže poplatky účtovať aj vydavateľ karty, teda banka.  

Ak sa jedná o jednoduchú výmenu kryptomien za kryptomeny, poplatky sa neúčtujú a takéto transakcie sú zadarmo. Podobne to je aj v prípade SEPA transakcií. Poplatky za výbery kryptomien z burzy sa líšia od konkrétnych kryptomien. Všetky tieto poplatky sú vypísané v prehľadnom sadzobníku, ktorý je zverejnený na oficiálnej stránke burzy.

Kriptomat-limity

Limity

Denný SEPA vklad/výber – 25 000,00 eur

Mesačný SEPA vklad/výber – 200 000,00€

Vklad a výber kryptomien – Bez obmedzenia

Denný limit pre ostatné spôsoby platby – 500,00€

Mesačný limit pre ostatné spôsoby platby – 5 000,00€

Minimálna výška obchodu – vypočítava sa pre každý obchodný pár na základe trhových podmienok.

Minimálny vklad fiat – 35€

Záver

Jednoduché rozhranie má za následok, že burza nedisponuje pákovým obchodovaním, či derivátmi. Zabezpečuje tak iba základné funkcie. Zabezpečenie je na vysokej úrovni a tak burzu môžeme radiť medzi dôveryhodné a bezpečné.

Kriptomat je ideálnou voľbou pre tých, ktorí majú záujem obchodovať s kryptomenami, no zároveň vyžadujú jednoduchú burzu, v ktorej nie je náročné sa zorientovať.

Často kladené otázky

Je burza Kriptomat  bezpečná?

Áno, burza je regulovaná legislatívou EÚ a v súlade s potrebnými právnymi predpismi. Ide o plne licencovanú estónsku burzu.

Čo všetko sa dá robiť prostredníctvom Kriptomat?

Cez Kriptomat je možné jednoducho nakupovať, predávať a uskladňovať kryptomeny.

Aké spôsoby platieb sú podporované?

Na Kriptomat je možné posielať peniaze prostredníctvom bankového účtu, kreditnej či debetnej karty.

Ako dlho trvá bankový prevod?

SEPA bankový prevod trvá zvyčajne jeden až tri dni. Následne sa finančné prostriedky objavia na účte užívateľa.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 1

Ešte žiadne hodnotenie!