Sushiswap Recenzia 2024

SushiSwap je decentralizovaná kryptomenová platforma, ktorá používateľom umožňuje obchodovať, stakovať, požičiavať a využívať všetko na jednej decentralizovanej platforme riadenej komunitou. Aj so svojou kontroverznou históriou je SushiSwap stále jednou z najpopulárnejších platforiem DeFi v tomto odvetví.

V tejto recenzii SushiSwap sa pozrieme na platformu a jej pozadie, token SUSHI, podporované kryptomeny, poplatky, podporu, funkcie a či je platforma bezpečná.

Všeobecné informácie

SushiSwap patrí medzi decentralizované burzy (DEX), ktoré fungujú na blockchaine Ethereum. Povzbudzuje používateľov svojej siete, aby sa viac zapájali, tým, že ponúka dobré stimuly, ako sú mechanizmy zdieľania príjmov.

Projekt DeFi zaviedol do komunity používateľov množstvo mechanizmov na väčšiu kontrolu. SushiSwap spolupracuje so svojimi prispôsobenými automatizovanými tvorcami trhu (AMM) smart kontraktmi a integruje mnoho funkcií DeFi.

SushiSwap je tvorcom trhu, ktorý používa inteligentné zmluvy na uľahčenie automatizovaného obchodovania medzi dvoma kryptoaktívami. Význam AMM na SushiSwap je v tom, že platforma nebude mať žiadne problémy s likviditou. Môže využiť mechanizmy poolu likvidity na získanie potrebnej likvidity na každom DEX.

SushiSwap odmeňuje tých, ktorí vkladajú kryptomenu, aby poskytli likviditu protokolu, pomocou SUSHI, tokenu ERC-20, ktorý sa dáva poskytovateľom likvidity na SushiSwap, ktorý možno použiť na riadenie protokolu.

Hoci SushiSwap má kontroverznú históriu, bol a naďalej je silne riadený komunitou a zaviazaný k otvorenému zdroju kryptomien. Všetky smart kontrakty a sú ľahko dostupné pre kohokoľvek prostredníctvom príspevkov GitHub a Medium SushiSwap.

SushiSwap bol tiež kontrolovaný spoločnosťou PeckShield a kontrolovaný spoločnosťou Quantstamp . SushiSwap si požičiava veľkú časť svojho kódu z iných populárnych protokolov DeFi vrátane Uniswap, Compound Finance a neslávne známeho Yam Finance.

Sushiswap recenzia platformy

História

SushiSwap bol založený pseudonymnou entitou, ktorá je známa iba ako „Chef Nomi“. O tejto entite alebo o ich impulze pre forking z Uniswapu je skutočne málo známe. Okrem šéfkuchára Nomiho má SushiSwap dvoch ďalších pseudonymných spoluzakladateľov, známych ako „sushiswap“ a „0xMaki“. Medzi týmito tromi zakladateľmi sa riadi kód, produkt, vývoj a obchodné operácie. 

Tím zakladateľov vytvoril základ SushiSwap skopírovaním open-source kódu Uniswap. Pôsobivo si projekt po svojom spustení získal mnoho používateľov. Do septembra 2020 Binance pridala token na svoju platformu.

26. augusta 2020 šéfkuchár Nomi publikoval článok Medium, ktorý veľmi podrobne zdôraznil a vysvetlil SushiSwap. Vtedy sa projekt rozbehol a počas prvého týždňa existencie zhromaždil aktíva vo výške viac ako 1 miliardy dolárov.

Teraz jeden z najvyšších DEX podľa objemu, konkuruje Uniswap a iným veľkým burzám a každým dňom rastie rýchlejšie.

Zatiaľ čo o 0xMaki alebo Chef Nomi sa toho veľa nevie, v nedávnom rozhovore 0xMaki potvrdil, že Chef Nomi sídli niekde v Ázii. Skutočnosť, že kartová hra Hearthstone, z ktorej pochádza pseudonym Chef Nomi, je v Číne populárna, naznačuje, že Chef Nomi by mohol byť Číňan.

Ako funguje SushiSwap?

Primárnou funkciou SushiSwap je uľahčenie decentralizovaného obchodovania s kryptomenami. Na tento účel sa burza spolieha na automatizovaných tvorcov trhu (AMM). Ide o smart kontrakty, ktoré vytvárajú a spravujú zásoby likvidity tokenov alebo mincí.

Sushi token je to, čo oddeľuje SushiSwap od Uniswapu. Token má dve funkcie. Po prvé, oprávňuje držiteľov k právam správy. Po druhé, časť poplatkov je zaplatená do protokolu. Držitelia sushi v podstate vlastnia protokol.

Používanie SushiSwap je jednoduché. Všetko, čo musíte urobiť, je pripojiť vašu peňaženku k platforme, vybrať Swap na ľavej strane rozhrania, vybrať, ktoré tokeny by ste chceli vymeniť, potom nastaviť množstvo a kliknúť na Swap.

Prečo zvoliť SushiSwap?

Podľa historických údajov SUSHI a SushiSwap spolu s nestálou povahou kryptomien a turbulentnou históriou burzy sú SushiSwap a jeho natívny token zaujímavou investičnou možnosťou.

SUSHI je v súčasnosti jedným z najviac obchodovaných tokenov na veľkých burzách a patrí medzi 100 najlepších. Faktorom, ktorý stojí za investíciu do SushiSwapu, je jeho spojenie s Uniswap, ktorá si už vytvorila meno.

Okrem týchto faktorov SushiSwap zahŕňa množstvo služieb a riešení, ktoré používateľom poskytujú niekoľko funkcií a možností na burze. Veľa úsilia sa tiež vynakladá na to, aby sme používateľom ponúkli spôsob, ako dosiahnuť návratnosť svojich investícií prostredníctvom stakovania xSUSHI a poskytovania likvidity.

Čo SushiSwap ponúka?

SushiSwap ponúka používateľom DeFi mnoho výhod. Ide o platformu, ktorá uľahčuje výmenu tokenov a prispievanie do fondov likvidity.

Platforma tiež ponúka bezrizikové mechanizmy na získanie pasívneho príjmu. Používatelia majú tiež možnosť stakovať tokeny SLP za odmeny SUSHI alebo SUSHI za odmeny xSUSHI.

Hlavnými výhodami SushiSwapu sú schopnosť farmárčenia a zarábania vysokej ročnej úrokovej sadzby. Taktiež je možné požičiavať si aktíva za kolaterál buď s prijatým úrokom, alebo s malou sumou dlžného úroku, a vykonávať swapy stoviek dostupných digitálnych aktív, ktoré majú spoločné fondy SushiSwap.

Výnosové hospodárenie je to, čo priťahuje väčšinu používateľov k platformám AMM/DEX, ako sú SushiSwap, Uniswap a PancakeSwap, pretože používateľom poskytuje extrémne vysokú návratnosť ich investícií.

Ďalšie výhody SushiSwap zahŕňajú:

 • Poskytovanie likvidity

V prípade fondov likvidity, ak sa stanete poskytovateľom likvidity, získate SLP (tokeny poskytovateľa likvidity Sushiswap), ktoré predstavujú pomerný podiel aktív v poole. To zaisťuje, že používateľ má flexibilitu vybrať svoje prostriedky, kedykoľvek to potrebuje.

Ako poskytovateľ likvidity získate odmeny vo výške 0,25 % odvodené z poplatku za všetky obchody úmerné vášmu podielu na fonde likvidity.

SushiSwap tiež navrhol kreatívny spôsob, ako zvýšiť likviditu nových tokenov na ich platforme – táto iniciatíva sa nazýva „Menu týždňa“. Používatelia majú k dispozícii približne 7 dní na vsadenie tokenov SLP až do 10 nových fondov a na oplátku dostanú veľmi vysoké výnosy ako odmenu.

Príspevky do menu sú prediskutované na fórach komunity, kde ľudia ponúkajú návrhy a potom hlasujú za top tokeny, ktoré sa majú pridať.

 • Výnosové poľnohospodárstvo

V závislosti od siete, ku ktorej sa pripájate, môžete poskytovateľ niekedy stakovať svoje tokeny likvidity SushiSwap (SLP) s rôznymi sumami ročného úroku a SUSHI, ktoré môžete za deň zarobiť. Tie budú závisieť od likvidného páru a farmy.

Ak sú napríklad sadzby vysoké, môže to byť spôsobené nízkou mierou uzamknutia celkovej hodnoty (TVL). Preto sa oplatí skontrolovať dostupné farmy a urobiť prvok riadenia rizík skôr, ako sa vydáte na farmu s najvyššími APY.

Na niektorých farmách môžete dokonca získať dvojnásobné odmeny. V skutočnosti s Polygonom môžete v súčasnosti zhodnocovať SUSHI aj MATIC na všetkých farmách dostupných v čase písania tejto recenzie SushiSwap.

 • Staking

Ďalším spôsobom, ako zarobiť úroky, je jednoducho stakovať svoje SUSHI za xSUSHI. Za každý swap na burze sa 0,05% z poplatkov rozdelí ako SUSHI (úmerné k vášmu podielu na SushiBar). Keď vložíte svoje SUSHI, dostanete na oplátku xSUSHI, ktoré možno použiť na hlasovacie práva a ako token, ktorý môže interagovať s inými protokolmi.

xSUSHI sa neustále dopĺňa a keď zrušíte staking, dostanete všetky pôvodne vložené SUSHI a akékoľvek ďalšie poplatky.

Sushiswap staking
 • Požičiavanie

S pôžičkami môžete požičiavať svoje aktíva bez rizika nestálej straty pomocou toho, čo sa nazýva „izolované trhy pôžičiek“. Inými slovami, ak máte aktíva, na ktorých chcete získať dodatočný úrok, môžete si ich požičať a získať úroky od dlžníkov.

V súčasnosti môžete napríklad požičiavať USDC so sadzbou 9,93 % bez toho, aby ste museli najprv vstúpiť do fondu alebo vsadiť akékoľvek tokeny SLP.

V čom je SushiSwap jedinečný?

 • Hlavnou inováciou SushiSwap bolo zavedenie tokenu SUSHI. Poskytovatelia likvidity na SushiSwap získavajú tokeny SUSHI ako odmeny. Platforma sa v tomto ohľade líši od Uniswapu, pretože tokeny kvalifikujú držiteľa na získanie podielu na transakčných poplatkoch po tom, čo prestanú poskytovať likviditu.
 • SushiSwap nepoužíva knihy objednávok ako väčšina tradičných DEX. Aj bez knihy objednávok má tvorca trhu problémy s likviditou. V určitých aspektoch SushiSwap zdieľa určité podobnosti s Uniswap. Umožňuje však väčšiu účasť komunity.
 • SushiSwap sa postaral o kritiku Uniswapu ohľadom investorov rizikového kapitálu, ktorí zasahujú do jeho platformy. Objavili sa aj určité obavy z nedostatočnej decentralizácie v spôsobe riadenia UniSwap.
 • Sushiswap eliminoval problémy s decentralizáciou Uniswapu tým, že držiteľov SUSHI vybavil právami na riadenie. Platforma zaisťuje, že investori rizikového kapitálu boli úplne vynechaní prostredníctvom prístupu „spravodlivého spustenia“ k prideľovaniu tokenov.

Sushi Token 

SUSHI je token ERC-20 vydaný poskytovateľom likvidity (LP) na decentralizovanej burze SushiSwap (DEX). Získava sa poskytovaním likvidity do fondov na SushiSwap alebo prostredníctvom stakingu výmenou za tokeny SLP, ktoré sa používajú na riadenie protokolu.

Token bol navrhnutý tak, aby odmeňoval prvých používateľov protokolu tým, že im umožňuje naďalej zarábať zníženie poplatkov za SushiSwap aj po tom, čo prestanú poskytovať likviditu do fondov SushiSwap. Môžete to urobiť stakovaním SUSHI, aby ste zarobili viac SUSHI na SushiBar-e.

SUSHI je digitálny majetok a môžete ho uložiť do akejkoľvek peňaženky, ktorá vyhovuje štandardom ERC-20. Na trhu je veľa bezplatných možností ako; WalletConnect a MetaMask, ktoré používa veľa ľudí.

Tieto peňaženky vyžadujú malé nastavenie a môžete ich používať bez toho, aby ste za ne platili. Po inštalácii peňaženky prejdite na „pridať tokeny“ a pridajte možnosti SUSHI. Potom budete môcť bez problémov odosielať alebo prijímať SUSHI.

Je dobré poznamenať, že hardvérová peňaženka je najlepšou voľbou pre tých, ktorí chcú investovať veľa peňazí do SUSHI. Tiež, ak chcete byť medzi tými, ktorí držia aktívum čakajúce na zvýšenie ceny, je hardverová peňaženka lepšia možnosť.

Koľko sushiswapových (SUSHI) mincí je v obehu?

K marcu 2021 bolo v obehu zásoba približne 140 miliónov SUSHI a celková zásoba približne 205 miliónov SUSHI, ktorá sa bude zvyšovať podľa blokovej sadzby Etherea. V septembri 2020 spoločnosť Glassnode odhadla, že prostredníctvom tohto modelu sa ponuka SUSHI zvýši každý deň o 650 000, čo povedie k celkovej ponuke 326,6 milióna jeden rok po spustení a takmer 600 miliónov po dvoch rokoch.

Krátko na to SUSHI komunita hlasovala za postupné znižovanie množstva SUSHI razeného v každom bloku, až kým v roku 2023 nedosiahne maximálnu zásobu 250 miliónov SUSHI.

Ako používať SushiSwap

Používanie SushiSwap je jednoduché. Keď sa dostanete na domovskú stránku burzy, prejdite do sekcie podľa vlastného výberu a pripojte svoju peňaženku Ethereum. Pred pokračovaním nezabudnite schváliť SushiSwap na interakciu s vašou peňaženkou. Odtiaľ môžete svoje tokeny obchodovať, farmárčiť a podobne. Nie je potrebné žiadne ďalšie overovanie.

Ktokoľvek môže vymeniť kryptomenové aktíva cez SushiSwap jednoduchým pripojením svojej peňaženky k burze. Po pripojení môžu používatelia tiež poskytnúť likviditu do fondov SushiSwap a kedykoľvek vybrať svoje prostriedky alebo zárobky pomocou tokenov SLP – a to všetko pri zhodnocovaní SUSHI za svoju účasť.

Snáď najdôležitejším prípadom použitia SUSHI (okrem trvalých odmien, ktoré poskytuje) je jeho funkcia pri riadení protokolu. Používatelia môžu uverejňovať návrhy a diskutovať o nich vo fóre a potom o nich hlasovať prostredníctvom hlasovacieho systému SushiSwap Snapshot.

Podporované peňaženky na SushiSwap

SushiSwap podporuje širokú škálu peňaženiek, vrátane Metamask, WalletConnect (pre tých, ktorí používajú Trust Wallet ), Coinbase Wallet , Formatic atď.

Keď pripojíte svoju peňaženku, sieť to automaticky rozpozná. Sushiswap sa môže pripojiť k celému množstvu rôznych reťazcov alebo sietí, čo by vám mohlo potenciálne ušetriť na poplatkoch za transakcie, pretože v čase písania tejto recenzie SushiSwap sú poplatky za Ethereum v súčasnosti vysoké.

Ak si nie ste istí, ako pripojiť Metamask k Binance Smart Chain alebo ako pripojiť Metamask k sieti Polygon, pozrite si odkazy na našich podrobných sprievodcov.

Ako nastaviť a vytvoriť účet peňaženky SushiSwap?

SushiSwap peňaženku môžete získať takmer okamžite. Postupujte podľa týchto jednoduchých krokov:

 1. Stiahnite si Multi Crypto Wallet z Apple Store, Google Play alebo webovej stránky Freewallet alebo navštívte webovú aplikáciu.
 2. Zaregistrujte sa pomocou svojho e-mailu, čísla mobilného telefónu, účtu Google alebo Facebooku.
 3. Nastavte si silné heslo a PIN kód.
 4. Pridajte SUSHI peňaženku zo zoznamu ostatných mincí
 5. Vaša peňaženka je pripravená na použitie.
Sushiswap penazenky

Poplatky za obchodovanie

SushiSwap si účtuje poplatok 0,30%. V rámci toho 0,25 % ide poskytovateľom likvidity vo vybranom poole a 0,05% držiteľom sushi tokenov, ktorí vsadili svoje mince do SushiBaru. Tento poplatok účtuje priamo SushiSwap a gas poplatky Ethereum sa účtujú oddelene od peňaženky Ethereum používanej na interakciu s platformou.

Vklady a výbery

SushiSwap Exchange – ako všetky (alebo prinajmenšom takmer všetky) ostatné DEX – neprijíma žiadne vklady vo fiat mene. To znamená, že investori do kryptomien bez predchádzajúcich držieb kryptomien nemôžu na tejto obchodnej platforme obchodovať. Aby ste si mohli kúpiť svoje prvé kryptomeny, potrebujete sa zaregistrovať na jednej z kryptozmenárni.

Ukladanie aktív do protokolu je možné iba prostredníctvom peňaženky Ethereum – po pripojení peňaženky môžete svoje digitálne aktíva obchodovať, vkladať alebo stakovať do fondu.

Výber sa vykonáva podobným spôsobom. Ak sú vaše tokeny vsadené alebo v rámci fondu likvidity, budete si ich musieť vybrať z burzy späť do svojej Ethereum peňaženky.

V súčasnosti SushiSwap priamo neúčtuje žiadne poplatky za výber. Keďže tokeny sú uložené v peňaženke používateľa Ethereum, gas poplatky by sa účtovali, ak by používateľ chcel poslať prostriedky do externej peňaženky.

Podporované kryptomeny

Na Sushiswap je možné vymeniť viac ako 100 tokenov a zoznam obsahuje niektoré z týchto mien:

 • Ethereum
 • BTC
 • Token sushi
 • USD mince
 • Tether USD 
 • Stablecoin a ďalšie

Bezpečnosť 

Hoci SushiSwap funguje dobre a považuje sa za všeobecne bezpečný, je potrebné si uvedomiť niekoľko bezpečnostných problémov. V septembri 2020 spoločnosť Quantstamp vykonala bezpečnostný audit burzy a zistila niekoľko problémov.

Niektoré z týchto obáv zahŕňali chyby umožňujúce viacnásobné pridávanie rovnakého tokenu poskytovateľa likvidity. Problém umožňuje odcudzenie finančných prostriedkov z platformy, ak bol objavený súkromný kľúč vlastníka.

Quantstamp poznamenal, že žiadny z týchto problémov alebo zraniteľností nebol dostatočne závažný na to, aby premiestnil existujúce kontakty, ale odporučil používateľom, aby boli vo všeobecnosti opatrní.

V septembri 2020 predal šéfkuchár Nomi všetky svoje tokeny SUSHI (v tom čase v hodnote približne 6 miliónov dolárov) do 10 dní od spustenia projektu. Komunita vyvolala obrovský odpor, spochybňovala integritu zakladateľov a bezpečnosť platformy SushiSwap, pretože token SUSHI sa po predaji rýchlo vyhodil.

Zákaznícka podpora

SushiSwap je možné kontaktovať cez Twitter alebo e-mail. Burza tiež ponúka celý rad návodov a fór, ktoré sú prístupné z domovskej stránky. Títo sprievodcovia vám môžu pomôcť s technickými otázkami okrem toho, že sa zoznámia s platformou a rôznymi službami.

Klady a zápory

Hlavnými výhodami SushiSwapu je schopnosť prinášať farmu a získavať vysoké ročné zhodnocovanie. Taktež požičiavať si aktíva za kolaterál buď s prijatým úrokom, alebo s malou sumou dlžného úroku, a vykonávať swapy stoviek dostupných digitálnych aktív, ktoré majú spoločné fondy.

Staking je to, čo priťahuje väčšinu používateľov k platformám AMM/DEX. Napríklad ako SushiSwap, Uniswap a PancakeSwap, pretože používateľom poskytuje vysokú návratnosť ich investícií.

KladyZápory
Potenciál vysokej návratnostiVysoké gas poplatky (hoci je to problém vo všetkých AMM založených na Ethereu)
Široká ponuka produktovNižšie % zarobených poplatkov ako na Uniswape
Viac ako 100 obchodných párov ERC-20Pre nového používateľa DeFi to môže byť trochu zložité

Záver

SushiSwap poskytuje ľuďom rýchly a jednoduchý spôsob, ako si môžu používatelia vymieňať aktíva v kryptomenách a zarábať na poplatkoch prispievaním kryptomien do fondu likvidity. Vylepšuje svojho predchodcu zavedením tokenu SushiSwap, ktorý používateľom umožňuje pokračovať v zarábaní SUSHI po tom, čo si stiahnu svoje kryptomeny z fondov a majú slovo v tom, ako prebieha SushiSwap.

SushiSwap mal pri jeho založení určite nedostatky, ako napríklad neobmedzenú infláciu a nedostatočnú ochranu vývojárskych fondov, čo umožnilo šéfkuchárovi Nomi vybrať z nich veľkú časť. Kroky šéfkuchára Nomiho však viedli k tomu, že SushiSwap sa stal viac decentralizovaným a používatelia SushiSwapu hlasovali za obmedzenie celkovej ponuky SUSHI, vďaka čomu je SushiSwap pre investorov oveľa bezpečnejší.

SushiSwap určite urobil vlny v sektore DeFi a rýchlo predbehol mnoho iných zavedenejších projektov DeFi, pokiaľ ide o celkovú uzamknutú hodnotu. A s novými produktmi na obzore, ako sú pôžičky a limitné príkazy, by sa meteorický vzostup SushiSwapu ani zďaleka neskončil.

FAQ

Je sushi token dobrou investíciou?

Sushi má potenciál stať sa budúcim lídrom v krypto priestore. Ponúka stabilné obchodné prostredie a dostatočnú likviditu. Napriek tomu je každé obchodovanie s kryptomenami riskantné s vysokou úrovňou volatility oproti tradičným trhom, ako sú akcie a komodity.

Ako používať SushiSwap?

Na rozdiel od mnohých krypto búrz si používatelia nemusia vytvárať živý obchodný účet. Namiesto toho môžu potenciálni klienti pristupovať k rôznym aplikáciám platformy priamo z hlavnej webovej stránky. Ak chcete začať nakupovať, predávať a vymieňať kryptomeny, budete musieť pripojiť digitálnu peňaženku.

Je SushiSwap bezpečný?

SushiSwap ešte nebol napadnutý. Ale hoci je prevádzkovaný renomovaným tímom vývojárov, žiadna kryptomena nie je bezpečná s bezpečnostnými problémami bežnými v tomto odvetví. Preto našim čitateľom vždy odporúčame, aby investovali len toľko, koľko si môžu dovoliť stratiť.

Prečo je SushiSwap populárny?

SushiSwap prilákal aktívnu používateľskú základňu pre svoj veľký výber fondov likvidity a nastavenie zamerané na komunitu. Je to jedna z mála decentralizovaných búrz s dostatočnou likviditou, aby mohla konkurovať centralizovaným platformám na obchodovanie s kryptomenami.

Je SushiSwap lepší ako Uniswap?

Či je SushiSwap lepší ako Uniswap, závisí od toho, čo chcete robiť. Obidve poskytujú fondy likvidity, hoci Uniswap vám dáva o 0,05 % viac poplatkov (tých 0,05 % získate v bazénoch SUSHI, a nie ETH). SushiSwap je dostupný prostredníctvom viacerých blockchainov a má porovnateľné výnosy, takže by sa dalo tvrdiť, že je lepší.

Prečo je toľko žetónov DeFi pomenovaných po jedle?

Aj keď je to len špekulácia, jedlo je zábavné a ľahko zapamätateľné, vďaka čomu osloví širšie publikum, ako keby dostal názov, ktorý by bol viac technicky pomenovaný.

Aký je hlavný prípad použitia SushiSwap?

Primárny prípad použitia platformy SushiSwap je ako automatizovaný tvorca trhu, ktorý funguje ako decentralizovaná burza, pričom používatelia poskytujú likviditu do poolov, čo umožňuje swapy bez procesu Know Your Customer. Primárnym prípadom použitia tokenu SUSHI je mechanizmus odmeňovania na platforme SushiSwap, ktorý možno vložiť za iné odmeny, ako sú nové aktíva.

Ako pestujete výnosy na SushiSwap?

Či je SushiSwap lepší ako Uniswap, závisí od toho, čo chcete robiť. Obidve poskytujú fondy likvidity, hoci Uniswap vám dáva o 0,05 % viac poplatkov (tých 0,05 % získate v bazénoch SUSHI, a nie ETH). SushiSwap je dostupný prostredníctvom viacerých blockchainov a má porovnateľné výnosy, takže by sa dalo tvrdiť, že je lepší.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 1

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

  by
 • Marek Kalina

  Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Súhlas GDPR so súbormi cookie s Real Cookie Bannerom