Ako Sporiť Peniaze - Čo potrebujete vedieť o sporení - Dôležité!

Ako sporiť peniaze

Každý z nás si už v živote položil otázku ako sporiť peniaze. Bez ohľadu na to, v akej finančnej situácii sa nachádzate, vždy máte šancu na zmenu. Niekedy stačí urobiť ten prvý krok správnym smerom, aby sa veci pohybovali vo váš prospech.

Naučiť sa ako šetriť peniaze môže byť kľúčom k úspechu.

Čo je dôležité vedieť pri budovaní finančnej nezávislosti

Pred začatím vašej cesty k budovaniu bohatstva a nájdenia finančnej nezávislosti je nevyhnutné, aby ste mali jasno medzi pojmami sporenieinvestovanie.

Aj keď vám oba pojmy môžu pomôcť dosiahnuť pohodlnejšiu finančnú budúcnosť, spotrebitelia musia poznať rozdiely, kedy je najlepšie šetriť a kedy je najlepšie investovať.

Sporiť alebo Investovať

Je potrebné si uvedomiť hodnotu úspory peňazí. Keď sa peniaze ušetria, môžete začať uvažovať o investovaní. Investície sú peniaze, ktoré plánujete „nechať na pokoji“, aby ste mohli rásť pre vaše sny a budúcnosť.

💵 Sporenie

Sporenie zvyčajne umožňuje zarobiť nižšie výnosy, ale prakticky je bez rizika.

📈 Investovanie

Investovanie vám umožňuje dosiahnuť vyššiu návratnosť, ale riskujete stratu. Pýtate sa kam investovať? Typické investície zahŕňajú akcie, dlhopisy, podielové fondy a fondy obchodované na burze alebo ETF. V prípade, že sa rozhodnete investovať by ste mali mať k dispozícii hotovostné rezervy na osobnom účte, ktoré môžete kedykoľvek použiť.

Ak by ste mali záujem o investovanie, viac si môžete prečítať v článku „Ako investovať peniaze“.

Inflácia môže znížiť hodnotu peňažných úspor

Pokiaľ ide o dlhodobejšie ciele, je vhodnejšie zvážiť investovanie, pretože inflácia na Slovensku môže v strednodobom a dlhodobom horizonte vážne ovplyvniť hodnotu peňažných úspor.

Akciový trh má z dlhodobého hľadiska tendenciu dosahovať lepšie výsledky ako hotovosť, čím poskytuje príležitosť na vyššiu návratnosť všetkých peňazí investovaných v čase. Úroveň rizika, ktoré riskujete pri investovaní, môžete znížiť tak, že svoje peniaze rozdelíte medzi rôzne typy investícií.

Efektívne rozloženie finančných prostriedkov

Úspora peňazí by mala takmer vždy prísť pred investovaním peňazí. Predstavte si to ako základ, na ktorom je postavený váš finančný dom. Dôvod je jednoduchý. Ak prídu „ťažšie časy“ a budete potrebovať hotovosť, pravdepodobne svoje investície predáte v najhoršom možnom čase. Toto nie je recept na zbohatnutie.

Koľko ušetriť aby som mohol začať investovať?

Spravidla by vaše úspory mali stačiť na pokrytie všetkých vašich osobných výdavkov vrátane hypotéky, splátok úveru, nákladov na poistenie, účty za energie, potraviny a oblečenie po dobu najmenej troch až šiestich mesiacov. Týmto spôsobom, ak stratíte prácu, budete mať dostatok času na prispôsobenie svojej životnej situácie.

Taktiež akýkoľvek konkrétny účel vo vašom živote, ktorý si bude vyžadovať veľké množstvo hotovosti za päť alebo menej rokov, by mal byť založený na úsporách, nie na investíciách. Akciový trh v krátkodobom horizonte môže byť veľmi volatilný a môže stratiť viac ako 50% svojej hodnoty za jeden rok.

Záver

Môže sa to zdať skľučujúce, ale každý úspešný človek, ktorý zbohatol vlastným úsilím, musel začať zarábať peniaze prácou, míňať menej ako zarobil a úspory investovať do vhodných projektov. Ak sa naučíte konať racionálne a hospodáriť s disciplínou, môžete si užiť výhody úspechu.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 1

Ešte žiadne hodnotenie!

marek kalina

Marek je všestranný človek, ktorý má vlastnosti vášnivého podnikateľa, skúseného investora, bystrého marketéra a nadšeného cestovateľa. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Zdielaj to: