FTX burza: recenzia, možnosti tradingu a poplatky [2022]

S rastúcou popularitou kryptomien prišiel aj záujem o pohodlné možnosti tradingu v tejto oblasti. Mnohé platformy zamerané na obchodovanie s menami majú v ponuke iba malé zastúpenie kryptomien. V snahe poskytnúť krypto traderom príjemné prostredie s užitočnými funkciami a nízkymi poplatkami vznikla FTX burza. Ako sa zaregistrovať, aké meny môžete tradovať a dôležité informácie o jej bezpečnosti nájdete v tejto FTX recenzii.

Krátka história FTX burzy

ftx majitelia

Sam Bankman-Fried (hore) a Gary Wang (dole) sú dvaja skúsení krypto traderi. Práve táto dvojica stojí za vznikom platformy FTX exchange. Vďaka záľube v obchodovaní si uvedomovali, že traderom chýba platforma umožňujúca pohodlný nákup a predaj kryptomien.

Rozhodli sa spoločnými silami vybudovať nové prostredie. Cieľom bolo priniesť traderom bezpečnosť, široké spektrum užitočných funkcií, a to všetko bez vysokých poplatkov.

Výsledkom ich práce bolo predstavenie FTX burzy v roku 2019. Aj napriek tomu, že funguje len krátko, stihla prilákať obrovské množstvo traderov. Vďaka FTX je obchodovanie s kryptomenami prístupné komukoľvek a takmer kdekoľvek na svete.

Bezpečnosť je prvoradá

Podvodníci si nájdu spôsob nečestného zarábania všade. Platí to aj v oblasti brokerských spoločností. Možno ste sa už aj vy už stretli s trading platformami, ktoré používateľov okrádali alebo predávali osobné údaje.

Preto je na mieste otázka: Je FTX exchange dôveryhodná platforma? Odpoveď znie: jednoznačne áno. Svedčí o tom množstvo spokojných traderov, ktorí sa o skúsenosti delia v rôznych recenziách, článkoch a fórach. Okrem toho ako dôkaz slúži implementácia nových bezpečnostných riešení zameraných na zaistenie FTX webstránky, platformy a používateľov.

Bezpečná krypto peňaženka

Jedna z vecí, ktoré musia krypto traderi riešiť, je bezpečné uschovanie svojich financií. FTX poskytuje svojim klientom ako riešenie krypto peňaženku priamo prepojenú s ich účtom. Nemusíte tak na uloženie kryptomien využívať iné spoločnosti. Prístup k nim budete mať zabezpečený viacerými kľúčmi. Vďaka tomu sa k nim hackeri dostanú iba s veľmi malou pravdepodobnosťou.

2-faktorová autentifikácia

Pri zakladaní účtu si môžete nastaviť 2-faktorovú autentifikáciu. Táto metóda vám poskytne prehľad o všetkých finančných transakciách a významnejších zásahoch do nastavení. Bez dvojnásobného potvrdenia sa požadovaná operácia jednoducho nevykoná, čo prekazí plány každému, kto sa neoprávnene dostane do vášho účtu.

Ďalšie bezpečnostné systémy

Vývojári v FTX si dávajú záležať na zabezpečení platformy. Používateľom poskytujú širokú škálu metód zameraných na minimalizáciu rizika krádeže. Viete si napríklad nastaviť samostatné heslo určené na potvrdenie výberov z účtu. Užitočné je aj zapnutie sledovania a informovania o podozrivej aktivite. Taktiež si môžete vytvárať podúčty s obmedzenými právami alebo whitelist IP adries, ktorým dôverujete.

Neustála práca na zabezpečení

Spoliehať sa dnes na ochranu platformy, ktorá bola aktuálna pred dvoma rokmi, nie je dobrý nápad. Hackeri skúšajú nové metódy, ako sa neoprávnene dostať na miesta, kde nie sú vítaní. Dôležité je preto na zabezpečení neustále pracovať a pravidelne ho aktualizovať.

Vývojári FTX burzy si to, našťastie, plne uvedomujú. Robia všetko pre to, aby sa traderi nemuseli obávať o svoju bezpečnosť. Sú aktívni dokonca aj na sociálnych sieťach. Vďaka tomu môžete mať aktuálny prehľad o zmenách, ktoré sa na platforme chystajú.

Finančné nástroje na FTX burze

Cieľom tímu FTX bolo vyplniť medzery, ktoré videli v oblasti obchodovania s kryptomenami. Vyžadovalo to inovatívny prístup k budovaniu platformy a poskytovaných nástrojov. Je preto možné, že niektoré z nich pre vás budú úplnou novinkou. Poďme sa teda bližšie pozrieť na to, aké možnosti FTX burza svojim klientom ponúka.

Futures kontrakty

Ak ste fanúšikom obchodovania s futures kontraktmi, na FTX burze si určite prídete na svoje. V ponuke nájdete štvrťročné (quarterly futures) aj časovo neobmedzené (perpetual futures) kontrakty.

Pokrývajú viac ako 20 populárnych kryptomien, ako napríklad BTC, ETH, BNB či LINK. FTX ponúka aj možnosť obchodovania s indexovými futures kontraktmi. Vďaka nim je trading v rôznych segmentoch krypto trhu jednoduchší.

Pákové tokeny

Baví vás trading s využitím pákového efektu? FTX burza prináša 45 pákových tokenov na obchodovanie s kryptomenami. Z bezpečnostných dôvodov je na tejto platforme nastavený horný limit finančnej páky na 10x. Znamená to, že s hodnotou na vašom účte viete ovládať až 10-násobok jej hodnoty v kryptomenách na trhu. 

MOVE kontrakty

Princíp obchodovania s MOVE kontraktmi spočíva v odhadovaní zmeny hodnoty zvolenej kryptomeny. Na FTX nájdete širokú ponuku finančných derivátov tohto typu. Na výber máte z kontraktov viazaných na deň, týždeň, mesiac či štvrťrok.

Opcie

Opcie sú ďalším z finančných derivátov v ponuke FTX burzy. Traderi majú veľa možností, ako si kupovanú opciu nastavia. Máte na výber z kúpnych a predajných opcií, viete si zvoliť aktívum, na ktoré sa viaže alebo dátum expirácie.

Spotový trh

Spot trading je asi najpopulárnejšou metódou obchodovania u začínajúcich investorov. Princíp je jednoduchý. Nakúpite aktívum (kryptomenu) a v závislosti od toho, či jej hodnota rastie, alebo klesá, budete profitovať alebo prerábať. V ponuke na FTX burze je dostupných viac ako 275 kryptomien. Toto číslo výrazne prevyšuje väčšinu ostatných trading platforiem.

Prediction market

FTX ponúka prediction market pre traderov, ktorí majú radi stávkovanie. V podstate ide o obchodovanie s futures kontraktmi, ktoré sa viažu ku konkrétnej udalosti. Ako príklad môžeme uviesť US Presidential Election prediction market, ktorý súvisel s prezidentskými voľbami v USA v roku 2020.

Užitočné funkcie

Vývoj cien na trhu je veľmi komplexný a závisí od mnohých faktorov. Ak chce trader správne odhadnúť, či sa mu daná pozícia oplatí, musí ich stíhať sledovať. Vďaka tomu maximalizuje svoj potenciál na profit.

Avšak pri obchodovaní s viacerými menami je náročné sledovať vývoj každej z nich zvlášť. FTX preto ponúka viaceré užitočné funkcie, ktoré používateľom poskytnú lepší prehľad a kontrolu nad vývojom cien.

Užívateľské rozhranie

Samotní zakladatelia FTX sú skúsení traderi. Vďaka tomu presne vedia, aké hodnoty a grafy sú pre tradera najpodstatnejšie. Vyvinuli teda prostredie, ktoré vám neustále zobrazuje to, čo je v danom momente dôležité. Hlavné výhody FTX užívateľského rozhrania sú:

 • každý prvok si viete prispôsobiť podľa vašich preferencií,
 • zabudované indikátory informujúce o trendoch, volatilite či iných parametroch vývoja ceny sledovanej kryptomeny,
 • možnosť tvorby a importovania vlastných indikátorov,
 • prehľadný monitoring panel, ktorý obsahuje dôležité údaje o všetkých vašich otvorených pozíciách.

Široká škála obchodných príkazov

Automatizácia nákupov a predajov je v tradingu veľmi dôležitá. Platí to najmä v prípade, že si tradingom chcete seriózne zarobiť. Pre maximalizáciu profitu je výhodné naraz obchodovať s viacerými kryptomenami.

Od určitej hranice je však nemožné sledovať všetky otvorené pozície. Preto na FTX burze môžete nákupy a predaje zautomatizovať pomocou ponúkaných obchodných príkazov.

Pre zabezpečenie vašich obchodov môžete použiť príkazy, ako Limit Orders, Stop Limit Orders, Trailing Stops či Take Profit Orders. Vďaka nim nebude potrebné stále aktívne sledovať vývoj hodnoty jednotlivých pozícií.

Pri nastavovaní príkazov si určíte limity, ktoré považujete za hraničné. Podľa typu príkazu sa následne po dosiahnutí limitu vykonajú požadované kroky. Viete sa tak chrániť pred nadmernou stratou spôsobenou chvíľkovou nepozornosťou alebo neočakávanými výkyvmi na trhu.

Jednoduchá analýza

Trader robí rozhodnutia okrem iného aj na základe dát o vývoji cien v minulosti. FTX sa snaží používateľom poskytnúť čo najviac možností na analýzu rôznych javov na trhu. Na platforme nájdete množstvo zaujímavých grafov ku každej z ponúkaných kryptomien. Zároveň máte k dispozícii široké spektrum analytických nástrojov.

Veľmi prínosný je aj FTX blog, na ktorom pravidelne pribúdajú nové články z oblasti tradingu. Nájdete tam všetko od rozhovorov s profesionálmi cez odborné analýzy javov na trhu až po tipy a triky k obchodovaniu.

Na FTX burze máte prístup k analýze a článkom s možnosťou využitia informácii v praxi. Skombinujte tieto prvky a dostanete ideálnu platformu na cestu od tradera amatéra k profesionálovi.

Čo je FTX Token?

FTX burza sa rozhodla celý svoj ekosystém postaviť na vlastnej kryptomene. Predstavili preto svoj natívny token – FTX Token (FTT), ktorý zaznamenal veľký úspech. Dostal sa dokonca medzi top 50 kryptomien z hľadiska trhovej kapitalizácie. FTT dnes nájdete ako obchodovateľnú kryptomenu aj na rôznych iných krypto burzách.

Vedeli ste, že…

…FTX tím každý týždeň aktívne ničí FTT? Cieľom je udržiavanie hodnoty tokenu. Týždenne tak „spália“ 33 % zo zárobkov na poplatkoch, 10 % z príspevkov do poisťovacieho fondu a 5 % zo všetkých iných profitov platformy.

Možno sa pýtate, prečo by vás mal zaujímať práve FTT, keď je to iba jedna z mnohých kryptomien na trhu. Odpoveď na túto otázku sa skrýva v mnohých zvýhodneniach, ktoré FTX ponúka pre držiteľov FTT. Jednak ide o zníženie poplatkov, ale viacero výhod vyplýva aj z FTT Stakingu.

FTT Staking

Staking je vo svete kryptomien niečo ako dlhodobé uloženie peňazí v banke. Investor sa môže rozhodnúť, že na určitý čas „uzamkne“ vybraný objem kryptomeny. V stanovenom období tak nebude môcť s menou narábať.

Pre FTX je staking v prípade ich kryptomeny významný z dvoch hlavných dôvodov. V prvom rade sa „uzamknutím“ určitého objemu FTT zníži počet tokenov v obehu. Tým dôjde k dočasnému vytvoreniu nedostatku, následkom čoho hodnota kryptomeny narastá.

Vďaka stakingu je taktiež možné vytvárať nové blocky v blockchaine. To je pre FTX ako zakladateľa FTT výhodné. Za staking sa preto odvďačujú benefitmi, ako napríklad:

 • Výhodnejšie maker poplatky – stakeri majú vlastný a výhodnejší systém maker poplatkov.
 • Bonusové hlasy – FTX si dáva záležať na názore svojich používateľov. Pred zavedením nových funkcií a nástrojov zverejňujú rôzne ankety a prieskumy. Hlasy stakerov v nich majú väčšiu váhu, takže majú silnejší vplyv na vývoj platformy.
 • Zvýšené SRM odmeny – SRM je natívny token ekosystému Serum (podobne ako FTT pre FTX). FTX burza sa zaviazala, že rozdá 5 % celkového objemu SRM držiteľom FTT. Jedným z prejavov vďaky za staking je navýšenie SRM odmien.
 • Vyššie odmeny za odporúčanie – FTX poskytuje traderom možnosť zapojiť sa do partnerského programu. Ak trader zapojený do programu urobí efektívnu reklamu a priláka nových traderov, FTX ho za to odmení. V prípade, že sa podieľa aj na FTT stakingu, odmena v partnerskom programe je navýšená.

Poplatky

Poplatkom za využívanie FTX burzy sa, bohužiaľ, vyhnúť nedá. Za umožnenie vykonania jednotlivých transakcií budete platforme platiť. Výhodou však je, že FTX ponúka jedny z najnižších poplatkov v oblasti krypto tradingu. Používatelia si tiež pochvaľujú vysokú mieru transparencie. O poplatkoch teda informujú prehľadne a včas.

Tabuľka maker-taker poplatkov podľa finančného objemu, s ktorým ste tradovali za posledných 30 dní:

ÚroveňMesačný obrat (USD)Maker poplatokTaker poplatok
100,020 %0,070 %
2> 2 miliónov0,015 %0,060 %
3> 5 miliónov0,010 %0,055 %
4> 10 miliónov0,005 %0,050 %
5> 25 miliónov0,000 %0,045 %
6> 50 miliónov0,000 %0,040 %

Prehľad ďalších poplatkov, s ktorými sa stretnete na FTX burze:

 • Časovo obmedzené futures kontrakty – bez poplatkov.
 • Časovo neobmedzené futures kontrakty – poplatky nie sú udávané FTX burzou, ale držiteľmi na druhej strane kontraktu.
 • Spot trading – poplatok závisí od konkrétneho aktíva a typu transakcie.
 • Pákové tokeny – 0,10 % za vytvorenie aj speňaženie + denný poplatok 0,03 %.
 • MOVE kontrakty – poplatky závisia od aktuálnej hodnoty aktíva, na ktoré sa kontrakt viaže.

Ako si znížiť poplatky?

Nechcete platiť plnú výšku poplatkov za vykonávanie transakcií na FTX burze? Využite výhodu, ktorú FTX ponúka držiteľom FTT. Stačí investovať do ich natívneho tokenu a poplatky vám budú automaticky znižované. Zvýhodnenie závisí od objemu FTT, ktorý máte na svojom účte.

Ďalšia možnosť, ako obchodovať s nižšími poplatkami, je využitie OTC Desk. Ide o službu, ktorá je určená pre inštitúcie so záujmom v oblasti krypto tradingu. Ak budete chcieť obchodovať v mene firmy, OTC Desk vám umožní obchodovanie s nulovými poplatkami.

Ide o spôsob, ako obchodovať s kryptomenami vo veľkom objeme. Zároveň sa zachováva hodnota danej kryptomeny, ktorú by mohli transakcie s vysokým finančným objemom výrazne vychýliť.

Založenie účtu

Zaujala vás platforma FTX a chcete prostredníctvom nej tradovať? Stačí navštíviť ich stránku a zaregistrovať sa. Proces je bezplatný a vďaka podrobným inštrukciám aj jednoduchý.

Keď sa registrujete, máte na výber zo štyroch úrovní identifikácie. Tento systém bol zavedený z bezpečnostných dôvodov. Čím viac informácií o sebe poskytnete, tým viac vám bude platforma dôverovať. Vďaka tomu získate na vašom účte možnosť manipulovať s vyššími sumami.

Level 0

Všetko, čo potrebujete na dosiahnutie tohto levelu, je váš email a heslo. Pokiaľ ide o vkladanie peňazí na účet a trading, nestretnete sa s obmedzeniami. Výber z účtu je však limitovaný na celkovú sumu tisíc dolárov. Po dosiahnutí tejto hranice si buď vybavíte vyšší level overenia, alebo vám FTX nevyplatí žiadne ďalšie peniaze.

Level 1

Pre začiatočníkov v obchodovaní s kryptomenami bude Level 1 aspoň zo začiatku postačujúci. Limit vyberanej sumy je v tomto prípade nastavený na dvetisíc dolárov denne. Ak chcete svoj účet dostať na túto úroveň, musíte doplniť vaše meno, krajinu pôvodu a overiť mailovú adresu.

Level 2

S týmto levelom už prichádzajú neobmedzené výbery z účtu. Výber v tradičných menách je stále obmedzený. Ak si však necháte zisk vyplatiť v kryptomenách, nestretnete sa so žiadnym limitom. Preto sa musíte pripraviť na plnohodnotné overovanie vašej identity. FTX bude požadovať KYC verifikáciu a tiež:

 • celé meno,
 • miesto a dátum narodenia,
 • adresu trvalého bydliska,
 • platný doklad o totožnosti (občiansky preukaz, pas),
 • vašu fotografiu, na ktorej držíte váš doklad a kúsok papiera s aktuálnym dátumom a nápisom „FTX“.

Keď všetky údaje odošlete, musíte počkať na overenie zo strany FTX. Až potom vám budú povolené neobmedzené výbery v kryptomenách.

Level 3

Najvyššia úroveň, kde nie ste pri výbere z obchodníckeho účtu ničím limitovaní. Je teda len na vás, v akej forme si zárobky necháte vyplatiť. Okrem všetkých krokov na dosiahnutie nižších levelov musíte na dosiahnutie tejto úrovne poslať dva dokumenty.

Jeden bude potvrdzovať adresu trvalého bydliska (napríklad účet za elektrinu s vašim menom). Taktiež je požadovaný aj výpis z bankového účtu, na ktorý si budete peniaze z FTX posielať.

Tip

Ak si chcete krypto trading iba vyskúšať, založenie účtu s Levelom 0 nezaberie ani minútu. Zároveň platforme nedáte žiadne informácie o sebe a získate prístup ku všetkým funkciám. Keď vás obchodovanie začne baviť, kedykoľvek môžete svoj účet posunúť na vyššiu úroveň.

Vklad a výber financií

FTX nepodporuje vklad priamo vo forme tradičných peňažných mien. Predtým, než si do vašej FTX peňaženky vložíte peniaze z vášho bankového účtu, musíte ich konvertovať na kryptomenu. Medzi akceptované kryptomeny patrí väčšina z najznámejších:

 • USDC
 • PAX
 • BITCOIN
 • BITCOIN CASH
 • TUSD
 • ETHEREUM
 • LITECOIN
 • TETHER

Ak už máte peniaze vo forme kryptomeny pripravené, stačí na stránke FTX kliknúť na „Wallet“. Ďalej si zvolíte konkrétnu menu, ktorú vkladáte. Potom sa už len riadite inštrukciami na dokončenie transakcie.

Vyberanie peňazí z FTX účtu je tiež jednoduchý proces. Stačí si zvoliť, v akej mene chcete financie vyberať a potom už len pokračujete podľa inštrukcií. Ak ste si nastavili heslo na potvrdenie výberu, budete ho musieť zadať.

Trading na PC aj v mobile

Pokiaľ ide o pohodlie pri tradingu, platforme FTX sa len málokto vyrovná. Je dostupná aplikácia pre počítače aj smartfóny. Vďaka tomu budete mať prístup k obchodovaniu prakticky stále.

Čo sa týka zážitku z používania, nie je čo vytknúť. Pokročilé funkcie, intuitívne ovládanie a jednoduchý design spolupracujú bezchybne. Pokročilí traderi si na toto prostredie rýchlo zvyknú a začiatočníci sa v ňom jednoducho zorientujú.

V prípade tradingu cez PC máte na výber medzi prístupom cez web alebo stiahnuteľnou aplikáciou. Mobilná aplikácia je kompatibilná s Android aj iOS zariadeniami. Stiahnuť si ju viete na webe FTX, cez Google Play či AppStore.

Hodnotenie zákazníckej podpory

Veľmi dôležitým aspektom trading platformy je aj zákaznícka podpora. Predsa len narábate s reálnymi financiami a keď sa niečo pokazí, chcete rýchlu a účinnú pomoc. Dalo by sa povedať, že skúsenosti ostatných traderov so zákazníckou podporou by mali byť jedným z hlavných kritérií pri výbere platformy.

FTX si uvedomuje dôležitosť tejto služby. Vďaka tomu majú používatelia k dispozícii tím skúsených odborníkov. Môžete ich kontaktovať prostredníctvom systémov WeChat a Telegram.

Odozva je rýchla a členovia tímu zákazníckej podpory dostatočne kvalifikovaní. To zaručuje, že ak pri používaní FTX burzy narazíte na problémy, na pomoc nebudete musieť čakať dlho. Okrem podpory od zamestnancov majú traderi k dispozícii aj množstvo článkov či videonávodov na YouTube kanáli FTX platformy.

Zhrnutie

Ak hľadáte trading platformu, ktorá je vhodná pre začiatočníkov aj pokročilých, FTX exchange je skvelou voľbou. Tím vývojárov tvoria ľudia, ktorí majú s tradingom veľa skúseností. Vďaka tomu tu nájdete všetko, čo trader potrebuje bez zbytočného chaosu okolo. Registrácia v základnom režime zaberie len pár sekúnd, takže pokojne môžete FTX burzu vyskúšať ešte dnes.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 1

Ešte žiadne hodnotenie!