FTX burza: recenzia bankrot, insolvencia a podvod? [2022]

🚨 POZOR: burza sa dostala do insolvencií 🚨

⚠️ AKTUALIZÁCIA⚠️ : Kryptoburza FTX zbankrotovala v novembri 2022. Regulačný úrad CySEC pozastavil jej činnosť v Európskej únii. Pád štvrtej najväčšej kryptoburzy na svete malo globálny dopad na pokles ceny kryptomien. Prečítajte si o tom v načom článku tu.

Pozrite si zoznam dôveryhodných krybtobúrz

KryptoburzaAkciaRecenziaWebová stránka
coinbaseBONUS vo výške $10 ak zainvestujete $100 na nákup kryptomien.Recenzia na CoinbaseInvestujte do kryptomien na Coinbase
*Váš kapitál je spojený s rizikom.
kraken_kryptomenaRecenzia na KrakenInvestujte do kryptomien na Kraken
*Váš kapitál je spojený s rizikom.
binance_logoRecenzia na BinanceInvestujte do kryptomien na Binance
*Váš kapitál je spojený s rizikom.
cryptocom_logoRecenzia na Crypto.comInvestujte do kryptomien na Crypto.com
*Váš kapitál je spojený s rizikom.
FUMBI logo10 % z licenčného poplatku pri zadaní kódu fumbi70885472Recenzia na FumbiInvestujte do kryptomien na Fumbi
*Váš kapitál je spojený s rizikom.

S rastúcou popularitou kryptomien prišiel aj záujem o pohodlné možnosti tradingu v tejto oblasti. Mnohé platformy zamerané na obchodovanie s menami mali v ponuke iba malé zastúpenie kryptomien. V snahe poskytnúť krypto traderom príjemné prostredie s užitočnými funkciami a nízkymi poplatkami vznikla FTX burza.

Zistite viac: Zakladateľ burzy FTX Sam Bankman-Fried čelí už 13 obvineniam

Krátka história FTX burzy

ftx majitelia

Sam Bankman-Fried (hore) a Gary Wang (dole) boli dvaja mladí skúsení krypto traderi. Práve táto dvojica stála za vznikom platformy FTX exchange. Vďaka záľube v obchodovaní si uvedomovali, že traderom chýba platforma umožňujúca pohodlný nákup a predaj kryptomien.

Rozhodli sa spoločnými silami vybudovať nové prostredie. Cieľom bolo priniesť traderom bezpečnosť, široké spektrum užitočných funkcií, a to všetko bez vysokých poplatkov.

Výsledkom ich práce bolo predstavenie FTX burzy v roku 2019. Aj napriek tomu, že kryptoburza fungovla len krátko, stihla prilákať obrovské množstvo traderov.

Tento rok, keď ceny kryptomien prudko klesli. Bankman-Fried tvrdil, že jeho a jeho spoločnosť to neovplyvnilo. Celoplošný pád však jeho podnikanie zasiahol pomerne tvrdo. V snahe udržať toto odvetvie pri živote si na jar a v lete tohto roku požičali peniaze na investície do krachujúcich firiem.

Potom údajne prijímali vklady od zákazníkov FTX, aby splatil pôžičky a splnil okamžité dlhové záväzky . Táto schéma, ktorá bola odhalená po hádke na Twitteri s generálnym riaditeľom Binance Changpengom Zhaom.

Spoločnosti Alameda, FTX a niektoré ďalšie spoločnosti, ktoré Bankman-Fried vytvoril, vyhlásili konkurz. Vzdal sa vedúcich pozícií a v priebehu jedného dňa prišiel o takmer celý svoj osobný majetok. Jeho súčasné miesto pobytu nie je známe, keďže sa ľudia snažia predať jeho penthouse za 40 miliónov dolárov nachádzajúci sa na Bahamách.

Aby toho nebolo málo, v centre San Francisca sú polepené billboardy s jeho fotografiami. Prechod od hrdinu k známemu zloduchovi si vyžaduje čas.

FTX sa pokúsila zaplátať dieru tým, že aktíva označila dvoma kryptomenami, ktoré boli v podstate vymyslené – FTT, token vytvorený FTX, a Serum, čo bol token vytvorený a propagovaný FTX a spoločnosťou Alameda.

Pád FTX zasiahol všetky kryptomenty

Unáhlené rozhodnutie investorov vybrať svoje peniaze z FTX odráža, ako krypto trh, ktorý je väčšinou neregulovaný, často funguje bez transparentných a včasných informácií. Keď sa objavia nové podrobnosti, obchodníci konajú rýchlo. Tieto náhle pohyby môžu byť extrémne a nie vždy sú založené na logickom zdôvodnení.

FTX skrachovala

V piatok 11. novembra 2022 spoločnosť FTX podala návrh na vyhlásenie konkurzu. FTX zmrazila obchodovanie a aktíva zákazníkov, zatiaľ čo sa snaží zbaviť veriteľov na súde. Bankman-Fried už nie je šéfom žiadnej zo spoločností.

Viac o bankrote spoločnosti FTX si môžete prečítať s našom článku ➡️ Kryptoburza FTX zbankrotovala.

Finančné nástroje, ktroé sa dali obchodovať na FTX burze

Futures kontrakty

Pokrývali viac ako 20 populárnych kryptomien, ako napríklad BTC, ETH, BNB či LINK. FTX ponúklo aj možnosť obchodovania s indexovými futures kontraktmi.

Pákové tokeny

FTX ponúkalo klientom aj trading s využitím pákového efektu v podobe 45 pákových tokenov na obchodovanie s kryptomenami. Z bezpečnostných dôvodov bol na tejto platforme nastavený horný limit finančnej páky na 10x.

MOVE kontrakty

Princíp obchodovania s MOVE kontraktmi spočíva v odhadovaní zmeny hodnoty zvolenej kryptomeny.

Opcie

Opcie sú ďalším z finančných derivátov, ktoré boli v ponuke FTX burzy.

Spotový trh

Princíp Spot tradingu je jednoduchý. Nakúpite aktívum (kryptomenu) a v závislosti od toho, či jej hodnota rastie, alebo klesá, budete profitovať alebo prerábať. V ponuke na FTX burze bývalo dostupných viac ako 275 kryptomien. Toto číslo výrazne prevyšuje väčšinu ostatných trading platforiem.

Prediction market

FTX ponúklo prediction market pre traderov, ktorí majú radi stávkovanie. V podstate ide o obchodovanie s futures kontraktmi, ktoré sa viažu ku konkrétnej udalosti. Ako príklad môžeme uviesť US Presidential Election prediction market, ktorý súvisel s prezidentskými voľbami v USA v roku 2020.

Platforma FTX

Platforma FTX bola prepracovanou obchodnou platformou pre traderov. Toto boli jej funkcie:

Široká škála obchodných príkazov

Automatizácia nákupov a predajov je v tradingu veľmi dôležitá. Pre maximalizáciu profitu je výhodné naraz obchodovať s viacerými kryptomenami.

Od určitej hranice je však nemožné sledovať všetky otvorené pozície. Preto ste mohli na FTX burze nákupy a predaje zautomatizovať pomocou ponúkaných obchodných príkazov.

Pre zabezpečenie vašich obchodov sa dali použiť príkazy, ako Limit Orders, Stop Limit Orders, Trailing Stops či Take Profit Orders.

Jednoduchá analýza

FTX ponúkal používateľom poskytnúť čo najviac možností na analýzu rôznych javov na trhu. Na platforme sa objevovalo množstvo zaujímavých grafov ku každej z ponúkaných kryptomien. Zároveň bolo k dispozícii široké spektrum analytických nástrojov.

Čo je FTX Token?

FTX burza sa rozhodla celý svoj ekosystém postaviť na vlastnej kryptomene. Predstavili preto svoj natívny token – FTX Token (FTT), ktorý zaznamenal veľký úspech. Dostal sa dokonca medzi top 50 kryptomien z hľadiska trhovej kapitalizácie. FTT dnes nájdete ako obchodovateľnú kryptomenu aj na rôznych iných krypto burzách.

FTT Staking

Staking je vo svete kryptomien niečo ako dlhodobé uloženie peňazí v banke. Investor sa môže rozhodnúť, že na určitý čas „uzamkne“ vybraný objem kryptomeny. V stanovenom období tak nebude môcť s menou narábať.

Pre FTX je staking v prípade ich kryptomeny významný z dvoch hlavných dôvodov. V prvom rade sa „uzamknutím“ určitého objemu FTT zníži počet tokenov v obehu. Tým dôjde k dočasnému vytvoreniu nedostatku, následkom čoho hodnota kryptomeny narastá.

Vďaka stakingu je taktiež možné vytvárať nové blocky v blockchaine.Za staking sa preto odvďačujú benefitmi, ako napríklad:

 • Výhodnejšie maker poplatky – stakeri majú vlastný a výhodnejší systém maker poplatkov.
 • Bonusové hlasy – Hlasy stakerov v nich majú väčšiu váhu, takže majú silnejší vplyv na vývoj platformy.
 • Zvýšené SRM odmeny – SRM je natívny token ekosystému Serum (podobne ako FTT pre FTX). FTX burza sa zaviazala, že rozdá 5 % celkového objemu SRM držiteľom FTT.
 • Vyššie odmeny za odporúčanie – FTX poskytovalo traderom možnosť zapojiť sa do partnerského programu.

Poplatky

FTX ponúkalo jedny z najnižších poplatkov v oblasti krypto tradingu. Nízka cena ni je vždy prvoradá. Vieme ako dopadla kryptoburza a preto je dôležité sa zameriavať na bezpečnosť a renomé spoločnosti.

ÚroveňMesačný obrat (USD)Maker poplatokTaker poplatok
100,020 %0,070 %
2> 2 miliónov0,015 %0,060 %
3> 5 miliónov0,010 %0,055 %
4> 10 miliónov0,005 %0,050 %
5> 25 miliónov0,000 %0,045 %
6> 50 miliónov0,000 %0,040 %

Prehľad ďalších poplatkov FTX burzy:

 • Časovo obmedzené futures kontrakty – bez poplatkov.
 • Časovo neobmedzené futures kontrakty – poplatky nie sú udávané FTX burzou, ale držiteľmi na druhej strane kontraktu.
 • Spot trading – poplatok závisí od konkrétneho aktíva a typu transakcie.
 • Pákové tokeny – 0,10 % za vytvorenie aj speňaženie + denný poplatok 0,03 %.
 • MOVE kontrakty – poplatky závisia od aktuálnej hodnoty aktíva, na ktoré sa kontrakt viaže.

Vklad a výber financií

FFTX je momentálne v konkurze a preto neumožňuje výber z kryptoburzy.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 1

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

 • Marek Kalina

  Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Zdielaj to: