Luna Coin (Terra)

Čo sa vlastne stalo s digitalnou menou Luna Coin (Terra) keďže nastal jej  náhly prepad, ktorý spôsobil rozruch po celom svete.  Ľudia, ktorí prišli o svoje celoživotné úspory hľadajú pomoc. Sú si vedomí, že svoje peniaze už neuvidia.

Základné informácie

KryptomenaLuna
📅 Vznik2018
👨‍💼 ZakladateliaDo Kwon, Daniel Shin
BlockchainEthereum
📈 Trhová kapitalizácia644,822,928€
💰 Počet mincí6,540.01 Biliónov

Čo je Terra v kryptomenách?

Terra je jedným z dvoch tokenov používaných v blockchaine Terra ako spôsob platby. Je naviazaný na rôzne fiat meny prostredníctvom algoritmov.

Transakcie TerraUSD (UST) sa zvyčajne vyrovnajú v priebehu niekoľkých sekúnd. Zatiaľ čo transakcie USDT môžu počas preťaženia siete trvať až niekoľko minút. Pretože je postavená na blockchaine Ethereum

TerraUSD (UST) je algoritmicky naviazaný na americký dolár, preto sa považuje za stablecoin. Luna je natívny token pre blockchain Terra, ktorý sa používa na staking a úpravu ceny Terra. Luna je variabilnou protiváhou stablecoin Terra.

Rast a krach Luna (Terra)

Luna coin (Terra) sa dostala do popredia v decembri 2021. Vtedy hodnota každej mince začala stúpať  z 5 dolárov na maximum 116 dolárov v apríli tohto roku.

Prudký  kolaps dvoch populárnych digitálnych mincí nastal začiatkom mája 2022 a  šokoval investorov. Od  9. mája 2022 Terra (Luna) stratila 99 % svojej hodnoty v priebehu 48 hodín. 

LUNA, pôvodný token Terra, sa zrútil takmer na nulu. Pád bol obrovský a v priebehu niekoľkých dní dokázal vymazať viac ako 40 miliárd dolárov z majetku investorov.

Spôsobil to nesprávny výkon algoritmickej stabilnej mince UST. Táto stratila svoju fixáciu na 1 dolár a zrútila sa. 

Teraz má každá minca Luna (Terra) hodnotu menej ako 0,0002 USD alebo dve stotiny centu. V nestálom svete kryptomien sa bohatstvo dá rýchlo zarobiť, ale aj rýchlo stratiť. Natívny stablecoin spoločnosti Terra UST stratil svoju fixáciu na dolár v dôsledku rozsiahlejšieho krachu krypto trhu.  

Náhly  prepad  hodnoty Terra (Luna) môžete vidieť na grafe.

Luna-Terra-Prepad

Na grafe  vidieť prepad hodnoty mincí 

Ako sa to mohlo stať? 

Odborníci hovoria, že pád Terra Luny sa začal, keď jej sesterská kryptomena TerraUSD náhle stratila hodnotu. Terra USD je stablecoin, čo je token kryptomeny, ktorý má zabrániť veľkým výkyvom hodnoty. Spoločnosti stojace za stablecoin sa snažia zabezpečiť, aby zostali v parite s aktívami, ako je americký dolár.

Keď však hodnota TerraUSD klesla, začal sa panický výpredaj a Luna (Terra)  súčasne algoritmicky prepojená s TerraUSD klesla. Veľkí investori z obavy o svoje investície vytiahli miliardy dolárov aj z iných digitálnych mien. 

Držitelia Luny, ktorí utrpeli obrovské straty, sa dobrovoľne hlásia k zničeniu svojich vlastných mincí. Spaľujú svoje tokeny takže ich ukladajú  do tzv. digitálnej čiernej diery aj napriek tomu, že ich už  nikdy neuvidia. Robia to so zámerom opätovného rastu Terra (Luna).

Plán čiastočne  znížiť zásobu, aby sa zvýšila cena, sa zdá byť abnormálny. Dokonca  tvorca tokenu varoval, že to málo, čo zostalo z ich pôvodného kapitálu, sa len rozplynie.

Čo bude nasledovať?

Krátko po prepade Luna (Terra) niekoľko investorov zažalovalo generálneho riaditeľa Terraform Labs a jeho spoluzakladateľa Daniela Shina o náhradu škody. The Korea Herald informoval, že prokurátori zvažujú vznesenie obvinenia z podvodu na spoločnosť.

Zameriavajú sa na kontroverzný Anchor Protocol. Tento mechanizmus sľuboval 20% úrok pre investorov, ktorí sú ochotní zablokovať svoje investície do Terra blockchainu. A to na dlhšie obdobie, aby nemohli svoje peniaze vyberať.  

Priaznivci Luny tvrdili, že tieto odmeny za staking boli len reklamné výdavky pod iným názvom. Kritici to nazvali neudržateľnou Ponziho schémou (pyramídovou hrou), ktorá si vyžaduje neustály prísun nových peňazí za staré peniaze, aby dosiahli očakávaný výnos.

Do Kwon na Twitteri napísal,  že ani on, ani spoločnosti spojené s projektom nepredali UST ani  Lunu, aby profitovali z krachu. Vyhlásenia prišli po tom, čo zakladateľ navrhol „plán oživenia“ na reštart siete. A to spôsobom rozdelenia vlastníctva projektu prostredníctvom jednej miliardy nových tokenov vydaných držiteľom skolabovanej meny. 

Dá sa zamedziť náhlym krachom kryptomien?

Do Kwon, tvorca kryptomien, je občanom Južnej Kórey, zatiaľ čo organizácie  Terraform Labs a Luna Foundation Guard sú obe registrované v Singapure. Vláde Singapuru neprospieva, že miestné firmy spôsobia investorom na celom svete obrovské škody.

Takýto kolaps stablecoinu kladie dôraz na reguláciu v Južnej Kórei a Singapure. Singapurský parlament už  mesiac predtým schválil zákon na zvýšenie dohľadu nad firmami ako Luna. Tieto krypto spoločnosti sú registrované na domácom trhu, ale pôsobia najmä v zahraničí. Preto bude nevyhnutný dohľad nad krypto spoločnosťami.

Po takom  silnom útoku na kryptomenu a stablecoin sa dá predpokladať  tvrdá reakcia zo strany autorít.

Juhokórejská služba finančného dohľadu (FSS) uviedla, že na reguláciu kryptomien po páde Luny je potrebná zvýšená spolupráca so zahraničnými orgánmi.

Všetky príčiny krachu sa neustále vyšetrujú a zisťuje sa čo sa vlastne všetko stalo. Obrovská suma investovaná do Terra (Luna) je však nenávratne preč. A či sa ešte niekedy vôbec významne zaznamená pôvodný nárast je len otázkou budúcnosti.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 2

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

  • Marek Kalina

    Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Zdielaj to: