Najbohatší človek na svete – Rebríček Top 25 v roku 2022

Kto je momentálne najbohatší človek na svete? Zoznam najbohatších ľudí na svete sa mení z roka na rok, v závislosti od finančnej výkonnosti. Zakladateľ Amazonu, Jeff Bezos, bol zosadený z trónu ako najbohatší človek sveta. Kto získal po 9 rokoch prvenstvo? Poďme sa teda pozrieť na to, kto sú podľa Forbes najbohatší ľudia sveta.

TIP: Pozrite si zoznam najbohatších Slovákov 2022

25. Zhang Yiming

zhang-yiming
Zdroj: Scmp.com

Krajina: Čína

Hodnota majetku: $50 bil.

Zdroj bohatstva: TikTok

Zhang Yiming je čínsky podnikateľ, ktorý v roku 2012 založil ByteDance. Neskôr vyvinul agregátor správ Toutiao a známu platformu pre krátke videa TikTok. Tá bola predtým známa ako Musica.ly.

24. Michael Dell

Zdroj: Magazin.sk

Krajina: USA

Hodnota majetku: $55.1 bil.

Zdroj bohatstva: Dell computers

Michael Saul Dell hlavný predstaviteľ a zakladateľ známej počítačovej spoločností Dell. Takmer 10 biliónov amerických dolárov má uložených súkromnej investičnej spoločnosti MSD Capital.

23. Amancio Ortega

amancio-ortega
Zdroj: Astrumpeople.com

Krajina: Španielsko

Hodnota majetku: $59.6 bil.

Zdroj bohatstva: Inditex – odevný priemysel – známe značky Zara, Pull & Bear, Bershka, Massimo Dutti, Stradivarius, Oysho.

Amancio Ortega Gaona je španielský podnikateľ a zakladateľ Inditexu. Medzi najslávnejšie spoločnosti zo skupiny Inditex patrí Zara, alebo Bershka.

22. Julia Koch

Zdroj: Scmp.com

Krajina: USA 

Hodnota majetku: $60 bil.

Zdroj bohatstva: Koch Industries

Julia Margaret Flesher Koch je americká miliardárka a prominentka. Patrí medzi najbohatšie ženy na svete. Svoj bohatstvo zdelila po manželovi Davidovi Kochovi, po jeho smrti v roku 2019.

21. Charles Koch

Charles-Koch
Zdroj: Time.com

Krajina: USA 

Hodnota majetku: $60 bil.

Zdroj bohatstva: Koch Industries

Charles de Ganahl Koch je americký podnikateľ, ktorá sa v roku 1967 stal výkonným riaditeľom amerického konglomerátu Koch Industries. Rovnako ako jeho brat David Koch, aj on drží v spoločnosti 42 % podiel. Spoločnosť zdedili po smrti svojho otca.

20. Changpeng Zhao

Changpeng-Zhao
Zdroj: Genesis block

Krajina: Kanada

Hodnota majetku: $65 bil.

Zdroj bohatstva: Kryptomenová zmenáreň Binance

Changpeng Zhao, je čínsko-kanadský obchodný manažér, známy aj pod prezývkou “CZ”. Zhao je zakladateľom najväčšej kryptomenovej zmenárne na svete Binance. Zhao sa síce narodil v Číne, ale už v mladom veku sa presťahoval do Kanady.

19. Rob Walton

Rob-Walton
Zdroj: Mile High Sports

Krajina: USA

Hodnota majetku: $65 bil.

Zdroj bohatstva: Walmart

Samuel Robson Walton je americký miliardár a dedič reťazca Walmart, najväčšieho maloobchodu na svete. Je taktiež najstarším synom Sama Waltona a Helen Waltonovej. Od roku 1992 bol predsedom spoločností Walmart a to až do roku 2015.

18. Alice Walton

Alice-Walton
Zdroj: Talk Business & Politics

Krajina: USA

Hodnota majetku: $65.3 bil.

Zdroj bohatstva: Walmart

Alice Louise Walton je dedička reťazca Walmart. V roku 2016 vlastnila akcie spoločnosti Walmart v hodnote vyše 11 miliard americký dolárov. V marci 2022 bola odhadovaná hodnota Alice Walton takmer 61 miliard dolárov. Čo z nej robilo druhú najbohatšiu ženu svete, podľa Bloomberg Billionaires Index.

17. Zhong Shanshan

Zhong-Shanshan
Zdroj: Wikipedia

Krajina: Čína

Hodnota majetku: $65.7 bil.

Zdroj bohatstva: Nongfu Spring

Zhong Shanshan je známy čínsky miliardár a podnikateľ. Je zakladateľom spoločnosti Nongfu Spring. Tiež je majoritným akcionárom spoločnosti Beijing Wantai Biological Pharmacy Enterprise. V roku 2022 sa takmer s hodnotou 63 miliárd amerických dolárov, stal najbohatším čínskym podnikateľom.

16. Jim Walton

Jim-Walton
Zdroj: Investopedia

Krajina: USA

Hodnota majetku: $66.2 bil. 

Zdroj bohatstva: Walmart

James Carr Walton je americký podnikateľ a dedič bohatstva Walmart. James je najmladším synom Sama Waltona a Helen Waltonovej. Od marca 2022 je James 16. najbohatším človekom na svete a to s majetkom vo výške 62.5 miliardy dolárov.

15. Mark Zuckerberg

mark-zuckerberg
Zdroj: Mojandroid.sk

Krajina: USA

Hodnota majetku: $67.3 bil.

Zdroj bohatstva: Facebook

Mark Elliot Zuckerberg je americký programátor. V roku 2004 založil počas štúdia sociálnu internetovú sieť Facebook, v ktorej pracuje ako výkonný riaditeľ.

14. Francoise Bettencourt Meyers

Francoise-Bettencourt-Meyers
Zdroj: Luxurylaunches

Krajina: Francúzsko

Hodnota majetku: $74.8 bil.

Zdroj bohatstva: L’Oréal

Françoise Bettencourt Meyers je francúzska podnikateľka a miliardárska dedička. Jej čistý majetok sa odhaduje na 75,3 miliardy amerických dolárov. Od marca je Francoise najbohatšia žena sveta.

13. Carlos Slim Helu

Carlos-Slim-Helu
Zdroj: Svet Bohatých

Krajina: Mexiko

Hodnota majetku: $81.2 bil.

Zdroj bohatstva: Telecom

Carlos Slim Helú je mexický podnikateľ. V roku 2014 bol druhý najbohatší muž na svete. Ovláda telekomunikačné spoločnosti, ako napríklad Telmex, Telcel a América Móvil.

12. Michael Bloomberg

michael-bloomberg
Zdroj: Inside Climate News

Krajina: USA

Hodnota majetku: $82 bil.

Zdroj bohatstva: Bloomberg LP

Michael Bloomberg je americký biznisman a filantrop, ktorý sa v roku 2002 stal 108. primátorom mesta New York. A to až do roku 2013. V roku 2016 bol na zozname najbohatších ľudí sveta a to až na ôsmom mieste. V roku 1981 založil spoločnosť Bloomberg, ktorá má podľa zverejnených údajov vyše 250 000 predplatiteľov.

11. Gautam Adani

gautam-adani
Zdroj: Fortune India

Krajina: India

Hodnota majetku: $90 bil.

Zdroj bohatstva: Komodity

Gautam Shantilal Adani je indický priemyselník a miliardár. Je zakladateľom a predsom nadnárodného konglomerátu Adani Group, so sídlom v Ahmedabade. Spoločnosť sa podieľa na rozvoji prístavov v Indií.

10. Mukesh Ambani

Mukesh-Ambani
Zdroj: Hindustan Times

Krajina: India

Hodnota majetku: $90.7 bil.

Zdroj bohatstva: Ropa

Mukesh Ambani je indický ropný magnát a podnikateľ. Ambani okrem profiesionálneho kriketového týmu vlastní aj rezidenčnú oblast. Tá sa nachádza v Mumbai, jej hodnota sa odhaduje na vyše 1 bilión amerických dolárov.

9. Steve Ballmer

Steve-Ballmer
Zdroj: BBC

Krajina: USA

Hodnota majetku: $91.4 bil.

Zdroj bohatstva: Microsoft

Steve Ballmer nastúpil do spoločnosti Microsoft v roku 1980. V roku 2000 sa stal CEO spoločnosti až do roku 2014. Vtedy z pozície odstúpil, následne odkúpil Los Angeles Clippers za 2 bilióny dolárov.

8. Larry Ellison

Larry-Ellison
Zdroj: Encyclopedia Britannica

Krajina: USA

Hodnota majetku: $106 bil.

Zdroj bohatstva: Oracle

Lawrence Joseph „Larry“ Ellison je spoluzakladateľom spoločnosti Oracle Corporation, v ktorej je tiež výkonný riaditeľ. Okrem iného vlastní 97 % ostrova Lanai, ktorý je 43. najväčší v USA.

7. Sergey Brin

sergey-brin
Zdroj: Wikipedia

Krajina: USA

Hodnota majetku: $107

Zdroj bohatstva: Google

Sergey Brin je americký podnikateľ známy ako zakladateľ internetového vyhľadaváča Google. Spolu s Larrym Pageom patrí medzi spoluzakladateľov spoločnosti Alphabet Inc.. Brin sa narodil v Moskve, vtedy ešte v Sovietskom zväze. Už v rannom veku sa spolu s rodinou presťahoval do USA, kde študoval matematiku a počítačové vedy.

6. Larry Page

Larry-Page
Zdroj: Nextech.sk

Krajina: USA

Hodnota majetku: $111 bil.

Zdroj bohatstva: Google

Lawrence E. „Larry“ Page je spoluzakladateľ internetového vyhľadávača Google. Je jeden z najbohatších ľudí na svete. Po Lawrencovi je aj pomenovaný PageRank, teda algoritmus analýzy odkazov.

5. Warren Buffett

Warren-Buffett
Zdroj: Wikipedia

Krajina: USA

Hodnota majetku: $118 bil.

Zdroj bohatstva: Berkshire Hathaway

Warren Edward Buffett je americký investor a miliardár. Známy je aj pod prezývkou Veštec z Omahy alebo Zázrak z Omahy. V roku 2007 ho časopis Time uviedol na zozname 100 najvplyvnejších ľudí sveta. V roku 2008 bol podľa rebríčku časopisu Forbes najbohatší človek na svete.

4. Bill Gates

Bill-Gates
Zdroj: Trend

Krajina: USA

Hodnota majetku: $129 bil.

Zdroj bohatstva: Microsoft

William Henry Gates III je americký podnikateľ. Spolu s Paulom Allenom je spoluzakladateľ spoločností Microsoft Corporation. Dnes v spoločnosti pôsobí ako predseda a hlavný softwarový architekt.

3. Bernard Arnault

Bernard-Arnault
Zdroj: Luxury Prague Life

Krajina: Francúzsko

Hodnota majetku: $158 bil.

Zdroj bohatstva: Louis Vuitton

Bernard Arnault má na starosti impérium Louis Vuitton Moët Hennessy (LVMH). Čo je teda asi 70 módnych a kozmetických značiek vrátane Louis Vuitton a Sephora.

2. Jeff Bezos

Jeff-Bezos
Zdroj: Refresher

Krajina: USA

Hodnota majetku: $171

Zdroj bohatstva: Amazon

Jeffrey Preston Bezos je americký investor a podnikateľ. Známy je ako zakladateľ spoločnosti Amazon.com a Blue Origin. Od roku 2017 až do 28. augusta 2020 bol najbohatší človek sveta s majetkom 200 miliárd dolárov.

1. Elon Musk

Elon-Musk
Zdroj: Red Bull

Krajina: USA

Hodnota majetku: $219 bil.

Zdroj bohatstva: SpaceX, Tesla

Elon Reeve Musk, FRS je inžinier, podnikateľ a filantrop. Momentálne najbohatší človek na svete a zároveň najbohatší muž sveta. Je generálnym riaditeľom a spoločnosti Tesla, Inc.. Súčasne aj najväčší akcionár. Vlastní spoločnosť SpaceX, ktorá pôsobí v aerokozmickom priemysle.

Zaujal Vás rebríček, a ste zvedavý, kto je najbohatším Slovákom? Prečítajte si rebríček v roku 2022.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 3.7 / 5. Hodnotení: 3

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

  • Marek Kalina

    Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Zdielaj to: