Poloniex recenzia a skúsenosti

Poloniex je jednou najväčších kryptomenových búrz na svete, za čo vďačí veľkej likvidite. Takýchto búrz je iba niekoľko. Poloniex recenzia Vám priblíži fungovanie americkej burzy, ktorá má vo svojom portfóliu viac ako 60 rozličných kryptomien.

Základné informácie o Poloniex

zakladatel poloniex

Burza bola spustená prvý krát v roku 2014. Založil ju Tristan D´Agosta v San Franciscu. Obchodovanie je zamerané najmä na americký trh, no podporované sú mnohé európske krajiny, vrátane Slovenska, kde začína byť trh investovania do kryptomien naozaj atraktívnym.

Na tejto platforme nájdeme najznámejšie, aj tie menej známe kryptomeny. S tými môžete ďalej obchodovať alebo ich vymieňať.

Nie však za klasické meny akými sú Euro, Americký dolár alebo Česká koruna. Vklad do Vašej virtuálnej peňaženky, Vám bude umožnený iba v Bitcoinoch alebo inej kryptomene. Svoje aktíva uložené v Poloniex-e môžete na krátky čas požičať, z čoho sa Vám pripíšu  na digitálny účet úroky. Táto recenzia Vám ďalej priblíži platformu Poloniex, poplatky za ich služby či skúsenosti iných užívateľov Poloniex-u.

? NázovPoloniex
? Rok založenia2014
Webová stránkahttps://poloniex.com/
Mobilná aplikáciaÁno
Dostupnosť v slovenčineNie
Demo verziaNie
Zákaznícka podporaÁno, avšak veľmi slabá
Minimálny obchodmin 0.0001 BTC/USDT/ETH
Poplatky za obchodovanie0,15%
Poplatky za pôžičky15% z úroku
Páka 1:100
Aktíva 47
Vklad/Výberv kryptomenách/Simplex
Limit pre výber25 000 USD denne
Minimálna suma nákupu50 USD (alebo ekvivalent)
Mena účtuBitcoin (prípadne iný stablecoin)
Poskytnutie osobných údajovPovinné

Burza Poloniex ponúka svojim zákazníkom tri základné funkcie. Prostredníctvom burzy môžete zamieňať kryptomeny – Exchange, obchodovať na páku – Margin Trading, alebo požičiavať peniaze ostatným  – Lending. Obchod na burze prebieha vždy medzi dvoma stranami. Na jednej strane je tvorca alebo “maker”, na druhej je príjemca alebo “taker”.

Možnosť obchodovať na páku využívajú najčastejšie už skúsení obchodníci, ktorým sa darí zbohatnúť na základe meniaceho sa kurzu kryptomien. Obchodovanie finančnou pákou znamená obchodovať s vlastnými alebo požičanými finančnými prostriedkami. Vypožičané peniaze sa však po ukončení transakcie musia vrátiť aj s “úrokmi”.

Výhody a nevýhody

Poloniex je jednou z najväčších búrz s kryptomenami. Preto sa s ňou spája množstvo plusov, ale aj mínusov. Najväčšou výhodou Poloniex-u je práve široký výber kryptomien. Ide o veľmi likvidný trh s kryptomenami, preto máte možnosť obchodovať kedykoľvek a kdekoľvek na svete.

Platforma je regulovaná americkými úradmi, a tak je podrobená veľmi striktnými vládnymi nariadeniami. Pre obchodníkov sa tak kontrola poplatkov a prevodov, ktoré sa na burze uskutočňujú stáva značným zvýhodnením. Ak by teda Poloniex porušil legislatívne nariadenie, vysoké vládne pokuty by ho neobišli.

VÝHODYNEVÝHODY
veľký výber kryptomiennákup iba prostredníctvom kryptomien2021- platba je umožnená pomocou VISA alebo Mastercard prostredníctvom platformy Simplex za poplatky
široký výber nástrojovotázna bezpečnosť, kvôli predchádzajúcim útokom
jednoduché rozhranie zlyhávajúca zákaznícka podpora
prísna vládna reguláciapomalá platforma
finančné prostriedky sú v bezpečídlhotrvajúce platby
vysoká likvidita
maximálny možný poplatok je 0,125%
overovanie identity nie je vždy potrebné 

Najväčšou nevýhodou Poloniex-u bola donedávna najmä nemožnosť kúpiť kryptomeny priamo cez Vašu kreditnú, debetnú kartu či prevodom cez bankový účet. V roku 2021 sa Poloniex rozhodol spolupracovať so spoločnosťou, ktorá spracováva platby a tak sú tieto umožnené prostredníctvom rozhrania Simplex.

Nakúpiť môžete tieto kryptomeny: ATOM, AVA, BCH, BNB, BSV, BTC, BUSD, DASH, ETH, LTC, PAX, QTUM, TRX, USDT, XLM a XRP … . Pri takomto nákupe však musíte rátať s ďalšími poplatkami. Ten predstavuje výšku 3,5% alebo 10,00 USD – podľa toho, ktorá suma je vyššia. Minimálna suma nákupu cez Simplex je 50 USD. Platí tu aj denný limit -20 000 USD, či mesačný limit – 50 000 USD.

Veľmi častými výčitkami na adresu Poloniex-u sú najmä pomalé reakcie klientskej podpory. E-mailu s odpoveďou na Vaše otázky sa buď vôbec nedočkáte, alebo si naň proste počkáte. Čo sa týka bezpečnosti, platforma Poloniex bola v roku 2014 napadnutá hackerom. Podarilo sa mu ukradnúť 12,3% všetkých držaných Bitcoinov. Burza si to vzala na seba a všetky dlhy svojim zákazníkom vyplatila. Odvtedy sa jej majiteľ vymenil a pre bezpečnosť všetkých transakcií podnikol významné kroky.

Ako si otvoriť účet na Poloniex

Registrácia na platforme Poloniex nie je ničím zvláštna. V prvom kroku je potrebné navštíviť stránku www.poloniex.com a kliknúť vpravo hore na “Vytvoriť účet” (Sign Up). Zadáte svoju e-mailovú adresu, ku ktorej vytvoríte a potvrdíte silné heslo, a vyberiete krajinu pobytu.

V ďalšom kroku budete musieť potvrdiť e-mailovú adresu prostredníctvom odkazu, ktorý Vám príde do schránky od Poloniex-u. Vytvorili ste si Váš účet na Poloniex.

Na obchodovanie je ešte potrebná verifikácia. Budú potrebovať Vaše osobné a kontaktné údaje. Tieto údaje potom potvrdíte nahratím kópie svojho občianskeho preukazu, pasu alebo vodičského preukazu. Na kópiu samozrejme stačí fotografia vytvorená Vaším telefónom.

Po kompletnom overení Vašej identity sa Vám sprístupní možnosť vkladať finančné prostriedky. Taktiež sa zvýši aj Váš denný limit pre výber. Vklady a výbery si viete nastaviť v záložkách s názvom “DEPOSIT” a “WITHDRAWALS”.

Záložka s názvom “TRANSFORM BALANCES” slúži na presun prostriedkov medzi účtom slúžiacim k burze, účtom na obchodovanie na páku a účtom, ktorý slúži na pôžičky.

Ako vložiť finančné prostriedky na Poloniex

Postup vloženia finančných prostriedkov na Váš účet v Poloniex si vysvetlíme v štyroch jednoduchých krokoch.

  1. Na hornej lište webovej stránky www.poloniex.com prejdite kurzorom na kolonku BALANCES – zostatky. Následne kliknite na kolonku DEPOSIT & WITHDRAWALS – vklady a výbery.
  2. Zobrazí sa pred Vami široký výber kryptomien. Vpravo hore sa nachádza kolonka na vyhľadávanie. Zadajte do nej názov meny, s ktorou chcete obchodovať.
  3. Po výbere meny – Coinu kliknite na Deposit – vložiť. Toto tlačítko sa nachádza vpravo v riadku s Vašou vybranou menou.
  4. V štvrtom kroku sa Vám zobrazí jedinečná adresa, ktorá slúži na vklad. Pre každú menu – coin obdržíte inú adresu.

A to je všetko. Týmito krokmi si viete vložiť finančné prostriedky do Vašej Poloniex peňaženky.

Poplatky na Poloniex

Platforma Poloniex účtuje poplatky podľa Vašej aktivity na burze. Systém berie do úvahy priemer z 30 dňového obchodovania. Poloniex využíva pri poplatkoch úrovne, ktoré používateľ svojím obchodovaním dosahuje.

Ak sa Vám napríklad zvýši počas 30. dní objem obchodovania a dosiahnete ďalšiu úroveň poplatkov, Vaša sadzba či už ako za tvorcu alebo príjemcu sa zníži. Tento priemer je prepočítaný každých 24 hodín.

poloniex poplatky

Iné poplatky

Poplatok za pôžičku15% z úroku, ktorý získa zákazník pri pôžičke
Poplatok za vklad vklad kryptomien bez poplatku
Poplatok za výberNapríklad:BitcoinEthereumLitecoinfixný poplatok*
0,0005 BTC0,01 ETH0,001 LTC
Poplatky za obchodovanie s “futures”0,01% / 0,075% (maker/taker)
Poplatky za vklad prostredníctvom Simplex3,5% alebo 10 USD
*Fixný poplatok na pokrytie nákladov za transakciu. Tieto poplatky sa menia v závislosti od preťaženia siete a iných faktorov. Aktuálny transakčný poplatok pre každú menu je zverejnený v “Peňaženke” každého zákazníka.

Maržové úrokové poplatky

Obchodovateľ s maržou bude vyplácať úroky svojmu veriteľovi na základe sumy, ktorú si požičiava. Úroková sadzba je uvedená vždy v ponuke úveru. Táto sadzba je účtovaná až po uzavretí Vašej pozície v tomto obchode.

Poplatky “Maker-Taker”

Obchod na burze Poloniex prebieha vždy medzi dvoma účastníkmi. Maker, alebo tvorca vytvára na trhu likviditu. Vďaka tomu získava zľavy z poplatkov. Taker – odberateľ odstraňuje likviditu tým, že priraďuje objednávky k svojim vlastným. Sadzby sa teda líšia od Vašej úlohy, či ste “maker” alebo “taker”.

Aké kryptomeny sa dajú obchodovať na Poloniexe?

Na burze môžete obchodovať s viac ako 80 rôznymi kryptomenami. Nájdete tu kryptomeny ako Ripple, Steem, Monero či Bitcoin Cach. Nie je to však iba o veľkých hráčoch na trhu. Menej známe kryptomeny sú taktiež súčasťou Poloniex-u.  V ponuke sú tak aj meny ako BlackCoin, Bela, Burst. 

Súčasťou obchodovania sú samozrejme klasiky ako Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Dash či EOS. Množstvo kryptomien, ktoré Poloniex ponúka je na trhu zatiaľ bezkonkurenčné. Ukázalo sa, že pre tento rok sú najobľúbenejšími kryptomenami Dogecoin (DOGE), Solana (SOL), BitTorrent (BTT), Terra (LUNA), a na piatom mieste Binance Coin (BNB).

Z piatich najobľúbenejších nájdeme na platforme Poloniex dve, jednotku na trhu DOGE a obľúbený BNB. Na burze môžete obchodovať zo 4 z 10  najobľúbenejších kryptomien podľa rebríčka zostaveného Business Insider. Asi Vás nepotešíme, ak prezradíme, že Cardano (ADA) medzi tieto štyri nepatrí.

Skúsenosti s burzou Poloniex

Jedná sa o pomerne obľúbenú platformu, na ktorej sa obchoduje s kryptomenami. Poloniex je na trhu už 7 rokov a za ten čas si dokázala nazbierať svojich verných klientov. Kryptomeny sa v posledných rokoch dostávajú do povedomia aj bežných ľudí, nie len skúsených finančníkov. S narastajúcim trhom, klesá aj obľúbenosť Poloniex-u. Najväčším konkurentom je pre nich sú kryptoburzy ako Binance, Kraken alebo Coinbase

Najväčšou výhodou burzy Poloniex je veľký počet kryptomien a obchodníkov, tým pádom aj vysoká likvidita. Na druhej strane si ich obrovský počet zákazníkov sťažuje najmä na zákaznícku podporu a pomalú platformu v hodinách najväčšieho obchodovania. Kritizované sú často aj pomalé platby na burze.

Záver

Každý používateľ je iný, má iné potreby a iné požiadavky na samotný obchod s kryptomenami. Niekto môže vyhľadávať burzu podľa výšky poplatkov za obchodovanie, zatiaľ čo iní potrebujú vysoké limity pre denné/mesačné obchodovanie. Niekto môže vyhľadávať neobmedzené vklady a výbery na účet. Pred výberom svojej platformy na obchodovanie si teda musíte stanoviť svoje priority. 

Kompletný zoznam kryptobúrz.

Poloniex je platforma s pomerne jednoduchým užívateľským rozhraním. Ponúka zobrazovanie rôznych grafov a ukazovateľov vývoja obchodovania s vybranou menou. Zapracovať by však mal Poloniex na svojej linke pre zákazníkom, porozmýšľať nad live chatom a podobne.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 2

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

  • Marek Kalina

    Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Zdielaj to: