Čo je Dogecoin: Kryptomena, ktorá pôvodne vznikla ako meme

Dogecoin je kryptomena, podobne ako bitcoin či ethereum, hoci je postavená na odlišnom princípe ako ktorékoľvek známe coiny. Pôvodne vznikol ako nevinná zábava a vtip určený nadšencom kryptomien. Aj jeho názov bol odvodený od kedysi populárneho meme. Napriek tomu nezvyčajnému a netradičnému príbehu o pôvode tejto kryptomeny, popularita dogecoinu v roku 2021 doslova explodovala. Čo je Dogecoin a ako ho si ho viete kúpiť sa dočítate v tomto článku.

Čo je dogecoin?

Softwaroví inžinieri Billy Marcus a Jackson Palmer vytvorili Dogecoin koncom roka 2013. Palmer vytvoril logo kryptomeny na základe meme, ktoré bolo v tom čase populárne. Logo zámerne obsahovalo nesprávne napísané slovo „doge“ ako opis psa Shiba Inu. Prvotný plán bol teda čisto odviazaný a nenásilný. 

Išlo o akýsi vtip na účet Bitcoinu. Začiatkom roka 2021 získal Dogecoin kultový status na nástenke WallStreetBets. Z nenápadného vtipu sa ale stala reálna kryptomena, ktorá dnes konkuruje tým najväčším a najznámejším. Od svojho založenia zvýšil svoju hodnotu o viac ako 5000%. Medzi jeho najväčších priaznivcov patrí napríklad aj Elon Musk. 

Cena kryptomeny dogecoin

Výhody/ nevýhody

👍 Výhody👎 Nevýhody
Je výrazne lacnejší ako ostatné altcoinyCoiny nízkej hodnoty
Vhodný na nízke transakcie, kvôli jeho nízkej hodnoteMenej stabilná oproti iným coinom
Dostupný pre bežných užívateľovV porovnaní s inými altcoinmi je bezpečnosť menšia
Nízke transakčné poplatkyŤaženie dogecoinov nie je veľmi ziskové

Ako funguje dogecoin?

Dogcoin funguje na technológii blockchain, podobne ako Bitcoin či Ethereum. V prenesenom význame je blockchain distribuovaná, bezpečná digitálna účtovná kniha, ktorá uchováva všetky transakcie uskutočnené prostredníctvom decentralizovanej digitálnej meny. Všetci užívatelia majú preto k dispozícii kópiu dogecoinovej blockchainovej knihy.

Na zabezpečenie transakcií sa využíva kryptografia. Výmenou za spracovanie transakcií a podporu blockchainovej knihy získavajú tí, ktorí kryptomeny ťažia dodatočné dogecoiny, ktoré následne môžu držať, prípadne ich predať na otvorenom trhu. 

Dogecoin možno používať na platby a takisto aj na nákupy, ale zároveň je aj veľmi efektívnym uchovávateľom hodnoty. Je to spôsobené najmä vďaka tomu, že neexistuje žiadne obmedzenie počtu dogecoinov, ktoré môžu byť vyťažené. V praxi to teda znamená, že kryptomena je a v budúcnosti pravdepodobne aj bude vysoko inflačná. 

Dogecoin-peňaženka

Ako čo najefektívnejšie získať dogecoiny

Dogecoiny je možné zakúpiť na mnohých kryptomenových burzách. Nájdete ich teda na burze Binance, či Kraken

Dnes už aj niektorí online brokeri, vrátane Robinhood či Revolut ponúkajú možnosť dogecoiny nakúpiť. Samozrejme okrem bežných aktív, ako sú akcie, podielové fondy a dlhopisy.

Síce neponúkajú toľko kryptomien ako burzy, no dogecoin je dostupný. Aj v tomto prípade však platí, že je najlepšie ak sa po zakúpení dogecoinov, presunú coiny do kryptopeňaženky. Samotné peňaženky majú mnoho podôb a výhod. Od online služieb ponúkaných burzami, až po aplikácie v smartfónoch. 

Peňaženky je možné zabezpečiť si súkromným heslom a keďže sú coiny držané mimo burzy, vytvára sa tak ďalšia pomyselná vrstva ochrany proti hackerom. Predtým, ako cena dogecoinu raketovo stúpla, bolo možné jednotlivé coiny tejto meny získať len na základe splnenia jednoduchých online úloh. Išlo o úlohy typu sledovania reklamy, či akýsi prieskum trhu. 

Technická analýza

Technická analýza je spôsob analýzy aktív s cieľom predikcie budúceho vývoja ich cien prostredníctvom rôznych technických metód. UPOZORNENIE: v žiadnom prípade sa nejedná o finančné poradenstvo, a preto investujte podľa vášho uváženia.

Poplatky 

Iba od decembra 2020 do januára 2021 sa poplatky za transakcie vzťahujúce sa na dogecoin zvýšili o viac ako 1500 percent. Ide poplatky, ktoré sa hradia tým, ktorí kryptomeny ťažia.

Tieto poplatky sú spojené s prijatím každej transakcie a k zvýšeniu nákladov môže dôjsť v prípade, keď sa zvýši počet používateľov. Systém blockchain má obmedzený priestor na spracovanie všetkých transakcií a tak dochádza k jeho preťaženiu. 

Rastúce transakčné poplatky predstavujú počet transakcií Dogecoin, ktoré čakajú na spracovanie, no zároveň pôsobia dosť stimulujúco. Pretože pre ťažiarov kryptomien je najefektívnejšie a najpriaznivejšie spracovávať predovšetkým veľké transakcie. Zvýšenie poplatkov kryptomeny Dogecoin jednak súvisí s nárastom počtu jednotlivých transakcií, no taktiež aj s Elona Muska začiatkom roka 2021.

Recenzia-Dogecoin

Je dogecoin dobrou investíciou?

Keďže neexistuje žiadne obmedzenie v počte dogecoinov a každý deň sa na trh uvoľňujú milióny nových dogecoinov, existuje len veľmi malá motivácia držať túto kryptomenu dlhodobo.

Hodnota bitcoinu naďalej rastie, pretože systém má doživotný limit na počet coinov, ktoré je možné vytvoriť. Dodge je v skutočnosti menej ako bitcoin a viac ako DASH alebo bitcoinová hotovosť, kde je expresným cieľom mena výdavkov. 

Historicky bola hodnota dogecoinu za jeden coin veľmi nízka. Približne 0,003 dolára za jeden coin po väčšinu roka 2020, takže ľudia ich radšej posúvali ďalej. Užívatelia sociálnych platforiem ako Reddit, Twitter či Facebook, využívajú dogecoiny prevažne na   vzájomné odmeňovanie. Zisky, ktoré boli zaznamenané v roku 2021 nemusia byť dlhodobo udržateľné.

Záver

Dogecoin mnohých prekvapil a jednoznačne v krypto priestore zaujal. Dokonca aj po počiatočnom ošiale spôsobenom Elonom Muskom, naďalej zostáva v top dvadsiatke a prevyšuje úžitkové tokeny, ako sú napríklad Filecoin či Vechain. Napriek jeho priaznivým bilanciám je jeho cena brzdená nekontrolovateľnou infláciou, čo sa pravdepodobne tak skoro nezmení. 

Samotná komunita sa na margo tejto skutočnosti vyjadrila, že si želá udržať vysokú mieru inflácie, aby si udržala nízku cenu, aby tak mohla byť využívaná vo väčšej miere. Z tohto dôvodu dogecoin nie je vhodný ako uchovávateľ hodnoty.  

Trh kryptomien je vo všeobecnosti veľmi riskantný a premenlivý. Samotný Dogecoin má nesmiernu tendenciu vzhľadom na jeho neobmedzenú ponuku veľmi kolísať. Veľmi rýchlo vyskočí na nové maximum.

V závislosti je to spôsobené najmä tým, že mnohí veľkí magnáti doge držia, čo môže zase viesť k cenovej manipulácii. Preto je asi najlepším riešením vnímať doge ako dočasnú kryptomenu, ktorej budúcnosti je veľmi nejasná a zahmlená. 

Často kladené otázky

Koľko dogecoinov je v obehu?

Počet transakcií za dvadsaťštyri hodín je približne 32 919. priemerné poplatky sa pohybujú okolo 0,179928 amerických dolárov. Celková hodnota meny sa dosť odvíja kvôli tomu, že ide o Memecoin. Pôvodne vznikol ako virálna meme paródie psa Shiba Inu. 

Čo sa stalo s Dogecoinom v roku 2017?

Zatiaľ čo mnohé digitálne aktíva v druhom štvrťroku 2017 rástli, ceny doge klesli pod 0,001 USD. Až koncom roka, približne od novembra sa začal doge výraznejšie mobilizovať. Stalo sa tak potom, čo kryptomenu podporili významnejší investori, ako napríklad Elon Musk.

Mohlo by vás zaujímať:Mozilla je kritizovaná tvorcom Dogecoinov za pozastavenie darovania kryptomien

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 1

Ešte žiadne hodnotenie!

marek kalina

Marek je všestranný človek, ktorý sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Zdielaj to: