Akcie klesajú kvôli obavám z inflácie, sadzieb, vírusov: Súhrn udalostí na trhoch

Od septembra akcie zaznamenali najdlhšie obdobie strát, keďže vyhliadky na vyššie sadzby a infláciu znepokojili svetové trhy. Náladu zhoršili aj niektoré varovania spoločností pred negatívnymi vplyvmi variantu koronavírusu omikron.

Index S&P 500 klesol piaty deň po sebe, pričom spoločnosti s najvyššou kapitalizáciou/akciami (megacaps) ako Apple Inc. a Amazon.com Inc. sa prepadli o viac ako 2 %.

index s&p 500
Zdroj: Yahoo finance

Niektoré z najšpekulatívnejších častí trhu znášali najväčšiu ťarchu predajov. Vlajkový fond ARK Innovation Cathie Woodovej sa prepadol až o 5,1 %, čím jeho päťdňový prepad presiahol 17 %.

Spoločnosti GameStop Corp. a AMC Entertainment Holdings Inc. znížili takzvané meme akcie. Bitcoin bol na ceste k najhoršiemu začiatku od roku prvých dní digitálnej alternatívy peňazí.

Výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov sa pohybovali blízko 1,8 %.

Rýchlo sa šíriaci vírus omikron zvyšuje obavy o príjmy podnikov. Spoločnosť Lululemon Athletica Inc. sa prepadla po tom, čo výrobca nohavíc na jogu varoval, že finančné výsledky budú na spodnej hranici jeho predchádzajúcich prognóz, a uviedol, že variant koronavírusu obmedzuje jeho činnosť.

Zdroj: Lululemon

Torrid Holdings Inc. sa prepadol po tom, čo sa tomuto maloobchodnému predajcovi  dámskeho oblečenia nadmerných veľkostí nenaplnila prognóza vyšších tržieb z predaja, pretože omikron spôsobil výpadky práce jeho zamestnancov.

Trhy čelia vyššej volatilite, keďže sa sťahuje pandemická likvidita, ktorá vytlačila akcie na rekordné maximá.

Podľa Goldman Sachs Group Inc. Federálny rezervný systém tento rok pravdepodobne štyrikrát zvýši sadzby a v júli, ak nie skôr, začne proces svojej bilancie. Očakáva sa, že kľúčový ukazovateľ americkej inflácie.

Účinok Fedu

Ako sa index S&P 500 vyvíja v cykloch zvyšovania sadzieb Fedu (Federal Reverse System skrátene FED).

“Trh trochu zaskočila skutočnosť, že Fed sa možno chystá riešiť infláciu priamo a prijať ešte jastrabejší prístup,” povedala Fiona Cincotta, hlavná analytička finančných trhov v spoločnosti City Index. “To sa odráža v tom, že opäť klesajú akcie technologických spoločností s vysokým rastom.”

Za posledné tri desaťročia prebehli štyri odlišné obdobia cyklov zvyšovania sadzieb zo strany Fedu. Podľa spoločnosti Strategas Securities patria technológie, ktoré boli pod tlakom v súvislosti s vyhliadkami na skoršie a rýchlejšie zvyšovanie sadzieb, počas týchto cyklov v priemere medzi najvýkonnejšie sektory.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Hodnotení: 0

Ešte žiadne hodnotenie!