Sporiaci účet Prima banka

Sporiaci účet Prima banka patrí medzi tie s najvyšším percentuálnym zhodnotením, ponúka úrokovú sadzbu až 5 % ! Je možné získať až tak vysoký úrok? Aké sú podmienky ? Pozrime sa teda spolu na jeho detaily.

Čo sa dozviete v tomto článku?

 1. Základné informácie sporiaci účet Prima banka
 2. Sporiaci účet k bežnému účtu
 3. Sporenie k Detskému účtu
 4. Poplatky Prima banka
 5. Ako získať úrokovú sadzbu 5% ?
 6. Výhody a Nevýhody Sporiaceho účtu 
 7. Kalkulačka sporenia
 8. Sporiaci účet Prima banka recenzia

Základné informácie sporiaci účet Prima banka

Sporiaci účet Prima banka prináša vysokú úrokovú sadzbu, až vo výške 5 % ročne. Klient ju má garantovanú počas celej doby, počas ktorej si zhodnocuje svoje finančné prostriedky. Tento účet je možné založiť si s minimálnym vkladom 10 EUR.

Prima banka ponúka tri typy Sporiacich účtov, ktoré sa viažu konkrétne buď na bežný, študentský alebo detský účet. Po ukončení sporenia prevedie banka finančné prostriedky bezhotovostne na jeden z týchto účtov.

Viac o sporiacom účte s 5 % zhodnotením sa dozviete na stránke banky.

Sporiaci účet k bežnému účtu

Tieto podmienky sporenia platia pre Sporenie k Osobnému účtu a Študentskému účtu. V prípade Sporenia k Osobnému účtu musí mať klient viac ako 18 rokov a Sporenie k Študentskému účtu si môže urobiť iba študent vo veku 15 – 26 rokov. Keďže je to sporenie k Osobnému účtu, klient musí mať zriadený osobný účet v Prima banke.

Sporenie k bežnému účtuPodmienky
Mesačná suma sporenia10 – 30 EUR
Doba sporenia12, 18, 24 mesiacov
Počet sporení k jednému bežnému účtu3
Sporiaci účet od Prima banky k bežnému účtu

Sporenie k Detskému účtu

Sporenie k Detskému účtuPodmienky
Mesačná suma sporenia10 – 20 EUR
Doba sporenia36, 60 mesiacov
Počet sporení k jednému účtu1
Sporiaci účet od Prima banky k detskému účtu

Poplatky Prima banka

Sporiace účty si  môžete bezplatne zriadiť prostredníctvom Internet bankingu alebo pomocou aplikácii v smartfóne, ktorá má názov Peňaženka. Vedenie účtu je tak isto zadarmo. Poplatky sa však platia za vedenia konkrétnych bežných účtov, na ktoré sú dané sporiace účty viazané.

Prinášame Vám prehľad poplatkov za vedenie týchto bežných účtov:

Poplatky Prima bankaVýška poplatku
Typ bežného účtuMesačný poplatok
Osobný účet4,90 EUR
Študentský účet0 EUR / 1,90 EUR
Detský účet0 EUR

Banka je ochotná vrátiť poplatky za daný mesiac klientovi pri splnení nasledujúcich podmienok:

 • Osobný účet – klient musí mať priemerný denný zostatok na účte viac ako 10 000 EUR.
 • Študentský účet – výška priemerného denného zostatku musí byť viac ako 1 000 EUR alebo kým nedovŕši 20 rokov.

Priemerný denný zostatok na účte sa pritom vyčísli ako:

súčet kreditných zostatkov za jednotlivé dni / počet dní v mesiaci

V prípade predčasného výberu finančných prostriedkov zo sporiaceho účtu, t. j. pred uplynutím doby sporenia, ktorú si klient stanovil, je poplatok 100 % z úrokov, ktoré boli klientovi naakumulované. To znamená, že dostanete iba svoj vklad, ktorý ste vložili.

Ako získať úrokovú sadzbu 5% ?

Určite si väčšina z vás kladie otázku, ako je to možné, že Prima banka ponúka úrokovú sadzbu 5 %, keď ostatné banky ponúkajú sadzby 0,00 % alebo 0,01 %.

Okrem podmienok, ktoré sme uviedli vyššie (osobný účet v Prima banke, mesačná suma sporenia, doba sporenia, maximálny počet sporení k jednému účtu), si klient musí uvedomiť nasledujúce skutočnosti:

 • za osobný účet je potrebné platiť mesačný poplatok – viď. sekcia Poplatky
 • úrok sa pripisuje koncom mesiaca
 • sporiť môže iba také množstvo peňažných prostriedkov, ktoré si vopred dohodnete s bankou a musíte vkladať pravidelne (jednorázové vklady nie sú povolené), bez vynechania nejakého mesačného vkladu 
 • ak je maximálny počet sporení k jednému účtu 3, v tom prípade môžete vložiť spolu iba 90 EUR za jeden mesiac, a to maximálne 30 EUR na 1 sporenie
 • doba sporenia je fixne daná (12, 18 ,24 mesiacov), nemôžete ju prekročiť 

Ako investovať v čase recesie? Prečítajte si náš článok.

Ak si prepočítate výšku vkladov + dobu sporenia + ponúkaný úrok a zohľadníte tam aj poplatok za vedenie účtu, ktorý musí klient platiť každý mesiac, prídete na to, že namiesto nasporených peňazí bude výsledné sporenie v mínusových číslach. 

Síce banka ponúka najlepšiu úrokovú sadzbu na sporenie, avšak pri splnení všetkých podmienok je tu stále poplatok za bežný účet, ktorý spôsobí negatívny vplyv na výsledok sporenia.

Pozrite si článok najlepšie sporiace účty pre porovnanie s ostatnými bankami.

Výhody a nevýhody Sporiaceho účtu v Prima banke

Pre koho je teda tento účet vhodný? Pre klientov, ktorí už osobný účet v banke majú kvôli iným službám banky (napr. hypotéka), nevadí im pravidelné investovanie v menších čiastkach a sú stotožnení s viazanosťou ich peňazí.

Naopak, tento účet by asi nebol vhodný pre tých, ktorí majú osobný účet v inej banke, investujú radšej jednorazovým vysokým  vkladom, nechcú byť zaviazaní k nejakej konkrétnej dobe sporenia alebo nechcú pravidelne sporiť tou istou sumou.

Výhody ✅Nevýhody ❌
5 % úroknevýhodný, ak nemáte bežný zadarmo
sporenie už od 10 €
vedenie zadarmo
5 % úrok s prima banka
Tak čo prisadnete si aj vy do električky s 5 % úrokom?

Kalkulačka sporenia za odmenu platby kartou

Prima banka na svojej stránke ponúka kalkulačku, prostredníctvom ktorej si viete vypočítať predpokladanú odmenu, ktorú získavate za platby kartou. Táto odmena predstavuje 0,5 % z danej sumy.

Chceli by ste investovať do krytomien , najprv si prečítajte tento článok.

Sporiaci účet Prima banka recenzia

Sporiaci účet s 5 % zhodnotením je výhodný pre klientov, ktorý majú v banke vedený bežný účet bezplatne. Výhodnejší je v prípade, že chcete sporiť 3 sporiacimi účtami v hodnote 90 € . Veľkou nevýhodou je, že prídete o všetky úroky v prípade, že tieto peniaze vyberiete pred dobou viazanosti.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Hodnotení: 0

Ešte žiadne hodnotenie!