Aký má EÚ pohľad na kryptomeny? 

Kryptomeny sú populárne po celom svete, ale najväčší objem transakcií v roku 2021 zaznamenala Európa. Aj napriek tomu Európska centrálna banka (ECB) kritizuje kryptomeny. Tvrdí, že sú nehospodárne a že dávajú priestor nelegálnym aktivitám. Stojí si za názorom, že jej digitálne euro je tá správna cesta pre EÚ. 

Ktoré európske krajiny sú najpriateľskejšie ju kryptomenám? 

Ak ste investovali do kryptomien, určite viete, že daň z profitu sa líši v závislosti od krajiny v ktorej žijete. Možno ste predpokladali, že najlepší daňový systém nájdete v krajinách ako Singapur alebo Dubaj. Najnovší rebríček vás pravdepodobne prekvapí.

Na čele tohto rebríčka nájdete Nemecko a to nielen v Európe, ale dokonca v celosvetovom rebríčku. Európske krajiny nie sú tým pádom až tak proti kryptomenám ako si mnohí myslia.

Pozrite sa s nami na krajiny s najlepšími daňovými systémami pre kryptomeny: 

🇩🇪 Nemecko (DE)

V minulosti prvenstvo v podporovaní technológií kryptomien držal Singapur, no v najnovšom prieskume ho Nemecko predbehlo. Čomu môže Nemecko ďakovať za toto novozískané prvenstvo? 

Obyvatelia Nemecka nemajú povinnosť platiť dane zo ziskov z kryptomien do výšky 600 €. V prípade, že držíte kryptomeny dlhšie ako rok, platenie daní z tejto investície nie je povinné. Nezáleží ani na tom, či ste zisk z kryptomien dosiahli obchodovaním alebo stakingom. 

Ak ste však kryptomeny ťažili, táto aktivita je zdaniteľným príjmom. Náklady na vybavenie a zdroje si však môžete odrátať pri platení daní.

🇵🇹 Portugalsko (PT)

Portugalsko je známe nulovými daňami na kryptomeny. Do určitej miery sa preto stalo daňovým rajom mnohých krypto investorov. Kryptomenová scéna sa v Portugalsku rozširuje každým rokom, preto sa chystá na zisk z kryptomien nastaviť daň. Realizácia tohto kroku však určite ešte nejakú dobu potrvá. Dovtedy Portugalsko ostane umiestnené vysoko v tomto rebríčku.

Prečítajte si článok: Koniec kryptomenového raja v Portugalsku

🇸🇮 Slovinsko (SI)

Slovinsko má k daniam z kryptomien trochu iný prístup. Slovinci sa nemôžu chváliť nulovými daňami, ale v porovnaní s väčšinou európskych krajín sú na tom aj tak výborne.

V Slovinsku je stanovená 10% daň zo zisku z kryptomien, no povinná je len pri zisku vyššom ako 15 000 €.

Čo sa týka ťažby kryptomien, táto aktivita je zdanená rovnako ako akýkoľvek iný príjem fyzických osôb. 

🇸🇰 Aké sú dane z kryptomien na Slovensku? (SK)

V porovnaní s predchádzajúcimi krajinami, Slovensko nie je ani zďaleka tak priateľské ku kryptomenám. Ak ste občanom Slovenska, môžete očakávať daň zo zisku z kryptomien vo výške minimálne 15%. Výška dane záleží od výšky vášho zisku a toho, či ste fyzická alebo právnická osoba.

 1. Fyzická osoba (FO)
Výška ziskuVýška dane
menej ako 37 981,94 €19% + 14% daňové odvody
viac ako 37 981,94 €25% + 14% daňové odvody
 1. Fyzická osoba podnikateľ 
Výška ziskuVýška dane
ročný príjem menej ako 49 790 €15% + zdravotné a sociálne odvody
ročný príjem viac ako 49 790 €21% + zdravotné a sociálne odvody
 1. Právnická osoba (PO)
Výška ziskuVýška dane
ročný príjem menej ako 49 790 €15%
ročný príjem viac ako 49 790 €21%

Najnovšie regulácie kryptomien v EÚ

V roku 2022 prijala Európska únia dve kľúčové nariadenia: 

 1. Transfer of Funds Regulation (ToFR)
 2. Markets in Crypto-Assets (MiCA)

Transfer of Funds Regulation (ToFR)

Táto regulácie je zameraná na problematiku rizík prania špinavých peňazí cez kryptoaktíva.

Prijaté opatrenia: 

 1. Všetky transakcie kryptoaktív bez ohľadu na ich hodnotu a objem budú musieť byť spojené so skutočnou identitou.
 1. Burzy, na ktorých je možné obchodovať s kryptomenami budú musieť zhromažďovať informácie o vystavovateľoch a prijímateľoch transakcií. 
 1. Každá spoločnosť členských štátov EÚ poskytujúca služby, ktoré súvisia s kryptomenami budú povinne zaradení pod existujúcu smernicu o boji proti praniu špinavých peňazí (AML)
 1. Kryptomenové neúschovné peňaženky budú povinné zhromažďovať a uchovávať informácie o transakciách svojich zákazníkov.
 1. Pri obchodovaní so subjektmi mimo EÚ sa uplatňujú posilnené opatrenia na dodržiavanie predpisov.

Smernica ToFR vyvolala pobúrenie medzi zástancami kryptomien z dôvodu, že vyžaduje zhromažďovanie a uchovávanie informácií o všetkých zákazníkoch kryptomenových peňaženiek.

Markets in Crypto-Assets (MiCA)

MiCA je kľúčovým legislatívnym návrhom EÚ. Schválilo ho všetkých 27 členských štátov. 

Prijaté opatrenia: 

 1. The European Securities and Market Authority (ESMA) a European Bank Authority majú právo zakázať alebo obmedziť predaj a marketing kryptoaktív burzami.
 1. ESMA vypracuje metodiku a indikátory udržateľnosti, aby bolo možné merať a kontrolovať vplyv kryptomien na životné prostredie.
 1. Orgán ESMA bude dohliadať na burzy regulované mimo krajín EÚ.
 1. Burzy, ktoré ponúkajú kryptoaktíva, budú podliehať regulácii o praní špinavých peňazí a sú povinné niesť zodpovednosť za straty spôsobené ich zákazníkom v prípade hackerských útokov alebo prevádzkových porúch. 
 1. Burzy sú povinné izolovať aktíva klientov od svojich.
 1. Burzy sú povinné upozorniť investorov na riziko strát a vysokej volatility.
 1. Stablecoiny budú povinné mať rezervy na pokrytie všetkých zásob tokenov, ktoré musia byť plne chránené.

Padol aj návrh na zákaz mechanizmu proof-of-work, čo vyvolalo obrovskú publicitu MiCA v lete 2022. Táto kontroverzia nakoniec spôsobila odstránenie tohto návrhu zo smernice. Dôvodom bol negatívny vplyv tohto mechanizmu na životné prostredie. 

Ustanovenie celej smernice v praxi môže podľa odborníkov trvať minimálne 2 a pol roka.

Aký je postoj Európskej centrálnej banky k digitálnemu euru a CBDC?

ECB sa snaží presadiť digitálne meny centrálnej banky (digitálne euro), no opovrhujú klasickými kryptomenami (Bitcoin, Ethereum, atď.)

Európska centrálna banka zverejnila štyri prieskumy a analýzy, v ktorých sú agrumenty založené v prospech digitálnych mien centrálnej banky (CBDC) a proti kryptomenám.

Hlavné argumenty týchto prieskumov sú: 

 1. Stablecoiny sú nepraktické a nevhodné ako náhrada bežných platobných metód.
 2. Nevýhoda kryptomien je, že často ich ľudia vlastnia bez KYC (Know Your Customer).
 3. CBDC sú lepšou verziou kryptomien v každom ohľade.
 4. Proof-of-work systém je nebezpečný pre životné prostredie.

ECB robí všetko preto, aby pretlačila digitálne euro do popredia virtuálneho finančného sveta a klasické kryptomeny sú pre ňu obrovskou prekážkou. 

Najsilnejším argumentom je vplyv Bitcoinu na životné prostredie. Proti tomuto argumentu je však ľahké oponovať. A to práve tým, že existujú aj kryptomeny, ktoré nevyužívajú systém proof-of-work, ale proof-of-stake. Tie nie sú hrozbou pre životné prostredie, pretože nepotrebujú externé ťaženie, aby mohli fungovať. 

Má Európska centrálna banka vplyv na vývoj cien kryptomien? 

Aj napriek tomu, že EÚ má najväčší objem transakcií kryptomien na svete, zvyšovanie sadzieb a pretláčanie smerníc ECB nemá veľký vplyv na ich cenu. Tieto nariadenia sa vždy odrážajú na cene eura, no ceny kryptomien sa nepohli. Toto sme mohli pozorovať v lete 2022. 

Záver

🇪🇺 Európska únia je veľmi často vykresľovaná ako neinovatívna a zaplnená byrokraciou. Tieto tvrdenia sú však niekedy naozaj zaslúžené. Kryptomeny v Európe bojujú ťažký boj proti Európskej centrálnej banke, ktorá sa za každú cenu snaží presadiť svoje digitálne euro a zbaviť sa vplyvu klasických kryptomien. 

Čo sa týka jednotlivých krajín, niektoré sú kryptomenám veľmi otvorené a ich daňové režimy v tejto oblasti sú priam banálne. Kryptomeny naberajú na popularite a sprísňujúce sa regulácie EÚ im v tom zatiaľ absolútne neprekážajú.

Mohlo by vás zaujímať: Ak plánujete investovať do kryptomien prečítajte si článok “Do ktorej kryptomeny investovať

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 2

Ešte žiadne hodnotenie!