Bitcoinové NFT – Čo to je a ako fungujú?

Ak sa nejaký čas už pohybujete vo sfére kryptomien, určite ste už počuli o NFT (non-fungible tokeny). Sú to digitálne aktíva, ktoré sú súčasťou blockchainu ako tokeny. Môžu to byť kresby, hudba, herné predmety alebo iná digitálna tvorba. 

Každý NFT je jedinečný, vďaka čomu môže nabrať na hodnote. Najrušnejším blockchainom pre obchodovanie s NFT je Ethereum. Mnoho ďalších blockchainov taktiež podporuje NFT, vrátane toho Bitcoinového. Ten však nebol navrhnutý za týmto účelom. To však jeho vývojárov nezastavilo a stále pracujú na rozšírení funkčnosti aj tejto sféry BTC blockchainu.

Čo sú Bitcoinové NFT?

Bitcoinové NFT sú nezameniteľné tokeny v blockchaine Bitcoinu. Vytvárajú sa prostredníctvom procesu zápisu pomocou protokolu Ordinals. Každý Bitcoin NFT má svoje vlastné sériové číslo alebo v tomto prípade ordinál, ktorý je vytlačený na jednom satoshi. Vďaka tomuto jedinečnému číslu je každé z týchto digitálnych aktív vzácne a jedinečné.

Ich vznik bol umožnený vďaka niekoľkým vylepšeniam blockchainu za posledných niekoľko rokov vrátane projektov SegWit, Taproot a rôznych platobných kanálov Layer2. Tieto vylepšenia štandardizovali vzhľad zložitých transakcií a zakódovaných podpisov tak, aby ich bolo ťažšie identifikovať, čím sa rozšírili možnosti blockchainu a znížil objem každej transakcie.

Protokol Ordinals bol spustený v januári 2023. O mesiac neskôr spoločnosť Yuga Labs oznámila spustenie svojej vlastnej kolekcie Bitcoinových NFT s názvom TwelveFold

Často sa označujú aj ako Bitcoin Ordinals a Ordinal NFTs.

Zistite viac: Blockchain čo to je a ako chráni naše kryptomeny?

Ako fungujú?

Každý z týchto NFT má v sebe zapísaný satoshi s jedinečným sériovým číslom. Preto má každý satoshi individuálnu identitu, ktorá umožňuje jeho výmenu a sledovanie. (1BTC = 100 000 000 satoshi)

Na vytvorenie Bitcoinového NFT  je potrebné získať prístup do Bitcoin Core a synchronizovať sa s bitcoinovým uzlom. Potom si vytvoríte peňaženku Ordinals Wallet a vložíte si do nej ľubovoľné množstvo satoshi. Klient „ord“ musí byť nainštalovaný na bitcoinovo uzle, aby bolo možné zapísať satoshi a vytvoriť NFT Ordinal. Alternatívnou metódou je vytvorenie Bitcoin NFT pomocou OrdinalsBot alebo Gamma, ktoré túto činnosť podporujú bez použitia kódu.

Zatiaľ čo na iných blockchainoch je možné obchodovať s NFT na rôznych burzách, Bitcoinové NFT zatiaľ nie je možné nájsť na ekvivalentných miestach. Namiesto toho si ich zatiaľ môžete vyhľadať len v Discord skupinách alebo na Telegrame. Toto naznačuje faktu, že ešte sa nedostali do rúk širokej verejnosti a postupne naberajú na popularite aj bez vlastného trhoviska.

Prečo naberajú na popularite? 

V priebehu niekoľkých týždňov po ich spustení bolo v blockchaine niekoľko stoviek tisíc bitcoinových NFT, ktorých počet každým dňom rastie. To svedčí o ich veľkej atraktivite pre investorov a o potenciálnom dopyte verejnosti po nich. 

Ordinály využívajú technológiu čiastočne podpísaných bitcoinových transakcií (Partially Signed Bitcoin Transaction – PSBT), ktorá je bezpečná a dôveryhodná. Atomické výmeny (Atomic Swaps) sa realizujú bez sprostredkovateľa za 2,7 % trhový poplatok. Čoskoro budú tvorcovia bitcoinových NFT profitovať zo 4,2 % licenčného poplatku, čo pravdepodobne povedie k ich ďalšiemu nárastu popularity.

Kontroverzia okolo Bitcoinových NFT

Kryptomenová komunita je od spustenia Bitcoin NFT v pozore, ale nie všetka pozornosť je pozitívna. Od svojho založenia v roku 2009 sa bitcoinový blockchain používal predovšetkým na bitcoinové transakcie. Niektoré dôvody sú jeho jedinečná sieťová štruktúra a obmedzená veľkosť blokov.

Zatiaľ čo v komunite nadšencov kryptomien panuje značné nadšenie z Bitcoinových NFT, niektorí kritici sa obávajú ich vplyvu na transakcie BTC. Keďže niektoré NFT sú súčasťou hier, zvukových klipov či obrázkov, veľkosť súborov môže byť podstatne väčšia ako veľkosť súborov pre finančné údaje potrebné na transakcie. S väčším dopytom po blokovom priestore sa mnohí obávajú, že sa predĺži čas potvrdenia bitcoinovej transakcie

O koľko sa zväčšil priemerný BTC blok?

Až do nedávneho spustenia NFT na BTC blockchaine bola priemerná veľkosť jedného bloku okolo 1,5 MB, čo je hodnota, ktorá bola po spustení NFT nahradená veľkosťou bloku až 4 MB

Niektorí členovia komunity Bitcoinu sa obávajú, že náklady a požiadavky na prevádzku uzla blockchainu môžu kvôli takýmto veľkým transakciám prudko vzrásť. Zástancovia NFT však tvrdia, že bloky musia byť plné, aby sa zachovala bezpečnosť siete Bitcoin. Hoci sa poplatky môžu zvýšiť, títo zástancovia tvrdia, že bezpečnejšia sieť za tieto náklady stojí.

Bitcoinové NFT vs. Ethereum NFT – Aký je rozdiel?

Bitcoinové NFT sa od ethereových NFT a iných líšia niekoľkými zásadnými spôsobmi. Napríklad Bitcoinové NFT sú digitálne artefakty v reťazci, ktoré sú autentické a jedinečné. Vďaka protokolu Ordinals sú nápisy na Bitcoin NFT nemenné. 

Okrem toho sa celý dátový súbor bitcoinových NFT nachádza priamo na blockchaine, v porovnaní s Ethereum NFT, ktoré sú mimo neho a môžu byť zmenené alebo vymazané, pretože metadáta pre Ethereum NFT zvyčajne obsahujú odkaz na súbor, a nie samotný súbor. Výnimkou je, keď sú NFT v blockchaine Ethereum auditované. Vtedy sú taktiež nemenné.

Navyše poplatky za Bitcoinové NFT sú založené na veľkosti súboru a obsah sa nikdy nemôže stratiť. Keďže sú však NFT Ethereum mimo blockchainu a uložené na IPFS, ich obsah sa môže vo vzácnych prípadoch stratiť. Ďalším dôležitým rozdielom je, že PSBT umožňuje výmenu bitcoinových NFT bez tretej strany. Na druhej strane, Ethereum NFT sa vymieňajú pomocou sprostredkovateľských platforiem s neobmedzeným povolením.

Mohlo by vás zaujímať: Ako chrániť svoje kryptomeny v roku 2023?

Ako s nimi obchodovať?

NFT na BTC blockchaine sa dajú kúpiť a predať len s peňaženkami, ktoré sú kompatibilné s vylepšením Taproot. Medzi ne patria peňaženka Hiro, Xverse a peňaženka Ordinals. Je dôležité si uvedomiť, že trhy s NFT sú peer-to-peer neregulované trhy a ich používatelia sú vystavení podvodom. Z tohto dôvodu by sa všetky obchody s bitcoinovými NFT mali starostlivo zvážiť.

Aj keď pri obchodovaní s Bitcoin NFTs musíte dávať pozor, proces je relatívne jednoduchý. Môžete si vybrať, či to budete robiť cez špecializované servery Bitcoin Ordinals Discord, ktoré môžu byť o niečo rizikovejšie, alebo na trhoch s Bitcoin NFT, ako je napríklad trh s Magic Eden, Generative.xyz alebo Gamma.io.

Trhovisko Magic Eden je jedným z najnovších trhovísk NFT, ktoré sa pridali k ponuke predaja Bitcoin Ordinals. Ak chcete obchodovať s Bitcoin Ordinals na Magic Eden, stačí pripojiť kompatibilnú peňaženku a prezerať si dostupné kolekcie Bitcoin NFT.

Sú Bitcoinové NFT dobrá investícia?

Bitcoin Ordinals nie sú prvým pokusom o NFT na blockchaine Bitcoinu, ale odlišujú sa vďaka svojim podpisom na satoshi. Súbor pre bitcoinový NFT žije na blockchaine, a to z nich robí novinku vo svete NFT. Mnohí ľudia považujú bitcoinové NFT za budúcnosť, pretože sú priamo na reťazci. Vzhľadom na faktor novoty bitcoinových NFT však pre ne zatiaľ neexistuje špecializovaný trh. Okrem toho sa stále vyvíja štruktúra licenčných poplatkov a pracuje sa na ďalšom vývoji. To zatiaľ dáva ostatným existujúcim blockchainom náskok.

Napriek tomu sa niektorí ľudia domnievajú, že mnohé projekty Ethereum NFT sa v budúcnosti prepoja so sieťou Bitcoin. Okrem používania nápisov na bitcoinových NFT môžu byť tieto tokeny vnímané ako legitímnejšie z dôvodu bezkonkurenčnej reputácie a dominancie trhu Bitcoinu. Aj keď v súčasnosti existujú kontroverzie okolo NFT aj priamo na BTC blockchaine, vývojári môžu tieto obavy v budúcnosti rozumne riešiť. Vzhľadom na to môžu byť bitcoinové NFT solídnou investíciou.

Zistite viac: Aký je hashrate Bitcoinu?

Zhrnutie

Ethereum a iné populárne blockchainy už roky podporujú NFT, vytvárajúc infraštruktúru a trhy s NFT. Bitcoin však donedávna zostával blockchainom bez podpory pre tieto tokeny. Nové NFT Bitcoinu sa od ostatných NFT odlišujú zaujímavým spôsobom. Ich používanie protokolu Ordinals a ich ďalšie výrazné vlastnosti umiestňujú Bitcoinové NFT do budúcnosti s ich novými, na reťazci nezameniteľnými tokenmi.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 1

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

  • Marek Kalina

    Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Zdielaj to: