Ferrari začalo prijímať platby aj v kryptomenách

Talianska automobilová spoločnosť Ferrari, ktorá v roku 2022 predala 13 200 automobilov s cenami presahujúcimi 200 000 Eur a dosahujúcimi až 2 milióny Eur, má novinku. V USA umožňuje nákup luxusných automobilov vlastnej značky prostredníctvom kryptomien.

Túto možnosť spoločnosť pripravuje aj pre svojich európskych zákazníkov. Spoločnosť Ferrari plánuje rozšíriť systém platieb a prijímať platby aj v kryptomenách do prvého štvrťroka 2024 v Európe a následne pokračovať v tomto systéme v ďalších oblastiach, kde sú kryptomeny legálne akceptované ako spôsob platby.

Európa, Stredný východ a Afrika sú pre automobilku najväčším tržným regiónom, ktorý v prvej polovici tohto roka tvoril 46%-ný podiel z celkovej dodávky automobilov spoločnosti. Z tohto hľadiska je zmysluplné umožniť platby kryptomenami aj v týchto oblastiach.

Spoločnosť Ferrari však kryptomeny držať neplánuje. BitPay, najväčší sprostredkovateľ platieb s kryptomenami, na ktorého sa automobilka obrátila, uskutoční okamžitú zmenu platby v kryptomenách na používanú menu, čím sa spoločnosť vyhne cenovým výkyvom u meniacich sa kryptomien.

Automobilová spoločnosť umožní vykonávať transakcie v Bitcoine (BTC), Ethere (ETH) a v jednom z najväčších stablecoinov a to v USDC.

BitPay bude aj naďalej zaisťovať, aby kryptomeny pochádzali z legitímnych zdrojov a neboli napojené na akúkoľvek trestnú činnosť, ako je napríklad financovanie terorizmu alebo daňové úniky.

V súvislosti s vysokou volatilitou kryptomien sa spravidla spoločnosti vyhýbajú ich používaniu pri realizácii platieb, pretože sú považované za nedostatočne praktické pre uskutočnenie obchodu. Navyše, pri platbe prostredníctvom kryptomien platia nejednotné regulácie v jednotlivých krajinách, čím sa aplikácia tohto spôsobu platby ešte o niečo komplikuje.

Enrico Galliera, riaditeľ marketingu a obchodu automobilovej spoločnosti uviedol, že nedôjde k zmene cien, ako ani k žiadnym poplatkom či prirážkam, v prípade, že sa zákazníci rozhodnú platiť prostredníctvom kryptomien.

Mnoho zákazníkov Ferrari investovalo finančné prostriedky do kryptomien, alebo do nich diverzifikovalo svoje portfólio. Spoločnosť Ferrari týmto spôsobom reaguje na zvyšujúci sa záujem o uskutočnenie platieb kryptomenami z radov zákazníkov automobilky ako aj jej predajcov.

Týmto sa spoločnosť zaradila k ďalším firmám, ako je Tesla, ktorá v roku 2021 umožnila nákup svojich elektrických automobilov prostredníctvom Bitcoinov. Táto unikátna možnosť bola však následne pozastavená zo strany Elona Muska, CEO spoločnosti Tesla, z dôvodu obáv z dopadu vysokej spotreby elektriny pri ťažbe tejto kryptomeny.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Hodnotení: 0

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

  • Marek Kalina

    Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Zdielaj to: