Nehnuteľnosti vs. akcie: Čo je lepšia investícia?

Nehnuteľnosti vs. akcie: Čo je lepšia investícia? Mnoho investorov sa pri investovaní obracia na burzu akcií ako na miesto, kde investovali svoje peniaze. Investovanie do akcií je známou investičnou stratégiou, ale nie každý vie, že kúpa nehnuteľnosti sa taktiež považuje za investíciu.

Za správnych okolností ponúka nehnuteľnosť alternatívu, ktorá môže byť s nižším rizikom, alebo priniesť lepšie výnosy.

Čo sa dozviete v tomto článku?

 1. Investovanie do nehnuteľností
 2. Dopyt po nehnuteľnostiach a ceny nehnuteľností na Slovensku
 3. Výnos z prenájmu nehnuteľností
 4. Výhody investovania do nehnuteľností
 5. Nevýhody investovania do nehnuteľností
 6. Investovanie do akcií
 7. Výhody investovania do akcií
 8. Nevýhody investovania do akcií
 9. Záver

Investovanie do nehnuteľností 

Hypotéka vo všeobecnosti vyžaduje zálohu vo výške 20% až 25%, čo je investícia, ktorú potrebujete na investíciu do nehnuteľnosti.

V prípade tradičných investícií do nehnuteľností hovoríme o obytných nehnuteľnostiach – váš domov, nájomné nehnuteľnosti alebo dom, ktorý sa kupuje a potom zasa predáva za účelom zisku a komerčné nehnuteľnosti – sklady, kancelárske pristory, obchodné priestory.

Dopyt po nehnuteľnostiach a ceny nehnuteľností na Slovensku

Dopyt po nehnuteľnostiach podľa miestnych odborníkov na nehnuteľnosti naďalej rastie tak od domácich obyvateľov, ako aj od zahraničných investorov. Rastú aj ceny daných nehnuteľností. 

Ceny nehnuteľností na Slovensku v roku 2019 vzrástli medziročne o 3,34%. 

Ceny nehnuteľností na bývanie na Slovensku vzrástli v roku 2019 o 3,34% oproti predchádzajúcemu roku, z medziročného rastu o 5,36% v roku 2018, 2,93% v roku 2017, 6,59% v roku 2016, 2,71% v roku 2015 a 0,7% v roku 2014.

Aj keď v štvrtom kvartáli roku 2019, bývanie ceny nehnuteľností oproti predchádzajúcemu štvrťroku mierne klesli o 0,5%.

Vývoj cien nehnuteľností na bývanie v SR:

hodnota nehnuteľností na Slovensku

Výnos z prenájmu nehnuteľností

Hrubý ročný príjem z prenájmu, vyjadrený ako percento z kúpnej ceny nehnuteľnosti. To môže prenajímateľ očakávať ako návratnosť svojej investície pred zdanením, poplatkami za údržbu a inými nákladmi. Hrubý výnos z prenájmu bytu v Bratislave je 4,53%.

Nákupná cenaSadzba za mesiacVýnos
349 320 €1320€4,53%
Slovenská republika: typická kúpna cena bytu v centre mesta Bratislava, mesačný nájom (120 m2)

Výhody investovania do nehnuteľností

 • Ľahké pochopenie investovania do nehnuteľností. Stačí vám kúpiť nehnuteľnosť, postarať sa o správu údržby a pokúsiť sa o ďalší predaj za vyššiu hodnotu. 
 • Dlhodobé investovanie je bezpečnejšie. Voláme to aj „hypotéka“, pričom môžeme investovať do novej nehnuteľnosti s 20% alebo menej akontáciou a financovať zvyšné náklady na nehnuteľnosť. Investovanie do akcií s dlhmi je oveľa riskantnejšie a prísnejšie.
 • Toto investovanie môže slúžiť ako zabezpečenie proti inflácii. S vlastníctvom nehnuteľností sa vieme zabezpečiť financie proti inflácii, pretože hodnoty domov, a nájomné sa zvyčajne zvyšujú s rastúcou infláciou.
 • Daňové výhody. Majitelia domov môžu mať nárok na odpočet dane z hypotekárnych úrokov zaplatených až do určitej výšky z hypotekárneho dlhu. Existujú aj rôzne daňové úľavy.

Nevýhody investovania do nehnuteľností

 • Investovanie do nehnuteľností vie byť pracnejšie ako investovanie do akcií. Údržba nehnuteľností, najmä nehnuteľností na prenájom, nie je vôbec ľahká. Vyžaduje si oveľa viac vlastného kapitálu ako investovanie do akcií. 
 • Vysoká cena nehnuteľnosti a vysoká nelikvidita. Investovanie do nehnuteľností vyžaduje vysokú počiatočnú investíciu.
 • Vysoké transakčné náklady nehnuteľnosti. Na Slovensku máme jedny z najnižších transakčných nákladov (náklady spojené so zápisom do registra katastra, na realitnú kanceláriu…) Vyššie sú však pri investovaní v zahraničí napr. v Rakúsku.
 • Ťažšia diverzifikovateľnosť investícií do nehnuteľností. Je náročné diverzifikovať nákup nehnuteľností podľa miesta a typu, keďže ceny môžu v jednej oblasti klesnúť, zatiaľ čo v inej oblasti výrazne porastú. 
 • Návratnosť investície nie je istá. Aj keď ceny nehnuteľností narastajú, môže prísť podobná finančná kríza ako v roku 2008 alebo začínajúca korona- kríza v roku 2020. 

Investovanie do akcií

Pri investovaní je dôležité vybrať si, aké riziko je investor ochotný podstúpiť a následne sa rozhodnúť do čoho investovať. Uvedieme príklad:

Tatra banka zverejňuje výkonnosť fondov, pričom platilo, že s čím vyšším podielom akcií investovali, tým lepší výsledok dosiahli. Aktuálnu výkonosť fondov nájdete tu.

podielové fondy

Výhody investovania do akcií

 • Vysoká likvidita. Pri akciách je oveľa ľahšie získať hodnotu vašej investície kedykoľvek, pretože uskutočniť nákup alebo predaj môžete v akomkoľvek okamihu. 
 • Ľahšia diverzifikovateľnosť investícií do akcií. Vďaka akciám vieme vybudovať široké portfólio spoločností a odvetví za zlomok času. 
 • Menšie poplatky za transakcie. Po otvorení sprostredkovateľského účtu na nákup a predaj akcií, nie sme vystavení skoro žiadnym poplatkom, keďže väčšina brokerov znížila poplatky za obchodovanie na 0€. 
 • Možnosť zvýšenia svojej investície na daňovo zvýhodnených dôchodkových účtoch. Prostredníctvom týchto účtov môže vaša investícia rástla s odložením platenia dane alebo dokonca môže byť oslobodená od dane.

Nevýhody investovania do akcií

 • Ceny akcií sú omnoho volatilnejšie ako ceny nehnuteľností. Pohybujú sa nahor alebo nadol omnoho rýchlejšie ako nehnuteľnosti. Môže to mať za následok straty alebo nevýhodné predaje.
 • Daň z kapitálových výnosov. Pri predaji svojich akcií sa môže stať, že budete musieť zaplatiť túto daň. V prípade dlhšej držby akcií môžete však mať nárok na dane s nižšou sadzbou. 
 • Emočné rozhodovanie. Síce je možný ľahší nákup a predaj akcií ako pri nehnuteľnostiach, nie je dobré to robiť na základe emócií. Investori sa rýchlo rozhodnú predať a lepšia možnosť by bola stratégia nákupu a držanie akcií, pretože to by im prinieslo vyššie výnosy.

Záver

Nad ktorou možnosťou by sme sa mali rozhodnúť? Nehnuteľnosti vs. akcie: Čo je lepšia investícia? Ako investovať peniaze? Je výhodnejšie investovať len do nehnuteľností, alebo len do akcií?  Radíme Vám, ak máte možnosť, volte obe. 

Akcie môžu byť nebezpečné, ale z dlhodobého hľadiska sú dobré časy vyvážené zlými. Sú schopné dobre vyvážiť aj nájomné nehnuteľnosti. A keď akcie klesajú, rezidenčné nehnuteľnosti takmer vždy stúpajú. Nehnuteľnosti sú nelikvidné v porovnaní s akciami. Podielové fondy, ETF atď. môžete nakupovať a predávať okamžite. 

Je oveľa ľahšie diverzifikovať aj vaše investičné portfólio s akciami. Môžete rozdeliť 500 eur medzi tisíce spoločností, v každom regióne sveta, v každom priemysle, pri každom trhovom limite. Museli by ste mať veľké šťastie, ak by sa vám podarilo kúpiť nehnuteľnosť iba za iba 5000 eur ! 

Ak ste ostrieľaný investor, nehnuteľnosť na prenájom Vám začne okamžite zarábať. Výnos z akcií sa Vám vráti neskôr. Akcie, ktoré si dnes kúpite, neprinášajú pre vás významný príjem do 10, 20, 30 rokov.

Obe tieto možnosti investovania ponúkajú možnosť dobre zarobiť, avšak závisí na rôznych okolnostiach, ktoré je potrebné na trhu skúmať. 

Ak ste sa rozhodli investovať do akcií toto sú najlepší brokeri, ktorí spostredkujú ich nákup:

interactive-brokers-recenziaetoro_logoxtb_recenzia_logosaxo-bank-recenzia
5/55/53/54/5
Recenzia Interactive BrokersRecenzia eToroRecenzia XTBRecenzia Saxo Bank
Navštíviť stránkuNavštíviť stránkuNavštíviť stránkuNavštíviť stránku

Finančné rozdielové zmluvy (CFD) sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami dochádza k finančným stratám na 66 -78 % účtov retailových investorov. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy (CFD) fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Finančné rozdielové zmluvy (CFD) sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami dochádza k finančným stratám na 74 % až 89 % účtov retailových investorov. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy (CFD) fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Hodnotení: 0

Ešte žiadne hodnotenie!