Cypherock X1 hardvérová peňaženka – recenzia 2024 

V nasledujúcej recenzii sa dočítate o nováčikovi medzi krypto peňaženkami. Cypherock X1 je označovaná ako najbezpečnejšia hardvérová krypto peňaženka. V článku Cypherock X1 hardvérová peňaženka – recenzia 2024 Vám prezradíme, kto je za touto šikovnou vecičkou na uchovávanie kryptomien. A aj to, čo ju odlišuje od jej konkurencie.

Cypherock X1 – Základné informácie

Spoločnosť Cypherock je na trhu s hardvérovými peňaženkami relatívnym nováčikom. Svoj produkt spustila spoločnosť v otvorenej beta verzii v roku 2022 a jeho úplné spustenie sa uskutoční v roku 2023. Oficiálny názov tohto produktu je Cypherock X1.Niektorí ho označujú za najbezpečnejšiu hardvérovú kryptopeňaženku na svete. Bez zraniteľností spojených s tajnými frázami. 

Táto inovácia nie je len tvrdenie; je podložená prísnymi bezpečnostnými auditmi od WalletScrutiny a Keylabs, tej istej firmy, ktorá identifikovala slabiny v známych peňaženkách, ako sú Ledger a Trezor

Tím Keylabs sa o svojich zisteniach vyjadril takto:

,,To, čo odlišuje peňaženku Cypherock X1 od konkurencie, je jej jedinečný prístup k zabezpečeniu súkromných kľúčov. Namiesto toho, aby sa spoliehala na jedinú frázu, decentralizuje vaše súkromné kľúče, čím desaťnásobne zvyšuje bezpečnosť.’’

cypherock X1 recenzia
Cypherock X1 zariadenie a platforma / cypherock.com

Táto decentralizácia je dômyselne vstavaná prostredníctvom algoritmu Shamir Secret Sharing (SSS), ktorý rozdeľuje váš súkromný kľúč až na päť častí (segmentov). Každý segment je bezpečne uložený v zariadení (X1 Vault) a na štyroch kartách (X1 Cards), ktoré sú pod vašou kontrolou a môžu byť rozdelené do rôznych lokalít na zvýšenie bezpečnosti.

cypherock X1_vault_cards
Zariadenie X1 Vault + 4 X1 karty / cypherock.com

Hlavné funkcie Cypherock X1 – Čo ho robí jedinečným? 

 • Eliminuje bezpečnostné riziká spojené s tajnými frázami.
 • Prešlo auditom zabezpečenia od spoločnosti Keylabs 
 • Decentralizované tajné frázy – využíva algoritmus Shamir Secret Sharing, ktorým delí tajnú frázu na päť častí.
 • Zjednodušený proces transakcií – po odomknutí zariadenia a pripojení k aplikácii vám na potvrdenie transakcie stačí priložiť jednu z kariet
 • Správa viacerých peňaženiek – používatelia môžu preniesť do zariadenia až 4 peňaženky pomocou svojich existujúcich kľúčov
 • Certifikácia na úrovni bankovej bezpečnosti – každá karta je certifikovaná podľa EAL6+ a komponenty ATECC608A a STM32L4 nemajú žiadne známe hardvérové zraniteľnosti
 • Prístup k DeFi a DApp prostredníctvom funkcie Wallet Connect 
 • 3-faktorová autentifikácia – X1 Vault, X1 Cards a PIN kód fungujú ako účinná 3FA pre dokonalú ochranu pred neoprávneným prístupom k aktívam.
 • Funkcia dedenia – vstavaná funkcia, ktorá slúži na jednoduché dedenie kryptomien

Výhody a nevýhody Cypherock X1

VýhodyNevýhody
Open-source kódVyššia cena
Auditované poprednými bezpečnostnými firmamiPlastová konštrukcia
Používatelia môžu spravovať až 4 kryptopeňaženky zároveňPočítačová aplikácia cySync má zatiaľ základné funkcie oproti konkurencii
Neohroziteľné uchovávanie tajnej frázy
Možnosť prenesenia tajnej frázy bez jej odhalenia
Jednoduché používateľské rozhranie
Shamir Backup ponúka praktickú obnoviteľnosť
Certifikát zabezpečenia EAL6+ s hardvérovými komponentmi na úrovni bankového sektoru
Kompatibilita s funkciou Wallet Connect

Aký je Cypherock v porovnaní s konkurenciou?

Spoločnosť Cypherock zverejnila na svojej stránke porovnanie s hardvérovými krypto peňaženkami Ledger a Trezor. Cypherock X1 ponúka ako jediný možnosť dedenia peňaženky a teda aj Vašich kryptomien. Okrem toho máte v tomto inovatívnom produkte možnosť ukladať viacero tajných fráz.

cypherock X1_porovnanie
Porovnanie Cypherock X1 s kryptopeňaženkami od spoločnosti Ledger a Trezor / cypherock.com

Tím Cypherock – kto stojí za touto peňaženkou? 

Spoločnosť Cypherock so sídlom v Indii vytvorili Rohan Agarwal a Vipul Saini, ktorí pôsobia ako generálny riaditeľ (CEO) a technický riaditeľ (CTO).

founders of X1
Rohan Agarwal a Vipul Saini pri predstavení Cypherock X1 / socialnews.xyz

Rohan sa zaoberá vývojom softvéru od roku 2014 a do oblasti kryptomien vstúpil v roku 2017. V priebehu rokov spolupracoval s rôznymi organizáciami vrátane Blockgeeks, Fossasia, Apollo Munich, Siftr Labs, Samsung a ďalších. Rohan preukazuje všestrannosť, študoval na Delhi College of Engineering a počas svojej kariéry má technické skúsenosti so softvérom, ale aj s hardvérom.

Vipul sa od roku 2017 venuje kryptomenám a od roku 2012 má odborné znalosti v oblasti hardvérovej bezpečnosti a vstavaného inžinierstva. Spolupracoval so spoločnosťou Lockheed Martin na projekte autonómnych dronov a zohral kľúčovú úlohu ako prvý zamestnanec v spoločnosti Nymble Labs

Vipul je známy svojou záľubou v hraničných technológiách, študoval na Delhi Technological University a do tímu Cypherock prináša dlhoročné skúsenosti z rôznych technologických odvetví.

Výnimočné funkcie Cypherock X1

Už žiadne písanie tajnej frázy na papier

Kryptomenové peňaženky využívajú na transakcie a podpisy systém kľúčov – súkromné (tajné frázy) a verejné kľúče (adresy). Adresy slúžia na prijímanie kryptomien, zatiaľ čo tajné frázy slúžia ako kľúč k vlastníctvu peňaženky. 

Protokol BIP39 zjednodušuje zložité súkromné kľúče na tajné frázy, zvyčajne majú 12/18/24 slov. Hoci je to pre ľudí jednoduchšie, zabezpečenie týchto fráz predstavuje výzvu pre používateľa.

Väčšina záloh týchto fráz je v papierovej alebo kovovej forme. To predstavuje riziko poškodenia, straty alebo krádeže. Cypherock X1, prvá hardvérová peňaženka na svete bez fyzickej kópie frázy, využíva Shamir Secret Sharing na rozdelenie súkromného kľúča na 5 segmentov uložených v zariadení a na 4 kartách. 

hardverova-krypto-penazenka
Šifrovanie decentralizované do piatich častí pomocou Shamirovho tajného zdieľania / cypherock.com

Na opätovné získanie kľúča sa používa minimálny počet 2/5, čím sa zvyšuje bezpečnosť a eliminuje tradičné zapisovanie a ukladanie fráz. Úlomky môžu byť geograficky distribuované, čo znamená, že jeden môžete dať rodine alebo kamarátovi, jeden mať v bankovom trezore alebo ho mať zakopaný na záhrade. Inovatívny prístup Cypherock X1 úplne odstraňuje potrebu papierových alebo kovových záloh.

hardverova-krypto-penazenkaX1
Ochrana proti krádeži / cypherock.com

Shamir Secret Sharing nie je jedinečný len pre spoločnosť Cypherock. Keďže sa ukázalo, že ponúka bezpečnejší spôsob zabezpečenia kľúčov, niektoré peňaženky a poskytovatelia úložísk fráz na obnovu teraz ponúkajú riešenia na základe SSS, ale Cypherock je prvý, kto ju zabudoval priamo do peňaženky.

Open-source softvér 

Open-source softvérClosed-source softvér
Zdrojový kód je viditeľný pre všetkýchZdrojový kód je uzavretý/chránený – prístup k nemu majú len tí, ktorí ho vytvorili
Licencia otvoreného softvéru dovoľuje spoluprácu a používanie kódu tretími stranamiLicencia softvéru obmedzuje práva na použitie
Menej nákladné na spravovanieVysoká cena spravovania
Menej obmedzení pre použiteľnosť a modifikáciu softvéru.Viac obmedzení na použiteľnosť a modifikáciu softvéru.
Veľká a aktívna komunita umožňujúca rýchly vývoj a jednoduché opravyVývoj a opravy závisia od uváženia tvorcov.
Podpora je prostredníctvom fór, informačných blogov a najímania odborníkovVyhradená oficiálna podpora
Obrovská flexibilita, pretože môžete pridávať funkcie, vykonávať zmeny atď.Obmedzená flexibilita (len podľa návrhu tvorcov)
Vývojári sú pripravení ponúkať vylepšenia v nádeji, že získajú uznaniePotreba najať vývojárov na integráciu vylepšení
Nikto nie je zodpovedný za prípadné zlyhania Zodpovednosť za zlyhanie je jednoznačne na dodávateľovi

Až 4 peňaženky pod jednou strechou

Zariadenie Cypherock X1 môže chrániť až štyri peňaženky, pričom každá z nich má svoju jedinečnú frázu. Pre každú je možné nastaviť rôzne PIN kódy. Napríklad používateľ, ktorý spravuje softvérovú aj hardvérovú peňaženku s dvoma rôznymi tajnými frázami, môže obe tieto frázy importovať do zariadenia Cypherock X1. Tým si zjednoduší spravovanie svojich peňaženiek a pridá im takto aj ďalšiu vrstvu zabezpečenia.

Zabudovaný systém dedenia kryptomien

Investovanie do kryptomien a totálne vlastníctvo  majú jeden zásadný nedostatok: 

Čo sa stane s našimi aktívami, keď zomrieme?

Dedičstvo je pre ľudí v oblasti kryptomien zložitým orieškom. Kryptomenoví nadšenci chcú finančný systém, v ktorom nie je potrebné dôverovať tretej strane, a zároveň nechceme, aby naše aktíva boli v prípade nehody navždy stratené. Existuje nespočetné množstvo príbehov o tom, ako krypto investori zomreli a ich bitcoiny odišli s nimi.

Na rozlúsknutí tohto hlavolamu pracuje niekoľko spoločností vyrábajúcich peňaženky. Cypherock pracuje na veľmi šikovnom, ale jednoduchom riešení, ktoré bude čoskoro k dispozícii. 

Hardvérové vybavenie Cypherock X1

X1 Vault sa môže pochváliť sofistikovanou konštrukciou s dvoma čipmi. STM32L4, ktorý slúži ako hlavný čip, pracuje spolu so bezpečnostným prvkom ATECC608A na overovanie zariadenia a zabezpečenie kľúčov. 

Táto zostava s dostatočnou pamäťou pre rôzne kryptomeny je posilnená proti útokom cez vedľajšie kanály. Pamäť je dostatočne veľká, preto Cypherock X1 podporuje viac ako 8 000 kryptomien.

Taktiež je zariadenie vybavené OLED displejom a 5-smerným joystickom na interakciu s používateľským rozhraním. 

X1 krypto

Karty (X1 Cards) sú bezpečné  a odolné voči neoprávnenej manipulácii, fungujú na operačnom systéme Javacard s bezpečnostným hodnotením EAL6+, čo je rovnaké bezpečnostné hodnotenie ako kreditné a debetné karty. 

Hardvérové špecifikácie

 • Veľkosť: 3 x 6,4 x 1,5 cm  
 • Hmotnosť: 200g
 • Port USB: USB-C  
 • Obrazovka: OLED 0,96″  
 • Certifikácie: CC EAL6+  
 • Bezpečnostné prvky: ATECC608A (X1 Vault) , NXP JCOP3 (X1 Card)  
 • Kompatibilita: Windows, MacOS a Linux (v budúcnosti Android a iOS)

Obsah balenia:

 • X1 Vault (zariadenie)
 • X1 Card – 4x (karty)
 • 4 púzdra na karty proti krádeži
 • 1x  šnúrka
 • 2x nálepka
 • Používateľská príručka a záručný list
 • USB-C s adaptérom OTG
 • Kryt na webkameru
obsah-balenia
Obsah balenia Cypherock X1 / canva.com

Zabezpečenie Cypherock X1

Teraz to najdôležitejšie. Peňaženka je len taká dobrá, ako je dobré jej zabezpečenie, takže sa pozrime, ako je na tom Cypherock X1 Vault.

decentralizacia
Decentralizácia súkromných kľúčov poskytuje 10x viac bezpečnosti / canva.com

Útoky na diaľku

Hackerské útoky, ktoré nie sú závislé od fyzického vlastníctva peňaženky, zahŕňajú manipuláciu s údajmi odoslanými do hardvérovej peňaženky alebo ovládanie zariadení, ktoré s ňou komunikujú.

Stále narastajú obavy zo sťahovania škodlivého softvéru, ktorý vedie k strate finančných prostriedkov, alebo z potenciálnych falošných aktualizácií firmvéru. Cypherock X1 tieto problémy rieši niekoľkými ochrannými opatreniami:

Cypherock X1 sa vyhýba odhaleniu tajnej frázy počas prvotného nastavenia peňaženky, čím sa phishingové útoky stávajú zbytočnými. Používatelia sú upozornení na riziká odhalenia tajnej frázy, čo chráni pred manipulatívnymi útokmi.

Aby sa zabránilo nečestným aktérom, ktorí šíria škodlivý firmvér, kľúče sa nikdy trvalo neukladajú na hardvér, ktorý je možné aktualizovať. V peňaženke je uložený len 1 úlomok kľúča, zatiaľ čo v neaktualizovateľných kartách sú uložené ostatné 4 úlomky kľúča.

Open-source status Cypherocku a taktiež overenie spoločnosťou Wallet Scrutiny zaisťujú integritu firmvéru.

Prečítajte si recenziu na novinku od spoločnosti Trezor: Trezor Safe 3

Flash útoky

Flash útok sa zameriava na firmvér kryptomenovej hardvérovej peňaženky a nahrádza pôvodný firmvér škodlivou verziou s cieľom získať prístup k vašim kľúčom a citlivým informáciám. Spoločnosť Cypherock využíva rôzne ochranné opatrenia proti takýmto útokom:

Nemenný kód zavádzača (bootloader): 

X1 Vault je vybavený nemenným kódom zavádzača, ktorý sleduje históriu verzií firmvéru. Tieto informácie sú chránené proti obnoveniu do výrobných  nastavení. Počas aktualizácie zavádzač kontroluje novú verziu firmvéru oproti poslednej nainštalovanej verzii a preruší ju, ak je nová verzia nižšia.

Žiadny nepodpísaný firmvér: 

Zavádzač peňaženky zakazuje flashovanie nepodpísaného firmvéru. Aktualizačný balík vždy obsahuje binárny firmvér a dva podpisy binárneho firmvéru. Ak sú podpisy neoverené, dochádza k prerušeniu aktualizácie.

Mohlo by Vás zaujímať: Krádež z kryptopeňaženiek Atomic.

Hádanie PIN kódu na slepo

Útok hrubou silou na PIN je pokus hackerov získať neoprávnený prístup do kryptopeňaženky systematickým hádaním správnej kombinácie PIN kódu. Cypherock zvyšuje ochranu používateľa pred týmto útokom nasledovne:

Alfanumerický PIN: 

Cypherock umožňuje používateľom vytvoriť osemmiestny alfanumerický PIN, čím sa výrazne rozširujú možné kombinácie v porovnaní s číselným kódom PIN.

Systém CyLock Proof-of-Work: 

Cypherock využíva proti útokom hrubou silou CyLock. Ide o systém uzamknutia, ktorý postupne predlžuje trvanie uzamknutia peňaženky pri každom nesprávnom pokuse. Avšak, príliš veľa nesprávnych odhadov môže predĺžiť dobu uzamknutia na dni, týždne, mesiace alebo dokonca roky!

Bezpečné ukladanie kódu PIN: 

PIN kód sa nikdy neukladá priamo v zariadení. Ak používateľ nastaví kód PIN, kryptografická časť prejde šifrovaním a potom sa uloží do pamäte NVM zariadenia STM32. Na jeho dešifrovanie je potrebná príslušná karta.

Útok na dodávateľský reťazec

Útok na dodávateľský reťazec zahŕňa neoprávnenú manipuláciu s hardvérovou peňaženkou v procese logistického reťazca. Spoločnosť Cypherock tieto obavy zaháňa nasledovnými riešeniami:

Zabezpečenie softvéru: 

Cypherock peňaženka kladie dôraz na overenie pravosti softvéru používateľom, čím sa minimalizujú riziká spojené so škodlivým softvérom z neoficiálnych zdrojov. Aplikáciu cySync si môžete stiahnuť z oficiálnej webovej stránky spoločnosti Cypherock a z GitHubu.

Autentifikačné protokoly: 

X1 Vault a X1 Card sa pred použitím navzájom overia a vytvoria spoločné šifrovanie. Táto autentifikácia zlyhá, ak niektoré zariadenie alebo karta nie sú overené ako autentický produkt spoločnosti Cypherock.

Zabezpečenie pomocou jedinečných kľúčov: 

Každé zariadenie je pred odoslaním vybavené jedinečnou sadou súkromných a verejných kľúčov na overenie zariadenia a spárovanie karty pomocou NFC. Overenie zahŕňa overenie podpisu serverom pomocou príslušného verejného kľúča.

Ako sa vyhnúť podvodom s kryptomenami ?

Aplikácia cySync pre počítače

Podobne ako Ledger (Ledger Live) a Trezor (Trezor Suite), aj Cypherock spravujete pomocou desktopovej aplikácie cySync. Aplikácia je dostupná pre Windows, Mac aj Linux.

Program je dobre navrhnutý a esteticky príjemný, poskytuje skvelé rozhranie nielen na interakciu s vašimi finančnými prostriedkami, ale funguje aj ako správca portfólia. Transakcie sú jednoduché a intuitívne, takže odosielanie a prijímanie aktív bolo jednoduché. 

cySync aplikacia
CySync – desktopová aplikácia Cypherock X1

Hoci všetko fungovalo podľa očakávaní, bolo by pekné, keby sa v budúcnosti pridalo viac funkcií, napríklad možnosť nakupovať a predávať krypto aktíva alebo vykonávať zámeny kryptomien priamo na platforme cySync. Túto dodatočnú funkcionalitu možno v súčasnosti doplniť pomocou aplikácie Wallet Connect a prepojenia s DApps a DeFi, ale možnosť robiť všetko v rámci aplikácie by bola skvelá.

Podporované aktíva v peňaženke Cypherock X1

Cypherock podporuje pôsobivých viac ako 8 000 aktív s hlavnými kryptomenami ako Bitcoin, Ethereum, Polygon a Avalanche, ktoré sú pokryté spolu s množstvom ďalších altcoinov.

Ekosystém ERC20 je samozrejmosťou a Cypherock je schopný uložiť tisíce aktív, pričom nevznikajú žiadne problémy s nízkou pamäťou. Úplný zoznam nájdete na oficiálnej stránke podpory tokenov.

PODPOROVANÉ TOKENY

Recenzia Cypherock X1 – Zhrnutie

Trh s kryptomenovými peňaženkami sa neustále rozvíja a konkurencia začína byť serióznejšia. Noví hráči ako v prípade Cypherock-u prinášajú inovácie, ktoré tlačia svet kryptomien vopred.

Človek, ktorý to myslí s kryptomenami seriózne by určite mal zvážiť investíciu do hardvérovej peňaženky. Výhody oproti horúcej softvérovej peňaženke sú obrovské. 

Za posledné roky sme sa stretli s mnohými kryptopeňaženkami od rôznych spoločností a každá mala svoje výhody aj nevýhody. Všetky mali jednu nevýhodu spoločnú – uchovávanie tajnej frázy. Ak ju stratíte, prídete o všetky svoje financie. 

Cypherock X1 tento problém rieši elegantne a bezpečne. Vďaka rozdeleniu kľúča na 5 častí v kombinácii s open-source softvérom a bezpečnostnými čipmi na úrovni bánk je mnohými považovaná ako najbezpečnejšia kryptomenová peňaženka na trhu. 

Často kladené otázky (FAQ)

Je peňaženka Cypherock bezpečná? 

Áno, veríme, že áno. Peňaženka má otvorený zdrojový kód a prešla bezpečnostnými auditmi KeyLabs aj WalletScrutiny. Domnievame sa, že Cypherock je bezpečnou možnosťou, pretože minimalizuje potenciál zlyhania v ktoromkoľvek bode a dizajn peňaženky zahŕňa najlepšie postupy zabezpečenia softvéru aj hardvéru.

Je bezpečné cestovať s Cypherock X1?

Áno, Cypherock poskytuje bezpečnú a pohodlnú metódu na cestovanie a zároveň uchováva kryptografické informácie. Zariadenie môže prejsť röntgenom bez poškodenia a trojfaktorová autentifikácia zariadenia zaisťuje vysokú úroveň zabezpečenia. Používatelia môžu zvážiť cestovanie so zariadením X1 a zaslanie jednej z kariet poštou do cieľovej destinácie, aby primerane znížili riziko.

Koľko kryptomien vie Cypherock držať? 

Cypherock podporuje viac ako 8 000 aktív a môže ich byť uložených tisíce zároveň.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 1

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

  by
 • Marek Kalina

  Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Zdielaj to: