Termínovaný vklad porovnanie 2021

V článku terminovaný vklad porovnanie sa budeme venovať všetkým dostupným terminovaným vkladom na Slovensku v roku 2021.

Čo sa v tomto článku dozviete:


Termínovaný vklad, čo to je:

Jednoducho povedané je terminovaný vklad jednorázový vklad na bankový účet, na ktorom sa vám za určitý čas (termín) úročia vami vložené finančné prostriedky. Terminované vklady nie sú určené na bežné používanie. S peniazmi na terminovanom účte neviete hýbať. V prípade ak ich súrne potrebujete tak viete terminovaný účet zrušiť za poplatok. Väčšinou býva tento poplatok získané úroky. Pri zrušení prídete iba o úroky, ktoré sa vám za to obdobie naakumulovali.

Porovnanie terminovaných vkladov:

BANKA

Informácie o produkte

6 mes.

12 mes.

2 r.

3 r.

4 r.

5 r.

slsp-logoo

0,01%

0,01%

-

0,01%

-

-

privat-banka-logo

-

0,80%

1,10%

1,20%

1,25%

1,30%

postova-banka-logo

-

0,01%

0,10%

-

0,10%

-

mBank-logo

0,01%

1,10%

-

-

-

-

jaT-banka

0,30%

1,00%

1,40%

1,50%

1,60%

1,80%

csob-logo

0,01%

0,01%

0,10%

0,10%

-

-

tatra-banka-logo

0,01%

0,05%

0,10%

0,10%

-

-

prima_banka

Prima banka terminovaný vklad informácie

-

0,51%

0,51%

0,70%

0,80%

0,90%

vub-terminovany-vklad-logo

VÚB banka terminovaný vklad informácie

0,01%

0,05%

0,10%

0,10%

0,10%

-

Tabuľka bola aktualizovaná 15.03.2021

Výhody a Nevýhody termínovaných vkladov

VÝHODY

NEVÝHODY

Vyššie zúročenie ako na bežnom a sporiacom účte.

Nemožnosť hýbať s peniazmi.

Ochrana vkladov do 100 000€.

Úroky sú nižšie ako je inflácia.

Uzatvorenie zmluvy bez poplatku.

Poplatok za zrušenie zmluvy.

Garantovaný úrok

Cell

Najlepší termínovaný účet

Ako môžete vidieť v tabulke, v dnešnej dobe banky neponúkajú vysoké úroky na terminovaných účtoch. Napriek tomu sa tam nájdu svetlé výnimky kde si viete zhodnotiť vaše peniaze aj do výšky 1,8%. Pravidlom je, že čím dlhšie zaviažete vaše peniaze, tým väčšie zúročenie dosiahnete.

Nízke úroky na terminovaných vkladoch sú aj dôvodom prečo mnoho klientov drží svoje peniaze na neterminovaných vkladoch ako sú bežné účty poprípade sporiace účty. Ako môžeme vidieť v grafe ľudia uprednostňujú skôr neterminovaný vklady a stavebné sporenia.

graf terminovanych vkladov

Alternatívy zhodnocovania vašich peňazí 

Aktívum

Informácie

Investovanie do kryptomien

Investovanie do kryptomien je stále viac populárne. Za posledných 10 rokov patrí Bitcoin mezdi najviac zhodnocujúce sa aktívum v porovnaní s indexami, komoditami, akciami, dlhopismi. Prečítajte si viac o kryptomenách v článku Ako kúpiť Bitcoin. Ak sa vám nechce študovať kryptomeny, tak slovenská firma Fumbi ponúka investovanie do kryptomien.

Investovanie do ETF fondov

Investovanie do ETF zhodnotí vaše peniaze viac ako termínovaný vklad v akejkoľvek banke. Zhodnotenie nie je garantované. Najznámejšou firmou na Slovensku poskytujúcou investovanie do ETF je Finax. Prečítajte si recenziu a skúsenosti s Finax firmou.

Investovanie do akcií

Investovanie do akcií môže byť tiež zaujímavou alternatívou k terminovanému vkladu. Akcie sa môžu zdať rizikovejšie, ale prinášajú lepšie ročné zhodnotenie.

Často kladené otázky o terminovaných účtoch

Ako sú peniaze na termínovanom účte chránené?

Klienti v banke sa nemusia obávať, že prídu o svoje peniaze. Členstvo v Európskej únií nám prináša benefit ako je aj ochranna vkladov. To znamená, že peniaze v banke sú chránené do výšky 100 000 EUR. V prípade ak uvažujete vložiť na terminovaný účet viac ako je táto suma, tak vám odporúčame rozdeliť ju na terminované účty dvoch bánk.

 

Aký termínovaný účet je najlepší?

Momentálne neponúkajú banky vysoké zúročenie. Ale ak by ste napriek tomu chceli zaviazať svoje peniaze do terminovaného vkladu banky odporúčame vám pozrieť si naše porovnanie terminovných vkladov v roku 2021.

 

Čo je termínovaný vklad?

Termínovaný vklad je určený na zhodnotenie vašich voľných finančných prostriedkov. Banky ponúkajú percentuálne zúročenie v závistlosti od termínu, do ktorého vaše prostredky zaviažete. Väčšinou to býva na 6, 12, 24, 36, 48 alebo 60 mesiacov. 

 

Aké sú poplatky za zrušenie?

Poplatky za zrušenie terminovaného vkladu sú vždy individuálne dohodnuté v zmluve, ktorú uzatvárate. Preto je vhodné si zistiť, aké sankcie vás čakajú pri predčasnom zrušení zmluvy. Väčšina bánk vám iba nevyplatí úrok pri zrušení terminovaného vkladu. Ale treba si to pozrieť v zmluve, keďže to vždy závisí od vašej banky.