Udalosti na trhoch v kocke

Pokles, kolísanie  a rast ceny ropy

Začiatkom mája ropa zaznamenala  prepad k približne 100 USD. Počas celého mesiaca   bola cena ropy volatilná. Koncom mája jej cena   stúpla  nad 114 USD, čo bola najvyššia cena od konca marca. 

Niektorí to považujú za začiatok prudkého nárastu dodávky ropy, ktorý  ešte bude  k blížiacemu sa letu expandovať. Zmena by mohla nastať len pri  obmedzení dodávok. Všetko ukáže čas. Analytici často vidia prudký nárast dopytu, kvôli obavám  k vzniku neočakávanej situácie, ktorá by mohla potlačiť  trh do úzadia.

Boom na Twitteri.  Prepad akcií Twitteru

Ponuka Elona Muska na kúpu Twitteru za 54 USD na akciu bola veľkou ponukou na zvýšenie ceny akcie. Cena akcií bola predtým obchodovaná medzi 35-40 USD. Na začiatku sa zdalo, že jediným problémom bola schopnosť Muska  zhromaždiť všetky finančné prostriedky.  

Teraz nastáva nová otázka prečo sa tak nedeje. Dôvod by mal byť, že Musk chce vedieť, koľko falošných účtov má Twitter.

Elon-Musk-Twitter

Spoločnosť tvrdí, že je to menej ako 5 %, zatiaľ čo Musk si myslí, že by to mohlo byť oveľa viac. Tento nedavny incident spochybnil predaj a cena akcií Twitteru následne klesla z 50 USD pod 40 USD.

Nedostatok jedla

Rusko a Ukrajina produkujú 25 % dodávok pšenice  do celého sveta. Preto analytici  varujú, že môže dôjsť k vážnemu nedostatku potravín. Ceny pšenice vzrástli od začiatku mája o viac ako 200 USD. Až kým dosiahli vrchol takmer 1 300 USD za jeden bušel. V čase písania článku, cena pšenice poklesla tesne pod 1 160 USD a jej cena stále kolíše.

Modlite sa za krypto

Bitcoin má ťažké obdobie, pretože  za mesiac  klesol o takmer 28 000 USD  na necelých 20 000 USD. Cardano od začiatku roka klesá o vyše 60%. Ethereum zaznamel pokles o takmer 70% a Litecoin zlacnel o 63%.

Keďže úrokové sadzby stúpajú, investori hľadajú menej rizikové investície.

Niečo je na vzostupe

Začiatkom mája sa oslavoval Národný deň vesmíru, aby sa zdôraznila naša snaha preskúmať galaxiu mimo našej Zeme. Boeing a Airbus sú niektoré zo spoločností, ktoré vyrábajú rôzne typy vesmírnych zariadení. 

Čo tak nejaké topánky?

Maloobchodný predajca obuvi Caleres Inc. zaznamenal nárast  o 29 %. Stalo sa tak po tom, čo firma oznámila zisk za prvý štvrťrok. Tým spoločnosť prekonala očakávania analytikov. Zisk na akciu bol o 49 centov vyšší ako konsenzuálne odhady.  Tržby, ktoré boli medziročne vyššie o 15 %, tiež prekonali očakávania o takmer 60 mil.

Neistý svet

Maloobchodný gigant Walmart vykázal príjmy, ktoré klesli oproti očakávaniam analytikov. To spôsobilo pokles akcií o viac ako 11 % zo 148 USD na 131 USD.

Generálny riaditeľ, Dough McMillion, zhrnul sklamanie o nepriaznivých výsledkoch: “Súhrnné výsledky boli neočakávané a odzrkadľujú nezvyčajné prostredie.”

Walmart-finančné-výkazy
Zdroj: Statista

Odvtedy však cena akcie Walmart naďalej klesala a klesla pod 120 USD. Momentálna cena akcií Walmart sa pohybuje na hranici 122 dolárov.

Tesla sa potápa

Začiatkom apríla si Tesla viedla celkom dobre a blížila sa k svojmu 52-týždňovému maximu. Odvtedy však cena jej akcií klesla o viac ako 30 %. Ku koncu mája sa obchodovala pod 770 USD. K poklesu prispeli problémy  s výrobou v Číne. 

Vplyv tiež  mali aj škandály okolo Muska a ďalšie problémy súvisiace s jeho potenciálnou kúpou Twitteru.

Najbližšie zasadnutie FOMC (Federal Open Market Commitee) sa uskutoční 15.-16. júna.  Investori budú sledovať závery stretnutia, ktoré pravdepodobne ovplyvnia trh.

S pokračovaním rusko-ukrajinskej vojny bude vplyv na globálny potravinový trh čoraz zreteľnejší. Osud energetického sektora bude mať tiež výrazný vplyv na ostatné sektory. Ak by ceny ropy naďalej rástli, odrazilo by sa to na cenách všetkých tovarov

Minulý mesiac spoločnosti zaoberajúce sa obchodovaním s elektronikou zaznamenali mimoriadny úspech. Spotrebitelia sa začali vracať  do nákupných centier a ekonomika sa opäť otvára.  Bude tento trend pokračovať?

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 2

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

  • Marek Kalina

    Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Zdielaj to: