Recenzia burzy dYdX: Je legitímna a v čom sa od iných kryptomenových búrz odlišuje?

Vo svete kryptomien to chodí tak, že každý chce zarábať na ziskoch vo forme úrokov zo svojho imania alebo prostredníctvom dlhotrvajúcich aktív. A práve preto vznikla decentralizovaná burza dYdX. Prečítajte si dYdx recenziu a dozviete sa či sa oplatí investovať cez túto decentralizovanú kryptoburzu.

Čo sa v článku dočítate:

 1.  Základné informácie o dYdX
 2. Výhody/ nevýhody
 3. Podporované peňaženky
 4. Ako pripojiť peňaženku k dYdX
 5. Pákové obchodovanie
 6. S akými kryptomenami môžete na burze obchodovať
 7. Obchodná platforma
 8. Poplatky
 9. Zabezpečenie
 10. Záver
 11. Často kladené otázky

Základné informácie

DEXdydx_logo
Rok založnia2019
Sídlo dydxfoundationZurich, CH
Webhttps://dydx.exchange/
Krajiny+100
NetworkEthereum Mainnet (L2 protokol)
Páka10x

dYdX je americká decentralizovaná kryptomenová burza. Funguje od apríla 2019, čo znamená, že ide o relatívnu novú DEX buzrzu.. Od klasických a typických kryptomenových búrz sa odlišuje tým, že primárne pracuje a obchoduje s derivátmi. Deriváty sú oceňované na základe hodnoty iného aktíva (zvyčajne akcií, dlhopisov, komodít a podobne), svoje hodnoty odvodzujú od cien konkrétnych kryptomien.

Burza umožňuje obchodovať až so stonásobnou maržou alebo nakupovať perpetuitné obľúbené aktíva, pričom jednoduchým uložením aktív do protokolu začínate zarábať. V prípade, že chcete obchodovať s maržami decentralizovaným spôsobom, potom je dYdX to pravé pre vás a v tejto recenzii nájdete všetko, čo potrebujete o danej platforme vedieť.

dydx platforma

Výhody / nevýhody

dYdX ponúka niekoľko benefitov pre nových investorov:

VýhodyNevýhody
Žiadne GAS poplatky za výmenu podporovaných aktívNa výmenu sú k dispozícii iba tri aktíva
Nízke obchdné poplatky
Možnosť získať DYDX token obchodovaním na burzeÚroková sadzba kryptomeny Ethereum môže dosiahnuť nulové hodnoty a tým sa stáva bezcennou
Obchodovanie s pákovým efektom 
Vysoká likvidita 

Podporované peňaženky

Ako pripojiť peňaženku k dYdX

 1. Navštívte https://margin.dydx.exchange/ alebo https://trade.dydx.exchange/
  a kliknite na „Pripojiť peňaženku“
 2. Vyberte si podporovanú peňaženku
 3. Ak sa pripájate do sekci “margin“, jednoducho sa prihlásite cez webovú peňaženku a vytvorte si účet
 4. Ak sa pripájate do sekcii “trade“, musíte si vygenerovať Stark Key, ktorý je bezplatný, overením cez vašu peňaženku a potom si vytvoríte svoj účet s rovnakými možnosťami používateľského mena a e-mailu.
  Kliknite na „Vytvoriť účet“
 5. Overte transakciu prostredníctvom svojej peňaženky
 6. Hotovo! Ak chcete začať používať jej funkcie, môžete na platformu vložiť prostriedky zo svojej peňaženky.

Pákové obchodovanie

Obchodovanie s pákou má mnoho krypzobúrz. Výnimkou nie je ani dYdX. Avšak pákové obchodovanie je možné iba s “perpetuals“. To znamená, že nové niekoľkodňové kryptomeny tam nenájdete. Zato môžete obchodovať so stálicami. Na druhej strane, pri stálych kryptomenách je možné odhadovať ich vývoj podla grafu.

Perpetuals známe aj ako “perps” su typy derivátov, ktoré umožňujú investorom obchodovať s pákovým efektom. Vďaka nim môžu otvárať “short” alebo “long” obchodné pozície.

Maximálna úroveň pákového efektu je desaťnásobok príslušnej sumy. Pákové obchodovanie môže viesť k masívnym výnosom, ale taktiež aj k masívnym stratám. Je lepšie byť pri maržách opatrnejší, aby sa nestalo, že sa dostanete do problémov.

Predstavme si, že na svojom obchodnom účte máte 100 dolárov, túto sumu investujete do bitcoinov na dlhšie obdobie. Ak sa hodnota bitcoinov zvýši o 10% zarobili ste 10 dolárov. Pri stonásobnom pákovom efekte zo sto dolárov môžete získať až stonásobok, čo predstavuje hodnotu 10 000 dolárov.

Čím viac sa však pákový efekt využíva, tým viac sa priblížite k vašej likvidačnej cene. V našom príklade ak cena bitcoinu pohybuje opačným smerom, musí klesnúť len o veľmi malé percento, aby ste ostali na vstupných 100 dolároch.

Opäť platí, že čím vyšší pákový efekt sa využíva, tým menší musí byť opačný pohyb cien, aby ste prišli maximálne o svoju investíciu. Rovnováha medzi rizikom a ziskom v obchodovaní s pákovým efektom je síce logická a presná, ale veľmi riziková.

S akými kryptomenami môžete na burze obchodovať

Burza dYdX funguje iba ako platforma na obchodovanie s maržami a v skutočnosti disponuje iba troma aktívami, ktoré sa dajú vymieňať.  A to Ethereum (ETH), stable coiny Dai (DAI) a USDC.

Ak však obchodujete aj s perpetuals, máte oveľa viac možností. V tomto prípade ale kupujete iba pozíciu a nie aktívum. Môžete obchodovať s kryptomenami ako:

kryptomeny na dydx

Webová platforma dYdX

Každá platforma má svoju štruktúru a grafickú vizualizáciu. Na obchodnej časti burzy bývajú zobrazené grafy kryptomien a ich aktuálne trhové ceny. Platforma obsahuje aj tzv. nákupné a predajné boxy, ktoré zobrazujú prehľad objednávok konkrétnych kryptomien a rovnako sa viete dostať aj k histórii objednávok.

dYdX sa snaží užívateľom vychádzať v ústrety a tak existujú aj rôzne variácie webovej stránky.

Je teda na samotných užívateľoch, či im dizajn vyhovuje, alebo nie. Koniec-koncov existuje viacero možností ako si nastavenia zmeniť tak, aby dizajn zodpovedal preferenciám a kritériám jednotlivých užívateľov.

recenzia dydx platforma

Poplatky

Každý obchod prebieha medzi dvoma stranami: maker, v našom prípade spoločnosťami, ktoré vlastnia kryptomeny a taker, ktorý vytvára objednávku, respektíve meny kupuje. Príkazy „tvorcov“ vytvárajú na trhu likviditu. Takeri zase likviditou priraďujú objednávky makerov k svojim vlastným.

Na burze dYdX sa takerom účtuje poplatok 0,10% a maker 0,05%. dYdX poplatky sú o ničo vyššie ako priemerné poplatky iných DEX búrz.

Zľavu z obchodného poplatku môžete získať dosiahnutím určitého objemu obchodov za posledných tridsať dní.

poplatky dydx

Poplatky za výber

Samotná burza si neúčtuje žiadne poplatky za výber. Avšak pri výbere zárobkov sa klient stretáva s transakčnými poplatkami na ETH blockchaine. Ide o poplatky, ktoré užívateľ platí minerom, teda tým, ktorí kryptomeny ťažia. Sieťové poplatky sa menia zo dňa na deň v závislosti od aktuálnej vyťaženosti blockchainu.

Metódy vkladu

Aby ste mohli na burze obchodovať, musíte v prvom rade nejaké kryptomeny vlastniť. Z toho dôvodu jediné aktíva, ktoré môžete vložiť do dYdX sú kryptomeny. Ak vás burza dYdX naozaj zaujala a nedisponujete žiadnymi kryptomenami, môžete si jednoducho založiť účet na inej burze, burze ktorá povoľuje vkladať hotovosť a kryptomeny si jednoducho kúpiť. Potom je už najmenší problém kryptomeny previesť do dYdX.

Na dYdX burze obchodujete iba s derivátmi tzv. “perpetuals“. Ak chcete dlhodobo investovať do kryptomien môžete tak spraviť cez brokera eToro.

Zabezpečenie

Burza dYdX je poháňaná Ethereom a nikdy nebola hacknutá. Podľa dostupných informácií je zabezpečenie ich najväčšou prioritou. Ich zmluvy pravidelne preveruje tretia strana a to spoločnosť Open Zeppelin.

Záver dYdX recenzie

dYdX skúsenosti sa líšia v závislosti od toho, z akej krajiny konkrétny užívateľ pochádza. Väčšina užívateľov tejto platformy pochádza z Európy a Ázie, práve kvôli prísnym regulačným obmedzeniam v Spojených Štátoch.

V septembri zase čínska centrálna banka oznámila, že všetky transakcie medzi samotnými kryptomenami sú nezákonné. Čína má za sebou dlhú históriu represií voči kryptomenám, no napriek tomu Číňania našli spôsoby ako tieto zákazy vo veľkej miere obchádzať.

Na rozdiel od Cionbase či iných búrz, dYdX neumožňuje ľuďom vkladať peniaze na burzu a nemá žiadne regulované licencie. Nevykonáva kontroly štýlu „poznaj svojho zákazníka“, ktoré zase vyžadujú všetky regulované finančné inštitúcie. 

Tento jednoduchý prístup k regulácii udržiava nízke náklady na dodržiavanie predpisov a vysoké ziskové marže. Takže ostáva na každého osobných preferenciách či zvolí cestu nezáväzného obchodovania.

Často kladené otázky

Čo je Stark Key?

Ide o verejný kľúč, ktorý spája Ethereum s inteligentnými zmluvami dYdX. Tento kľúč sa používa na identifikáciu účtu používateľa a je uložený lokálne v prehliadači používateľa.

Dajú sa získavať odmeny za obchodovanie na dYdX?

Likviditu na dYdX zabezpečujú samotní používatelia, podobne ako na burzách SushiSwap, Uniswap či PancakeSwap. Používatelia vkladajú likviditu výmenou za odmeny vo forme poplatkov, pričom dYdX neposkytuje žiadnu vlastnú likviditu, pretože je decentralizovaná.

Ako sa dajú získať tokeny DYDX?

Dajú sa získať dvoma spôsobmi. Užívatelia môžu získavať odmeny prostredníctvom protokolu, alebo alternatívne zarábať prostredníctvom vkladov USDC alebo DYDX do fondov. Protokolové odmeny sa počítajú na základe zaplatených poplatkov a otvoreného úroku, zatiaľ čo odmeny za stávky sa pripisujú k podielom z fondov.

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 1

Ešte žiadne hodnotenie!

marek kalina

Marek je všestranný človek, ktorý sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Zdielaj to: