Čo by ste mali vedieť o svojich financiách?

Každý chce byť finančne nezávislý a budovať svoju budúcnosť, aby sa mal čím ďalej lepšie. Nie každý však vie, ako na to. Pripravili sme si pre vás článok, v ktorom zistíte, ako štruktúrovať svoje financie, zvyšovať úspory a dosahovať svoje finančné ciele. Ako na to? 

Nastavte si ciele

Ak chcete dosiahnuť svoje finančné ciele, musíte si ich najprv stanoviť. Dopredu si zapíšte svoje ciele, štruktúrujte ich do 3 kategórií a jasne definujte cieľovú sumu. Príklady cieľov:

CieľKedyČoKoľko €
Krátkodobé cielePočas nasledujúcich 3 – 12 mesiacovDovolenka, výdavky na koníček, notebooknapr. 1 000 €
Strednodobé cielePočas nasledujúcich 3 – 15 rokovNové auto, cestovanie, štúdium detínapr. 5 000 – 25 000 €
Dlhodobé cieleV priebehu 30 a viac rokovByť finančne slobodný v 60 rokochnapr. 250 000 €

Získajte prehľad

Ak si chcete správne štruktúrovať svoje financie, postupujte podľa 5 krokov:

 1. Inventarizácia

Spočítajte si, koľko majetku máte v hotovosti, na rôznych účtoch, vkladoch a v zmluvách o stavebnom sporení, poistení alebo dôchodku. Vypočítajte tiež, koľko komu dlhujete, ak máte nejaké nesplatené dlhy.

 1. Splácanie dlhov

Predtým, ako začnete robiť čokoľvek pre svoju finančnú budúcnosť, musíte splatiť svoje dlhy z minulosti. Ak máte na účte hotovosť alebo peniaze, použite ich na to. Za každú splatenú splátku pôžičky ušetríte budúce úroky.

 1. Vytvorte si železnú rezervu 

Základom zdravých financií je železná rezerva. Je to suma peňazí, ku ktorej máte prístup v prípade núdze. V ideálnom prípade by mala dosahovať výšku 3 – 6  čistých mesačných platov a mala by byť uložená na samostatnom vkladovom účte. Na železnú rezervu použite svoj počiatočný kapitál alebo ho sporte niekoľko mesiacov.

 1. Určenie miery úspor

Určite si mieru úspor, ktorú každý mesiac odkladáte na svoje ciele. Miera úspor je dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje vašu finančnú budúcnosť. Mieru úspor by ste mali počas fázy sporenia vždy zvyšovať.

 1. Nakladanie so starými zmluvami

Určite existujú staré zmluvy, ktoré ste podpísali už dávno alebo ktoré máte možno ešte od svojich rodičov. Neskôr sa rozhodnite, či ich chcete zrušiť, upraviť, alebo jednoducho nechať pokračovať. Môže sa jednať o stavebné sporenie, dôchodkové sporenie, životné poistenie a podobne.

Aké poistenie potrebujete?

Poistenie potrebujete len vtedy, ak vás má ochrániť pred finančným krachom. To znamená, ak musíte znížiť svoju životnú úroveň z dôvodu škodovej udalosti.

Okrem povinných poistení ako je napríklad PZP sú tieto 2 druhy poistenia najdôležitejšie:

 1. Zdravotné poistenie

Zdravotné poistenie je úplným základom, ktorý musíte mať. Okrem základného zdravotného poistenia, ktoré vám zaručuje bezplatnú zdravotnú starostlivosť sem taktiež zapadá aj úrazové poistenie. Vďaka tomuto poisteniu máte právo na finančnú kompenzáciu v prípade úrazu, nehode alebo inému dôvodu ujmy na fyzickom zdraví.

 1. Poistenie v nezamestnanosti

Nikdy neviete čo sa stane vo vašom kariérnom živote a aké prekážky budete musieť prekonávať. Toto poistenie je dôležité, ak sa ocitnete v situácii bez stabilného príjmu.

Taktiež sú poistenia, ktoré sú veľmi situačné a pre niekoho sú potrebné, zatiaľ čo pre niekoho iného vôbec. Medzi ne patria napríklad:

 • Termínované životné poistenie
 • Poistenie obsahu domácnosti
 • Cestovné zdravotné poistenie
 • Poistenie budov
 • Poistenie právnej ochrany

Typy účtov

Peniaze na rôzne účely patria na rôzne účty. Pri dlhodobo investovaných peniazoch je najdôležitejšie, aby ste z nich získali výnos. Na druhej strane vaša železná rezerva musí byť vždy k dispozícii a výnos tu nie je dôležitý.

Výnos a dostupnosť nikdy neexistujú súčasne. Preto by ste si mali vybrať tieto typy účtov pre rôzne ciele: 

ÚčetDostupnosťČasový rámecVýnosVhodný pre
Bežný účetVždy dostupnýKrátkodobýŽiadnyDenné výdavky
Denný účetDenne k dispozíciiKrátkodobýŽiadnyŽelezná rezerva, Krátkodobé ciele
Termínovaný vkladový účetK dispozícii len v určitých obdobiachMinimálne 1 rokNízkyStrednodobé ciele
Portfólio cenných papierovDostupné, no hodnota je kolísavá15 + rokov5 – 7 % ročneDlhodobé ciele

Ktorá banka je najlepšia ? Pozrite si prehľad toho, čo ponúkajú banky na slovenskom trhu.

Účtové modely

Rovnako ako si triedite dokumenty do priečinkov, tak isto aj svoje financie by ste mali triediť do rôznych typov účtov. Ako teda na to? Slúžia na to rôzne účtové modely. 

Úplným základom, ktorý by mal mať každý, je model skladajúci sa z týchto troch účtov:

 • Bežný účet – Denné výdavky
 • Denný účet – Železná rezerva
 • Portfólio cenných papierov – Dlhodobé investície

Zatiaľ čo toto je základ, najlepším riešením je do vášho modelu zakomponovať aj iné účty, aby boli financie rozdelené lepšie. Taký model vyzerá takto: 

Samozrejme existuje mnoho ďalších modelov, ktoré sú vhodné situačne, ako napríklad spoločný účet v manželstve a podobne.

Odkladajte si financie správne

Cieľom pri rozdeľovaní a odkladaní financií by mala byť jednoduchosť tohto procesu. Vďaka pár trikom ho budete vedieť zautomatizovať: 

Zvoľte si, koľko percent čistej mzdy chcete investovať dlhodobo. Jednoducho si nastavte trvalý príkaz na každý mesiac a peniaze na dlhodobé ciele sa pošlú z účtu samé.  V prípade, že sa vám zvýši plat, vašim cieľom je zvýšiť aj svoje dlhodobé úspory o polovicu navýšenia platu mesačne. To znamená, že investujete viac do svojej budúcnosti, ale zvyšujete aj svoju životnú úroveň.

Príklad: 

Zarábate 1 000 EUR v čistom a každý mesiac odvádzate 200 EUR na svoj dlhodobý cieľ (20 %). Teraz sa vám plat zvýšil o 100 €. Zvýšite svoje úspory na dlhodobé ciele na 250 € (200 € + 50 €) a zvyšných 50 € použijete na ostatné výdavky a ciele sporenia.

Mali by ste však nájsť správnu rovnováhu medzi vysokou mierou úspor a vysokou kvalitou života.

Ako nastaviť mieru úspor?

Aby ste si mohli určiť mieru úspor, musíte si opäť urobiť prehľad: tentoraz nie o svojom majetku, ale o svojich príjmoch a výdavkoch.

 1. Založte si rozpočtovú knihu

V nej budete mať rozpis všetkých príjmov a výdavkov. Na začiatku bude trochu ťažšie nájsť všetky položky, no potom už bude jednoduché ju len aktualizovať. 

 1. Optimalizujte svoje výdavky

Po zrátaní výdavkov sa pozrite na oblasti, v ktorých by sa dalo ušetriť. Možno ste v predošlom kroku našli staré poistenia alebo iné zmluvy, ktoré chcete zrušiť. A možno ste len zistili, že niektoré výdavky sa dajú znížiť v prospech vyššej miery úspor.

 1. Určte svoju mieru úspor

Keď odrátate svoje výdavky od príjmov, dostanete sumu, ktorú ste schopní mesačne ušetriť. V prípade navýšenia príjmov by sa miera úspor mala taktiež navyšovať. 

 1. Zautomatizujte sporenie

Po prijatí výplaty je najjednoduchším spôsobom preniesť peniaze na termínovaný vkladový účet a na investičný účet trvalým príkazom. Ten nastavte napríklad na deň po výplate.

Prečo by ste mali investovať?

Ak necháte svoje peniaze na bežnom účte alebo si ich odkladáte do obálky, stratia časom hodnotu. Môže za to inflácia. V niektorých rokoch je inflácia veľmi vysoká, v iných zasa nižšia. Od roku 1990 sa v priemere pohybuje tesne pod 2 % ročne. To zodpovedá cieľovej inflácii Európskej centrálnej banky. V roku 2023 sa inflácia šplhá k 15 %.

Takto sa vyvíja kúpna sila 10 000 € (t. j. to, čo si za ne môžete dovoliť) s výnosmi a bez nich, ak sa do nej započíta inflácia:

ZačiatokPo 1 rokuPo 10 rokoch Po 30 rokoch
Bez investovania10 000 €9 800 €8 171 €5 455 €
S investovaním10 000 €10 500 €16 289 €43 219 €

Ako môžete vidieť, po 30 rokoch bez investovania ste stratili približne polovicu svojej kúpnej sily, zatiaľ čo pri investovaných peniazoch s čistým výnosom 5 % (7% – 2% inflácia) máte k dispozícii viac ako štvornásobok svojej kúpnej sily.

Toto je možné vďaka exponencionálnemu rastu dlhodobých investícii. To znamená, že čím dlhšie sú peniaze investované, tým výraznejší je nárast ich hodnoty.

Aký je najlepší broker pre začiatočníkov v roku 2023? Prečítajte si viac v našom článku.

Do čoho investovať? 

Investície Čo to je? Ako vám to zarába peniaze? Akú rolu to hrá v portfóliu? 
AkciePodiely v spoločnostiachProstredníctvom dividend (podiel na zisku spoločnosti) a možného zvýšenia ceny akciíHlavná zložka portfólia 
DlhopisyPôžička štátu alebo spoločnostiVzhľadom na úroky, ktoré sa platia z pôžičkyNízkoriziková časť portfólia 
NehnuteľnostiObývateľné objekty alebo akcie objektovProstredníctvom príjmov z prenájmu a možného zvýšenia hodnoty nehnuteľnostíživobytie – dlhodobá investícia, alebo prenájom
KomodityZákladné suroviny ako sú drahé kovy, ropa alebo poľnohospodárske produktyV dôsledku rastúceho dopytu a sprievodného nárastu hodnoty komodityVoliteľná, sekundárna zložka portfólia

Mohlo by vás zaujímať: Do čoho sa oplatí investovať v roku 2023?

Dominantná trieda aktív – akcie

So všetkými týmito triedami aktív sa dá obchodovať na burze. Burza pôsobí ako trh a sprostredkováva výmenu medzi kupujúcimi a predávajúcimi. Na burze môžete nakupovať akcie a dlhopisy ako cenné papiere.

Na druhej strane, nehnuteľnosti sa dajú kúpiť len na burze cenných papierov ako akcie realitných spoločností. A s komoditami sa na burze obchoduje ako s futures.

Do ktorých akcií investovať?

Na burze nájdete obrovské množstvo akcií a ľudia často nevedia, do ktorých z nich vložiť svoju dôveru a svoje financie. Na zjednodušenie tejto situácie existujú fondy. Sú to spoločenstvá akcií zatriedené podľa ich zamerania. 

Najväčšími výhodami fondov je, že nemusíte nakupovať konkrétne akcie, ale investujete do fondu, ktorý nakupuje akcie za vás. Takýmto spôsobom môžete investovať do stoviek až tisícov akcií naraz.

Nehnuteľnosti vs. akcie: Čo je lepšia investícia?

Existujú však dva druhy fondov: Pasívne a aktívne – všetky rozdiely nájdete v tabuľke.

Pasívne fondy
 (ETF / Indexové fondy)
Aktívne fondy
Kto nakupuje akcie?Počítačový systémManažér fondu
Investičná stratégiaSleduje vývoj akciového trhu neutrálnym spôsobomSnažia sa dosahovať lepšie výsledky ako na burze cenných papierov
ObsahVšetky akcie na burzeVyberajú sa jednotlivé akcie, ktoré majú podľa vedenia fondu vysoký potenciál
NákladyPomerne nízke: celkový pomer nákladov:0,04 % – 0,95 %.Pomerne vysoké: celkový pomer nákladov: 1,5 % – 2,5 % plus možné počiatočné poplatky vo výške 4 % – 6 %.
VýnosyTrhové výnosyDlhodobo horšie ako trhové výnosy

Ako však pasívny fond, t. j. ETF alebo indexový fond, sleduje akciový trh? Pomocou tzv. akciového indexu.

Akciový index sleduje výkonnosť mnohých, niekedy až niekoľkých tisícok akcií. Napríklad index MSCI World sleduje najväčšie kótované akcie na svete (viac ako 1 500 akcií). Medzi populárne taktiež patrí napríklad NASDAQ alebo S&P 500

Investovanie s ETF

Akciový index slúži ako vzor pre pasívny fond: fond potom musí len “kopírovať” vývoj cien indexu. Takýto fond sa nazýva indexový fond, zvyčajne ETF (Exchange Traded Fund).

Výhody ETF

 • Investuje lacno a na základe podmienok trhu
 • Transparentne sleduje výkonnosť svojho indexu. Nehazarduje a nepredpovedá vývoj, ako to robia aktívne fondy.
 • ETF sú často dobre diverzifikované. To znamená, že investujú do mimoriadne veľkého počtu akcií, regiónov a sektorov naraz.
 • Na rozdiel od niektorých fondov sú ETF ľahko obchodovateľné na burze. Hovorí sa tiež, že sú mimoriadne “likvidné“.

Prečítajte si samostatný článok o výhodach ETF a zistite viac.

Alternatívne investície

A čo alternatívne investície, ako sú kryptomeny, crowdinvesting, tenisky, luxusné hodinky a mnohé ďalšie? Ide o investície, ktoré sa ťažko obchodujú alebo sú vysoko špekulatívne. Do takýchto produktov by ste nemali zveriť väčšinu svojich financií. Ak vás tieto investičné oblasti zaujímajú, odporúčame, aby netvorili viac ako 10% vášho portfólia.

Ako je to s rizikom? 

“Nevkladajte všetky vajcia do jedného košíka” je príslovie, ktoré je dôležité pri investovaní. Nikdy by ste nemali investovať svoj majetok len do jednej alebo malého množstva akcií. Vždy existuje riziko, že niektorá spoločnosť náhle skrachuje alebo sa dostane do krízy veľmi rýchlo.

Bez rizika neexistuje výnos. To je zákon prírody na kapitálovom trhu. Investori by totiž nepodstupovali riziko, ak by zaň neboli odmenení šancou na vyšší výnos. Výnos je teda kompenzáciou za určité riziko.

Existujú rôzne druhy rizík a môžete ich eliminovať, aby ste zlepšili pomer rizika a výnosu.

Hrozia tieto riziká:

RizikoPríkladAko ho znížiť alebo odstrániť?
Riziko konkrétnej akcieSpoločnosť sa dostane do vážnej krízy alebo škandáluInvestovaním do čo najväčšieho počtu jednotlivých akcií
Riziko špecifické pre sektorCestovný ruch počas koronakrízyInvestovaním do čo najväčšieho počtu sektorov
Riziko špecifické pre regiónGrécko počas eurokrízyInvestovaním do čo najväčšieho počtu regiónov
Riziko nesprávneho načasovaniaInvestovanie do akcií tesne pred krachomInvestovaním na čo najdlhšiu dobu (15 a viac rokov)
Riziko akciového trhuSvetová hospodárska krízaNemožno redukovať riziko

Diverzifikácia

Je to rozdelenie svojich financií do rôznych sektorov, regiónov a oblastí. Chráni vás pred obrovskými stratami pri nečakaných udalostiach malého počtu akcií do ktorých ste investovali.

Dosiahnete ju investovaním do indexového fondu, ktorý zastupuje čo najviac akcií v čo najväčšom počte regiónov a sektorov. Príkladom je ETF, ktorý sleduje index MSCI World. Tento index sleduje výkonnosť najväčších kótovaných akcií z priemyselne vyspelých krajín sveta (zahrnutých je viac ako 1 500 akciových spoločností)

Čas je váš priateľ 

Historicky sa na akciovom trhu mnohokrát stalo, že klesol aj o polovicu. Vždy sa však zregeneroval a dostal späť do svojej pôvodnej a neskôr vyššej hodnoty. Ľudia, ktorí sa tohto poklesu zľakli a svoje financie vytiahli von zo svojich investícií na to doplatili z dlhodobého hľadiska. 

Čím dlhšie sú peniaze zainvestované, tým väčšie výnosy prinášajú aj napriek krátkodobejším cenovým sklzom. 

Otvorte si účet cenných papierov

Predtým, ako môžete investovať, potrebujete investičný účet u brokera. Pri výbere vám pomôžu naše recenzie a porovnania jednotlivých brokerov.

interactive-brokers-recenziaxtb_recenzia_logosaxo-bank-recenzia
5/53/54/5
Recenzia Interactive BrokersRecenzia XTBRecenzia Saxo Bank
Navštíviť stránku
*Váš kapitál je spojený s rizikom
Navštíviť stránku
*Váš kapitál je spojený s rizikom
Navštíviť stránku
*Váš kapitál je spojený s rizikom

Finančné rozdielové zmluvy (CFD) sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami dochádza k finančným stratám na 66 – 89 % účtov retailových investorov. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy (CFD) fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

V krátkosti sú však pri výbere účtu cenných papierov sú dôležité 3 kritériá:

 • Poplatky: Väčšina účtov je bezplatná – neplatíte poplatok za vedenie účtu, no platíte však účtované poplatky za nákup a predaj aktív.
 • Ponuka aktív: Je dôležité, aby ste mali k dispozícii širokú ponuku aktív, z ktorých budete môcť vyberať. 
 • Bezpečnosť brokera: Odporúčame vybrať brokera s dlhou históriou a dobrou reputáciou. Viackrát sa stalo, že aj veľké spoločnosti krachli alebo boli okradnuté.

Svetové portfólio

Ak chcete eliminovať vyššie uvedené riziká, môžete si vytvoriť svetové portfólio jedného alebo viacerých ETF. Dôležité je investovať do rozvinutých aj rozvíjajúcich sa trhov, aby odrážali všetky časti svetovej ekonomiky. Existuje množstvo indexov a ETF, ktoré sú si veľmi podobné. 

Vybrali sme niekoľko príkladov indexov a ETF, aby ste si mohli urobiť dobrú predstavu o tom, ako by malo vyzerať vaše svetové portfólio.

Možnosť 1: Všetko v jednom ETF

Index FTSE All-World zahŕňa akcie z rozvinutých a rozvíjajúcich sa trhov. Pozostáva z viac ako 4 000 svetových akcií. Predstavuje tak 90 – 95 % najväčších kótovaných akciových spoločností na svete.

Priemyselné krajiny a rozvíjajúce sa trhy sú tu zastúpené v pomere približne 90 % ku 10 %. Ak sa chcete od tohto pomeru odchýliť, odporúčame jedno z dvoch nasledujúcich portfólií.

Možnosť 2: Priemyselné a rozvojové krajiny

Ak chcete vo svojom svetovom portfóliu mať väčšie zastúpenie rozvíjajúcich sa trhov, môžete investovať do ETF, ktoré sledujú tieto dva indexy:

 • MSCI World Index: Obsahuje 1 500 akcií z 23 rozvinutých krajín.
 • Index MSCI Emerging Markets: Obsahuje 1 400 akcií z 24 rozvíjajúcich sa trhov.

Tieto dva regióny môžete kombinovať napríklad v pomere 70:30, čo znamená, že 70 % vašich úspor je investovaných do indexu MSCI World a 30 % do indexu MSCI Emerging Markets.

Možnosť 3: Udržateľné svetové portfólio

Rovnaké svetové portfólio si môžete vytvoriť aj pomocou udržateľných ETF. Tento krok má svoje výhody aj nevýhody. 

Výhodou je, že investujete do zelenšej budúcnosti, no diverzifikácia je menšia. To je však kompenzované faktom, že udržateľné priemysly naberajú na popularite a majú na trhu budúcnosť. 

S týmito indexmi si môžete vytvoriť svoje udržateľné portfólio:

 • MSCI World ESG Screened Index: Obsahuje 1 400 akcií z 23 priemyselných krajín.
 • MSCI Emerging Markets ESG Screened Index: Obsahuje 1 300 akcií z 24 rozvíjajúcich sa trhov.

Štátne dlhopisy ako nízkoriziková časť portfólia

Najmenej rizikovou cestou je investovanie do štátnych dlhopisov. 

Odporúčame investovať 20 % do štátnych dlhopisov a 80 % do svetového portfólia akciových ETF. Takto minimalizujete riziko, no stále je priestor pre kvalitný nárast financií. Tento pomer však môžete nastaviť akokoľvek podľa vašich vlastných požiadaviek.

To znamená, že čím konzervatívnejší so svojim portfóliom chcete byť, tým väčšiu časť budú tvoriť štátne dlhopisy. Avšak investovanie do ETF je stále pomerne konzervatívne v porovnaní s napríklad kryptomenami.  

Nájdite správne ETF

V prípade, že si chcete zostaviť vlastné portfólio, musíte si vedieť vybrať z obrovského množstva ETF na trhu. Najdôležitejšie kritériá, ktoré je potrebné zvážiť:

 • Index: V ideálnom prípade ste sa už rozhodli pre index, ktorý by mal ETF sledovať.
 • TER (Total Expense Ratio): Pomer celkových nákladov. Tieto náklady sa odpočítavajú od vášho výnosu a financujú poskytovateľa fondu. TER v rozmedzí od 0,1 % do 0,4 % je primeraná cena pre globálne ETF.
 • Objem fondu: Čím viac aktív je už investovaných vo fonde, tým je to pre poskytovateľa fondu výhodnejšie. Fondy ETF, ktoré sú príliš malé, môžu byť ľahšie likvidované. Všetky ETF s objemom fondu nad 100 miliónov eur sú v poriadku. V prípade pochybností sa môžete jednoducho rozhodnúť pre ten najväčší.
 • Vek fondu: Odporúčame fondy, ktoré sú na trhu už nejakú dobu.

Automatizované investovanie

Ako sme už spomínali, je dôležité investovať pravidelne a dodržiavať stanovenú sumu každý mesiac. Čím jednoduchší tento proces je, tým je väčšia šanca, že v tom budete pokračovať. 

Sporiaci plán ETF to spĺňa a každý mesiac (alebo v inom intervale) automaticky nakupuje ETF za určitú sumu.

Takto budete postupovať:

 1. Založte si trvalý príkaz so svojou nasporenou sumou na zúčtovacom účte*.
 2. Nastavte si sporiaci plán pre svoje ETF.
 3. To je zatiaľ všetko, čo musíte urobiť.

*Zúčtovací účet je účet, z ktorého poskytovateľ depozitného účtu odpočítava cenu za vaše akcie alebo ETF.

Aktualizácia portfólia

Aj keď je proces investovania plne zautomatizovaný, raz ročne potrebuje váš sporiaci plán malú údržbu. Tá pozostáva z dvoch úkonov: 

 1. Vyváženie portfólia (Portfolio rebalancing) 

Ak máte viacero pozícií, rozdelenie aktív sa v priebehu roka zmení, pretože niekedy sa jednej časti portfólia darí lepšie ako druhej. Musíte pravidelne obnovovať rovováhu vo vašom portfóliu. Túto rovnováhu je jednoduché vytvoriť novou investíciou. Snažte sa svoje investície nepredávať.

 1. Úprava miery úspor

Váš príjem sa bude vždy meniť. Preto by ste mali pravidelne upravovať svoje plány úspor a najlepšie ich pravidelne zvyšovať.

Život z portfólia v starobe

Keď ste vo fáze sporenia, nemali by ste vyberať peniaze zo svojho portfólia. Na to máte bežný účet a prinajhoršom váš účet so železnou rezervou. Keď ste dosiahli svoj dlhodobý cieľ, napríklad preto, že ste dosiahli dôchodkový vek alebo finančnú slobodu a chcete svoj kapitál spotrebovať, môžete postupovať nasledovne:

Vybrať financie alebo žiť z dividend?

Existujú 2 spôsoby, ako môžete žiť zo svojich aktív. Buď jednoducho žijete z dividend, alebo časť svojho portfólia po častiach predávate. Odpoveď na túto otázku je veľmi situačná a záleží od konkrétnych potrieb ľudí a od výšky dividend.

Určenie miery výberu

Platí pravidlo, že každý rok môžete z portfólia vybrať približne 3,5 až 4 % svojich počiatočných aktív bez toho, aby ste ich vyčerpali ďalších 30 rokov – vďaka ich výnosom a aj napriek kolísaniu cien.

Mohlo by vás zaujímať: Koľko musím ušetriť na odchod do dôchodku? 

Zhrnutie

Investovanie je dôležitou súčasťou vašej finančnej budúcnosti. Čím skôr začnete, tým lepšie. Vďaka tomuto článku viete ako na to, kde začať a čo robiť v budúcnosti. Pri výbere brokera vám pomôžu naše recenzie a taktiež u nás nájdete aj články podrobnejšie sa týkajúce ETF

Ohodnoťte článok

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Hodnotení: 2

Ešte žiadne hodnotenie!

Author

 • Marek Kalina

  Marek sa venuje investovaniu, podnikaniu a spoznávaniu sveta. Svoje zručnosti a vedomosti zdokonaľoval počas štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave a Univerzite Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. Marek má cit pre investičné príležitosti, aktívne investuje od svojich univerzitných čias a pri investovaní uplatňuje dlhodobý prístup, pričom sa zvyčajne zaväzuje k päťročnému alebo dlhšiemu investičnému horizontu. Jeho rozmanité investičné portfólio zahŕňa akcie, kryptomeny, nehnuteľnosti a online stránky, čo odráža jeho záväzok k diverzifikácii a riadeniu rizík.

Zdielaj to: